آشنایی با گل و گیاه, نگهداری از گل و گیاه

همه چیز درباره آرالیای دروغین را اینجا بخوانید!

4/5 - (2 امتیاز)

آرالیای دروغین با نام علمی Dizygotheca Elegantissima و نام انگلیسی False Aralia درختی کوچیکه که متعلق به خانواده عشقه (ARARLIACEA) هست. از نام های دیگه این درخت میشه به آرالیای دیزیگتگا، Finer plant و Schefflera elegantissima اشاره کرد. برگ های آرالیا دروغین نازک و به رنگ قرمز مسی و سبز تیره هستن. این گیاه اصالتا بومی اسکاتلنده و در رویشگاه طبیعیش تا 15 متر هم میتونه رشد کنه. اما در زیستگاه های دیگه نمیتونه خیلی رشد ارتفاعی داشته باشه به این ترتیب شما برای نگهداریش در آپارتمان مشکلی ندارید. با بزرگ شدن اندازه آرالیا دروغین به 6 متر یا بیشتر شکلش تغییر پیدا میکنه و برگ های پایینی درختچه به تدریج میریزن و برگ های دیگش بزرگ میشن و طول و عرضشون به ترتیب به 30 و 7 تا 8 سانتی متر میرسه. ما در این مقاله همه چیز درباره آرالیای دروغین رو بهتون میگیم.

معرفی گیاه آرالیای دروغین

همونطور که گفتیم این گیاه بومی اسکاتلنده و میتونه در زیستگاه طبیعیش تا حدود 15 متر هم رشد کنه. البته خیالتون راحت باشه. چون آرالیای دروغین در آپارتمان ها و به طور کلی دور از زیستگاه اصلیش، نمیتونه خیلی رشد کنه و مشکلی برای شما از نظر ارتفاع ایجاد نمیکنه. یکی از اصلی‌ترین دلایل نگهداری آرالیا، برگ‌های جذاب و زیباشه. برگ‌هایی که به رنگ سبز تیره، بلند و ظریف هستن.

برگ‌های بخش پایینی این گیاه احتمالا شما رو شدیدا یاد ماریجوانا میندازه، اما این شباهت فقط ظاهریه و این دو گیاه اصلا ارتباطی به هم ندارن. این گیاه معمولا به عنوان گیاهی آپارتمانی و در داخل خونه نگهداری میشه، البته شما میتونید اون رو در خارج خونه هم قرارش بدید. اما تطبیق پذیری مجدد با محیط داخلی خونه برای گیاهی که تابستون رو در حیاط گذرونده کمی سخته.

معرفی گیاه آرالیای دروغین

روش نگهداری آرالیای دروغین

گیاه آرالیای دروغین به نگهداری زیادی احتیاج نداره و در عین حال ظرافت و زیبایی خاصی به محیط میده، به همین دلیل این گیاه انتخاب خیلی مناسبی برای خونه و محل کار شماست. این گیاه ریشه‌ی قوی داره و برگ‌هاش به رنگ قهوه‌ای تیره هستن که گاهی با یک نوار سفید زیبا پوشیده شدن. آرالیای دروغین مثل ما به هوای پاک و تمیز نیاز داره، پس اون رو در محیط‌های آلوده قرارش ندید.

شرایط نگهداری آلاریای برگ پهن ژاپنی

شاید شما باورتون نشه و فکر کنید که این نوع ارالیا از گیاه اصلی متفاوته ولی اینطور نیست و این گیاهان یکسان هستن. آرالیای ژاپنی، با برگ‌های ارتجاعی و محکمش، تقریبا در هر محیط و هر شرایطی دوام میاره. همین موضوع باعث شده که این گیاه بهترین انتخاب برای افرادی باشه که به تازگی باغبانی و نگهداری از گیاهان رو شروع کردن. اگه مکانی رو سراغ دارید که هیچ گیاهی در اون رشد نمیکنه، آرالیای برگ پهن ژاپنی رو به اونجا ببریدش. بعد از مدتی میبینی که آرالیای قهرمان، برخلاف گیاهان قبلی به خوبی به رشدش ادامه میده.

آرالیا برگ پهن ژاپنی در محیط گرم و مرطوب تابستونی به خوبی رشد میکنه، به خصوص اگه بعدش وارد پاییز کمی سرد و خشک بشه. توجه داشته باشید که در هوای خیلی سرد و خشک از بین میره. نگهداری از این گیاه واقعا کار خیلی راحتیه. شما در پاییز شاهد خوشه‌های زیبایی از شکوفه‌های سفید رنگ هستین که بعدا به توت سیاه تبدیل میشن. اگه باغچه شما پر از پرنده شد تعجب نکنید. پرندگان عاشق میوه‌های این گیاه هستن و تا زمانی که آرالیا میوه میده، پرنده ها مرتبا به باغچه شما سر میزنن.

آرالیای برگ پهن ژاپنی، با برگ‌های براق و ساقه‌های بلندش، تا حدود 2 متر هم رشد میکنه. هر چی آرالیا بیشتر رشد کنه، بیشتر به سمت پایین خم میشه. برگ‌ها‌ی زیبا، براق و سبز رنگ این گیاه باعث شده که آرالیا برگ پهن در لیست‌ خرید گیاه آپارتمانی نقش مهمی رو ذاشته باشه.  

دیگر مقالات: نگهداری از گیاه زیپلین

شرایط نگهداری آلاریای برگ پهن ژاپنی

آبیاری آرالیای دروغین

این گیاه رطوبت رو دوست داره. در هر بار آبدهیش تا جایی به گیاه آب بدید که همه خاک خیس بشه و اضافش از زیر گلدون خارج بشه. برای نوبت بعدی آبیاریش حدود یک هفته صبر کنید تا خاک گیاه کمی خشک بشه. بعد میتونید مجددا به گیاه آب بدید. بهتره از آبی استفاده کنید که املاح کمتری داشته باشه یا حداقل یک شبانه روز استراحت کرده باشه تا املاحش ته نشین شده باشه. مرطوب موندن تقریبی خاک گیاه مساله مهمیه.

در کل یک نگهداری صحیح و برنامه ریزی شده برای آرالیا، قطعا شامل آبیاری منظمه. آب با دمای متعادل یا ولرم همون چیزیه که آرالیای دروغین نیاز داره. وقتی که چند سانتی متر از سطح خاک خشک شد، گیاهتون رو آبیاریش کنید. حواستون باشه که برای فراهم کردن رطوبت موردنیاز گیاه، باید مرتبا به سطح برگ‌هاش، آب اسپری کنید.

نور و دما  آرالیای دروغین

برای نگهداری آرالیای دروغین در خونه، نیازی نیست که با دماسنج در اطرافش بگردید! چون این گیاه تزئینی زیبا، در دمای معمولی خونه یعنی 18 تا 29 درجه سانتی گراد به خوبی رشد میکنه. مواظب باشید که گیاه اصلا سرما رو تجربه نکنه. چون با رسیدن دما به زیر 15 درجه، برگ های گیاه آسیب میبینن.

 آرالیای دروغین دوست داره در نور زیاد ولی غیر مستقیم خورشید قرار بگیره. توصیه ما به شما اینه که اون رو در نزدیکی پنجره‌ ای نورگیر قرارش بدید، جوری که نور درخشان خورشید رو به خوبی دریافت کنه و در عین حال اصلا تحت تابش اشعه‌های مستقیم قرار نگیره. تابش مستقیم نور خورشید به این گیاه، باعث سوختن و قهوه‌ای شدن نوک و حاشیه برگ هاش میشه.

نور و دما  آرالیای دروغین

کود دهی آلاریای برگ پهن ژاپنی

شما میتونید برای تقویت رشد گیاهتون از کود مایع استفاده کنید. برای این کار در طول فصول رشد گیاه (بهار و تابستون) هر دو هفته یک بار به گیاه کود بدید. به هیچ وجه در فصل زمستان گیاه رو کوددهیش نکنید.

رطوبت آرالیای دروغین

هر چی مرطوب‌ تر، بهتر! گیاه آرالیای دروغین در فضای مرطوب مثل حموم، خوشحال تره. اما اگه نمیخواید اون رو در محیط مرطوب قرارش بدید، باید برگ هاش رو مرتبا آب پاشی کنید. اگه نمیدونید که رطوبت مورد نیاز گیاهنتون رو چجوری تامین کنید بهتون پیشنهاد میکنیم مقاله راه های تامین رطوبت گیاهان رزفارست رو مطالعه کنید.

خاک و زهکشی  آرالیای دروغین

برای گیاه آرالیای دروغین خاکی با پایه پیت برای کاشت این گیاه مناسبه، اما باید دقت کنید که دونه‌های پیت درشت باشن تا زهکشی خوبی در خاک به وجود بیاد. آرالیای دروغین خاک‌های اسفنج مانند رو دوست نداره. هر سال با اومدن فصل بهار، گلدون آرالیا رو عوض کنید. از خاک گلدون چند منظوره (خاک گلدون رایج) استفاده کنید و گیاه رو در گلدونی بزرگ تر و با اندازه مناسب بکاریدش.

اندازه گلدون، باید برای حضور ریشه کافی باشه. در نظر داشته باشید که آرالیا جزو گیاهانیه که دوست دارن در گلدونی تنگ و فشرده رشد کنن. پس گلدون خیلی بزرگ براش مناسب نیست. اگه آرالیای سنگین رو در گلدونی کوچیک و سبک کاشتید، بهتره گلدونی سنگین رو جایگزینش کنید و یا به انتهای خاک، یک لایه سنگریزه اضافه کنید. تا بدین ترتیب بین وزن گیاه و گلدون تعادل ایجاد بشه و در نتیجه از واژگونیش جلوگیری بشه.

آرالیا اصلا دوست نداره جا به‌ جا بشه. یک تغییر ناگهانی در مکان نگهداریش، به ریزش برگ‌هاش منجر میشه. اگه قصد دارید مکان گیاه رو تغییرش بدید، باید این کار رو به تدریج و به آرومی انجامش بدید. فراموش نکنید که تغییر مکان گیاه نباید در فصل زمستان صورت بگیره.

خاک و زهکشی  آرالیای دروغین

تکثیر آرالیا آلاریای برگ پهن ژاپنی

این گیاه رو میشه از طریق بذر یا قلمه زدن ساقه به راحتی تکثیرش کرد. بهتره قلمه زدن رو در فصل بهار انجام بدیدش و این قلمه رو در خاکی مرطوب بکاریدش تا زمانی که شروع به ریشه دادن کنه و رشدش رو آغاز کنه. همچنین برای سرعت دادن به کار میتونید از هورمون‌های ریشه زایی استفاده کنید.

آفات و بیماری های آرالیای دروغین

کنه تار عنکبوتی، تخم حشرات و شپشک‌ آردی تنها آفاتی هستن که برای آرالیا ایجاد دردسر میکنن. درگیری گسترده گیاه با کنه تار عنکبوتی، میتونه منجر به مرگ گیاه بشه. در صورت ابتلای گیاه به این آفت، یک دستمال نرم رو به محلول آب و صابون ضدعفونی کننده آغشته کنید و برای یک هفته، باهاش سطح زیرین برگ ها رو دو بار در روز تمیز کنید. اگه نشونه‌های بهبودی در گیاه ظاهر نشدن، بهتره با گیاهتون خداحافظی کنید!

تا جایی که میتونید سعی کنید به صورت دستی شپشک‌های آردی رو از گیاه جدا کنید. نقاط پایینی برگ ها رو به کمک یک دستمال آغشته به الکل، هر 5 روز یک بار تمیزشون کنید. (مخصوصا نقاطی رو که عوارض شپشک رو در اونجا مشاهده میکنید) استفاده از صابون‌های ضد عفونی هم در مرحله اولیه حضور شپشک‌ها در گیاه خیلی مفیده. برای مطالعه بیشتر درباره بیماری های گیاهان مقاله بیماری های قارچی و سوختگی در گیاهان اپارتمانی رزفارست رو مطالعه کنید.

هرس کردن

این گیاه به هرس کردن خاصی نیاز نداره و خودش میتونه به زیبایی و مرتب رشد کنه. اما اگه گیاه شما شروع به ریزش برگ میکنه و بیش از حد نازک شده میتونید اون رو در فصل بهار کمی هرسش کنید تا بتونه رشد جدیدتر و قوی‌ تری داشته باشه و آرالیای شما پرپشت‌تر بشه. شما همچنین میتونید از شاخه‌های بریده این گیاه به عنوان قلمه و در تکثیر گیاه استفاده کنید.

تعویض گلدان

این گیاه سرعت رشد زیادی نداره و به تغذیه زیادی هم احتیاج نداره. به احتمال زیاد یک سال درمیان به تعویض گلدان نیاز پیدا میکنه. زمان عوض کردن گلدون آرالیا دروغین زمانیه که خاک گلدون تجزیه شده باشه و حالت اسفنجی پیدا کرده باشه. در این زمان بدون تقسیم بوته کردن گیاه، برای جلوگیری از آسیب به ریشه ها اون رو به گلدونی با یک سایز بزرگ تر و خاک تازه تر انتقالش بدید.

سمی بودن

این گیاه برای حیوانات خونگی یا انسان سمی نیست و نمیتونه آسیبی وارد کنه. البته بدیهیه که خوردن زیاد برگ‌هاش ممکنه باعث ایجاد اشکال در سیستم گوارشی یا دل‌ درد بشه اما به صورت کلی خطری نداره.

سمی بودن

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

نگهداری و بیماری های گیاه برگ عبایی

انواع گل آهار رو بشناسید !

نگهداری از گیاه کروتون | علت برگ ریزی گیاه کروتون

سوالات متداول درباره همه چیز درباره آرالیای دروغین

دلیل ریزش برگ آرالیا چیه؟

رطوبت کم و نامناسب خاک دو دلیل اصلی ریزش برگ‌های آرالیای دروغین هست. این گیاه به محیطی تقریبا مرطوب نیاز داره تا بتونه سالم و سرزنده باشه. محیطی خشک یا جایی که وسائل گرمایشی بهش نزدیک باشه میتونه به این گیاه آسیب بزنه و باعث ریزش برگ‌هاش بشه.

همچنین رطوبت کم یا زیاد خاک هم این گیاه رو آزار میده. خاکی که بیش از حد خیس و غرقاب باشه ریشه‌های گیاه رو از بین میبره، همچنین خاکی که بیش از حد خشک و کم آب باشه باعث کم شدن توانایی گیاه در جذب مواد غذایی میشه. همیشه سعی کنید تعادلی بین یک خاک بیش از حد خیس و یک خاک بیش از حد خشک رو برای گیاه فراهم کنید.

علت زرد شدن برگ‌ آرالیای دروغین چیه؟

یکی از مهم‌ترین دلایل زرد شدن آرالیای دروغین کم آبی هست. این گیاه نسبت به آب دریافتیش حساسه و در صورتی که خشکی طولانی مدتی رو تحمل کنه برگ هاش شروع به زرد شدن میکنن.

چرا برگ‌ آرالیا قهوه‌ای میشه؟

قهوه‌ای شدن برگ‌های آرالیای دروغین نشونه‌ای از آفتاب سوختگیه. زمانی که گیاه در معرض نور شدید و طولانی مدت خورشید باشه دچار آفتاب سوختگی میشه و لبه برگ‌هاش قهوه‌ای میشه که به مرور به همه برگ ها سرایت میکنه. بهترین دما برای نگهداری آرالیای دروغین همون دمای معمولی اتاقه یعنی چیزی بین 18 تا 30 درجه سانتی گراد.

شرایط نگهداری آرالیای دروغین چیه؟

ما شرایط نگهداری این گیاه رو به طور کامل براتون در این مقاله شرح دادیم.

آفات و بیماری های آرالیای دروغین چی هستن؟

کنه تار عنکبوتی، تخم حشرات و شپشک‌ آردی تنها آفاتی هستن که برای آرالیا ایجاد دردسر میکنن.

خلاصه نکات مقاله همه چیز درباره آرالیای دروغین

آرالیای دروغین با نام علمی Dizygotheca Elegantissima و نام انگلیسی False Aralia درختی کوچیکه که متعلق به خانواده عشقه (ARARLIACEA) هست. از نام های دیگه این درخت میشه به آرالیای دیزیگتگا، Finer plant و Schefflera elegantissima اشاره کرد. برگ های آرالیا دروغین نازک و به رنگ قرمز مسی و سبز تیره هستن. این گیاه اصالتا بومی اسکاتلنده و در رویشگاه طبیعیش تا 15 متر هم میتونه رشد کنه. اما در زیستگاه های دیگه نمیتونه خیلی رشد ارتفاعی داشته باشه به این ترتیب شما برای نگهداریش در آپارتمان مشکلی ندارید. با بزرگ شدن اندازه آرالیا دروغین به 6 متر یا بیشتر شکلش تغییر پیدا میکنه و برگ های پایینی درختچه به تدریج میریزن و برگ های دیگش بزرگ میشن و طول و عرضشون به ترتیب به 30 و 7 تا 8 سانتی متر میرسه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *