معرفی گیاه فیکوس لیراتا و نحوه نگهداری آن

معرفی گیاه فیکوس لیراتا

گیاه فیکوس لیراتا از محبوب ترین و جذاب ترین گیاهان آپارتمانی است که می تواند منظره ای همیشه سبز و منحصر به فرد  را در دکوراسیون ایجاد کند. به همین سبب در این محتوا به معرفی گیاه فیکوس لیراتا که از خانواده موراسه و تیره سرخ سانان است؛ پرداخته می شود.

معرفی گیاه فیکوس لیراتا و نحوه نگهداری آن

معرفی گیاه فیکوس لیراتا و نحوه نگهداری آن

معرفی گیاه فیکوس لیراتا می‌تواند، راهنمای خوبی برای کسانی باشد که این گیاه را در منزل نگهداری می کنند. گیاه فیکوس لیراتا به گیاه فیکوس برگ ویلونی یا انجیری ویولونی نیز شهرت دارد. علت اینکه این گیاه را فیکوس برگ ویولونی می نامند؛ داشتن برگ های پنج ضلعی شبیه ویولون است. به دلیل برگ های پهن آن را انجیری ویولونی می گویند.

اگر این گیاه در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری در زمین کشت شود؛ تبدیل به درختچه ای بسیار زیبا خواهد شد. این گیاه به دلیل شرایط مساعد غرب آفریقا میوه نیز می دهد.

نگهداری فیکوس

در معرفی گیاه فیکوس لیراتا به این نکته اشاره شده است که این گیاه بومی مناطق گرمسیری و بارانی غرب آفریقا و کشورهایی چون کامرون است در نتیجه باید در نگهداری آن به رطوبت، دمای محیط و نور توجه زیادی شود.

در صورتی که از این گیاه به خوبی مراقبت شود؛ همواره سبز و باطراوت خواهد بود و می‌تواند با رشد خود زیبایی دو چندانی به فضای آپارتمان ببخشد.

  • آبیاری: میزان دقیق آبیاری این گیاه به اندازه گلدان و اندازه گیاه بستگی دارد. اما به طور کلی می توان گفت بهترین زمان برای آبیاری فیکوس لیراتا، زمانی است که دو تا سه سانت از سطح خاک کاملا خشک شده باشد. بهتر است روزی یک تا دو بار مقداری آب روی سطح برگ های این گیاه نیز اسپری شود. این گیاه به دلیل داشتن برگ های بزرگ و پهن به آبیاری نسبتاً زیادی احتیاج دارد زیرا برگ های پهن باعث افزایش تبخیر سطحی آب می شود. آبی که برای غبار پاشی روی برگ های این گیاه استفاده می شود باید عاری از املاح باشد به همین سبب توصیه می‌شود از آب تصفیه کن استفاده شود یا آب مخصوص غبار پاشی ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری شود؛ سپس با آن غبار پاشی انجام شود.  
  • نور مناسب: این گیاه به دلیل برگ های پهن و سبز رنگش مقدار زیادی فتوسنتز انجام می دهد در نتیجه نیاز نوری آن نسبت به سایر گیاهان تقریباً زیاد است. نور شدید و مستقیم مانند نور تابستان در حیاط خانه می تواند باعث سوختن برگ های آن شود. به همین سبب توصیه می‌شود تا این گیاه در یک متری پنجره قرار داده شود. کم نوری باعث ریزش شدید برگ های این گیاه می شود. گلدان گیاه باید به طوری در جلوی پنجره قرار گیرد که تمام قسمتهای آن به طور مساوی نور را دریافت کنند.
  • خاک مناسب: خاکی که برای این گیاه استفاده می‌شود باید از زهکشی بالایی برخوردار باشد در غیر این صورت گیاه ممکن است دچار خفگی ریشه شود. پرلیت، کوکوپیت، کمی شن درشت، پیت ماس و کمی گیاخاک می تواند یک ترکیب عالی برای این گیاه باشد.
  • کود دهی: کاهش مواد مغذی خاک می‌تواند به گیاه آسیب‌های جدی وارد کند به همین سبب توصیه می‌شود تا در فصل‌های بهار و تابستان ماهی یک بار به این گیاه کود داده شود. کود مخصوص گیاهان آپارتمانی و یا کود های محلول در آب می تواند گزینه مناسبی برای فیکوس لیراتا باشد.
  • دمای مناسب: برای نگهداری این گیاه دمای ۱۶ تا ۲۵ درجه سانتیگراد را در نظر بگیرید. دمای پایین یا دمای بالا تر از این حد می تواند به گیاه آسیب برساند. این گیاه به هیچ وجه نباید در معرض باد کولر، اسپیلت و وسایل گرمایشی و سرمایشی دیگر قرار بگیرد.

تکثیر فیکوس لیراتا

از طریق سه روش قلمه زدن، تکثیر برگ و خوابانیدن هوایی ساقه این گیاه را می توان تکثیر کرد.

  • قلمه زدن: برای قلمه زدن گیاه باید در فصل بهار انتهای ساقه هایی که طول آنها حداقل ۱۰ سانتی متر است را انتخاب کنید. ساقه های مناسب برای قلمه زدن، ساقه هایی هستند که دارای حداقل یک برگ و سه جوانه باشند. از زیر جوانه سوم ساقه برش داده می شود؛ در صورت داشتن بیش از یک برگ برگهای انتهایی ساقه چیده می شود. بعد از قطع ساقه، باید تا ۲۴ ساعت در سایه یا یک لیوان آب قرار داده شود. بعد از این که شیره آوندهای غذایی ساقه به خوبی خارج شد؛ انتهای ساقه را به هورمون ریشه زایی آغشته کرده و ساقه را به ظرفی پر از ماسه های شسته شده منتقل می کنند. در معرفی گیاه فیکوس لیراتا باید به این نکته اشاره کرد که این گیاه جزو گیاه های سخت ریشه زا است؛ ممکن است دو ماه ریشه دار شدن ساقه های آن طول بکشد. ظرف پر از ماسه را برای ریشه زایی در دمای ۲۵ درجه قرار می دهند.
  • خوابانیدن هوایی ساقه: انتخاب نوع ساقه در این روش نیز بسیار مهم است. ساقه های جوان و سالم برای این کار باید انتخاب شوند. در هنگام انتخاب ساقه باید دقت داشت که ساقه به پایه اصلی یعنی گیاه مادر متصل باشد. سپس ساقه انتخاب شده را روی سطح خاک قرار می‌ دهند. گیاه پس از مدتی ریشه داده و رشد می کند. زمانی که ریشه دهی کامل شد گیاه جدید از قسمت زیر ریشه ها بریده شده و به گلدان جدید منتقل می شود.
  • تکثیر برگ: در معرفی گیاه فیکوس لیراتا یکی از روش هایی که برای تکثیر این گیاه از آن نام برده می ‌شود؛ تکثیر برگ است. برای این کار کافی است تا برگ های جوان و کاملاً سالم انتخاب شود. سپس برگ ها از انتهای ساقه بریده شده و در خاک ماسه ای یا یک لیوان آب قرارداده می شوند. افزودن هورمون ریشه زایی به انتهای برگ می تواند روند ریشه زایی را تسریع کند. پس از این که برگ ها ریشه دار شدند به گلدانی با خاک زهکشی و مناسب انتقال داده می شوند.
فیکوس لیراتا ابلق

بیشتر بدونید: نگهداری از گیاه کروتون

فیکوس لیراتا ابلق

در معرفی گیاه فیکوس لیراتا برخی از رایج ترین گونه های این گیاه معرفی می شود. تنوع این گیاه بسیار بالا بوده به طوری که تا به حال بیش از ۶۰۰ گونه از این گیاه کشف شده است. فیکوس جنگلی برگ ریز، فیکوس پیچ، فیکوس معمولی، فیکوس برگ تبریزی، فیکوس بنجامینا، فیکوس برگ ویلونی، فیکوس لیراتا ابلق و فیکوس آلمانی جزو بیشترین انواع گل فیکوس هستند.

فیکوس لیراتا ابلق یکی از انواع گونه های این گیاه است که برگ های آن به رنگ سبز با لکه های روشن زرد یا لیمویی در حاشیه و کمی وسط برگ خودنمایی می کند. نیاز نوری این‌ گیاه نسبت به انواع دیگر بیشتر است.

اگر آن را در نور کم قرار دهند؛ عوارضی از جمله ریزش برگ ها برای گیاه رخ خواهد داد. بهترین دما برای نگهداری فیکوس لیراتای ابلق دمای بین ۱۶ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است؛ نوسانات دمایی زیاد می‌تواند باعث آسیب به گیاه شود.

ریشه دار کردن در مخلوط ماسه و پرلیت از طریق قلمه زدن می‌تواند بهترین روش تکثیر این گیاه باشد.

گیاه فیکوس لیراتا ابلق به گیاه انجیر ربابی ابلق نیز شهرت دارد. این گیاه از راسته گل سرخ سانان و تیره موراسه بوده و ارتفاع آن در آپارتمان در نهایت به ۳ متر خواهد رسید. این گیاه در منطقه بومی خود یعنی غرب افریقا ممکن است به ۱۲ متر ارتفاع نیز برسد. میوه های این درخت شبیه انجیر بوده و خاصیت دارویی دارند. برگ های براق و چرمی شکل باعث شده تا گیاه از محبوبیت ویژه ای در بین گیاهان آپارتمانی برخوردار باشد.

دیگر مطالب: گیاهان دور کننده حشرات

خواص گل فیکوس

گل فیکوس در هر نوعی که باشد دارای خواص منحصر به فردی است. در معرفی گیاه فیکوس لیراتا به خواص آن اشاره می شود. اشاره به خواص در معرفی گیاه فیکوس لیراتا باعث می شود تا افراد نسبت به نحوه نگهداری این گیاه اشتیاق بیشتری نشان دهند.

  • تصفیه هوا: اولین و مهمترین خاصیت این گل را می توان تصفیه هوا در نظر گرفت. سبک زندگی صنعتی باعث شده تا هوای منزل پر از مواد آلرژن و مواد سمی باشد. وجود این گیاه در خانه سموم و آلرژن ها را از بین برده و اکسیژن هوا را نیز چند برابر کند. وجود این گیاه در خانه باعث کاهش تنش های روانی شده و انرژی مثبت زیادی را در خانه منتشر می سازد.
  • خواص دارویی: می توان از گیاه فیکوس داروهایی برای درمان بیماری هایی چون ماستوپاتی، بواسیر، یبوست، اختلالات دیسنتی و اختلالات گوارشی تولید کرد. مردم فیلیپین از شیره تنه این درخت دارویی مخصوص بیماری های کبدی تهیه می کنند. می توان از پوست تنه درخت، ریشه و برگ های این گیاه دارویی برای درمان زخم و کبودی ها تهیه کرد. همچنین از برگ این درخت می توان دارویی برای عطسه و سرفه های شدید تهیه کرد. ترکیب پوست تنه درخت با برگ های این گیاه می تواند برای سردرد های روماتیسمی نیز مفید باشد. برگ های این گیاه خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی دارند در نتیجه می‌توان از آنها داروهای ضد میکروبی قوی تهیه کرد.

به این موضوع باید توجه کرد که استفاده دارویی از گل فیکوس باید تحت‌نظر پزشک باشد و افراد نباید بدون نظر پزشک از این گیاه استفاده کنند.

اگر در خانه حیوان خانگی نگه می دارید یا فرزند خردسال دارید؛ این گیاه را دور از دسترس آنها قرار دهید زیرا شیره این گیاه می‌تواند حساسیت زا و مسمومیت زا باشد. جویدن برگ های این گیاه می تواند باعث حالت اسهال و استفراغ در افراد شود.

خواص گل فیکوس

علت لکه های قهوه ای روی برگ فیکوس لیراتا

لکه های قهوه ای روی برگ فیکوس لیراتا می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. کم آبی یا پر آبی، جریان هوای سرد روی برگ های گیاه بعد از مه پاشی، قرار گرفتن گیاه روبروی کولر، حملات آفت هایی مانند قارچ و عدم تهویه مناسب محیط می‌توانند از دلایل ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ های این گیاه باشد. در صورتی که گیاه با این مشکلات روبرو شد.

باید مه پاشی گیاه را به صورت موقت متوقف کرد، گیاه را به محلی با تهویه مناسب برد و آن را از نور مستقیم خورشید دور نگه داشت. در صورتی که وضعیت گیاه خوب نشد؛ باید گیاه را نزد گیاه پزشک برد تا در صورت حملات آفاتی مانند قارچ سم متناسب تجویز شود تا مشکل گیاه برطرف شود.

خلاصه نکات مقاله

گیاه فیکوس لیراتا، گیاهی از خانواده موراسه است که بومی غرب آفریقا بوده و در مناطق نیمه گرمسیری و پر باران به خوبی رشد می کند. این گیاه به دلیل داشتن شکل جذاب، جزو گیاهان آپارتمانی است.

با مطالعه معرفی گیاه فیکوس لیراتا می توان اطلاعات لازم در خصوص نور، رطوبت، خاک و کود لازم برای نگهداری گیاه فیکوس لیراتا را به دست آورد. خاک با زهکشی بالا، نور غیر مستقیم، قرار دادن گیاه در خاکی با ترکیبی از کوکوپیت، پیت ماس، پرلیت و گیاخاک، مه پاشی روزی یک بار از مهم ترین نکات مربوط به نگهداری این گیاه است.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید