نگهداری از گل و گیاه

آشنایی با نحوه تکثیر گل و گیاه آپارتمانی

تکثیر گل و گیاه
3.5/5 - (2 امتیاز)

گل و گیاه در هر مکانی باعث طراوت و تازگی میشه و حس انرژی مثبت و امید به انسان میده. اگه اهل نگهداری گل و گیاه در خونه یا ادارتون هستین لازمه اطلاعاتی درباره گیاهتون داشته باشین. در این مقاله سعی میکنیم شما رو با نحوه تکثیر گل های آپارتمانی و همچنین قلمه زدن گل های آپارتمانی آشنا کنیم.

نحوه تکثیر گل های آپارتمانی

نحوه تکثیر گل های آپارتمانی

تکثیر گل و گیاه به روش های مختلفی امکان پذیره. در این متن به بررسی نحوه تکثیر گل های آپارتمانی میپردازیم.

بذر

تکثیر از طریق بذر از کم دردسرترین روش هاست به این دلیل که وقتی قراره  بذری رو بکارید نگرانی اینکه ممکنه قسمتی از گیاهتون آسیب ببینه خیلی کمتره. این یکی از نحوه تکثیر گل های آپارتمانیه. البته در این روش مشکلاتی هم وجود داره و یکی از اونا اینه که جوانه زنی برخی بذور بسیار سخته و زمان زیادی میبره تا گیاهچه کوچیکی تشکیل بشه. و در طی این مدت نیاز به مراقبت داره.

قلمه

در قلمه زدن گل های آپارتمانی و غیر آپارتمانی روش های مختلفی وجود داره که در اینجا دو روش قلمه زدن گل های آپارتمانی رو براتون توضیح میدیم.

 • قلمه برگ: برگ گیاه رو جدا میکینم و به خاک نرمی انتقال میدیم تا ریشه دهی انجام بشه و گیاهچه کاملی ایجاد بشه. البته برای هر گیاهی متفاوته که در ادامه بهشون اشاره میکنیم و باهم بررسیش میکنیم.
 • قلمه ساقه: ساقه گیاه رو میبریم و به چند قسمت تقسیمشون میکنیم. توجه داشته باشین هر قسمت باید حتماً یک یا چند جوانه داشته باشه. قلمه زدن گل های آپارتمانی در گیاهان مختلف متفاوته و بستگی به گونه گیاهی داره.

پاجوش

پاجوش در گیاهان شبیه قلمه زدن گل های آپارتمانیه. در پاجوش جوانه از ریشه منشأ نمیگیره بلکه منشأش ساقست و در این روش هم از کناره گیاه شما یک گیاه ریز کوچیک قابل مشاهدست که با جدا کردنش میتونید تکثیر گیاهتون رو انجام بدید.

غده و ریزوم

غده و ریزوم قسمتی از ریشست که در موقع تقسیم میشه از خاک بیرونش آورد و بعد اقدام به تقسیمش کرد. البته توجه داشته باشین که هر بخش دارای جوانه یا به اصطلاح چشم داشته باشه. بعدش کشت و آبیاریش کنین.

خوابانیدن

خوابانیدن هم یکی از موارد و نحوه تکثیر گل های آپارتمانی در گیاهانی هستش که به صورت رونده هستن. به این صورت که قسمتی از ساقه گیاه رونده رو که دارای یک یا چند جوانه کوچیکه در خاک قرار میدیم و بعد از ریشه دهی گیاهچه در خاک از ساقه گیاه اصلی جداش میکنیم.

گیاهچه

بعضی از گیاهان مثل گندمی کمی پس از گلدهی ساقه ای از گیاه رشد میکنن و در انتهاشون یک گیاه مینیاتوری کاملاً مشابه گیاه مادری ایجاد میشه. یکم بعد اون گیاه ریشه میده که میشه جداش کرد و در گلدون دیگه ایی کاشت و دیگه به قلمه زدن گل های آپارتمانی نیازی نیست.

کشت بافت گیاهی

روش دیگه ای که در خصوص نحوه تکثیر گل های آپارتمانی وجود داره کشت بافت یا اندام گیاهی در آزمایشگاهه که کاملاً با روش های خونگی متفاوته اما گیاهان سالمی تولید میکنه که در منزل قابل اجرا نیست.

تقسیم بوته

تقسیم بوته یکی از روش ها و نحوه تکثیر گل های آپارتمانیه. تو این روش گیاهانی که سطح وسیعی رو اشغال میکنن و رشد زیادی داشته باشن و چندین بوته روزت یا دختری کنار پایه مادری تشکیل داده باشن رو میشه از طریق تقسیم بوته از هم جدا و به گلدون های کوچیکتری انتقال بدید.

نکاتی درباره تکثیر گل آپارتمانی

نکاتی درباره تکثیر گل آپارتمانی

در خصوص نحوه تکثیر گل های آپارتمانی روش های مختلفی وجود داره که در متن فوق به بعضیشون اشاره شد. اما نکاتی وجود داره که قبل و بعد از در نظر گرفتن نحوه تکثیر گل های آپارتمانی باید بهشون توجه کرد.

لوازم مورد نیاز

لوازم اولیه برای شروع و نحوه تکثیر گل های آپارتمانی نیازه: خاک، قیچی یا چاقو تمیز که مخصوص همین کار باشه، گلدون های کوچک، اسپری آب و در برخی از گیاهان نیاز به هورمون ریشه دهی هم هست.

دما

 بهتره که دمای محیط در حدود 20 تا 25 درجه باشه یعنی دمای معمولی خونه تا رشد گیاه با آرامش و بدون تنش دمایی انجام بشه.

نور

در خصوص نحوه تکثیر گل های آپارتمانی در تکثیر برخی گیاهان نیاز به نور کمی هست مخصوصاً اگه گیاه هنوز در مرحله ریشه زایی باشه نیاز زیادی به نور نداره اما زمانی که گیاهچه در حال کامل شدن و رشد و نمو باشه نیازه که حتماً نور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم چند ساعتی به گلدون جوان شما بتابه. تا در نتیجه فتوسنتز و غذاسازی گیاه به رشد مناسبی دست پیدا کنه.

رطوبت

در نحوه تکثیر گل های آپارتمانی گیاهان جوان تازه کشت شده نیاز به رطوبتی همیشگی دارن البته این به معنای غرقاب شدن نیست چون باعث خفگی ریشه و گیاه میشه. باید خاک گیاه همیشه مرطوب باشه و در برخی گیاهان هرز، چند بار مه پاشی توسط اسپری آب انجام بشه.

خاک

برای قلمه زدن گل های آپارتمانی بهتره که از خاکی سبک به همراه خاک برگ یا کمپوست تازه استفاده بشه. چون علاوه بر اینکه آب رو به مدت زیادی در خودش نگه میداره و رطوبت رو حفظ میکنه غرقاب نمیشه و زهکشی مناسبی هم داره.

قلمه زدن گل های آپارتمانی

بیشتر بخوانید: معرفی گیاه فیکوس لیراتا و نحوه نگهداری آن

قلمه زدن گل های آپارتمانی

همونطور که قبل تر هم اشاره کردیم قلمه زدن گل های آپارتمانی روش های مختلفی داره که بنا به نوع گیاه متفاوت هستش. بسیاری از گیاهان آپارتمانی را میتونین از روش قلمه زدن تکثیر کنین. البته بسته به نوع گیاه روش قلمه زدن گل های آپارتمانی هم متفاوته. همچنین لازمه که بدونین این روش یکی از ساده ترین روش‌هاست البته نیاز به تجربه داره و اگه بار اول گیاهتون خراب شد نگران نباشین و دست از تلاش برندارین.

 • قلمه ساقه🌱

اکثر گیاهان آپارتمانی رو میشه از طریق قلمه ساقه تکثیر کرد. در گیاهانی که ساقه های گوشتی و علفی دارن در هر فصلی از سال میشه تکثیر رو انجام داد. اما در گیاهان چوبی بهتر اینه که زمانی که شیره گیاهی در گیاه غیرفعال باشه قلمه گرفته بشه تا در موقع بهار که فعال میشه رشد انجام و ریشه دهی درست و بی نقص صورت بگیره و گیاه سرحالی داشته باشین. البته بستگی به گونه گیاهی هم داره. اصولاً هر گیاهی دستورالعمل مخصوص به خودش رو در تکثیر به وسیله قلمه ساقه داره. نکته مهم در قلمه گیاهان چوبی اینه که بهتره دارای حداقل یک جوانه باشه و گل و برگ نداشته باشن. در قلمه ساقه انواع قلمه زدن گل های آپارتمانی رو میشه نام برد مثل قلمه چوب نرم، قلمه نیمه خشبی، قلمه گیاهان علفی و قلمه چوب سخت یا خشبی که هرکدوم به تفکیک و بسته به نوع گیاه روش تکثیر متفاوتی دارن.

 • قلمه برگ🍀

بهتره برخی از گیاهان رو از طریق برگ تکثیر کنیم. نحوه تکثیر گل های آپارتمانی از طریق قلمه برگ به نوع گیاه بستگی داره. در برخی گیاهان مثل بنفشه آفریقایی لازمه که قلمه برگ از یک برگ کامل که همراه دم برگه استفاده بشه. یا میتونین قسمت دم برگ رو جدا کنید و قلمه رو در خاکی سبک قرار بدید. اما در گیاهانی که برگ های بزرگی دارن مثل گیاه سانسوریا بهتر اینه که برگ رو به قطعات کوچیکتری تقسیم و اون رو در آب یا خاک نرم ریشه دار و بعد به گلدون انتقال بدید. همچنین برخی از گیاهان نیاز دارن که حتماً دمبرگ رو همراه خودشون داشته باشن برای مثال میشه به بگونیا اشاره کرد. توجه کنین که دمبرگ رو طوری جدا کنین که اگه جوانه ای داره همراه اون باشه. موقع قلمه زدن گل های آپارتمانی توجه داشته باشین که تنها قسمتی از برگ در خاک قرار بگیره و اینکه برگ رو در جهت رویش گیاه در خاک قرار بدید.

ترفندهای تکثیر گل و گیاه در منزل

ترفندهای تکثیر گل و گیاه در منزل

 • استفاده از آب به جای خاک ✅

 این کار تقریباً برای تکثیر تمامی گیاهان مخصوصاً در قلمه زدن گل های آپارتمانی جواب میده. کافیه به جای استفاده از خاک و گلدون مقداری آب درون یک لیوان، بطری یا هر ظرفی بریزید و قلمه رو در آب قرار بدین. در اکثر مواقع ریشه به وجود میاد و کمی بعد برگ های جدید هم ظاهر میشن. دقت داشته باشین وقتی ریشه ها به اندازه یک سانتی متر رسیدن به خاک انتقالشون بدید. اگه گیاه بیش از حد درون آب قرار بگیره باعث میشه که به شرایط آبی عادت کنه و پس از انتقال به خاک از بین بره.

 • استفاده از کیسه خاک ✅

اشتباه نکنین! نیاز نیست یک کیسه پر از خاک داشته باشین تا بتونین گیاه موردعلاقه خودتون رو پرورش بدین. میتونین برای گیاهانی مثل سینگونیوم که در قسمت هایی از ساقه ریشه های نابه جا تشکیل میده از این روش به جای آب استفاده کنید. در این روش کافیه که یک کیسه کنفی رو بردارید و داخلش رو از کمی خاک سبک یا کمپوست پرکنید و قسمتی از ریشه رو به صورتی که هنوز به گیاه اصلی متصله در کیسه قرار بدید و کیسه رو ببندید. در این روش مدتی بعد ریشه قوی میشه و برگ ها تشکیل میشن اونوقت میتونید جداشون کنید و گیاه جدیدتون رو در گلدون بکارید. البته همیشه کیسه رو مرطوب نگه دارین همچنین میتونید با یک پلاستیک دور کیسه رو محصور کنید تا از خروج رطوبت جلوگیری بشه.

 • جزیره بسازید ✅

ساخت جزیره هم در بهبود اوضاع گیاهان قبلی که دارید میتونه برای حفظ رطوبت مؤثر باشه هم برای گیاهان تازه ای که پرورش دادین. در این روش یک ظرف مشابه زیرگلدونی که کمی عمق داشته باشه رو بردارید و کمی سنگ در کفش بریزید و درونش آب بریزید و گلدونتون رو طوری روی اون قرار بدید که در تماس مستقیم با آب نباشه و تنها از برخورد با سنگ های مرطوب رطوبت مورد نیاز خودش رو بتونه جذب کنه.

 • به بذرها چای بنوشانید ✅

استفاده از تفاله چای مرطوب میتونه به ریشه زایی بذور مختلف کمک کنه. با این روش هم کودی مناسب دارن و هم رطوبتشون حفظ میشه و به جوانه زنیشون هم سرعت میده.

دیگر مطالب: نگهداری و تکثیر انواع بگونیا

روش های زیادی برای نحوه تکثیر گل های آپارتمانی و قلمه زدن گل های آپارتمانی و پرورش گیاهان تو خونه وجود داره که برخی علمی و برخی بنا به تجربه به دست میان.

سؤالات متداول

سوالات متداول درباره نحوه تکثیر گل های آپارتمانی

آیا در قلمه زدن گل های آپارتمانی فقط از گیاهان چوبی قلمه ساقه میگیرن؟

نه در قلمه زدن گل های آپارتمانی میتونین از گیاهان علفی هم قلمه ساقه تهیه کنین …

آیا آب هم میتونه یکی از روش های  قلمه زدن گل های آپارتمانی باشه؟

آره با استفاده از آب هم میشه برای قلمه زدن گل های آپارتمانی استفاده کنین. اما حواستون باشه که ریشه ها بیشتر از یک تا دو سانت نشن …

رطوبت در هنگام قلمه زدن گل های آپارتمانی باید چطوری باشه؟

در نحوه تکثیر گل های آپارتمانی قسمت ریشه گیاه باید همیشه مرطوب باشه اما نباید اونقدر زیاد باشه که گیاه خفه بشه …

آیا غیر از قلمه زدن روش های دیگه ایی برای نحوه تکثیر گل های آپارتمانی وجود داره؟

آره پاجوش، تقسیم بوته، تقسیم ریزوم و… .

خلاصه نکات مقاله نحوه تکثیر گل های آپارتمانی

 • آشنایی با نحوه تکثیر گل های آپارتمانی: بذر، تقسیم بوته، ریزوم، قلمه برگ و ساقه و…
 • عناصر مهم در تکثیر گیاهان: خاک، رطوبت، دما، نور
 • روش های مختلف قلمه زدن گل های آپارتمانی: انواع قلمه برگ و ساقه
 • ترفندهای جذاب: استفاده از آب، کیسه خاک، ساخت جزیره و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *