آشنایی با گل و گیاه, نگهداری از گل و گیاه

معرفی 13 گیاه مناسب پنجره شمالی + عکس

13 گیاه مناسب پنجره شمالی
4.8/5 - (5 امتیاز)

انتخاب گیاهان مناسب برای پنجره های شمالی میتونه کمی سخت باشه چون این پنجره ها نور با کیفیتی و مناسبی ندارن و هر گیاهی برای اونجا مناسب نیست. همه گیاهان آپارتمانی نمیتونن با نور کم در اتاقی که نور مستقیم خورشید دریافت نمیکنه کنار بیان، پس بنابراین انتخاب گیاهان سازگار با این شرایط خیلی مهمه. خوشبختانه گیاهان مناسب پنجره شمالی، بسیار متعدد و زیادن. ما در ادامه این مقاله شما رو با 13 گیاه مناسب پنجره شمالی باهاشون آشنا میکنیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

13 گیاه مناسب پنجره شمالی

امروزه وجود گیاهان در آپارتمان ها بسیار ضروریه. استفاده از گیاهان آپارتمانی نه تنها در زیباتر شدن فضای خونه اثر گذاره، بلکه باعث تصفیه هوای خونه هم میشه که خصوصا برای شهرهای آلوده که این موضوع یک نکته بسیار مهمه. برای اینکه گیاهان آپارتمانی شما بهتر رشد کنند و سالم بمونن باید شرایط نگهداریشون رو براشون فراهم کنید. بسته به اینکه پنجره‌های خونتون شمالی، جنوبی، شرقی و یا غربی باشه، گیاهانی مناسب و سازگار با میزان نور هر جهت وجود داره که شما میتونید ازشون استفاده کنید. در ادامه با 13 گیاه مناسب پنجره شمالی آشنا میشید.

1. ارکیده (Orchid Phalaenopsis)

ارکیده های Phalaenopsis گیاهان زرق و برق دار شکوفه ای هستن که در تنوع رنگی زیادی وجود دارن. اونا در صورت دسترسی به نور درخشان و در عین حال غیر مستقیم آفتاب بهترین عملکرد رو دارن و این خصوصیت اونا رو به گیاهان مناسب برای پنجره رو به شمال تبدیل میکنه. ارکیده در شرایط نوری کم هم رشد میکنه و گلدهی داره. مراقبتش نسبتاً آسونه. شکوفه های زیبایی تولید میکنه که ماه ها دوام میاره. در صورت مراقبت صحیح، سال به سال دوباره شکوفا میشه. پوسیدگی ریشه یک مشکل شایع در ارکیدست، اما اگه از محیط گلدون مناسب استفاده کنید و گیاهتون رو قبل از آبیاری هر بار بررسیش کنید، به راحتی کنترل میشه. بذارید محیط گلدون بین دو آبیاری خشک بشه. این گیاه دمای متوسط رو به دمای گرم ترجیح میده.

1. ارکیده (Orchid Phalaenopsis)

2. اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum Wallisii)

اگه دنبال یک گیاه گل دار هستین که نیاز زیادی به نور خورشید نداشته باشه، اسپاتی یک انتخاب عالیه. اسپاتی فیلوم به آرومی رشد میکنه و در طول سال گل های زیبا به رنگ سفید تولید میکنه. با نور غیر مستقیم خورشید خوب رشد میکنه. در طول سال هم گل تولید میکنه. در شرایط کم نور شکوفه کمتری ایجاد میکنه یا اصلا شکوفا نمیشه. برای حیوانات خونگی هم سمیه. رطوبت ملایم و دمای متوسط رو ترجیح میده. خاک رو مرطوب نگه دارید تا مانع از افتادگی برگ هاش بشید.

2. اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum Wallisii)

3. پتوس (Golden Pothos)

 پتوس اغلب با فیلودندرون اشتباه گرفته میشه اما فرق بین گیاهان پتوس و فیلودندرون خیلی زیاده. هردوی اونا نگهداری آسونی دارن اما تفاوت اصلی اینه که پتوس دارای برگ های سبز بزرگ و تیره با الگوی زرد یا سفیده اما فیلودندرون برگ های کشیده و نازکی داره. برای اینکه به طور کامل با تفاوت های به عنوان یک گیاه آپارتمانی، پتوس یک انتخاب عالی با نگهداری کمه که تقریباً در هر شرایطی میتونه رشد کنه. مراقبت ازش آسونه. مناطق سایه دار رو دوست داره و نور غیر مستقیم رو به خوبی کنترل میکنه. برای جلوگیری از رشد بیش از حد شاخه ها باید هرس بشه. این گیاه در هر شرایطی زنده میمونه اما دمای معتدل و رطوبت زیاد رو ترجیح میده. بذارید بین دو آبیاری خاکش خشک بشه.

3. پتوس (Golden Pothos)

4. کالاتیا (Calathea Ornata)

کالاتیا عاشق شرایط مرطوبه که این نیازش از زادگاهش یعنی جنگل های انبوه بارانی بهش رسیده. خانواده کالاتیا، گیاهان نسبتاً حساسی هستن و به شرایط مرطوب، آبیاری مداوم و مقدار کامل نور غیر مستقیم نیاز دارن. کالاتیا بیانگر نیاز های درونی خودشه و اگه مشکلی در محیطشون ایجاد بشه، برگ هاش پیچ میخورن و در صورت احیای شرایط مثبت، برگ هاش جمع میشن. شاخ و برگ های این گیاه بسیار زیباست. برگ ها در طول روز میچرخن تا خورشید رو تعقیب کنن. به سطوح آبیاری و رطوبت حساسه. یک برنامه منظم آبیاری براش ایجاد کنید و رطوبتش رو کنترل کنید. محیط گرم و مرطوبی رو فراهم کنید و خاک گلدونش رو مرطوب نگه دارید. از قرار دادن گیاه در هوای سرد یا گرم خودداری کنید.

4. کالاتیا (Calathea Ornata)

5. سانسوریا (Sansevieria Trifasciata)

سانسوریا یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی سازگار با نور کمه. این گیاهان جنگلی مقاوم به دلیل داشتن برگ های تیز و انعطاف پذیری فوق العاده طرفداران زیادی داره. انواع سانسوریا در شرایط کم نور رشد میکنه اما وقتی به نور روشن و غیر مستقیم دسترسی پیدا کنه، بهتر رشد میکنه. شرایط نوری کم باعث رشد کند سانسوریا میشه اما همچنان زیباییش رو حفظ میکنه و در دکوراسیون نقش بسزایی داره. نگهداری آسون و بی توجهی رو به خوبی تحمل میکنه. این گیاهان در اندازه و اشکال مختلف وجود دارن. به دمای سرد واکنش نشون میده و برای حیوانات خونگی سمیه. همچنین آبیاری بیش از حد رو تحمل نمیکنه. وقتی که خاکش تقریباً خشک شد آبیاریش کنید و ماهانه در فصل رشد کود دهی کنید. در زمستان از پنجره دورش کنید.

5. سانسوریا (Sansevieria Trifasciata)

6. آگلونما (Aglaonema Modestum)

آگلونما دارای برگ های پهن هستش. این گیاه در نور کم خوب رشد میکنه، اما برای رشد و نمو بیشترش به نور غیر مستقیم خورشید احتیاج داره. هر چی برگ گیاه تیره تر باشه، در شرایط سایه بهتر رشد میکنه. این گیاه دارای برگ های بزرگ و تزئینیه و نگهداری آسونی هم داره. گیاه باید گرم نگه داشته بشه. دمای زیر 15 درجه سانتی گراد میتونه باعث قهوه ای شدن برگ ها بشه. همچنین برای حیوانات خونگی سمیه. این گیاه محیط های مرطوب رو ترجیح میده. خاک رو مرطوب نگه دارید. در زمستان از پنجره ها دور بشید.

6. آگلونما (Aglaonema Modestum)

7. بروملیاد (Bromeliacea)

بیش از سه هزار گونه بروملیاد وجود داره که تقریباً همشون در شرایط کم نور به خوبی عمل میکنن. همه این گیاهان دارای برگ های تندی هستن که از مرکز گیاه امتداد دارن. آناناس در واقع گونه ای از بروملیاده.  بروملیاد دارای برگ های تیره برای پنجره رو به شمال مناسب تره. مراقبت از این گیاه آسونه و تنوع زیادی داره، اما این گیاه عمر نسبتا کوتاهی داره. در شرایط گرم و مرطوب بهتر عمل میکنه. به طور مرتب بهش آب بدید و مطمئن بشید به خوبی تخلیه میشه.

7. بروملیاد (Bromeliacea)

8. برگ عبایی (Aspidistra Elatior)

گیاه برگ عبایی (Aspidistra elatior)، در شرایط نوری کم رشد مناسبی داره و برای قرارگیری کنار پنجره‌های شمالی مناسبه. این گیاه برگ‌های بیضی شکل و بلندی داره. زمان گل دهی این گیاه فصل زمستانه و در این فصل گل‌های کوچیک بنفش رنگ روش رشد میکنن. ارتفاع گیاه برگ عبایی میتونه تا 60 سانتی‌متر برسه.

برگ عبایی یکی از با دوام ترین گیاهان آپارتمانیه. این گیاه دارای شاخ و برگ سبز تیره و ضخیمه که اونا رو به زیبایی به بیرون قوس میده. برگ عبایی در سایه بهتر رشد میکنه و نور غیر مستقیم از یک پنجره سایه رو به شمال براش کافیه. این گیاه تقریباً در هر دما و رطوبتی میتونه زنده بمونه و حتی اگه هر چند وقت یک بار آبیاریش رو فراموش کنید، مشکلی براش به وجود نمیاد. مراقبت از این گیاه آسونه. تحمل نادیده گرفته شدن برای مدت طولانی رو داره و سایه دوسته. نسبتاً آهسته رشد میکنه. خاک با زهکشی خوب و نور غیر مستقیم رو دوست داره. به طور ماهانه در طول فصل رشد با کودهای محلول در آب با نصف میزان توصیه شده، کوددهیش کنید. اجازه بدید دو سوم بالای خاک گلدونش قبل از آبیاری خشک بشه.

8. برگ عبایی (Aspidistra Elatior)

9. برگ انجیری (Monstera Deliciosa)

برگ انجیری گیاهی گرمسیریه که مراقبت ازش به طرز شگفت انگیزی آسونه. این گیاهان در یک اتاق روشن با نور غیر مستقیم خورشید بهتر رشد میکنن. برگ انجیری دارای برگ های بزرگ و شکافداره. این شکاف ها تا زمان رشد و بالغ شدن گیاه ظاهر نمیشن. قبل از اون، برگ هاش کوچیک و به شکل قلب هستن. مراقبت ازش آسونه و در نور کم به خوبی رشد میکنه. برای حفظ اندازه های دلخواه به هرس مداوم نیاز داره. بعد از خشک شدنش دو اینچ بالای خاکش رو آبیاری کنید. خاک غنی از مواد مغذی، زهکشی خوب، نور غیرمستقیم و آب براش تهیه کنید. وقتی که به طور فعال رشد میکنه، ماهانه بهش کود بدید و رطوبتش رو تا حد متوسط تأمین کنید.

بیشتر بخوانید: نگهداری بامبو در منزل را یاد بگیرید!

9. برگ انجیری (Monstera Deliciosa)

10. فیلودندرون اسکاندیس (Philodendron)

فیلودندرون ها به عنوان گیاهان آپارتمانی عالی شناخته میشن. اونا نیاز به نگهداری زیادی ندارن و در برابر تغییرات محیطی واکنش خوبی نشون میدن. بیشتر گونه های فیلودندرون در نور کم یا سایه جزئی رشد میکنن. فیلودندرون های قلبی گیاهان کاملا مناسب برای پنجره های رو به شمال هستن. این گیاهان نور غیر مستقیم خورشید رو ترجیح میدن و به راحتی در زیر اشعه مستقیم میسوزن. مراقبت ازش آسونه. دارای شاخه های آویز و روندست. به نور مستقیم خورشید و آبیاری بیش از حد حساسه. در دمای متوسط و رطوبت ملایم رشد میکنه. از آبیاری بیش از حدش خودداری کنید.

10. فیلودندرون اسکاندیس (Philodendron)

11. سرخس برگ شمشیری (Sword Fern)

گیاه سرخش برگ شمشیری (Sword Fern) مناسب آپارتمان و فضاهای کم نوره. این گیاه ظاهر جذاب و متفاوتی داره و به دلیل نوع رشدش به فضای زیادی نیاز داره. سرخس برگ شمشیری میتونه از نظر ارتفاع تا 1 متر و 20 سانت و از عرض تا 15 سانتی متر رشد کنه.

11. سرخس برگ شمشیری (Sword Fern)

12. شامادورا (Chamaedorea Elegans)

شامادورا دارای برگ های نرم و ساقه های نازکه. نگهداری شامادورا آسونه و اگه به خوبی نگهداری بشه میتونه تا 2 متر ارتفاع داشته باشه. این گیاه شاخ و برگ های زیبا و غیر سمی داره. ریشه هاش سریعا مشکل غرقابی پیدا میکنن و باید قبل از آبیاری مجدد اجازه بدید خاکش خشک بشه. درجه حرارت و رطوبت متوسط رو ترجیح میده. از قرار دادنش در محیط سرد خودداری کنید. آبیاریش رو هم با دقت انجام بدید. به ندرت بهش کود بدید.

12. شامادورا (Chamaedorea Elegans)

13. سیکلامن (Cyclamen)

گیاه سیکلامن (Cyclamen) یا نگونسار از دیگر گیاهان مناسب پنجره شمالیه که حساسیت زیادی نسبت به دما داره. فصل رشد این گیاه زمستانه و در این فصل گل‌های سفید و صورتیش شکوفا میشن. این گیاه نهایتا میتونه تا 20 سانتی‌متر ارتفاع و رشد کنه. از اواسط بهار تا پایان تابستون زمان خفتگی گیاهه و در صورت نگهداری مناسب گیاه میتونه از اواسط پاییز شروع به گلدهی کنه.

13. سیکلامن (Cyclamen)

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

انواع نخل های زینتی مناسب برای دکور منزل

روند کاشت زعفران ، یکی از راه های میلیاردر شدن!

نگهداری از گیاهان در پاییز و زمستان چگونه است؟

نجات گل در حال خشک شدن

سوالات متداول درباره 13 گیاه مناسب پنجره شمالی

بهترین گیاهان مناسب پنجره شمالی کدوم گیاهان هستن؟

از جمله این گیاهان میشه به سانسوریا و پتوس اشاره کرد.

آیا میشه از سرخس برگ شمشیری در فضای آپارتمان نگهداری کرد؟

بله. گیاه سرخش برگ شمشیری (Sword Fern) مناسب آپارتمان و فضاهای کم نوره. این گیاه ظاهر جذاب و متفاوتی داره و به دلیل نوع رشدش به فضای زیادی نیاز داره. سرخس برگ شمشیری میتونه از نظر ارتفاع تا 1 متر و 20 سانت و از عرض تا 15 سانتی متر رشد کنه.

گیاه اگلونما به چه نوری نیاز داره؟

آگلونما دارای برگ های پهن هستش. این گیاه در نور کم خوب رشد میکنه، اما برای رشد و نمو بیشترش به نور غیر مستقیم خورشید احتیاج داره. هر چی برگ گیاه تیره تر باشه، در شرایط سایه بهتر رشد میکنه. این گیاه دارای برگ های بزرگ و تزئینیه و نگهداری آسونی هم داره.

خلاصه نکات مقاله 13 گیاه مناسب پنجره شمالی

انتخاب گیاهان مناسب برای پنجره های شمالی میتونه کمی سخت باشه چون این پنجره ها نور با کیفیتی و مناسبی ندارن و هر گیاهی برای اونجا مناسب نیست. همه گیاهان آپارتمانی نمیتونن با نور کم در اتاقی که نور مستقیم خورشید دریافت نمیکنه کنار بیان، پس بنابراین انتخاب گیاهان سازگار با این شرایط خیلی مهمه. خوشبختانه گیاهان مناسب پنجره شمالی، متعددن و گیاهان زیادی وجود دارن.

8 دیدگاه در “معرفی 13 گیاه مناسب پنجره شمالی + عکس

 1. حنا مرادی گفت:

  من گیاهی دارم که قبلا مرتب رشد میکرد و یهو الان رشدش متوقف شده چیکارکنم؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام حنای عزیز!
   کاری که باید بکنید در ابتدا تعویض خاک و گلدون هست که می‌تونید از مقاله های زیر نکات مهم تعویض گلدان رو یاد بگیرید.
   https://roseforest.ir/vase-replacement-time/
   https://roseforest.ir/vase-replacement/

 2. امیر محمودی گفت:

  من گیاه سانسوریا دارم که روی برگ هاش اخیرا لکه های قهوه ای و حالت سوختگی ایجاد شده میشه راهنمایی کنید که چطور این مشکل رو حل کنم؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام امیر عزیز!
   بنظر میاد گیاه شما دچار بیماری قارچی شده باشه که بهتره مقاله زیر رو حتما مطالعه کنید.
   بیماری های قارچی و سوختگی در گیاهان اپارتمانی
   راهکاری که برای رفع این مشکل پیشنهاد میدیم این هست که طی 2 مرحله گیاه خودتون رو با قارچ کش آبیاری کنید.
   آموزش نحوه استفاده از قارچ کش گیاهان آپارتمانی

 3. محمد حسین پرهیزکاری گفت:

  سلام من سه تا پتوس دارم ولی رشدشون بی نهایت کنده.حتی تو تابستونم اینجور بود گلدونش کمی بزرگ هست و تا آبان هم کود بهش دارم .آبیاری و رطوبتش هم اوکیه نمیدوم چرا رشد نداره آفت هم نزده.جلو پنجره شمالی هست

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام و درود
   این مقاله مخصوص خود شماست
   https://roseforest.shop/why-does-not-pothos-grow/
   مطالعه کنین

 4. نیکی گفت:

  لام من یک گلدان فیکوس لیراتا دارم تو جابجایی منزل از پنجره شمالی نور میره که نسبت به‌ جای قبلی خیلی کم نور تره،متوجه شدم لکه های قهوه شبیه به سوختگی روی برگها افتاده،خاکش رو عوض کردم،یک بخشی از ریشه شبیه به آرد همونطور سفید رنگ چسبیده، که قارچ کش اسپری کردم اما الان روز به روز داره لکه ها بشتر میشه و برگ ها حالت پژمردگی و افتاده پیداکرده،لطفا راهنماییم کنید

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام و درود لطفا این مقاله را مطالعه فرمایید
   https://roseforest.shop/ways-to-fight-against-mealybugs/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *