آشنایی با گل و گیاه

همه چیز درباره پتوس بلک | روش نگهداری پتوس بلک

همه چیز درباره پتوس بلک
4.2/5 - (8 امتیاز)

یکی از گیاهان آپارتمانی که جلوه خاص و زیبایی به خونتون میده، پتوس بلک یا ایپومیا بلک هست. از اونجایی‌ که ترفند های نگهداری از هر گیاه متفاوته؛ باید نکات مهم درمورد میزان نور مورد نیاز، نوع خاک مناسب، هرس و آبیاری رو در مورد این گیاه بدونید. ایپومیا بلک از خانواده پتوس ها، رشد قابل قبولی داره و درصورتی که به نکات گفته شده در ادامه توجه داشته باشید، برای همیشه سرحال و سالم باقی میمونه. ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا همه چیز درباره پتوس بلک رو بهتون بگیم.

همه چیز درباره پتوس بلک

پتوس بلک یک گیاه کلاسیک زینتیه و برای کاشتن در گلدون و نگهداری در خونه مناسبه. این گیاه زیبا خیلی سریع رشد میکنه. توصیه میشه که پتوس بلک در بهار کاشته بشه، چون برای افزایش سرعت رشد پتوس به دمای متعادل نیازه. به طور کلی، خانواده پتوس از تنوع بالایی برخورداره و از رنگ مشکی گرفته تا ابلق با شکل های مختلف برگ در دسترسه.

پتوس بلک هم در فضای بیرونی داخل حیاط هم به‌ عنوان یک گلدون آپارتمانی میتونه به خونه شما زیبایی بده. البته شرایط نگهداری گیاه پتوس شامل موارد زیر هم میشه. جالبه بدونید که پتوس بلک از جمله گیاهان مناسب راه پله هم محسوب میشه.

همه چیز درباره پتوس بلک

خاک مناسب پتوس بلک

این گیاه آپارتمانی از بین انواع خاک نیاز به خاک مرطوب و زهکشی مناسب داره. همچنین باید خاکش رو با کود دارای مواد آلی غنی کنید. نکته دیگه اینه که اگه همیشه خاک رو مرطوب نگهش‌ دارید، ممکنه که ریشه این گیاه بپوسه. برای همین گلدونی که برای کاشتش استفاده میکنید هم باید در قسمت انتهایی سوراخ هایی داشته تا آب اضافی ازش خارج بشه و ریشه رو از بین نبره.

نور و دمای مورد نیاز پتوس بلک

این گیاه بهترین رشد رو در دمای 24 درجه سانتی‌ گراد داره. همچنین باید اشاره کنیم که حساسیت بالایی به سرمای زیاد و یخبندان داره. برای همین روز های آفتابی و شب های گرم رو دوست داره. ایپومیا بلک عاشق نور خورشیده اما در سایه و محیط آپارتمانی هم به خوبی رشد میکنه. هر چقدر که این گیاه بیشتر در معرض نور آفتاب باشه، رنگ برگ‌ هاش زنده‌ تر و خودش شاداب‌ تر هست. نور و دما دو عاملی هستن که در افزایش سرعت رشد پتوس تاثیر زیادی دارن.

نور و دمای مورد نیاز پتوس بلک

روش تکثیر پتوس بلک

قلمه زدن بهترین راه برای تکثیر این گیاه آپارتمانی زیباست. برای تکثیر با قلمه، در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی منطقه‌ ای که در اون زندگی میکنید هم از اهمیت بالایی برخورداره. اگه در مکانی زندگی میکنید که هوای سرد و زمستان یخبندانی داره، پاییز بهترین فصل برای جدا کردن قلمه‌ ها از گیاهیه که در محیط بیرونی و حیاط قرار داره.

برای این کار به قیچی معمولی یا قیچی باغبانی و یک شیشه آب نیاز دارید. با استفاده از قیچی باغبانی که ضدعفونی شده و تیزه، یک شاخه از گیاه رو که چندین برگ داره جدا کنید. ساقه رو در داخل شیشه آب قرارش بدید. سطح آب باید ثابت باشه و هر هفته عوض بشه. همچنین هر هفته باید شیشه رو بشویید تا باکتری داخلش رشد نکنه. بعد از چند روز، شاهد ریشه دواندن پتوس بلک هستید.

در صورتی‌ که گیاه در محیط آپارتمانیه، پس از ریشه زدنش میتونید اون رو در گلدون بکارید. اگه قصد نگهداری از ایپومیا بلک رو در محیط بیرونی دارید، بهتره در فصل بهار ساقه ای که ریشه داره رو بکارید.

کوددهی پتوس بلک

پتوس بلک یکی از انواع پتوس هست و همونطور که گفتیم از رشد خوبی برخورداره. دربارۀ کود دهی و تقویت گل های آپارتمانی خوبه که بدونید استفاده از کود رقیق‌ شده در مقادیر کم به‌ صورت هفتگی رشدش رو افزایش میده، اما اگه گیاه شما رشد خوبی داره، نیازی نیست که این کار رو به صورت هفتگی انجام بدید.

کوددهی پتوس بلک

آبیاری پتوس بلک

این گیاه در برابر خشکی مقاومت خیلی بالایی داره، در صورتی که اگه خاکش رو مرطوب نگه‌ دارید، رشد بیشتری داره. گیاه باید به اندازه‌ ای آبیاری بشه که خاک در آب غرقاب بشه. یکی از نشونه‌ های تشنه بودن گیاه از حال رفتن و پژمردگی برگ هاست.

هرس پتوس بلک

قبل از اینکه برای هرس کردن گیاه پتوس دست به‌ کار بشید، بهتره قبل از هر چیزی قیچی باغبانی خودتون یا هر وسیله ای رو که برای هرس استفاده میکنید با الکل ضدعفونیش کنید. بعد از اون، برگ‌ های زرد و بیمار رو از هم جداشون کنید. بعد هم برگ‌ های اضافی رو از قسمت پایین گیاه و با فاصله 3 سانتی متری از شاخه جدا کنید.

آفات و بیماری‌ های پتوس بلک

سوسک طلایی یکی از آفاتیه که ممکنه سلامت این گیاه رو در محیط بیرونی تهدید کنه. این حشره شبیه یک قطره طلای مذابه که برگ ها رو سوراخ میکنه. شته ‌ها از دیگر آفات این گیاه هستن. پتوس بلک مستعد ابتلا به قارچ برگه به‌ خصوص اگه در چندین فصل در فضای بیرون از خونه و در یک مکان اون رو نگهش دارید.

با تغییر مکان کاشت از یک فصل به فصل دیگه، شما میتونید این مشکل رو حل کنید. شایع‌ ترین قارچ‌ های خاک که رشد گیاه رو متوقف میکنن قارچ های ورتیسیلیوم یا فوزاریوم هستن. نشونه ابتلا به این قارچ زرد شدن گیاه از پایین به سمت بالاست. برای جلوگیری از بیماری و ابتلا به این آفات باید این گیاه رو در محیطی نگه دارید که امکان گردش هوای آزاد رو داره.

شما همچنین میتونید از اسپری حشره‌ کش گیاهی هم استفاده کنید، اما اسپری حشره کش به‌ عنوان آخرین راه‌ حل، پیشنهاد میشه؛ چون حشرات مفید برای گیاه رو هم از بین میبره.

آفات و بیماری‌ های پتوس بلک

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

صفر تا صد آموزش تکثیر گیاه پتوس حصیری

چرا گل پتوس رشد نمیکند | دلایل رشد نکردن پتوس + روش درمان

سوالات متداول درباره همه چیز درباره پتوس بلک

ایپومیا بلک چه نوع گیاهیه؟

پتوس بلک یک گیاه کلاسیک زینتیه و برای کاشتن در گلدون و نگهداری در خونه مناسبه. این گیاه زیبا خیلی سریع رشد میکنه …

چه زمانی میتونیم پتوس بلک رو بکاریم؟

توصیه میشه که پتوس بلک در بهار کاشته بشه، چون برای افزایش سرعت رشد پتوس به دمای متعادل نیازه …

چجوری میتونیم پتوس بلک رو تکثیر کنیم؟

قلمه زدن بهترین راه برای تکثیر این گیاه آپارتمانی زیباست …

خاک مناسب برای پتوس بلک چه خاکیه؟

این گیاه آپارتمانی از بین انواع خاک نیاز به خاک مرطوب و زهکشی مناسب داره. همچنین باید خاکش رو با کود دارای مواد آلی غنی کنید. نکته دیگه اینه که اگه همیشه خاک رو مرطوب نگهش‌ دارید، ممکنه که ریشه این گیاه بپوسه …

خلاصه نکات مقاله همه چیز درباره پتوس بلک

یکی از گیاهان آپارتمانی که جلوه خاص و زیبایی به خونتون میده، پتوس بلک یا ایپومیا بلک هست. از اونجایی‌ که ترفند های نگهداری از هر گیاه متفاوته؛ باید نکات مهم درمورد میزان نور مورد نیاز، نوع خاک مناسب، هرس و آبیاری رو در مورد این گیاه بدونید. ایپومیا بلک از خانواده پتوس ها، رشد قابل قبولی داره و درصورتی که به نکات گفته شده توجه کنید این گیاه برای همیشه سرحال و سالم باقی میمونه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *