نگهداری از گل و گیاه

13 مزایا و معایب سنگ روی گلدان که نمی دانید!

مزایا و معایب سنگ روی گلدان
5/5 - (1 امتیاز)

مزایا و معایب سنگ روی گلدان چیه؟ استفاده از سنگ گلدون امروزه بیش از پیش رایج شده به صورتی که انواع سنگ گلدون ریز و درشت و در رنگ‌ها و شکل‌های مختلف در بازار پیدا میشن، البته سنگ‌ ریزه‌ها علاوه بر گلدون ها در تراریوم‌ها، فضای سبز و برای آکواریوم‌ها هم مورد استفاده قرار میگیرن ولی باید بدونید که انواعی از سنگ ریزه‌ها هم هستن که با خاک گلدون مخلوط میشن و کاربردشون برای افزایش تخلخل و نفوذپذیری خاکه و به دفع آب اضافه‌ی گلدون کمک میکنن.

مزایا و معایب سنگ روی گلدان

امروزه عده‌ای معتقد هستن که استفاده از سنگ گلدون برای گیاهان مضره و بر عکس عده‌ای هم براین باور هستن که سنگ گلدون برای گیاهان مفید هستن. به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم تا به مزایا و معایب سنگ روی گلدان بپردازیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید. در ادامه مقاله به بررسی مزایا و معایب سنگ روی گلدان میپردازیم.

مزایا و معایب سنگ روی گلدان

مزایای سنگ روی گلدان

ابتدا شما عزیزان رو با مزایای سنگ روی گلدان آشنا میکنیم. مزایای سنگ روی گلدان بسیار زیاده که به شرح زیر هستند.

زیبایی

اولین کاربرد سنگ‌ریزه‌ها در گلدون، برای زیباسازیه چون که تنوع سنگ‌ ریزه‌های مصنوعی و رنگ شده بسیار زیاده که جلوه متمایزی به گلدون‌ها میدن. سنگ‌ ریزه‌های طبیعی و رودخونه‌ای هم به همین شکل میتونن برای تزیین گلدون‌ها مورد استفاده قرار بگیرن. در ادامه با سنگ ریزه های رنگ طبیعی و مصنوعی

سنگ ریزه های رنگ مصنوعی

این سنگ ریزه ها که در رنگ های مختلف مثل آبی ، قرمز ، بنفش و رنگ های ترکیبی هستن و زیبایی خاصی دارن، این سنگ ها با رنگ های فلورسنت (رنگ های درخشان) رنگ شدن که از سایر رنگ ها درخشندگی و بیشتری  دارن و کمی پر رنگ تر هستن. سنگ ریزه های رنگ مصنوعی هم دو نوع شکسته و سیقل خورده دارن.

مقاومت رنگ این سنگ ریزه ها عمدتا 6 ماه تا یک ساله که اگه در زیر نور مستقیم آفتاب یا آبیاری زیاد نباشن موندگاری بیشتری هم دارن. سنگ ریزه های ساب خورده از لحاظ ظاهری جلوه زیباتری دارن و هم به خاطر سطح نسبتا صافی که دارن پر رنگ تر هستن.

سنگ ریزه های رنگ طبیعی

این سنگ ریزه‌ها که سنگ های طبیعی هستن مثل مرمر، سنگ رود خونه ای و … که زیبایی که دارن از رنگ طبیعی خودشون هست. سنگ های رنگ طبیعی دو نوع شکسته و سیقل خورده یا به اصطلاح ساب خورده دارن. یک مدل از سنگ ریزه های رنگ طبیعی هم در بازار وجود داره که به اصطلاح بهشون جلا خورده میگن.

این سنگ ها همیشه مثل سنگ هایی که آب خورده هستن که رنگ شفاف و خوبی دارن. سنگ ریزه های رنگ طبیعی به غیر از استفاده در گل و گلدون، باغچه و فضای باز، در آکواریوم هم به وفور استفاده میشن.

سنگ ریزه های رنگ طبیعی

با هم بخوانیم: ساخت تراریوم در منزل در 3 مرحله!

جلوگیری از نفوذ حشرات در خاک

سنگ‌ ریزه‌ها بستر خاک رو برای حشرات و آفات نامناسب میکنن و این موجودات دیگه مثل سابق نمیتونن در خاک گلدون جا خوش کنن و به گیاه آسیب برسونن، به همین خاطر استفاده از سنگ گلدون، نوعی مبارزه با آفاته که آسون و سالم‌ تر از سم پاشیه.

جلوگیری از رشد حشرات قارچی

درباره مزایا و معایب سنگ روی گلدون برای گیاه باید گفت که یکی از مهم ترین مزایای سنگ روی گلدون اینه که میتونه از رشد حشرات کوچیک در نزدیک گلدون جلوگیری کنه. حشراتی که دور از گیاهان زندگی میکنن، عمر کوتاهی دارن، اما مشکل اصلی اینه که این حشرات، قارچ های گیاه خوار رو با خودشون حمل میکنن.

پشه های قارچی هم معمولاً در مکان های مرطوب رشد میکنن؛ به ویژه در قسمت هایی که پوسیدگی وجود داره. این پشه های قارچی معمولاً در 2 سانتی متر بالایی خاک تخم گذاری میکنن. گذاشتن ماسه و سنگ های ریز میتونه تا حد زیادی جلوی تخم گذاری این حشرات کوچیک رو بگیره و سلامت گیاه شما رو تضمین کنه.

تثبیت پایه‌ی گیاه

سنگ‌ ریزه‌ها به خاک اجازه نمیدن تا به راحتی جا به جا بشه. اگه ضخامت یکسانی از سنگ‌ریزه‌ و خاک رو روی گلدون در نظر بگیریم، میفهمیم که سنگ‌ریزه‌ها به دلیل وزن بیشتری که نسبت به خاک دارن چنانچه در لایه‌ی نهایی روی گلدون استفاده بشن باعث تثبیت بهتر خاک و در نتیجه ریشه و پایه‌ی گیاه میشن به همین خاطر جابجاییشون با امنیت بالاتری انجام میشه.

جلوگیری از رشد علف های هرز

جوانه های علف‌ های هرز که ممکنه در سطح گلدون های آپارتمانی رشد کنن عموما ضعیف هستن و قدرت کنار زدن و جابجایی سنگ‌ریزه‌ها رو ندارن. در نتیجه با وجود سنگ‌ ریزه‌ها توانایی رشد و نمو در گلدون رو از دست میدن.

جلوگیری از دست زدن حیوانات به گیاه و خاک

اگه از حیوان های خونگی در خونتون نگهداری میکنید احتمالاً متوجه شدید که گاهی اوقات حیوانات خونگی شما سمت گیاهان میرن و بهشون دست میزنن. دست زدن به خاک گلدون و خود گیاه میتونه باعث ایجاد مشکل برای گیاه و همچنین برای حیوان بشه؛ به همین دلیل در مورد مزایا و معایب سنگ روی گلدون برای گیاه باید گفت که یکی از مزایای استفاده از سنگ روی گلدون گیاه اینه که جلوی دست زدن حیوانات خونگی به گیاه و خاک رو میگیره.

جلوگیری از هدر رفتن آب

در مورد مزایا و معایب سنگ روی گلدون برای گیاه باید گفت که یکی از مزایای وجود سنگ روی گلدون اینه که از هدر رفتن آب جلوگیری میکنه. سنگ میتونه دمای خاک رو پایین بیاره و کاری کنه که آب دیر تر تبخیر بشه؛ به همین دلیل اگه از سنگ استفاده میکنید، دیگه نیازی ندارید که در بازه های زمانی خیلی کوتاه به گیاه خودتون آب بدید.

جلوگیری از هدر رفتن آب

جلوگیری از پوسیدگی و بیماری‌های قارچی

با توجه به زهکشی بالای سنگ‌ریزه‌ها نسبت به خاک، آب رو به سرعت از خودشون عبور میدن و با توجه به این که لایه‌ی سنگ‌ ریزه‌ها مجاور ساقه و تنه‌ی گیاه قرار میگیره باعث میشه که تنه‌ی گیاه بعد از آبیاری مرطوب نمونه و به دنبالش گیاه کمتر دچار پوسیدگی و بیماری‌های قارچی میشه.

جلوگیری از تبخیر سریع آب

وجود سنگ‌ ریزه‌ها و کاهش سطح تماس خاک با هوا باعث میشه که آب کمی بیشتر در گلدون بمونه و ریشه کاملا آب رو جذب کنه. در این صورت گلدون به آب کمتری نیاز داره و در فصول گرم که فصل رشد گیاه هم هست آب کافی به ریشه گیاه برسه.

جلوگیری از تغییرات ناگهانی دما

سنگ‌ ریزه‌ها مثل یک لایه‌ی محافظ برای خاک و ریشه عمل میکنن و در صورت وجود سرما و گرمای ناگهانی این شوک ابتدا به خود گلدون و سنگ‌ ریزه‌های روی خاک وارد میشن و بعد با شدت کمتری به خاک و در نهایت ریشه منتقل خواهد شد.

معایب سنگ روی گلدان

در مورد مزایا و معایب سنگ روی گلدون برای گیاه تا اینجا درباره مزایاش گفتیم. حال خوبه که با معایبش هم آشنا بشید.

گرم شدن سنگ ها

یکی از معایب بسیار بزرگ سنگ روی گلدون اینه که سنگ ها با قرار گرفتن در نور آفتاب، گرم میشن و این گرما رو در خودشون نگه میدارن. این گرمای ذخیره شده میتونه برای گیاه خطرناک باشه و به گیاه آسیب برسونه. در ضمن سنگ گرم نه تنها از تبخیر آب جلوگیری نمیکنه، بلکه سرعت تبخیرش رو افزایش میده. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که از سنگ روی گلدون برای گیاهانی که بیش از حد در معرض نور مستقیم خورشید هستن، دوری کنید.

سنگین شدن خاک

برای اینکه با مزایا و معایب سنگ روی گلدون برای گیاه آشنا بشید، خوبه که بدونید که یکی از مهم ترین معایب استفاده از سنگ، سنگین شدن و فشرده شدن خاکه. اگه شما به اندازه کافی از سنگ استفاده کنید، گیاهان شما رشد بهتری دارن، اما اگه در استفاده از سنگ زیاده روی کنید خاک فشرده میشه.

خاک فشرده هم معایب خاص خودش رو داره. به عنوان مثال برای آبیاری خاک فشرده، مجبورید که از روش غرقابی استفاده کنید؛ چون آب نمیتونه به طور آزادانه تخلیه بشه. همچنین ذرات موجود در خاک هم فاصلشون بسیار کمتر میشه. با کم شدن این فاصله ها خاک توانایی هوادهی خودش رو از دست میده؛ در نتیجه گیاه نمیتونه اکسیژن دریافت کنه و خفه میشه که این در نهایت باعث مرگ گیاه میشه.

سنگین شدن خاک

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

معرفی انواع گلدان برای گیاهان آپارتمانی

گلدان پلاستیکی بهتر است یا سفالی ؟ + مزایا و معایب

آسان ترین روش های از بین بردن مورچه در خاک گلدان

سوالات متداول درباره مزایا و معایب سنگ روی گلدان

مزایا و معایب سنگ روی گلدان چیه؟

سنگ روی گلدون مزایا و معایب مختلفی داره. البته لازم به ذکر هست که مزایای سنگگ روی گلدون خیلی بیشتر از معایب اون هستند. برای مطالعه کامل تر وارد مقاله بشید …

آیا سنگ روی گلدان باعث جلوگیری از پوسیدگی و بیماری‌های قارچی میشه؟

بله. با توجه به زهکشی بالای سنگ‌ریزه‌ها نسبت به خاک، آب رو به سرعت از خودشون عبور میدن و با توجه به این که لایه‌ی سنگ‌ ریزه‌ها مجاور ساقه و تنه‌ی گیاه قرار میگیره باعث میشه که تنه‌ی گیاه بعد از آبیاری مرطوب نمونه و به دنبالش گیاه کمتر دچار پوسیدگی و بیماری‌های قارچی میشه …

سنگ های روی گلدون چجوری باعث جلوگیری از نفوذ حشرات در خاک میشن؟

سنگ‌ ریزه‌ها بستر خاک رو برای حشرات و آفات نامناسب میکنن و این موجودات دیگه مثل سابق نمیتونن در خاک گلدون جا خوش کنن و به گیاه آسیب برسونن، به همین خاطر استفاده از سنگ گلدون، نوعی مبارزه با آفاته که آسون و سالم‌ تر از سم پاشیه …

گرم شدن سنگ های روی گلدن چه ضرری برای گیاه داره؟

این گرمای ذخیره شده میتونه برای گیاه خطرناک باشه و به گیاه آسیب برسونه. در ضمن سنگ گرم نه تنها از تبخیر آب جلوگیری نمیکنه، بلکه سرعت تبخیرش رو افزایش میده. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که از سنگ روی گلدون برای گیاهانی که بیش از حد در معرض نور مستقیم خورشید هستن، دوری کنید …

خلاصه نکات مقاله مزایا و معایب سنگ روی گلدان

اگه تمایل به استفاده از سنگ‌ ریزه روی خاک گلدون‌هاتون دارید تصمیم درستی گرفتید. استفاده از سنگ‌ریزه‌ها مضرات زیادی نداره در حالی که فواید مختلفی داره که بهشون در بالا اشاره شد ولی حواستون باشه که اگه از حجم بیش از حد و اضافه‌ای از سنگ استفاده کنید ممکنه جلوی جوانه زنی گیاهان جوان رو بگیرید و در رشدشون مانع ایجاد کنید پس باید تنها سطح فوقانی گلدون و به صورت یک لایه سنگ ریزه قرار بدید. بیش از حد سنگ‌ریزه‌ها رو در گلدون قرار نبدید تا هوای کافی در اختیار خاک گلدون قرار بگیره.

مسئله بعدی که بسیار بهش توصیه میشه اینه که بهتره سنگریزه‌های استفاده شده یک دست و یک اندازه باشن. موضوع بعدی اینکه سنگ گلدون در اثر آبیاری در طول زمان ممکنه جرم بگیرد و اگه این اتفاق افتاد بهتره سنگ‌ها رو بشویید یا عوض کنید چون علاوه بر اینکه زیبایی سنگ‌ها کاهش پیدا میکنه نفوذ پذیری لایه سنگی هم کمتر میشه که این موضوع برای خاک گلدون و گیاه مناسب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *