نگهداری از گل و گیاه

مزایا و معایب کشت در کوکوپیت را در اینجا بخوانید

رشد سریعتر گیاهان آپارتمانی
5/5 - (2 امتیاز)

کوکوپیت در کشت مزایا و معایبی داره اما برای پرورش گیاه باید یکسری نکات رو بدونیم از جمله اینکه محیط کشت کوکوپیت چجوری تولید میشه؟ ویژگی‌های کلی کوکوپیت چیه؟ و اینکه برای رشد سالم محصولات در کوکوپیت به عناصر مغذی نیازه یا نه؟ تأمین مواد کودی در کشت‌های کوکوپیتی اهمیت بیشتری داره. خاک کوکوپیت نوعی بستر کاشته که از الیافی مثل پوست یا پوشش میوه نارگیل تهیه میشه. این محصول به عنوان یک محیط کاشت مناسب استفاده میشه و خاک یا مخلوطش رو با اون جایگزین میکنه. کوکوپیت فواید زیادی داره، از جمله اینکه این محصول آب رو برای مدت طولانی در خودش نگه میداره و در نتیجه باعث صرفه جویی در مصرف آب میشه.

مزایا و معایب کشت در کوکوپیت

برای موفقیت در کشاورزی و باغداری، اولین قدم مهم انتخاب نوع خاک و بستر کاشت برای رشد و نگهداری گیاهان خونگی یا کاشت سبزیجات و صیفی جاته. چون این عامل در نگهداری از گل و گیاه خیلی مهمه. امروزه کشور ما با مشکل کمبود آب مواجهه. پس بنابراین کوکوپیت بیش از گذشته مورد استفاده قرار میگیره و طرفداران خیلی زیادی پیدا کرده. ما در این مقاله به معرفی مزایا و معایب کشت در کوکوپیت میپردازیم.

همونطور که قبلاً گفتیم، کوکوپیت یک محیط کاشته که از الیاف اطراف میوه نارگیل یا تنه درخت نارگیل ساخته میشه. با توجه به موارد فوق، استفاده از کلمه خاک کوکوپیت از نظر علمی صحیح نیست. چون این بستر فوق العاده میتونه به عنوان یک بستر به تنهایی یا با مخلوط شدن با سایر بسترهای کاشت مثل پرلیت و پیت ماس مورد استفاده قرار بگیره. کوکوپیت همچنین میتونه به راحتی جایگزین خاک بشه و به طور گسترده در انواع محصولات مثل هیدروپونیک خونگی یا تجاری مورد استفاده قرار بگیره. مزایا و معایب کشت در کوکوپیت زیاده که در ادامه با این مزایا و معایب آشنا میشید.

مزایا و معایب کشت در کوکوپیت

مزایای کوکوپیت

صرفه‌جویی در مصرف آب و نگهداری آب

بافت کوکوپیت به گونه ایه که آب زیادی رو جذب میکنه و در اون نگهداری میشه. این باعث صرفه جویی در مصرف آب میشه و برای کشاورزی مناسبه. این خاصیت کوکوپیت به رشد گیاه هم کمک میکنه. کوکوپیت برای گیاهانی که به آبیاری زیاد و همچنین کشت هیدروپونیک نیاز دارن، مناسبه. کوکوپیت رطوبت رو از طریق هوا جذب میکنه و این خاصیت باعث میشه نیازی به آبیاری زیاد نباشه. در نتیجه هم در آب و هم در هزینه کود صرفه‌ جویی میشه.

دوام بالای کوکوپیت

یکی از مزایای کوکوپیت که اون رو نسبت به سایر بسترهای کشت برتر کرده، دوام و ماندگاری بالای اونه. حداقل ماندگاریش 4 سال و حداکثر 10 ساله.

حفظ محیط زیست

از اونجییا که کوکوپیت یک ماده آلیه، برای محیط زیست مضر نیست و تجزیه میشه و به طبیعت بر میگرده. این خاک مقاومه و بعد از 10 سال شروع به تجزیه شدن میکنه. از این طریق استفاده ازش هم به سلامت محیط کمک میکنه. خاک همچنین در برابر رشد علف های هرز، قارچ ها و باکتری ها مقاومه.

حفظ محیط زیست

داشتن تهویه مناسب و تخلخل هوایی

از مزایای دیگه کوکوپیت اینه که تهویه بسیار خوبی داره. بافت این خاک از تهویه خوبی برخورداره چون الیاف نارگیل متخلخله و خاکش سخت و فشرده نیست. حتی در صورت اشباع با آب هم تخلخل هوایی خوبی داره.

بیشتر بخوانید: نگهداری دسته گل طبیعی مخصوص دسته گل بازا !

سرعت رشد ریشه و جوانه‌ها

رشد ریشه در این خاک به دلیل بافت خاک و الیاف نارگیل و تهویه مناسب سریعه. چون هوادهی به ریشه بهتره. در نتیجه زمان جوانه زنی کاهش پیدا میکنه و قلمه ها در این خاک رشد خوبی میکنن.

فاقد بیماری و آفات مضر برای خاک

خاک کوکوپیت عاری از آفات، بیماری ها و بذور علف های هرزه و این یک مزیت مهم به حخساب میاد. الیاف نارگیل با خاک تماس ندارن و در بالای درخت قرار دارن، بنابراین فاقد هر گونه آفات و بیماری های مربوط به خاک هستن.

داشتن PHمناسب و ایده‌آل رشد گیاه

اکثر گیاهان به PHمحدوده 6/5 تا 5/6 نیاز دارن و PH کوکوپیت برای گیاهان مناسبه چون مواد مغذی به سادگی به ریشه منتقل میشه. این خاک PH خنثی تا کمی اسیدی داره.

راندمان بیشتر در تولید محصول

با استفاده از این بستر و زهکشی خشک، به جای صرف وقت برای پیدا کردن غذا، گیاه رشد سریع تر و سریع تری داره و محصول بزرگ تری بدست میاد.

دارای قابلیت استفاده مجدد

یکی از ویژگی های جالب کوکوپیت استفاده مجدد از این خاکه. میتونید اون رو ضد عفونیش کنید و دوباره استفادش کنید. البته، شما باید یاد بگیرید که چجوری برای دوره بعدی آماده بشید.

معایب کوکوپیت

استفاده از کوکوپیت مثل هر ماده دیگه ای دارای مزایا و معایبیه که در ادامه به مضرات کوکوپیت میپردازیم. مطمئناً هر بستر کاشت محدودیت هایی داره که باید برای عملکرد و نتایج بهتر شما باید ازشون اطلاع داشته باشید.

معایب کوکوپیت

بالا بودن قیمت کوکوپیت

یکی از معایب کوکوپیت قیمت بالای اوناست. کوکوپیت قیمت بالاتری نسبت به خاک های دیگه داره و به طور کلی گرون تره. قیمت بالای کوکوپیت به دلیل وارداتی بودن هزینه های زیادی رو متحمل میشه و این یکی از معایب استفاده از کوکوپیته.

کمبود مواد مغذی خاک کوکوپیت

از معایب دیگه کوکوپیت کمبود مواد مغذی در اونه. در نتیجه باید از کودهای مایع و محلول های تقویت کننده هم استفاده بشه. البته این خاک جذب آب خوبی داره و اجازه نمیده تقویت کننده ها از خاک خارج بشن. همچنین به دلیل کمبود مواد مغذی برای بذر و قلمه مناسبه چون گیاه در این مرحله نیازی به مواد مغذی نداره و با شروع رشد ریشه گیاه به این عناصر غذایی احتیاج داره که با تقویت و کوددهی قابل جبرانه.

احتمال دارا بودن نمک

موقع خرید کوکوپیت، به نحوه تولیدش توجه کنید. چون گاهی پوست نارگیل در آب نمک خیس میشه. کوکوپیتی رو که با آب شسته شده آماده کنید.

احتمال حبس کلسیم، آهن و منیزیم در کوکوپیت به دلیل تبادل یونی

کوکوپیت تبادل یونی بالایی داره و مواد مغذی مورد نیاز رو ذخیره یا از بین میبره. کلسیم، آهن یا منیزیم ممکنه در این مدت حفظ بشه.

پاکسازی کوکوپیت با مواد شیمیایی

بعد از تهیه کوکوپیت و در آخر، الیاف نارگیل با مواد شیمیایی تمیز میشن. این به شما کمک میکنه تا خاک از بیماری، قارچ، باکتری یا آفات خلاص بشه.

سایر ویژگی های کوکوپیت

بستر کوکوپیت نیاز به تغذیه روزانه داره. برای غلبه بر ظرفیت تبادل یونی کوکوپیت مهمه که از مواد غذایی مخصوص این بستر کشت استفاده بشه، همچنین باید سریع‌ تر از اینکه بتونه با عناصر غذایی واکنش منفی بده اون رو تغذیش کنید. خیس کردن کوکوپیت بسیار مشکله و وقتی خیس میشه نمیتونه اکسیژن رو در خودش نگه داره، بنابراین برای گلخونه‌ داران که آبیاری رو به صورت دستی انجام میدن، کوکوپیت نیازمند کار بیشتریه. با این‌ حال گلخونه‌ داران صنعتی این ویژگی رو دوست دارن، چون میتونن سیستم آبیاری قطره‌ای رو به گیاه متصل کنن.

سایر ویژگی های کوکوپیت

استفاده از کودهای جدید برای کشت در کوکوپیت

به دلیل پیچیدگی بستر کشت کوکوپیت، به‌منظور محافظت از محصولتون باید از کودهای مخصوص و معتبر استفاده کنید. اکثر کودهای کشت کوکوپیت که در بازار موجوده دارای کلسیم و منیزیم زیادی هستن اما بر اساس تحقیقات قطعه‌ی گم‌شده‌ی پازل کوکوپیت، آهنه. گیاهان در بستر کشت کوکوپیت نه‌ تنها به کلسیم و منیزیم بیشتر، بلکه به آهن بیشتری هم نیاز دارن، چون کوکوپیت از نظر شیمیایی نیازمند آهنه. در کل با استفاده از کودهای استاندارد مخصوص کوکوپیت، محصولات خوبی دارید.

هر چیزی که برای چرخه‌ی رشد و گلدهی گیاهتون نیاز دارید رو میتونید با کودهای مدرن و فرمول مخصوص کوکوپیت تأمین کنید. ترکیبات کودی جدید با فرومولاسیون ارگانیک برای افزایش رشد گیاه در بستر کوکوپیت تهیه شدن. این کودها با pH مناسبی که دارن محلولی متعادل و چند منظوره ایجاد میکنن که دیگه نیازی به اندازه‌گیری pH نیست چون اونا همه‌ی جزئیات رو کنترل میکنن.

نکاتی که برای مصرف کوکوپیت باید بدانیم

اگه کوکوپیت های قالب زده آماده کردید. دو جفت قالب در 19 یا 18 لیتر آب گرم قرار بدید. برای سرعت بخشیدن به باز شدن پیله ها، میتونید قالب رو خودتون خرد کنید یا بذارید بعد از 2 الی 3 ساعت خیس کردن باز بشن. اگه فقط از کوکوپیت به عنوان محیط کشت استفاده میکنید، قطعاً برای تغذیه گیاهانتون به مکمل های غذایی به شکل کود نیاز دارید چون بستر کوکوپیت فاقد مواد مغذی ضروری گیاهه و فقط حاوی پتاسیم، روی، آهن، منگنز و مسه.

اگه قصد دارید به گلدونتون کوکو پیت اضافه کنید، هوادهی و ظرفیت ذخیره آب رو افزایش بدید، باید توجه داشته باشید که کوکوپیت میتونه فقط 40٪ از این شرایط محیطی رو برای گیاهان فراهم کنه. به همین دلیل، باید گلدون هاتون رو مرتباً چک کنید تا از نیازشون به رطوبت غافل نشید. برای مطالعه بیشتر درباره خاک کوکوپیت مقاله خاک کوکوپیت چیست رزفارست رو مطالعه کنید.

نکاتی که برای مصرف کوکوپیت باید بدانیم

انواع کوکوپیت

سه نوع فرآورده‌ی کوکوپیت وجود داره. پیت، الیاف یا چیپس. استفاده مخلوطی از اونا مزایای خودش رو داره. کوکوپیت مثل پیت ماسه، اما رنگش قهوه‌ای تیرست. تراکم این محصول به‌اندازه‌ای که آب زیادی رو در خودش نگه میداره و به همین دلیل نمیشه اون رو تنها استفادش کرد چون ممکنه ریشه‌ها از آب غرق بشن.

الیاف نارگیل رشته‌های نخ مانندی هستن که اکسیژن از طریقشون به‌ راحتی میتونه به سیستم ریشه‌ی گیاه نفوذ پیدا کنه. فیبر نارگیل به‌تنهایی قابلیت جذب زیادی نداره و باگذشت زمان تجزیه میشه و درنتیجه مقدار اکسیژنی که به ریشه‌های گیاه میرسه کاهش پیدا میکنه. به همین دلیل برای استفاده‌ی مجدد مناسب نیست. کوکو چیپس تیکه‌های کوچیکی از الیاف نارگیله که خصوصیات بهتری نسبت به پیت و فیبر داره. کوکو چیپس آب رو به‌ خوبی در خودش نگه میداره و منافذ هوایی خوبی هم داره.

اگه کشاورز باتجربه‌ای هستید، میتونید ترکیب موردنظر تون رو با انواع مختلف کوکوپیت تهیه کنید، تولیدکنندگان کوکوپیت محصولات ترکیبی هم تولید میکنن. کوکوپیت‌های خشک‌شده‌ی آجری‌ شکل رایج‌‌تر هستن. فقط باید به اونا آب اضافه کنید، ولی ممکنه به‌خوبی فرآوری نشده باشن.

انواع کوکوپیت

شوری کوکوپیت و شسستشوی آن

کوکوپیت محصول جانبی صنعت استخراج فیبره. یک روش معمول و آسون در بین این صنایع خیس کردن پوسته های نارگیل در آب دریا برای یک مدت مشخصه. اما این روش منجر به رسوب نمک در کوکوپیت ها میشه و برای گیاهان مشکل سازه. اگه شک دارید که کوکوپیت خریداری شده ممکنه به این روش تهیه شده باشه، میتونید دوباره مراحل شستشوی کوکوپیت رو خودتون انجام بدید. اما به خاطر داشته باشید که ممکنه همیشه مقداری نمک در کوکوپیت ها باقی بمونه و این مسئله برای اکثر مصرف کنندگان این محصول مسئله خیلی مهمی نیست.

یک روش شستو شوی کوکوپیت بافر کردنه. بافر کردن چیزی نیست جز شستن کوکوپیت با آب مخلوط شده با پودر نیترات کلسیم. شما میتونید پودر نیترات کلسیم رو از اکثر فروشگاه های کود تهیشون کنید. نیترات کلسیم همچنین کلسیم و نیتروژن رو به کوکوپیت اضافه کنید چون که هر دو ماده معدنی بسیار مفیدی برای رشد گیاه هستن.

شوری کوکوپیت و شسستشوی آن

در مچله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

گیاه مناسب برای محل کار

نگهداری بامبو

آموزش نگهداری گل ادریسی برای استفاده در منزل

سوالات متداول درباره مزایا و معایب کشت در کوکوپیت

نحوه استفاده و کاربرد کوکوپیت به چه شکل است؟

کوکوپیت رو میشه از مراکز فروش تجهیزات کشاورزی تهیه کرد که به صورت فشرده به فروش میرسه. بعد از خرید اون رو داخل آب بریزید. کوکوپیت جمع و جوره و بعد از قرار دادنش در آب، مقدار زیادی آب جذب میکنه و از هر کیلوگرم کوکوپیت قالب فشرده حدود 15 لیتر کوکوپیت مرطوب بدست میاد. همونطور که گفتیم، کوکوپیت رو میشه به تنهایی یا در ترکیب با پرلیت، پیت ماس یا خاک اره استفاده کرد.
برای استفاده، کوکوپیت رو در قابلمه ای قرارش بدید و روی آب بریزید. برای هر قالب 8 تا 10 لیتر آب کافیه. بعد از جدا شدن الیاف کوکوپیت ، میتونید اون رو با پرلیت یا پیت ماس استفاده شده مخلوط کنید. نیمی از این مخلوط باید کوکوپیت ، 10٪ پرلیت، 40٪ پیت ماس باشه که خاک عالی برای گیاهان خونگیه.

مزایای استفاده از کوکوپیت چیه؟

از جمله مزایای استفاده از کوکوپیت میشه به دوام بالای کوکوپیت و حفظ محیط زیست اشاره کرد.

چه نکاتی رو برای مصرف کوکوپیت باید بدونیم؟

اگه کوکوپیت های قالب زده آماده کردید. دو جفت قالب در 19 یا 18 لیتر آب گرم قرار بدید. برای سرعت بخشیدن به باز شدن پیله ها، میتونید قالب رو خودتون خرد کنید یا بذارید بعد از 2 الی 3 ساعت خیس کردن باز بشن. اگه فقط از کوکوپیت به عنوان محیط کشت استفاده میکنید، قطعاً برای تغذیه گیاهانتون به مکمل های غذایی به شکل کود نیاز دارید چون بستر کوکوپیت فاقد مواد مغذی ضروری گیاهه و فقط حاوی پتاسیم، روی، آهن، منگنز و مسه.
اگه قصد دارید به گلدونتون کوکو پیت اضافه کنید، هوادهی و ظرفیت ذخیره آب رو افزایش بدید، باید توجه داشته باشید که کوکوپیت میتونه فقط 40٪ از این شرایط محیطی رو برای گیاهان فراهم کنه. به همین دلیل، باید گلدون هاتون رو مرتباً چک کنید تا از نیازشون به رطوبت غافل نشید.

معایب استفاده از کوکوپیت چیه؟

از جمله معایب استفاده از کوکوپیت میشه به بالا بودن قیمت کوکوپیت و کمبود مواد مغذی خاک کوکوپیت اشاره کرد.

خلاصه نکات مقاله مزایا و معایب کشت در کوکوپیت

برای موفقیت در کشاورزی و باغداری، اولین قدم مهم انتخاب نوع خاک و بستر کاشت برای رشد و نگهداری گیاهان خونگی یا کاشت سبزیجات و صیفی جاته. چون این عامل در نگهداری از گل و گیاه خیلی مهمه. امروزه کشور ما با مشکل کمبود آب مواجهه. پس بنابراین کوکوپیت بیش از گذشته مورد استفاده قرار میگیره و طرفداران خیلی زیادی پیدا کرده.

همونطور که قبلاً گفتیم، کوکوپیت یک محیط کاشته که از الیاف اطراف میوه نارگیل یا تنه درخت نارگیل ساخته میشه. با توجه به موارد فوق، استفاده از کلمه خاک کوکوپیت از نظر علمی صحیح نیست. چون این بستر فوق العاده میتونه به عنوان یک بستر به تنهایی یا با مخلوط شدن با سایر بسترهای کاشت مثل پرلیت و پیت ماس مورد استفاده قرار بگیره. کوکوپیت همچنین میتونه به راحتی جایگزین خاک بشه و به طور گسترده در انواع محصولات مثل هیدروپونیک خونگی یا تجاری مورد استفاده قرار بگیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *