روش های نگهداری درختچه های آپارتمانی

نگهداری از گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی انواع مختلفی دارن. که میشه به گیاهان هوازی، گیاهان آبزی، گیاهان گلدانی و درختچه های آپارتمانی اشاره کرد. هر گیاهی به فراخور نیاز هایی که داره روش نگهداری ازش هم متفاوته. اکثر درختچه های آپارتمانی اگر در فضای باز قرار گیرند ممکنه تا ارتفاع بالای دو متر هم رشد کنن. اما در آپارتمان به دلیل قرار گرفتن در گلدان ارتفاعشون خیلی زیاد نمیشه و رشدشون کمی آهسته تر انجام میگیره. در این مقاله نکاتی در خصوص روش های نگهداری درختچه های آپارتمانی در اختیارتون قرار میدیم که حتما برای علاقه مندان به گیاهان آپارتمانی مفید واقع میشه.

نگهداری درختچه های آپارتمانی چگونه است

نگهداری درختچه های آپارتمانی چگونه است؟

نگهداری درختچه های آپارتمانی بسته به نوع گیاه متفاوته. البته یکسری نیاز های کلی هست که در همه ی گیاهان وجود داره و حداقل مواردی هست که در نگهداری درختچه های آپارتمانی حتما باید رعایت بشه. نور مناسب، آبیاری و کود دهی به موقع و حفظ رطوبت از نیاز های اولیه تمامی گیاهان هست که حتما باید بهش توجه بشه. البته برای هر گیاهی متفاوته. به عنوان مثال اکثر درختچه های آپارتمانی سایه دوست بوده و به نور زیادی نیاز ندارن اما گیاه بنجامین نور دوست بوده و سایه رو نمیپسنده. به همین دلیل شناخت گیاهی که داریم در نگهداری اون تاثیر گذاره.

 1. بهتره گاهی اوقات که هوا خیلی سرد نیست پنجره رو باز بگذارید تا هوای تازه به گیاه برسه. این کار باعث شادابی گیاه میشه.
 2. سایه دوست بودن گیاه به این معنی نیست که گیاه به نور احتیاج نداره. تمام گیاهان به نور نیاز دارن اما نیازشون متفاوته. برای اکثر گیاهان آپارتمانی نور غیر مستقیم توصیه میشه.
 3. بسته به گونه گیاهتون آبیاری رو براش انجام بدین. بعضی از درختچه های آپارتمانی به آب بیشتر مثلا 3 روز در هفته و بعضی آبیاری کمتری نیاز دارن. البته فصل و دما نیز میتونه در آبیاری تاثیرگذار باشه.
 4. درختچه های آپارتمانی برخلاف سایر گیاهان آپارتمانی رشد سریعتری دارن و این باعث میشه مواد غذایی موجود در خاک رو بیشتر مصرف کنن. در نتیجه به کود دهی در زمان مشخص نیاز دارن.
 5. در نگهداری درختچه های آپارتمانی به آفات و بیماری های گیاهی توجه داشته باشین و اگه موردی دیدین سریعا برطرف کنین.
 6. در فصل زمستان رطوبت منزل کاهش پیدا میکنه. بهتره گاهی با اسپری آب پاش رطوبت اطراف گیاه رو تامین کنین.
نگهداری انواع درختچه های آپارتمانی

سانسوریا دارین؟: نگهداری از گیاه سانسوریا وروش های تکثیر آن همراه با فیلم آموزشی

نگهداری انواع درختچه های آپارتمانی

درخت ها به چند دسته مختلف تقسیم بندی میشن: خزان پذیر و همیشه سبز که معمولا از گونه های همیشه سبز به عنوان درختچه های آپارتمانی استفاده میشن. همچنین سوزنی برگان، پهن برگان انواع نخل ها و… که هر کدام روش نگهداری متفاوتی داره.

 • سوزنی برگان: در نگهداری درختچه های آپارتمانی سوزنی برگ عامل مهم رطوبت مناسب هست. سوزنی برگان مثل انواع کاج ها که به هوای تازه نیازمندن، رشد کندی دارن و به نور غیر مستقیم و البته کافی و رطوبت نیازمندن. بهتره کاج ها رو حداقل هفته ای دو الی سه بار با اسپری آب غبارپاشی کنین.
 • پهن برگان: پهن برگان خود به دو دسته درختچه های میوه دار و درختچه های بدون میوه تقسیم بندی میشن. که تفاوت چندانی در روش نگهداری اونها با هم وجود نداره البته در نگهداری درختچه های آپارتمانی که در دسته میوه دارها هستن باید حواستان به کود دهی منظم باشه. رسیدن به فاز زایشی یا همان تولید میوه در گیاهان باعث کاهش انرژی گیاه و نیاز گیاه به مواد آلی و معدنی بیشتری میشه. از انواع گیاهان درختچه ای بدون میوه میتونیم به شلفرا، فیکوس، بنجامین و… اشاره کنیم. این گیاهان نور مناسب اما غیر مستقیم،کود دهی متوسط و آبیاری مناسب نیاز دارن. همچنین بهتره هفته ای یک تا چند بار بسته به گونه گیاهتون غبار پاشی با اسپری آب انجام بشه. این کار باعث براق شدن برگ ها و شادابی کلی گیاه میشه. از گونه گیاهان میوه دار میتونیم به کامکوآت، انار های تزیینی و… اشاره کنیم که مراقبت بیشتری نسبت به گونه های بدون میوه دارد. نیاز های این گیاهان بسیار تخصصیه به عنوان مثال کامکوآت یا پرتقال زینتی به دلیل اینکه بومی مناطق گرمسیریه نیاز به دمای مناسب و آبیاری درست داره. آبیاری و حفظ رطوبت خاک در این گیاه بسیار مهمه و البته نباید به گونه ای باشه که ریشه های گیاه پوسیده بشن یا از بین برن.
 • انواع نخل ها: نخل ها معمولا در آب و هوای مرطوب و گرم رشد میکنن. در نتیجه به دمای گرم البته در حد احتیاج گیاه و آبیاری منظم نیازمندن. معمولا نگهداری درختچه های آپارتمانی از دسته نخل ها کار راحتیه و فقط حواستون به فصل سرما باشه این گیاه ها و مخصوصا نخل دم اسبی به سرما حساسن.

بیشتر بخوانید: تکثیر آگلونما از طریق برگ

درختچه های آپارتمانی میوه دار

نگهداری از گل و گیاه در خانه ممکنه کار سختی به نظر برسه اما اگه روشش رو خوب یاد بگیرید میتونین فضای دلنشینی تو خونه خودتون ایجاد کنین. درختچه های آپارتمانی گزینه ای مناسب برای نگهداری گیاه در خانه هستن. مخصوصا اگه میوه هم داشته باشن. نگهداری درختچه های آپارتمانی میوه دار روش های مختلفی داره. که بسته به گونه گیاه نیاز های اون هم متفاوته. اکثر درختچه های آپارتمانی میوه دار نیاز به نور مناسب خورشید، آبیاری منظم، خاک مناسب و کود دهی به هنگام دارن. در ادامه با برخی از اونها آشنا میشین.

 • سیتروس

سیتروس تمامی گیاهان خانواده مرکبات رو شامل میشه که میتونه پرتقال، لیمو، نارنج و… باشه. وقتی شکوفه های این درختچه باز بشن فضایی رویایی و دل انگیز تو خونه براتون ایجاد میکنه. از نیاز های این گیاهان آبیاری به موقع، کود دهی، نور خورشید و رطوبت هست.

 • درختچه موز

این درختچه دارای برگ های بزرگ و پهنه. برخی از انواعش میوه میدن و برخی بدون میوه هستن. اگه برای داخل منزل این درخت رو انتخاب کردید حواستون باشه که گونه های پاکوتاهش رو خریداری کنین. چون گونه های دیگه تا ارتفاع بالای 2 متر هم رشد میکنن. این درخت به آبیاری مناسب، کود دهی و نور خورشید نیاز داره و البته دمای کمتر از صفر درجه این گیاه رو از بین میبره.

 • کامکوآت

کامکوآت از خانواده مرکبات بوده و یکی از پرطرفدارترین گیاهان درختچه ای میوه دار هست. این گیاه که به پرتقال زینتی هم معروفه پرتقال هایی ریز و کشیده میده. در نگهداری درختچه های آپارتمانی کامکوآت این نکته رو در نظر داشته باشین که  به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز داره و رطوبت  آبیاری منظم باید براش انجام بشه. برای کود دهی بهتره در فصل بهار اقدام بشه و از کود های مخصوص مرکبات استفاده کنین.

 • درختچه زینتی انار

در نگهداری درختچه های آپارتمانی انار نکته مهم اینه که  انواع گوناگونی داره و میتونه زینتی یا میوه دهنده باشه. درخت انار تا 4 و 5 متر هم رشد میکنه اما میشه از نوع مینیاتوری این گیاه زیبا استفاده و فضای خانه رو جذاب و دلنشین کرد. نیاز به نور غیر مستقیم و آبیاری به هنگام داره. نسبت به دما حساسه و دمای بالا رو نمیپسنده. از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی هم میشه براش استفاده کرد. البته این رو بدونین که انار خزان پذیره و در فصول خاصی ممکنه بدون برگ یا برگ های کمتری باشه.

 • درختچه های میوه مینیاتوری

برخی درختچه های میوه را میتوان در خانه نگهداری کرد اما برخی از آنها رشد زیادی دارن و بعد از یه مدتی دیگه باید به هوای آزاد و باغچه انتقال پیدا کنن. بهترین روش برای نگهداری درختچه های آپارتمانی میوه دار در خانه اینه که از بونسای های میوه دار استفاده کنین. مثل درخت بونسای سیب، آلو و… در خصوص نگهداری اونها هم باید شرایطی که درخت میوه نیاز داره براشون فراهم کنین و هم اینکه نیاز های یک گیاه بونسای رو براش برطرف کنین.

درختچه های آپارتمانی سایه دوست

درختچه های مصنوعی آپارتمانی

استفاده از گیاهان در فضای خانه، اداره و حتی فضای باز بیرون همیشه باعث احساس آرامش و نشاط برای انسان هست. در خانه های کوچک امروزی هم این مسئله نادیده گرفته نشده و بلکه استفاده از گیاه در دکوراسیون منزل امری مهم تلقی میشه. البته با مشغله های کاری که هر روز افراد رو درگیر خودش میکنه نگهداری درختچه های آپارتمانی و گیاهان کار راحتی به نظر نمیرسه. با این حال حس طبیعت دوستی باعث شده استفاده از درختچه های مصنوعی آپارتمانی مخصوصا در ادارات و حتی در منازل بسیار رایج بشه.

درختچه های مصنوعی آپارتمانی هم انواع مختلفی دارن که از انواع کاج گرفته تا درختان میوه دار، بدون میوه، پهن برگ و همچنین انواع نخل رو شامل میشن. نگهداری درختچه های آپارتمانی مصنوعی کار تقریبا راحتیه و با این حال کمی از حس طبیعت دوستی انسان رو برطرف میکنه. کافیه هر از چندگاهی با یه دستمال مرطوب برگ های درختچه مصنوعی رو پاک کنین و جایی قرار بدین که دور از نور خورشید باشه که برگ هاش همیشه تمیز بمونه و رنگش ثابت باشه.

درختچه های آپارتمانی میوه دار

درختچه های آپارتمانی سایه دوست

یکی از موارد مهم در نگهداری درختچه های آپارتمانی نوره. برخی گیاهان به نور بالا و مستقیم خورشید نیاز دارن ولی بعضی نور غیر مستقیم یا سایه رو میپسندن. به گیاهانی که سایه رو ترجیح میدن سایه دوست میگیم. اما این دلیل نمیشه که تصور کنین این گیاهان نیاز نوری ندارن.

بلکه نیاز نوری شون متفاوت و کمتر از سایر گیاهاست. در نگهداری درختچه های آپارتمانی این نکته رو در نظر بگیرین که برخی درختچه های آپارتمانی سایه دوست هستن. از انواع درختچه های آپارتمانی سایه دوست میتونیم به: یوکا، شلفرا، شامادورا، کاج مطبق، آکوبا، پاچیرا، دراسنا، لیندا، برخی از انواع فیکوس اشاره کرد. که بعضی به نور کم و متوسط و برخی به نور ملایم نیاز دارن.

دیگر مطالب: شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما | همه چیز درباره آگلونما

درختچه آپارتمانی دراسنا

دراسنا گیاهی بسیار زیباست که گونه های مختلفی داره. و مناسب برای فضای داخلی منزل و همچنین اتاق نشیمن هست. نگهداری درختچه های آپارتمانی دراسنا خیلی راحته. اما نسبت به سرما کمی حساسه اما شرایط داخل خونه که عموما دمای بین 21 تا 25 درجه هست براش مناسبه. گیاهی نور پسنده ولی نور غیر مستقیم براش مناسبه. دراسنا را نباید تا زمان مشاهده خشکی خاک آبیاری کرد.

بعد از آن به حدی به گلدان آب دهید که آب در زیر گلدانی مشاهده شود. البته خاک این گیاه باید زهکشی مناسبی هم داشته باشه. همچنین مراقب آفات و بیماری ها باشین و در صورت بروز علائم هرچه سریعتر اقدام به رفع اون کنین. از انواع مختلف دراسنا میتونیم به: دراسنای برگ لیمویی، بلالی، کامپکت، تارزان و خون سیاوش اشاره کنیم. که البته روش های نگهداری درختچه های آپارتمانی دراسنا در تمامی گونه های اون تقریبا مشابه هم هست.

انواع کاج های آپارتمانی

در نگهداری درختچه های آپارتمانی از انواع کاج ها عامل رطوبت بسیار مهمه. معمولا از درختان کاج در فضای باز نگهداری میشه و در فضای خونه بیشتر از انواع مصنوعی این درخت ها استفاده میشه. کاج به خاطر همیشه سبز بودن و طراوتی که داره از محبوبیت خاصی در فضای سبز برخورداره. از دسته کاج هایی که در فضای آپارتمان میشه استفاده کرد کاج مطبق هستش که از زیبایی چشمگیری برخورداره.

همچنین انواع مختلف کاج رو به صورت بونسای و درختچه های کوچیک میشه تو فضای خونه نگهداری کرد. بونسای ها از رشد خیلی کمی برخوردارن و این باعث شده که اکثر گیاهان بزرگی که نمیشه تو خونه ازش نگهداری کرد با این روش به خونه آورد. نگهداری درختچه های آپارتمانی اصولا کار راحت تری نسبت به گیاهان گلدانی دیگه هست. چون نیاز های کمتری دارن و کافیه از نظر نور، دما، رطوبت تامین باشن.

قیمت درختچه های آپارتمانی

قیمت درختچه های آپارتمانی

قیمت مسئله مهمیه که شاید از نحوه نگهداری درختچه های آپارتمانی مهمتر به نظر برسه. در خصوص قیمت درختچه های آپارتمانی نمیشه نرخ ثابتی رو تعیین کرد. دلیل اولش اینه که قیمت تمامی اجناس روز به روز در حال تغییره و قیمت ثابتی برای هیچ چیزی نیست.

دلیل بعدی رو میتونیم تنوع زیاد درختچه های آپارتمانی معرفی کنیم. بسته به اینکه درختچه مورد نظر بونسای باشد یا یک دراسنا در ابعاد کوچک یا کاج مطبق قیمت های متفاوتی وجود دارد. نکته مهم و قابل توجه اینه که حتما از گلخانه های معتبر گیاه خودتون رو خریداری کنین.

بیشتر بدانید: نگهداری از گیاه پتوس و روش های رشد و تکثیر این گیاه

درختچه آپارتمانی در جدول چه می شود؟

محبوبیت این گیاهان در منزل به نحوه نگهداری درختچه های آپارتمانی ختم نمیشه و راه به جداول سرگرمی هم برده. سوالات متفاوتی درباره درختچه های آپارتمانی وجود داره که با توجه به اونها بایستی جواب داد. میتونه منظور گونه های مختلف باشه که به یوکا، دراسنا، کاج مطبق و… میشه اشاره کرد. همچنین میتونه درختچه های مینیاتوری بونسای باشه که یکی از انواع درختچه های آپارتمانی هست.

سوالات متداول

 • آیا نگهداری درختچه های آپارتمانی میوه دار هم در مکان خانه امکان پذیره؟
 • بله باید نیاز های گیاه رو برآورده کنین
 • نگهداری درختچه های آپارتمانی کار سختیه؟
 • خیر کافیه اطلاعات لازم درباره گیاهتون رو بدست بیارید.
 • چه نکاتی رو باید در نگهداری درختچه های آپارتمانی باید رعایت کرد؟
 • در نگهداری درختچه های آپارتمانی کافیه نیاز های اولیه گیاه مثل: نور، دما، آب و خاکش رو تامین کنین.

خلاصه نکات مقاله

 • روش های نگهداری درختچه های آپارتمانی
 • درختچه های آپارتمانی کمی کند رشد ترند
 • بنا به گونه گیاهی نیاز های متفاوتی دارن
 • نیازهای کلی: آب، نور و خاک مناسبه که اکثرا رطوبت رو بیشتر دوست دارن
 • برخی سایه دوست و برخی نورپسند اند.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید