نگهداری از گل و گیاه

روش های نگهداری درختچه های آپارتمانی

نگهداری از گیاهان آپارتمانی
5/5 - (1 امتیاز)

گیاهان آپارتمانی انواع مختلفی دارن. که میشه به گیاهان هوازی، گیاهان آبزی، گیاهان گلدونی و درختچه های آپارتمانی اشاره کرد. هر گیاهی به فراخور نیاز هایی که داره روش نگهداریش هم متفاوته. اکثر درختچه های آپارتمانی اگه در فضای باز قرار بگیرن ممکنه تا ارتفاع بالای دو متر هم رشد کنن. اما در آپارتمان به دلیل قرار گرفتن در گلدون، ارتفاعشون خیلی زیاد نمیشه و کمی آهسته تر رشد میکنن. در این مقاله نکاتی در خصوص روش های نگهداری درختچه های آپارتمانی در اختیارتون قرار میدیم که حتما برای علاقه مندان به گیاهان آپارتمانی مفید واقع میشه.

نگهداری درختچه های آپارتمانی چگونه است

نگهداری درختچه های آپارتمانی چگونه است؟

نگهداری درختچه های آپارتمانی بسته به نوع گیاه متفاوته. البته یکسری نیاز های کلی هست که در همه ی گیاهان وجود داره و حداقل مواردی هستن که در نگهداری درختچه های آپارتمانی حتما باید رعایت بشن. نور مناسب، آبیاری و کوددهی به موقع و حفظ رطوبت از نیاز های اولیه تمامی گیاهانه که حتما باید بهش توجه بشه. البته برای هر گیاهی متفاوته. به عنوان مثال اکثر درختچه های آپارتمانی سایه دوستن و به نور زیادی نیاز ندارن اما گیاه بنجامین نور دوسته و سایه رو نمیپسنده. به همین دلیل شناخت روی گیاهی که داریم در نگهداریش تاثیر گذاره.

 1. بهتره گاهی اوقات که هوا خیلی سرد نیست پنجره رو باز بذارید تا هوای تازه به گیاه برسه. این کار باعث شادابی گیاه میشه.
 2. سایه دوست بودن گیاه به این معنی نیست که گیاه به نور احتیاج نداره. تمام گیاهان به نور نیاز دارن اما نیازشون متفاوته. برای اکثر گیاهان آپارتمانی نور غیر مستقیم توصیه میشه.
 3. بسته به گونه گیاهتون آبیاری رو براش انجام بدین. بعضی از درختچه های آپارتمانی به آب بیشتر مثلا 3 روز در هفته و بعضی آبیاری کمتری نیاز دارن. البته فصل و دما هم میتونه در آبیاری تاثیرگذار باشه.
 4. درختچه های آپارتمانی برخلاف سایر گیاهان آپارتمانی رشد سریعتری دارن و این باعث میشه مواد غذایی موجود در خاک رو بیشتر مصرف کنن. در نتیجه به کوددهی در زمان مشخص نیاز دارن.
 5. در نگهداری درختچه های آپارتمانی به آفات و بیماری های گیاهی توجه داشته باشین و اگه موردی دیدین سریعا برطرف کنین.
 6. در فصل زمستان رطوبت منزل کم میشه. بهتره گاهی با اسپری آب پاش رطوبت اطراف گیاه رو تامین کنین.
نگهداری انواع درختچه های آپارتمانی

سانسوریا دارین؟: نگهداری از گیاه سانسوریا وروش های تکثیر آن همراه با فیلم آموزشی

نگهداری انواع درختچه های آپارتمانی

درخت ها به چند دسته مختلف تقسیم بندی میشن: خزان پذیر و همیشه سبز که معمولا از گونه های همیشه سبز به عنوان درختچه های آپارتمانی استفاده میشه. همچنین سوزنی برگان، پهن برگان انواع نخل ها و… که هر کدوم روش نگهداری متفاوتی دارن.

 • سوزنی برگان: در نگهداری درختچه های آپارتمانی سوزنی برگ عامل مهم رطوبت مناسبه. سوزنی برگان مثل انواع کاج ها که به هوای تازه نیاز دارن، رشد کندی دارن و به نور غیر مستقیم و البته کافی و رطوبت نیازمندن. بهتره کاج ها رو حداقل هفته ای دو الی سه بار با اسپری آب غبارپاشی کنین.
 • پهن برگان: پهن برگان به دو دسته درختچه های میوه دار و درختچه های بدون میوه تقسیم بندی میشن. که تفاوت زیادی در روش نگهداریشون با هم وجود نداره البته در نگهداری درختچه های آپارتمانی که در دسته میوه دارها هستن باید حواستون به کوددهی منظم باشه. رسیدن به فاز زایشی یا همون تولید میوه در گیاهان باعث کاهش انرژی گیاه و نیاز گیاه به مواد آلی و معدنی بیشتری میشه. از انواع گیاهان درختچه ای بدون میوه میتونیم به شلفرا، فیکوس، بنجامین و… اشاره کنیم. این گیاهان نور مناسب اما غیر مستقیم، کوددهی متوسط و آبیاری مناسب نیاز دارن. همچنین بهتره هفته ای یک تا چند بار بسته به گونه گیاهتون غبار پاشی با اسپری آب انجام بشه. این کار باعث براق شدن برگ ها و شادابی کلی گیاه میشه. از گونه گیاهان میوه دار میتونیم به کامکوآت، انار های تزیینی و… اشاره کنیم که مراقبت بیشتری نسبت به گونه های بدون میوه دارن. نیاز های این گیاهان بسیار تخصصیه به عنوان مثال کامکوآت یا پرتقال زینتی به دلیل اینکه بومی مناطق گرمسیریه نیاز به دمای مناسب و آبیاری درست داره. آبیاری و حفظ رطوبت خاک در این گیاه بسیار مهمه و البته نباید به گونه ای باشه که ریشه های گیاه پوسیده بشن یا از بین برن.
 • انواع نخل ها: نخل ها معمولا در آب و هوای مرطوب و گرم رشد میکنن. در نتیجه به دمای گرم البته در حد احتیاج گیاه و آبیاری منظم نیازمندن. معمولا نگهداری درختچه های آپارتمانی از دسته نخل ها کار راحتیه و فقط حواستون به فصل سرما باشه این گیاهان و مخصوصا نخل دم اسبی به سرما حساسن.

بیشتر بخوانید: تکثیر آگلونما از طریق برگ

انواع کاج های آپارتمانی

در نگهداری درختچه های آپارتمانی از انواع کاج ها عامل رطوبت بسیار مهمه. معمولا از درختان کاج در فضای باز نگهداری میشه و در فضای خونه بیشتر از انواع مصنوعی این درخت ها استفاده میشه. کاج به خاطر همیشه سبز بودن و طراوتی که داره از محبوبیت خاصی در فضای سبز برخورداره. از دسته کاج هایی که در فضای آپارتمان میشه استفاده کرد کاج مطبق هستش که از زیبایی چشمگیری برخورداره.

همچنین انواع مختلف کاج رو به صورت بونسای و درختچه های کوچیک میشه تو فضای خونه نگهداری کرد. بونسای ها از رشد خیلی کمی برخوردارن و این باعث شده که اکثر گیاهان بزرگی که نمیشه تو خونه ازشون نگهداری کرد با این روش به خونه آورده بشن. نگهداری درختچه های آپارتمانی اصولا کار راحت تری نسبت به گیاهان گلدونیه. چون نیاز های کمتری دارن و کافیه از نظر نور، دما، رطوبت تامین باشن.

قیمت درختچه های آپارتمانی

درختچه های مصنوعی آپارتمانی

استفاده از گیاهان در فضای خونه، اداره و حتی فضای باز بیرون همیشه باعث احساس آرامش و نشاط برای انسانه. در خونه های کوچیک امروزی هم این مسئله نادیده گرفته نشده و بلکه استفاده از گیاه در دکوراسیون منزل امری مهم تلقی میشه. البته با مشغله های کاری که هر روز افراد رو درگیر خودشون میکنن نگهداری درختچه های آپارتمانی و گیاهان کار راحتی به نظر نمیرسه. با این حال حس طبیعت دوستی باعث شده استفاده از درختچه های مصنوعی آپارتمانی مخصوصا در ادارات و حتی در منازل بسیار رایج بشه.

درختچه های مصنوعی آپارتمانی هم انواع مختلفی دارن که از انواع کاج گرفته تا درختان میوه دار، بدون میوه، پهن برگ و همچنین انواع نخل رو شامل میشن. نگهداری درختچه های آپارتمانی مصنوعی کار تقریبا راحتیه و با این حال کمی از حس طبیعت دوستی انسان رو برطرف میکنه. کافیه هر از چندگاهی با یه دستمال مرطوب برگ های درختچه مصنوعی رو پاک کنین و جایی قرار بدین که دور از نور خورشید باشه که برگ هاش همیشه تمیز بمونه و رنگش ثابت باشه.

درختچه های آپارتمانی میوه دار

درختچه های آپارتمانی میوه دار

نگهداری از گل و گیاه در خونه ممکنه کار سختی به نظر برسه اما اگه روشش رو خوب یاد بگیرید میتونین فضای دلنشینی تو خونتون ایجاد کنین. درختچه های آپارتمانی گزینه ای مناسب برای نگهداری گیاه در خونه هستن. مخصوصا اگه میوه هم داشته باشن. نگهداری درختچه های آپارتمانی میوه دار روش های مختلفی داره. که بسته به گونه گیاه نیاز هاش هم متفاوته. اکثر درختچه های آپارتمانی میوه دار نیاز به نور مناسب خورشید، آبیاری منظم، خاک مناسب و کوددهی به موقع دارن. در ادامه با برخی از اونا آشنا میشین.

 • سیتروس

سیتروس تمامی گیاهان خانواده مرکبات رو شامل میشه که میتونه پرتقال، لیمو، نارنج و… باشه. وقتی شکوفه های این درختچه باز بشن فضایی رویایی و دل انگیز تو خونه براتون ایجاد میکنه. از نیاز های این گیاهان میشه به آبیاری به موقع، کوددهی، نور خورشید و رطوبت اشاره کرد.

 • درختچه موز

این درختچه دارای برگ های بزرگ و پهنه. برخی از انواعش میوه میدن و برخی بدون میوه هستن. اگه برای داخل منزل این درخت رو انتخاب کردید حواستون باشه که گونه های پاکوتاهش رو خریداری کنین. چون گونه های دیگه تا ارتفاع بالای 2 متر هم رشد میکنن. این درخت به آبیاری مناسب، کوددهی و نور خورشید نیاز داره و البته دمای کمتر از صفر درجه این گیاه رو از بین میبره.

 • کامکوآت

کامکوآت از خانواده مرکباته و یکی از پرطرفدارترین گیاهان درختچه ای میوه داره. این گیاه که به پرتقال زینتی هم معروفه پرتقال هایی ریز و کشیده میده. در نگهداری درختچه های آپارتمانی کامکوآت این نکته رو در نظر داشته باشین که به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز داره و رطوبت و آبیاری منظم باید براش انجام بشه. برای کوددهی بهتره در فصل بهار اقدام بشه و از کودهای مخصوص مرکبات استفاده کنین.

 • درختچه زینتی انار

در نگهداری درختچه های آپارتمانی انار نکته مهم اینه که  انواع گوناگونی دارن و میتونن زینتی یا میوه دهنده باشن. درخت انار تا 4 و 5 متر هم رشد میکنه اما میشه از نوع مینیاتوری این گیاه زیبا استفاده و فضای خونه رو جذاب و دلنشین کرد. نیاز به نور غیر مستقیم، و آبیاری به موقع داره. نسبت به دما حساسه و دمای بالا رو نمیپسنده. از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی هم میشه براش استفاده کرد. البته این رو بدونین که انار خزان پذیره و در فصول خاصی ممکنه بدون برگ باشه یا برگ های کمتری داشته باشه.

 • درختچه های میوه مینیاتوری

برخی درختچه های میوه رو میشه در خونه نگهداری کرد اما برخی از اونا رشد زیادی دارن و بعد از یه مدتی دیگه باید به هوای آزاد و باغچه انتقال پیدا کنن. بهترین روش برای نگهداری درختچه های آپارتمانی میوه دار در خونه اینه که از بونسای های میوه دار استفاده کنین. مثل درخت بونسای سیب، آلو و… . در خصوص نگهداریشون هم باید شرایطی که درخت میوه نیاز داره براشون فراهم کنین و هم اینکه نیاز های یک گیاه بونسای رو براش برطرف کنین.

درختچه های آپارتمانی سایه دوست

درختچه های آپارتمانی سایه دوست

یکی از موارد مهم در نگهداری درختچه های آپارتمانی نوره. برخی گیاهان به نور بالا و مستقیم خورشید نیاز دارن ولی بعضی نور غیر مستقیم یا سایه رو میپسندن. به گیاهانی که سایه رو ترجیح میدن سایه دوست میگیم. اما این دلیل نمیشه که تصور کنین این گیاهان نیاز نوری ندارن.

بلکه نیاز نوریشون متفاوت و کمتر از سایر گیاهانه. در نگهداری درختچه های آپارتمانی این نکته رو در نظر بگیرین که برخی درختچه های آپارتمانی سایه دوست هستن. از انواع درختچه های آپارتمانی سایه دوست میتونیم به: یوکا، شلفرا، شامادورا، کاج مطبق، آکوبا، پاچیرا، دراسنا، لیندا و برخی از انواع فیکوس اشاره کنیم که بعضی به نور کم و متوسط و برخی به نور ملایم نیاز دارن.

دیگر مطالب: شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما | همه چیز درباره آگلونما

درختچه آپارتمانی دراسنا

دراسنا گیاهی بسیار زیباست که گونه های مختلفی داره. و مناسب برای فضای داخلی منزل و همچنین اتاق نشیمنه. نگهداری درختچه های آپارتمانی دراسنا خیلی راحته. نسبت به سرما کمی حساسن اما دمای داخل خونه که عموما دمای بین 21 تا 25 درجست براش مناسبه. گیاهی نور پسنده ولی نور غیر مستقیم براش مناسبه. دراسنا رو نباید تا زمان مشاهده خشکی خاک آبیاری کرد.

بعد از این به حدی به گلدونش آب بدید که آب در زیر گلدونی مشاهده بشه. البته خاک این گیاه باید زهکشی مناسبی هم داشته باشه. همچنین مراقب آفات و بیماری ها باشین و در صورت بروز علائم هرچه سریعتر اقدام به رفعش کنین. از انواع مختلف دراسنا میتونیم به: دراسنای برگ لیمویی، بلالی، کامپکت، تارزان و خون سیاوش اشاره کنیم. که البته روش های نگهداری درختچه های آپارتمانی دراسنا در تمامی گونه هاش تقریبا مشابهه.

قیمت درختچه های آپارتمانی

قیمت مسئله مهمیه که شاید از نحوه نگهداری درختچه های آپارتمانی مهمتر به نظر برسه. در خصوص قیمت درختچه های آپارتمانی نمیشه نرخ ثابتی رو تعیین کرد. دلیل اولش اینه که قیمت تمامی اجناس روز به روز در حال تغییره و قیمت ثابتی برای هیچ چیزی نیست.

دلیل بعدی رو میتونیم تنوع زیاد درختچه های آپارتمانی معرفی کنیم. بسته به اینکه درختچه مورد نظر بونسای باشه یا یک دراسنا در ابعاد کوچیک یا کاج مطبق قیمت های متفاوتی وجود داره. نکته مهم و قابل توجه اینه که حتما از گلخونه های معتبر گیاهتون رو خریداری کنین.

بیشتر بخوانید:

نگهداری از گیاه پتوس و روش های رشد و تکثیر این گیاه

معرفی و نگهداری درخت انار| نمک برای درخت انار

درختچه آپارتمانی در جدول چه می شود؟

محبوبیت این گیاهان در منزل به نحوه نگهداری درختچه های آپارتمانی ختم نمیشه و راه به جداول سرگرمی هم برده. سوالات متفاوتی درباره درختچه های آپارتمانی وجود داره که با توجه به اونا باید جواب داد. میتونه منظور گونه های مختلف باشه، که به یوکا، دراسنا، کاج مطبق و… میشه اشاره کرد. همچنین میتونه درختچه های مینیاتوری بونسای باشه که یکی از انواع درختچه های آپارتمانیه.

سوالات متداول درباره نگهداری درختچه های آپارتمانی

آیا نگهداری درختچه های آپارتمانی میوه دار هم در مکان خونه امکان پذیره؟

بله باید نیاز های گیاه رو برآورده کنین …

نگهداری درختچه های آپارتمانی کار سختیه؟

خیر، کافیه اطلاعات لازم درباره گیاهتون رو بدست بیارید …

چه نکاتی رو باید در نگهداری درختچه های آپارتمانی باید رعایت کرد؟

در نگهداری درختچه های آپارتمانی کافیه نیاز های اولیه گیاه مثل: نور، دما، آب و خاکش رو تامین کنین …

قیمت درختچه های آپارتمانی چقدره؟

در خصوص قیمت درختچه های آپارتمانی نمیشه نرخ ثابتی رو تعیین کرد. دلیل اولش اینه که قیمت تمامی اجناس روز به روز در حال تغییره و قیمت ثابتی برای هیچ چیزی نیست. دلیل بعدی رو میتونیم تنوع زیاد درختچه های آپارتمانی معرفی کنیم. بسته به اینکه درختچه مورد نظر بونسای باشه یا یک دراسنا در ابعاد کوچیک یا کاج مطبق قیمت های متفاوتی وجود داره …

خلاصه نکات مقاله نگهداری درختچه های آپارتمانی

 • روش های نگهداری درختچه های آپارتمانی
 • درختچه های آپارتمانی کمی رشد کندی دارن
 • بنا به گونه گیاهی نیاز های متفاوتی دارن
 • نیازهای کلی: آب، نور و خاک مناسبه که اکثرا رطوبت رو بیشتر دوست دارن
 • برخی سایه دوست و برخی نورپسندن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *