نحوه نگهداری و تکثیر بونسای جنسینگ

نحوه نگهداری و تکثیر بونسای جنسینگ در این مقاله شرح داده شده است. بونسای جنسینگ از زیباترین و پرطرفدارترین مدلهای بونسای است که از پیوند زدن فیکوس روی جنسینگ میشه اون رو به دست آورد. این گیاه سازش بالایی داشته و سرعت رشد آن نسبت به دیگر بونسای ها بیشتر است.

نحوه نگهداری و تکثیر بونسای جنسینگ چگونه است؟

نحوه نگهداری و تکثیر بونسای جنسینگ نسبت به سایر بونسای ها راحت تر است. کافیه افراد کمی با این گیاه و شرایط نگهداریش آشنایی پیدا کنن اونوقت میتونن به راحتی بونسای های زیبایی پرورش بدن.  بونسای جنسینگ از خانواده موراسه بوده و دارای برگای سبز، نوک تیز و بیضی شکل است.

برگای چرمی مانند با تنه عجیب باعث شکل منحصر به فرد این گیاه شده است. این گیاه در انواع ابلق  نیز پرورش داده میشه. برای نگهداری در آپارتمان ها و پاسیو ها بونسای جنسینگ بهترین گزینه بوده و دارای عمر طولانی است.

نحوه نگهداری و تکثیر بونسای جنسینگ چگونه است؟

در نحوه نگهداری و تکثیر بونسای جنسینگ باید به نور، میزان آبیاری، نوع خاک، دمای نگهداری، هرس به موقع و نحوه کود دهی توجه بشه.

نور: بونسای جنسینگ به شدت از محیط تاریک بیزاره و به کمبود نور سریع واکنش نشان میده. در کمبود نور برگ های این گیاه شروع به ریزش میکنند. بنابراین باید گیاه در یک محیط پر نور مانند پشت پنجره نگهداری بشه. همونطور که کمبود نور باعث آسیب به بونسای میشه؛ نور مستقیم و شدید خورشید میتونه باعث سوختگی برگای اون بشه. به همین سبب توصیه میشه از گذاشتن بونسای جنسینگ در مقابل نور مستقیم و شدید خورشید پرهیز کنید.

آبیاری:  نیاز آبی بونسای جنسینگ در حد متوسط است. در فصل های گرم مانند تابستان هفته ای دوبار و در فصل‌های سرد مانند زمستان هفته ای یکبار آبیاری کافیه. افراد باید توجه کنن که همیشه مقداری از خاک بونسای جنسینگ کمی مرطوب باشه. کم آبی میتونه باعث زردی برگهای گیاه بشه. پرآبی نیز باعث خفگی ریشه شده و برای گیاه مضر است.

خاک: خاک بونسای جنسینگ نقش بسیار مهمی در دوام گیاه ایفا میکنه. بهتره خاک جنسینگ از نوع سبک انتخاب بشه. خاک این گیاه باید علاوه بر سبک بودن قدرت زهکشی بالایی هم داشته باشه. ۳۰ درصد این خاک میتونه از کوکوپیت، ۱۰ درصد پرلیت، ۱۰ درصد ماسه، ۲۰درصد خاک باغچه، ۱۰ درصد کود دامی و ۱۵ درصد ورمی کمپوست تشکیل شده باشه. گیاخاک یا خاک برگ هم میتونه باعث افزایش مواد مغذی خاک بونسای هم بشه.

کوددهی: برای کود دهی به بونسای جنسینگ میشه از اوایل بهار تا اواخر تابستان اقدام کرد. کوددهی در فصل خواب گیاه یعنی پاییز و زمستان به هیچ عنوان توصیه نمیشه. میشه از ویتامین های محلول در آب، کودهای آهن، اسید فسفریک و کودهای نیتروژن استفاده کرد. میشه کود مخصوص گیاهان آپارتمانی را از فروشگاه های مربوط به کود و سم گیاهان آپارتمانی خریداری کرد و هر دو هفته یکبار آنها را در آب محلول کرده و به بونسای داد.

حتما بخونید:
نگهداری بامبو
تمیز کردن برگ گیاهان

معنا و مفهوم گل ها

بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان

راه های تامین رطوبت گیاهان

نحوه نگهداری بونسای فیکوس میکروکارپا

بونسای فیکوس میکروکارپا با بونسای جنسینگ متعلق به یک خانواده یعنی خانواده موراسه هستند. درخت فیکوس میکروکارپا در مناطقی با آب و هوای گرم به خوبی یافت میشه. این درخت بومی چین بوده و در فصول و سنین مختلف به میوه و گل میشینه.

نحوه نگهداری از این بونسای با نحوه نگهداری و تکثیر بونسای جنسینگ تقریبا مشابه است.

  • نور: این گیاه به محیط روشن با نور غیر مستقیم نیاز داره. در طول ماه های فصل زمستان که تابش نور خورشید مستقیم و شدید نیست میشه این گیاه رو در روزهای آفتابی زمستان کمی بیرون از منزل نگهداری کرد.
  • خاک: مخلوطی از شن، ماسه و خاک رس، کمی خاکبرگ، ورمی کمپوست و پیت مخلوط مناسبی برای نگهداری بونسای فیکوس میکروکارپا است.
  • درجه حرارت: بهترین درجه حرارت برای نگهداری این گیاه محدوده دمایی ۲۰ تا ۲۶ درجه سانتیگراد است.
  • آبیاری: این بونسای جزو گیاهان با نیاز آبی زیاد است به خاطر همین باید هر روز آبیاری بشه.

علت سیاه شدن برگ بونسای جنسینگ

علت سیاه شدن برگ بونسای میتونه وابسته به عوامل متعددی باشه. بیماری لکه سیاه یا لکه برگی یکی از این عوامل است که در اثر حمله قارچ های بیماری زا به گیاه رخ میده. در صورتی که لکه های سیاه با حلقه های زرد روی برگا مشاهده شد؛ باید بلافاصله برگ هایی با چنین خصوصیاتی را جدا کرده و مقداری قارچ کش با آب مخلوط کرده و به گیاه اسپری کرد.

آبیاری بیش از حد در محیط های تاریک، آبیاری بیش از حد در آب و هوای مرطوب باعث ایجاد این عارضه در گیاه میشه.

سوختگی جلو و حاشیه برگها: سوختگی جلوی برگها و حاشیه اونها میتونه بنا به دلایل مختلفی اتفاق بیفته.  آبیاری کم، قرار گرفتن گیاه در دمای بالا، کود دهی بیش از اندازه، استفاده از آفت کش های زیاد میتونه جزو این دلایل باشه.

در صورتی که برای برگهای بونسای این اتفاق افتاد؛ حدود ۵ تا ۷ سانتی متر از خاک سطحی را برداشته و خاک سبک جدید جای اون بریزید. بونسای جنسینگ به کمی رطوبت نیاز داره ممکن است در اثر کمبود رطوبت و گرم بودن هوا این اتفاق برای گیاه افتاده باشه به همین سبب توصیه میشه گیاه به یه مکان مرطوب تر  اما خنک تر منتقل بشه . بهترین دما برای نگهداری بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است.

🌱آموزش تکثیر بونسای جنسینگ🌱

تکثیر بونسای جنسینگ

تکثیر بونسای جنسینگ از دو روش قلمه زدن و کاشت بذر امکان پذیر است. بذر بونسای جنسینگ توسط بسیاری از گل فروشی ها عرضه میشه.

تکثیر با استفاده از کاشت بذر

قبل از هر چیز باید خاک و بستر مورد نیاز کشت بذر را آماده کرد. خاکی که دارای ۵۰ درصد پیت ماس، ۲۵ درصد کوکوپیت و ۲۵ درصد ماسه باشه بهترین بستر برای کاشت بذر جنسینگ است. بعد از آماده کردن بستر، از بین بردن آفت ها و قارچ های احتمالی در بستر، خاک با محلول سم قارچ کش و حشره کش به طور کامل شستشو میشه. بعد از شستشوی کامل ۲۴ ساعت در هوای آزاد قرار گرفته و مجدداً برای از بین بردن اثرات مخرب سم خاک شسته میشه. اکنون بستر برای کاشت بذر آماده است.

پوسته بذر ها شکافته شده و بذرها از داخل پوسته بیرون آورده میشه.

بذرهای بونسای رو روی خاک پخش کرده و مقداری خاک روی دانه های بونسای ریخته تا به خوبی بذرها پوشش داده بشن. تا ۵ روز اول خاک باید کاملاً خیس باشه بعد از ۵ روز، با استفاده از اسپری به بذرها آب داده میشه.

با استفاده از یک نایلون پلاستیکی شفاف روی گلدان کشیده میشه تا رطوبت مورد نیاز برای رشد بذر تامین بشه.  لازم است تا روزانه به مدت ۳ الی ۴ ساعت نایلون از روی گلدون برداشته بشه. این کار از مشکلات قارچی جلوگیری میکنه.

یک روش راحت تر کشت بذر بونسای این است که بذرها رو به مدت ۵ تا ۶ ساعت درون آب گرم خیسانده و بعد بذرها رو خارج کرده و بین ۲ عدد دستمال مرطوب قرار داده و دستمال را در یک نایلون زیپی گذاشته و نایلون در یک جای گرم مثلا کنار شوفاژ یا بخاری قرار داده میشه.

هر چند ساعت یکبار رطوبت دستمال ‌ها چک میشه تا رطوبت اونها از بین نره. بعد از اینکه  بذرها جوانه زدن اونها را به گلدون منتقل می‌کنن. قبل از خیساندن بذر، باید بذرها از پوسته سخت خود خارج بشن.

تکثیر بونسای از طریق قلمه زدن

به طور کلی از طریق قلمه ریشه، قلمه برگ، قلمه ساقه میشه یه گیاه رو تکثیر کرد. در تکثیر بونسای قلمه ساقه متداول تره‌. تکثیر بونسای از طریق قلمه ساقه سخت‌تر از تکثیر بونسای از طریق بذره و بیشتر افرادی این روش رو به کار می‌گیرند که مهارت کافی داشته باشند بهترین زمان برای گرفتن قلمه زمانی هست که گیاه توی فصل رشد باشه. مرداد و شهریور بهترین ماه برای مناطق گرمسیری و فروردین و اردیبهشت بهترین زمان برای مناطق معتدله.

قلمه انتخاب شده باید کاملاً سالم باشه. قلمه انتهایی و قلمه پاشنه‌دار دو نوع قلمه هستن که میشه برای تکثیر بونسای از اونها استفاده کرد. بعد از اینکه قلمه ها انتخاب شده و برش داده شدن باید اونها رو در یک گلدون سفالی که با خاک پیت ماس و کوکوپیت پر شده قرار داد. از هورمون سرادیکس میشه برای ریشه زایی استفاده کرد. بعد از کاشت قلمه، قلمه رو آبیاری کرده قلمه باید در نور غیر مستقیم قرار بگیره.

زمانی که قلمه و به اندازه کافی ریشه و برگ داد؛ میشه گلدون رو عوض کرد.

تکثیر بونسای جنسینگ

نحوه هرس بونسای جنسینگ

در نحوه نگهداری و تکثیر بونسای جنسینگ به مباحث مربوط به هرس این گیاه نیز پرداخته میشه. هرس برگ، ریشه و ساقه در فصل بهار و پاییز انجام میشه. زمانی که قراره خاک گلدون تعویض بشه عمل هرس ریشه هم انجام میشه. عمل هرس ریشه باید در فصل بهار انجام بشه؛ برای این کار باید خاک بونسای کاملا مرطوب باشه؛ گلدون بونسای رو وارونه کرده با زدن چند ضربه به پشت اون بونسای به آرومی خارج میشه.

بدون اینکه ریشه های بونسای زخمی بشه؛ به آرومی خاک اطراف ریشه ها رو کنار زده و ریشه  به آرامی شستشو داده میشه.  سپس ریشه های بلند و ریشه هایی که از گلدون در حال خارج شدن هستند کوتاه میشه. تقریباً یک سوم ریشه ها از اطراف هرس میشه. سپس بونسای مجدداً به گلدون منتقل میشه. در هرس ریشه، ریشه های متفرقه هرس میشه و دست به ریشه اصلی زده نمیشه.

در زمان رویش بونسای بهتر است عمل هرس برگ نیز انجام بشه. در فصل اول رویش بهتر است تعداد برگها رو به ۳ عدد رساند و بقیه برگ ها رو هرس کرد.

برای اینکه گیاه همواره کوچیک بمونه؛ باید جوانه های انتهایی رو قطع کرد. زمانی هم که جوانه های کناری رشد میکنن باید تنها سه برگ رو روی ساقه ها نگه داشت و بقیه برگ ها و جوانه های انتهایی رو قطع کرد.

قطع کردن برگهای بزرگ گیاه بونسای هم هنگام هرس باید مد نظر قرار بگیره.

علت ریزش برگ بونسای جنسینگ

آبیاری زیاد، آبیاری کم و سنگین شدن خاک میتونه از عوامل شایع ریزش برگ بونسای باشه. در صورتی که بونسای از خاک سبکی برخوردار نباشه؛ آب در خاک سنگین بونسای تجمع پیدا کرده و در نتیجه به مرور زمان باعث خفگی ریشه میشه. ریزش برگها یکی از نشونه های خفگی ریشه است.

کم آبی و خشک بودن محیط گیاه میتونه باعث ریزش برگهای بونسای بشه. به خاطر همین توصیه میشه به مقدار کافی گیاه آبیاری بشه و روزانه روی برگای اون غبارپاشی انجام بشه.

خلاصه نکات مقاله

نحوه نگهداری و تکثیر بونسای جنسینگ نسبت به سایر بونسای ها راحت تر است. این بونسای از خانواده موراسه است و از طریق کشت بذر و قلمه ساقه میشه یک اون رو پرورش داد. برای نگهداری این بونسای باید دقت کرد که به محیطی با دمای ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد نیاز هست. این بونسای باید در محیط پر نور اما غیر مستقیم قرار بگیره. آبیاری در تابستون هفته ای دو بار و در زمستون هفته ای یه بار کفایت میکنه.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید