نگهداری از گل و گیاه

نگهداری گل ارکیده گلدانی

نگهداری گل ارکیده در گلدان شیشه ای
4.5/5 - (2 امتیاز)

ارکیده یکی از زیباترین و پر فروش ترین گل های زینتی و آپارتمانی در دنیاست. چرا که نگهداری از این گیاه کار راحتیه و گل های اون دوام و ماندگاری بالایی دارند. از گل زیبای ارکیده در مراکز عمومی هم استفاده میشه، چرا که این گل کم توقع به سرعت با شرایط محیطی سازگار میشه. گل ارکیده هم مانند گل های دیگه انواع مختلفی داره، که هر کدوم از این گونه ها برای زندگی، به شرایط محیطی به خصوصی نیاز دارند. اگر قصد دارید، تا این گل زیبا رو در منزل خود پرورش بدید، برای اطلاع از شرایط نگهداری گل ارکیده گلدانی با ما باشید.

نگهداری گل ارکیده در گلدان شیشه ای

در این مقاله از مجله گل و گیاه رزفارست میخوانید: افراد زیادی دوست دارند، که این گل زیبا و سازگار رو در گلدان های شیشه ای پرورش بدن. در حال حاضر هم استفاده از گلدان های شیشه ای در دکوراسیون منزل بسیار رایج شده و فضای زیبایی رو به خانه می بخشه. ساقه گل زیبا و با دوام ارکیده تا یک متر هم میتونه رشد کنه و بلند بشه. از طرفی ریشه این گل بسیار ضخیم بوده و طول اون به 2 متر هم میرسه.

به همین دلیل بهتره که برای نگهداری گل ارکیده در گلدان شیشه ای، از یک گلدان با ابعاد مناسب استفاده بشه. چرا که اغلب گلدان های شیشه ای موجود در بازار کوچک و یا باریک هستند. زمانی که قصد خرید گلدان شیشه ای رو دارید، به هیچ وجه گلدان های استوانه ای رو خریداری نکنید. چرا که برگ های این گیاه در محیط استوانه ای خشک شده و می شکنند. توجه داشته باشید، که تنها ریشه های گیاه باید داخل گلدان قرار بگیره و ساقه و برگ های اون بیرون از گلدان هستند.

نگهداری گل ارکیده در گلدان شیشه ای

گلدان های شیشه ای در کنار مزیت هایی که برای گل ارکیده دارند، مشکلاتی رو هم برای نگهداری از اون ایجاد می کنند. مزیت اون اینکه نور خورشید از شیشه به خوبی عبور میکنه و ریشه های این گیاه نور مورد نیاز خودشون رو دریافت می کنند. اما گلدان های شیشه ای رطوبت اضافی رو داخل خودشون نگه می دارند و همین اتفاق میتونه باعث پوسیدگی ریشه ارکیده بشه.

بعد از مدتی هم روی دیواره های گلدان جلبک می بنده، چرا که گیاه هوای کافی و مورد نیاز خودش رو دریافت نمیکنه. اگر دوست ندارید، تا گل شما هم به این مشکلات دچار بشه، بهتره تا ارکیده رو داخل یک گلدان پلاستیکی با زهکشی مناسب قرار بدید و سپس گل رو همراه با گلدان داخل ظرف شیشه ای بگذارید.

بیشتر بخوانید:

https://roseforest.ir/%d9%86%da%af%d9%87%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d9%86%d8%ae%d9%84-%d9%85%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%a8/

نگهداری گل ارکیده در آب

یکی از نگرانی ها برای نگهداری گل ارکیده گلدانی، شیوه آبیاری و میزان آب مورد نیاز این گیاه است. این گیاه آب رو بسیار دوست داره و از محیط خشک بیزاره. در نتیجه باید قبل از اینکه خاک گلدان شما کاملا خشک بشه، به آبیاری این گیاه زیبا بپردازید. البته توجه داشته باشید، که آب زیاد برای این گیاه مضره و ممکنه باعث پوسیدگی ریشه ها و از بین رفتن گل بشه.

میزان آب مورد نیاز گل ارکیده به نوع خاک بستگی داره. اگر خاک شما سبکه و به سرعت آب رو جذب میکنه، لازمه که تعداد دفعات بیشتری به گیاه آب بدید. اما در صورتی که خاک میتونه تا مدت ها آب رو در خودش نگهداره، باید با فاصله زمانی بیشتری آبیاری انجام بشه.

فصول گرم سال، مثل تابستون و بهار باید در هر هفته یکبار ارکیده رو آبیاری کنید. در فصل های سرد مثل پاییز و زمستان هم 10 الی 12 روز یکبار زمان مناسبی برای آبیاری مجدد گیاه است. توجه داشته باشید، که این زمان ها تقریبی هستند و هر زمان که احساس کردید، ارکیده تشنه است، باید فرایند آبیاری انجام بشه.

نگهداری گل ارکیده در آب

بهتره که آبیاری این گل زینتی با آب بدون املاح انجام بشه. در نتیجه لازمه تا که این گل آپارتمانی رو با آب جوشیده شده آبیاری کنید. بهتره بدونید، که آبیاری در فرایند رشد این گیاه فاکتور مهمیه و لازمه تا با دقت انجام بشه. زمانی که قصد دارید، تا گل زیبای خود رو آب بدید، نباید روی شکوفه ها آب بریزید، چرا که عمر گل ارکیده کم میشه.

در نهایت میشه نتیجه گرفت، که نگهداری گل ارکیده به صورت همیشگی در آب ممکن نیست. بلکه تنها زمانی که گل شما در حال خشک شدنه، لازمه تا گیاه رو به مدت 15 دقیقه در سطل پر از آب قرار بدید، تا تشنگی اون برطرف بشه.

فصل گل ارکیده

به طور معمول این گیاه آپارتمانی و زیبا در روز های آخر فصل پاییز و با شروع فصل زمستان گل میده. گل های این گیاه زیبا تا آخرین روز های فصل بهار هم میتونند دوام بیارند. با ورود به فصل تابستان، گل های زیبا و خوشرنگ ارکیده میریزه، اما ساقه و ریشه گیاه تا فصل پاییز به رشد خودشون ادامه میدن.

روز های میانی فصل پاییز این گیاه سازگار دوران داره. در دوره دوران بهتره تا گیاه رو در محیطی با دمای و نور کمتر قرار بدید. در این دوره نباید ارکیده در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیره و دمای محیط هم باید کمتر از 15 درجه سانتی گراد باشه.

این اتفاق به گل ارکیده کمک میکنه تا نیروی مورد نیاز برای فرایند گلدهی رو جمع آوری کنه. توجه داشته باشید، که اگه در دوره دوران شرایط محیطی گیاه تغییر نکنه، ارکیده در ماه های آینده تعداد گل کمتری میده. برای پرورش و نگهداری گل ارکیده گلدانی به صورت اصولی لازمه تا به این دوره توجه بیشتری داشته باشید.

دوره دوران ارکیده حدود سه هفته طول میکشه. بعد از گذشت این مدت باید گیاه رو به شرایط محیطی قبلیش برگردانید، تا شاهد رویش مجدد گل های زیبای اون باشید.

عمر گل ارکیده چقدره؟

چه ساعتی برای آبیاری ارکیده مناسب است؟

برای نگهداری گل ارکیده گلدانی نیاز به محیطی با آب و هوای مرطوب دارید. این گیاه اگه نور خورشید ملایم و مناسبی رو دریافت کنه میتونه سالانه در حدود 10 برگ تولید کنه. این گیاه زیبا هر ساله بسته به شرایط محیطی دو یا سه بار گل میده. البته در حالی که گیاه بالغ باشه و نگهداری گل ارکیده گلدانی هم به درستی انجام بشه.

گل زینتی و زیبای ارکیده در آپارتمان میتونه از دو هفته تا سه ماه ماندگاری خودش رو حفظ کنه. البته اگر ارکیده رو در محیط خارج از منزل پرورش بدید، تا 6 ماه هم گل های اون ماندگار و شاداب خواهند بود. گل های بالغ ماندگاری بیشتری دارند. زمانی که قطر گل های ارکیده در حدود 10 سانتی متر و قطر ساقه اون در حدود 40 سانتی متر برسه، این گیاه رو میشه بالغ دونست.

مقالاته خواندنی:

چه ساعتی برای آبیاری ارکیده مناسب است؟

ارکیده یک گیاه آپارتمانی و اکسیژن ساز است. بهترین زمان برای آبیاری این گیاه زیبا ساعت های اولیه صبح است. زمانی که آبیاری گیاه رو صبح زود انجام میدید، بستر گیاه به سرعت خشک میشه و درصد ابتلای گیاه به بیماری های قارچی کاهش پیدا می کنه.

چه زمانی برای تعویض گلدان ارکیده مناسب است؟

یکی از مواردی که در نگهداری گل ارکیده گلدانی باید رعایت بشه، تعویض به موقع گلدان است. سرعت رشد این گیاه زیاد نیست و بهتره که هر دو سال یکبار گلدان اون رو عوض کنید.

اگر مشاهده کردید، که ریشه های هوایی گیاه از خاک بیرون آمدند، نگران نباشید. فقط زمانی که قصد دارید، گیاه رو آبیاری کنید، باید به غبارپاشی ریشه های هوایی هم بپردازید.

تکثیر و نگهداری گل ارکیده گلدانی

تکثیر و نگهداری گل ارکیده گلدانی

یکی از راه های پرورش و نگهداری گل ارکیده گلدانی، تکثیر درست اون است. تکثیر این گل زیبا و ماندگار از روش های مختلفی انجام میشه:

  1. پاجوش: بعضی از گونه های گل ارکیده پاجوش تولید می کنند. این گونه ها دارای ریشه های هوایی هستند و میشه از طریق پاجوش به تکثیر اونها پرداخت.
  2. قلمه زدن: این روش برای تمام گونه های گل زیبای ارکیده مناسب نیست. قلمه زدن زمانی انجام پذیره، که ساقه گیاه در حدود 10 سانتی متر ارتفاع داشته باشه. قلمه زدن گل ارکیده برای گونه هایی از این گیاه مناسبه که ریشه هوایی دارند.
  3. تقسیم بوته: بهترین روش برای تکثیر این گیاه، تقسیم بوته است. چرا که این روش برای اغلب گونه های ارکیده استفاده میشه. اگه قصد دارید تا از این روش تکثیر بهره بگیرید، بهتره در فصل بهار این کارو انجام بدید. برای انجام این روش، باید اول گیاه رو از گلدان خارج کنید و بعد بوته های ریشه دار رو به چند قسمت تقسیم کنید. قبل از کاشت بوته باید ریشه ها رو بررسی کنید و ریشه های بیمار یا پوسیده رو جدا کنید.
  4. کاشت بذر: این روش برای تکثیر گل ارکیده در آپارتمان مناسب نیست. چرا که باید حشرات ناقل، فرایند باروری گیاه رو انجام بدن.

سوالات متداول درباره نگهداری گل ارکیده گلدانی

عمر گل ارکیده چقدره؟

برای نگهداری گل ارکیده گلدانی نیاز به محیطی با آب و هوای مرطوب دارید. این گیاه اگه نور خورشید ملایم و مناسبی رو دریافت کنه میتونه سالانه در حدود 10 برگ تولید کنه. این گیاه زیبا هر ساله بسته به شرایط محیطی دو یا سه بار گل میده. البته در حالی که گیاه بالغ باشه و نگهداری گل ارکیده گلدانی هم به درستی انجام بشه. گل زینتی و زیبای ارکیده در آپارتمان میتونه از دو هفته تا سه ماه ماندگاری خودش رو حفظ کنه. البته اگر ارکیده رو در محیط خارج از منزل پرورش بدید، تا 6 ماه هم گل های اون ماندگار و شاداب خواهند بود. گل های بالغ ماندگاری بیشتری دارند. زمانی که قطر گل های ارکیده در حدود 10 سانتی متر و قطر ساقه اون در حدود 40 سانتی متر برسه، این گیاه رو میشه بالغ دونست …

چه ساعتی برای آبیاری ارکیده مناسب است؟

ارکیده یک گیاه آپارتمانی و اکسیژن ساز است. بهترین زمان برای آبیاری این گیاه زیبا ساعت های اولیه صبح است. زمانی که آبیاری گیاه رو صبح زود انجام میدید، بستر گیاه به سرعت خشک میشه و درصد ابتلای گیاه به بیماری های قارچی کاهش پیدا می کنه …

چه زمانی برای تعویض گلدان ارکیده مناسب است؟

یکی از مواردی که در نگهداری گل ارکیده گلدانی باید رعایت بشه، تعویض به موقع گلدان است. سرعت رشد این گیاه زیاد نیست و بهتره که هر دو سال یکبار گلدان اون رو عوض کنید. اگر مشاهده کردید، که ریشه های هوایی گیاه از خاک بیرون آمدند، نگران نباشید. فقط زمانی که قصد دارید، گیاه رو آبیاری کنید، باید به غبارپاشی ریشه های هوایی هم بپردازید …

ارکیده در کدوم فصل گل میده؟

به طور معمول این گیاه آپارتمانی و زیبا در روز های آخر فصل پاییز و با شروع فصل زمستان گل میده. گل های این گیاه زیبا تا آخرین روز های فصل بهار هم میتونند دوام بیارند. با ورود به فصل تابستان، گل های زیبا و خوشرنگ ارکیده میریزه، اما ساقه و ریشه گیاه تا فصل پاییز به رشد خودشون ادامه میدن …

خلاصه نکات مقاله نگهداری گل ارکیده گلدانی

ارکیده گلی زیبا و آپارتمانی است، که به سرعت با محیط اطرافش سازگار میشه. نگهداری گل ارکیده گلدانی کار سختی نیست و به راحتی میشه منزل خود رو با این گیاه زیبا زینت بخشید. برای تکثیر گل ارکیده روش های مختلفی وجود داره، که هر کدوم از اونها برای گونه های به خصوصی از این گیاه مناسبه.

گل ارکیده طول عمر زیادی نداره و تنها با نگهداری درست و اصولی از اون، فرایند گلدهی سه ماه ادامه پیدا میکنه.

برای نگهداری مناسب از این گیاه باید به فرایند آبیاری اون توجه و دقت ویژه ای داشته باشید، چرا که ارکیده از بی آبی بیزاره و در عین حال آب زیاد هم باعث پوسیدگی ریشه های اون میشه. توجه داشته باشید، که غبارپاشی برای برگ ها و گل های این گیاه آسیب زننده است و تنها باید ریشه ارکیده آبیاری بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *