آشنایی با نحوه تکثیر گل و گیاه آپارتمانی

تکثیر گل و گیاه

گل و گیاه در هر مکانی باعث طراوت و تازگی شده و حس انرژی مثبت و امید به انسان میده. اگر اهل نگهداری گل و گیاه در خانه یا اداره خود هستین لازمه اطلاعاتی درباره گیاهان خودتون داشته باشین. در این مقاله سعی شده شما رو با نحوه تکثیر گل های آپارتمانی و همچنین قلمه زدن گل های آپارتمانی آشنا کنیم.

نحوه تکثیر گل های آپارتمانی

نحوه تکثیر گل های آپارتمانی

تکثیر گل و گیاه به روش های مختلفی امکان پذیره. در این متن به بررسی نحوه تکثیر گل های آپارتمانی میپردازیم.

بذر

تکثیر از طریق بذر از کم دردسرترین روش هاست به این دلیل که وقتی قراره  بذری رو بکارید نگران اینکه ممکنه قسمتی از گیاهتون آسیب ببینه خیلی کمتره. این یکی از نحوه تکثیر گل های آپارتمانی است. البته در این روش مشکلاتی نیز وجود داره و یکی از آنها اینه که جوانه زنی برخی بذور بسیار سخت بوده و زمان زیادی میبرد تا گیاهچه کوچکی تشکیل شود. و در طی این مدت نیاز به مراقبت دارد.

قلمه

در قلمه زدن گل های آپارتمانی و غیر آپارتمانی روش های مختلفی وجود داره که در اینجا دو روش قلمه زدن گل های آپارتمانی رو براتون تو ضیح میدیم.

 • قلمه برگ: برگ گیاه را جدا کرده و به خاک نرمی انتقال میدیم تا ریشه دهی انجام بشه و گیاهچه کاملی ایجاد بشه. البته برای هر گیاهی متفاوت بوده که در ادامه بهشون اشاره میکنیم و باهم بررسی اش میکنیم.
 • قلمه ساقه: ساقه گیاه رو بریده و به چند قسمت تقسیم میکنیم. توجه داشته باشین هر قسمت باید حتماً یک یا چند جوانه داشته باشه. قلمه زدن گل های آپارتمانی در گیاهان مختلف متفاوت بوده و بسته به گونه گیاهی داره.

پاجوش

پاجوش در گیاهان شبیه قلمه زدن گل های آپارتمانی ست. در پاجوش جوانه از ریشه منشأ نمیگیره بلکه منشأ آن ساقه بوده و در این روش نیز از کناره گیاه شما یک گیاه ریز کوچک قابل مشاهده است که با جدا کردن آن میتونید تکثیر گیاه خود را انجام بدید.

غده و ریزوم

غده و ریزوم قسمتی از ریشه است که در هنگام تقسیم میتوان آن را از خاک بیرون آورد و سپس اقدام به تقسیم آن نمود البته توجه داشته باشین که هر بخش دارای جوانه یا به اصطلاح چشم داشته باشن. بعدش اون رو کشت و آبیاری کنین.

خوابانیدن

خوابانیدن نیز یکی از موارد و نحوه تکثیر گل های آپارتمانی در گیاهانی هستش که به صورت رونده هستن. به این صورت که قسمتی از ساقه گیاه رونده رو که دارای یک یا چند جوانه کوچک است در خاک قرار داده و بعد از ریشه دهی گیاهچه در خاک اون رو از ساقه گیاه اصلی جدا میکنیم.

گیاهچه

بعضی از گیاهان مانند گندمی کمی پس از گلدهی ساقه ای از گیاه رشد میکنه که در انتهای اون یک گیاه مینیاتوری کاملاً مشابه گیاه مادری ایجاد میشه. یکم بعد اون گیاه ریشه میده که میتوان آن را جدا و در گلدان دیگری کاشت و دیگر به قلمه زدن گل های آپارتمانی نیازی نیست.

کشت بافت گیاهی

روش دیگه ای که در خصوص نحوه تکثیر گل های آپارتمانی وجود داره کشت بافت یا اندام گیاهی در آزمایشگاهه که کاملاً با روش های خانگی متفاوت هستش اما گیاهان سالمی تولید میکنه که در منزل قابل اجرا نیست.

تقسیم بوته

تقسیم بوته یکی از روش ها و نحوه تکثیر گل های آپارتمانی هست. تو این روش گیاهانی که سطح وسیعی رو اشغال میکنن و رشد زیادی داشته باشن و چندین بوته روزت یا دختری کنار پایه مادری تشکیل داده باشن رو میتونین از طریق تقسیم بوته از هم جدا و به گلدان های کوچکتری انتقال بدید.

نکاتی درباره تکثیر گل آپارتمانی

نکاتی درباره تکثیر گل آپارتمانی

در خصوص نحوه تکثیر گل های آپارتمانی روش های مختلفی وجود داره که در متن فوق به بعضی از اونها اشاره شد. اما نکاتی وجود داره که قبل و بعد از در نظر گرفتن نحوه تکثیر گل های آپارتمانی باید به اون توجه کرد.

لوازم مورد نیاز

لوازم اولیه برای شروع و نحوه تکثیر گل های آپارتمانی نیاز هستش: خاک، قیچی یا چاقو تمیز که مخصوص همین کار باشه، گلدان های کوچک، اسپری آب و در برخی از گیاهان نیاز به هورمون ریشه دهی نیز هست.

دما

 بهتره که دمای محیط در حدود 20 تا 25 درجه باشه یعنی دمای معمولی خونه تا رشد گیاه با آرامش و بدون تنش دمایی انجام بشه.

نور

در خصوص نحوه تکثیر گل های آپارتمانی در تکثیر برخی گیاهان نیاز به نور کمی هست مخصوصاً اگر گیاه هنوز در مرحله ریشه زایی باشه نیاز زیادی به نور نداره اما زمانی که گیاهچه در حال کامل شدن و رشد و نمو بوده باشه نیازه که حتماً نور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم چند ساعتی به گلدان جوان شما بتابه. تا در نتیجه فتوسنتز و غذا سازی گیاه به رشد مناسبی دست پیدا کنه.

رطوبت

در نحوه تکثیر گل های آپارتمانی گیاهان جوان تازه کشت شده نیاز به رطوبتی همیشگی دارن البته این به معنای غرقاب شدن نیست چون باعث خفگی ریشه و گیاه میشه. باید خاک گیاه همیشه مرطوب باشه و در برخی گیاهان هرز چند گاهی مه پاشی توسط اسپری آب انجام بشه.

خاک

برای قلمه زدن گل های آپارتمانی بهتر هستش از خاکی سبک به همراه خاک برگ یا کمپوست تازه استفاده بشه. چون علاوه بر اینکه آب رو به مدت زیادی در خودش نگه میداره و رطوبت را حفظ میکنه غرقاب نمیشه و زهکشی مناسبی هم دارن.

قلمه زدن گل های آپارتمانی

بیشتر بخوانید: معرفی گیاه فیکوس لیراتا و نحوه نگهداری آن

قلمه زدن گل های آپارتمانی

همانطور که قبل تر هم به اون اشاره کردیم قلمه زدن گل های آپارتمانی روش های مختلفی داره که بنا به نوع گیاه متفاوت هستش. بسیاری از گیاهان آپارتمانی را میتونین از روش قلمه زدن تکثیر کنین. البته بسته به نوع گیاه روش قلمه زدن گل های آپارتمانی نیز متفاوته. همچنین لازمه که بدونین این روش یکی از ساده ترین روش‌هاست البته نیاز به تجربه داره و اگر بار اول گیاهتون خراب شد نگران نباشین و دست از تلاش برندارین.

 • قلمه ساقه🌱

اکثر گیاهان آپارتمانی رو میشه از طریق قلمه ساقه تکثیر کرد. در گیاهانی که ساقه های گوشتی و علفی دارن در هر فصلی از سال میتوان تکثر انجام داد. اما در گیاهان چوبی بهتر اینه که زمانی که شیره گیاهی در گیاه غیرفعال بوده قلمه گرفته بشه تا در هنگام بهار که فعال میشه رشد انجام و ریشه دهی درست و بی نقص صورت بگیره وو گیاه سرحالی داشته باشین. البته بستگی به گونه گیاهی هم داره. اصولاً هر گیاهی دستورالعمل مخصوص به خودش رو در تکثیر به وسیله قلمه ساقه داره. نکته مهم در قلمه گیاهان چوبی اینه که بهتر هستش دارای حداقل یک جوانه بوده و گل و برگ نداشته باشن. در قلمه ساقه انواع قلمه زدن گل های آپارتمانی را میتوان: قلمه چوب نرم، قلمه نیمه خشبی، قلمه گیاهان علفی و قلمه چوب سخت یا خشبی رو نام برد. که هرکدوم به تفکیک و بسته به نوع گیاه روش تکثیر متفاوتی دارن.

 • قلمه برگ🍀

بهتر هست برخی از گیاهان را از طریق برگ تکثیر کنیم. نحوه تکثیر گل های آپارتمانی از طریق قلمه برگ به نوع گیاه بستگی داره. تو برخی گیاهان مانند بنفشه آفریقایی لازم هست که قلمه برگ از یک برگ کامل که همراه دم برگ است استفاده بشه. یا میتونین قسمت دم برگ رو جدا کرده و قلمه رو در خاکی سبک قرار بدید. اما در گیاهانی که برگ های بزرگی دارن مانند گیاه سانسوریا بهتر اینه که برگ رو به قطعات کوچکتری تقسیم و آن رو در آب یا خاک نرم ریشه دار و سپس به گلدان انتقال داد. همچنین برخی گیاهان نیاز هست که حتماً دمبرگ را همراه خودشون داشته باشن که میتوان به بگونیا اشاره کرد. توجه کنین که دمبرگ را طوری جدا کنین که اگر جوانه ای داره همراه اون باشه. هنگام قلمه زدن گل های آپارتمانی توجه داشته باشین که تنها قسمتی از برگ در خاک قرار بگیره و اینکه برگ رو در جهت رویش گیاه در خاک قرار بدید.

ترفندهای تکثیر گل و گیاه در منزل

ترفندهای تکثیر گل و گیاه در منزل

 • استفاده از آب به جای خاک ✅

 این کار تقریباً برای تکثیر تمامی گیاهان مخصوصاً در قلمه زدن گل های آپارتمانی جواب میده. کافیه به جای استفاده از خاک و گلدان مقداری آب درون یک لیوان، بطری یا هر ظرفی ریخته و قلمه رو در آب قرار بدین. در اکثر مواقع ریشه پدید آمده و کمی بعد برگ های جدید نیز ظاهر میشن. دقت داشته باشین وقتی ریشه ها به اندازه یک سانتی متر رسیدن اونها رو به خاک انتقال بدید. اگر گیاه بیش از حد درون آب قرار بگیره باعث میشه که به شرایط آبی عادت کرده و پس از انتقال به خاک از بین برود.

 • استفاده از کیسه خاک ✅

اشتباه نکنین! نیاز نیست یک کیسه پر از خاک داشته باشین تا بتونین گیاه موردعلاقه خودتون رو پرورش بدین. میتونین برای گیاهانی نظیر سینگونیوم که در قسمت هایی از ساقه ریشه های نابه جا تشکیل میده از این روش به جای آب استفاده کرد. در این روش کافی هست که یک کیسه کنفی رو برداشته و داخل آن را از کمی خاک سبک یا کمپوست پرکنید و قسمتی از ریشه رو به صورتی که هنوز به گیاه اصلی متصل است در کیسه قرار داده و کیسه را ببندید. در این روش مدتی بعد ریشه قوی شده و برگ ها تشکیل میشوند اونوقت میتونید اون رو جدا کرده و گیاه جدید خود را در گلدان بکارید. البته همیشه کیسه رو مرطوب نگه دارین همچنین میتونید با یک پلاستیک دور کیسه رو محصور کنید تا از خروج رطوبت جلوگیری بشه.

 • جزیره بسازید ✅

ساخت جزیره هم در بهبود اوضاع گیاهان قبلی که دارید میتونه برای حفظ رطوبت مؤثر باشه هم برای گیاهان تازه ای که پرورش دادین. در این روش یک ظرف مشابه زیرگلدانی که کمی عمق داشته باشه رو برداشته و کمی سنگ در کف اون بریزید و درون اون آب بریزید و گلدان خود را طوری روی اون قرار بدید که در تماس مستقیم با آب نباشه و تنها از برخورد با سنگ های مرطوب رطوبت مورد نیاز خودش رو بتونه جذب کنه.

 • به بذرها چای بنوشانید ✅

استفاده از تفاله چای مرطوب میتونه به ریشه زایی بذور مختلف کمک کنه. با این روش هم کودی مناسب دارن و هم رطوبتشون حفظ میشه و به جوانه زنیشون هم سرعت میده.

دیگر مطالب: نگهداری و تکثیر انواع بگونیا

روش های زیادی برای نحوه تکثیر گل های آپارتمانی و قلمه زدن گل های آپارتمانی و پرورش گیاهان تو خونه وجود داره که برخی علمی و برخی بنا به تجربه به دست میاد.

سؤالات متداول

❔❓سؤالات متداول❔❓

 • آیا در قلمه زدن گل های آپارتمانی فقط از گیاهان چوبی قلمه ساقه میگیرن؟

نه در قلمه زدن گل های آپارتمانی میتونین از گیاهان علفی هم قلمه ساقه تهیه کنین.

 • آیا آب هم میتونه یکی از روش های  قلمه زدن گل های آپارتمانی باشه؟

آره با استفاده از آب هم میشه برای قلمه زدن گل های آپارتمانی استفاده کنین. اما حواستون باشه که ریشه ها بیشتر از یک تا دو سانت نشن.

 • رطوبت در هنگام قلمه زدن گل های آپارتمانی باید چطوری باشه؟

در نحوه تکثیر گل های آپارتمانی قسمت ریشه گیاه باید همیشه مرطوب باشه اما نباید آن‌قدر زیاد باشه که گیاه خفه بشه.

 • آیا غیر از قلمه زدن روش های دیگری برای نحوه تکثیر گل های آپارتمانی وجود داره؟

آره پاجوش، تقسیم بوته، تقسیم ریزوم و… .

خلاصه نکات مقاله

 • آشنایی با نحوه تکثیر گل های آپارتمانی: بذر، تقسیم بوته، ریزوم، قلمه برگ و ساقه و…
 • عناصر مهم در تکثیر گیاهان: خاک، رطوبت، دما، نور
 • روش های مختلف قلمه زدن گل های آپارتمانی: انواع قلمه برگ و ساقه
 • ترفندهای جذاب: استفاده از آب، کیسه خاک، ساخت جزیره و…
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید