همه چیز درباره نخل ماداگاسکار و نحوه رشد و تکثیر این گیاه

در این مقاله میخواهیم همه چیز درباره نخل ماداگاسکاررابررسی کنیم، نخل ماداگاسکار ( Pachypodium lamerei ) عضوی از خانواده ساکولنت و کاکتوسه. حتی اگر این گیاه نام “نخل” داشته باشد، ارتباطی با نخل خرما ندارد.

نخل‌های ماداگاسکار در مناطق گرمتر به عنوان گیاهان منظره در فضای باز و در مناطق خنک تر به عنوان گیاهان آپارتمانی جذاب پرورش داده میشوند.برای دانستن همه چیز درباره نخل ماداگاسکاربا رز فارست همراه باشید.

همه چیز درباره شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار

همه چیز درباره شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار

بیایید همه چیز درباره شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار را بدانیم
نخل‌های ماداگاسکار گیاهانی جذاب هستند که در فضای آپارتمانی از 4 تا 6 فوت (1 تا 2 متر) و در فضای باز تا 15 فوت (4.5 متر) رشد میکنند. یک تنه دوک مانند بلند با خارهای فوق العاده ضخیم پوشیده شده و برگ‌ها در بالای تنه تشکیل میشوند.

این گیاه به ندرت، شاخه ایجاد میکند. گل‌های زرد، صورتی یا قرمز معطر در زمستان ایجاد میشوند. گیاهان نخل ماداگاسکار یک منظره عالی برای هر اتاق پر از آفتاب ایجاد میکنند.
رشد نخل‌های ماداگاسکار به شرطی که نور کافی و خاکی با زهکشی خوب، دشوار نیست. گیاه را حتماً در ظرفی با سوراخ‌های زهکشی قرار دهید تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری بشه.

رشد یک گیاه نخل ماداگاسکار از بذرها گاهی اوقات امکان پذیره. قبل از کاشت بذرها باید حداقل 24 ساعت در آب گرم خیسانده بشه. جوانه زنی نخل ماداگاسکار میتونه بسیار کند باشه، بنابراین لازمه که صبور باشید. جوانه‌زنی ممکنه از سه هفته تا شش ماه طول بکشد.

اگر با دیدن این گیاه علاقه مند به خرید نخل ماداگاسکار شدید به صفحه گل فروشی آنلاین رز فارست مراجعه کنید.

نخل ماداگاسکار:

با بریدن یک شاخه در حال رشد در بالای ریشه و بعد از یک هفته خشک شدن، تکثیر این گیاه راحت تره. پس از خشک شدن، شاخه‌ها را میتونید در مخلوط خاک با زهکشی خوب کاشت.همه چیز درباره شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار و مراقبت از آن در نور شدید و دمای نسبتاً گرم خلاصه میشه.

وقتی سطح خاک خشکه به گیاه آب بدید. مانند بسیاری از گیاهان دیگر، در زمستان میتونید آبیاری کمتری داشته باشید. فقط به اندازه کافی آب بریزید تا خاک خشک نشه. در اوایل بهار و ابتدای تابستان از یک کود رقیق شده برای گیاهان خانگی استفاده کنید.

اگر نخل‌های ماداگاسکار شاد و سالم باشند، حدود 12 اینچ (30.5 سانتی متر) در سال رشد میکنند و شکوفا میشه. اگر نخل شما علائم بیماری یا آفت را دارد، قسمت‌های آسیب دیده را جدا کنید. بیشتر نخل‌ها در طول زمستان به خواب زمستانی میروند، بنابراین اگر بعضی از برگ‌ها میریزند یا گیاه خوشحال به نظر نمیرسد تعجب نکنید. رشد دوباره در بهار شروع میشه.


بیماری‌های نخل ماداگاسکار


همه چیز درباره شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار و بزرگترین تهدید برای سلامتی آن در آبیاری زیاد و در نتیجه پوسیدگی ریشه خلاصه میشه. متاسفانه مردم اغلب ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها را بیش از حد آبیاری میکنه.


1-یکی از مشکلات ناشی از آبیاری زیاد، شکستنه. یک تنه بلند و دوکی شکل ممکنه ناگهان از وسط نصف بشه. با این حال، این امر زمانی اتفاق میافته که گیاهان در مکانی نگهداری شوند که نور کافی یا سرما ندارند. وقتی گیاه تا وسط خم بشه، دیگر نمیتونه آن را احیا کرد. اگر گیاه از بین برود، اما شکسته نشود، میتونه با قرار دادن آن در مخلوط خاک و ماسه، آن را احیا کنید. آبیاری را کمتر کنید تا ببینید ریشه‌ها تقویت میشه یا خیر.


2-کنه‌های عنکبوتی و مگس سفید میتونه یک مشکل باشند. در قسمت زیرین برگ‌ها به دنبال این آفات بگردید. شستشوی خوب با مقداری روغن آنها را کنترل میکنه.

به این موضوع فکر کردید که در کنار نخل ماداگاسکار یک گیاه ارکیده داشته باشید؟ برای مشاهده آن ها کنار هم میتونید به مقاله نگهداری از گل ارکیده مراجعه کنید.همه چیز درباره غبار پاشی نخل ماداگاسکار


همه چیز درباره شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار و آبیاری آن مشابه دیگر گیاهانه، به جز در فصل زمستان هر هفته یکبار آب بدید. البته غبارپاشی نخل ماداگاسکار شرایط خاصی دارد. مطمئن شوید که نخل ماداگاسکار خود را بیش از حد آبیاری نمکیند زیرا یک گیاه ساکانیه که خشکی را دوست دارد. اگر گیاه خود را بیش از حد آبیاری کنید، ممکنه منجر به پوسیدگی ریشه بشه که میتونه گیاه شما را از بین ببرد.


شایعترین آفت در درختان نخل ماداگاسکار، شاخک‌های پوستیه. به نظر میرسه شپشک‌های پوسته مانند مثل حلزون‌های کوچک، سفید و خزداره. بنابراین ممکنه تا زمانی که تعداد زیادی از آنها روی گیاه شما نباشد، متوجه آنها نشوید. برای خلاص شدن از شر آفات:گیاه خود را از بقیه جدا کنید.همه آفات قابل مشاهده را با موچین بردارید.گیاه خود را با مخلوطی از نصف آب و نیمه الکل مالش بدید.

درنتیجه

غبار پاشی نخل ماداگاسکار


4- گیاه خود را با روغن رقیق شده غبارپاشی کنید تا از شیوع آفت در آینده جلوگیری کند.
5- این مراحل را هفته ای یک بار تکرار کنید تا کاملاً از بین برود.
یکی دیگر از آفت‌های رایج نخل ماداگاسکار، عنکبوته. کنه‌های عنکبوتی را نیز میتوان با غبارپاشی درمان کرد، شما قادر به جدا کردن هر کنه نیستید زیرا آنها بسیار کوچک هستند.

همه چیز درباره تکثیر و قلمه زدن نخل ماداگاسکار


مرحله 1: برای جابجایی گیاهان کوچک به پایه تنه نخل ماداگاسکار نگاه کنید.
مرحله 2: با قیچی هرس ضایعات گیاه را از پایه تنه جدا کرده یا برش بدید و قلمه‌ها را روی یک قطعه روزنامه قرار بدید. شیره خارج میشه، اما روزنامه آن را جذب میکنه.
مرحله 3: به مدت چهار تا هشت روز محل برش را با هوا خشک کنید.


مرحله 4: یک گلدان آماده کنید. یک گلدان کوچک را با مخلوط خاک گلدان ساکولنت / کاکتوس پر کنید، که حاوی مقدار زیادی شن و ماسه و آزادانه برای زهکشی باشد.
مرحله 5: گیاه را درون مخلوط گلدان قرار بدید تا به حالت ایستاده باقی بماند و آرام استراحت کند.


مرحله 6: آب و نور را تأمین کنید، خاک را به آرامی ‌آبیاری کنید تا مرطوب بماند و گلدان را در پنجره ای آفتابی و گرم داخل و خارج از پاسیو قرار بدید.
مرحله 7: رطوبت خاک را کنترل کنید، در صورت لزوم آبیاری کنید تا رطوبت خاک حفظ بشه. اگر دما از 85 درجه فارنهایت بالاتر رود، ممکن است آبیاری روزانه لازم باشه.سرزنی نخل ماداگاسکار

سرزنی نخل ماداگاسکار


برای سرزنی و چند سر شدن نخل، باید به اندازه کافی رشد کرده باشه به این معنی که حداقل 20 سانتیمتر رشد کرده باشه و تنه چوبی داشته باشه. بهترین نقطه برای سرزنی، پایه برگ‌های جدیده. اگر نخل شما به اندازه کافی بلنده میتونید پایین‌تر برش زنید به شرطی که 15 سانتیمتر از نخل اخل خاک بماند.


همه چیز درباره شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار به دستکش و ابزار استریل برمیگردد، خصوصا برای سرزنی بخاطر خار این نخل از دستکش و چاقوی تمیز استفاده کنید. قسمت برش خورده نخل قابلیت ریشه زایی و تکثیر مجدد ندارد. برای تنه نخل، باید دور از نور باشد، آبیاری کم و منظم نیاز دارد و به کود نیاز ندارد. در ادامه مسیر باید صبور باشید زیرا از 15 تا 60 روز طول میکشه که نخل جوانه بزند.

همه چیز درباره شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار و کاشت بذر

همه چیز درباره شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار و کاشت بذر


مرحله 1: غلافهای قهوه ای و رسیده را از تابستان تا اواخر پاییز از شاخه‌های بالایی نخل ماداگاسکار جمع کنید. اجازه بدیدغلافها کاملاً در هوا خشک شوند. غلافهایی را که سیاه میشه و پوسیده میشه، دور بریزید.
مرحله 2: بذرها را خیس کنید، بذرها را با قرار دادن در یک فنجان کوچک به مدت 24 ساعت در آب گرم خیس کنید. از آب بدون کلر استفاده کنید.

مرحله 3: یک سینی بذر را با شن و ماسه درشت پر کنید و آن را در محلی گرم و آفتابی قرار بدید که دما بین 70 تا 80 درجه سانتیگراد باشه. بذر خرما ماداگاسکار کاشته شده سه هفته تا شش ماه طول می‌کشد تا در 72 درجه سانتیگراد جوانه بزند. از زهکشی مناسب مطمئن بشید.


مرحله 4: بذرها را بکارید؛ بذرهای نخل ماداگاسکار را که قبلاً خیس کرده اید، در ماسه مرطوب داخل سینی بکارید و روی آنها را بیش از 4/1 اینچ ماسه مرطوب بپوشانید. بذرها در عرض سه تا چهار روز جوانه میزنه. جوانه زنی بذر تا شش ماه پس از کاشت ادامه داره.


مرحله آخر:

مرحله 5: خاک ماسه ای سینی بذر را در صورت لزوم مرطوب کنید تا دانه‌ها جوانه بزنند. یک بطری اسپری را با آب در دمای اتاق پر کنید و از آن برای استفاده دقیق آب روی شن و ماسه استفاده کنید.

روش های تکثیر و نگهداری گل قاشقی بسیار راحت تر از باقی گیاه هاست پیشنهاد میشود مطالعه نمایید.

گل دادن نخل ماداگاسکار به چه صورت است؟


همه چیز درباره شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار در تابستان در زیبایی گل‌های شیپوری سفید معطر آن خلاصه میشه. در یخبندان خفیف یا خشکسالی زمستان برگ‌های خود را از دست میده. در فضای باز در مناطق مقاوم، نخل ماداگاسکار به ارتفاع حدود 18 فوت و عرض 5 تا 10 فوت رشد میکنه. ممکنه در فضای بسته و در یک اتاق گرم و آفتابی پرورش یابد.


اگر خوش شانس باشید، ماداگاسکار ممکنه گل‌های کوچک سفید بین برگ‌ها ایجاد بشه. گل‌ها بدون بو هستند و معمولاً فقط وقتی گیاه در شرایطی رشد میکنه که شبیه محیط بومی آن باشه.


آب پاشی نخل ماداگاسکار باید چگونه انجام شود؟

آب پاشی نخل ماداگاسکار باید چگونه انجام شود؟


آبیاری عمیق باعث میشه نخل شما رطوبت را حفظ کند، آبیاری ساده برگ‌ها و تنه با شیلنگ باغچه در مقابل آبیاری عمیق قرار دارد. تمام لایه‌های خاک به ویژه در فصول گرم قادر به دریافت مقدار کافی آب برای مرطوب ماندن نیستند. آبیاری عمیق فرایندیه که در آن آب را به آرامی ‌روی خاک میریزید.


هنگام آبیاری، در مدت زمان 1 یا 2 ساعت آهسته قطره‌ای بریزید. این به خاک فرصت کافی میده تا آب و رطوبت را جذب کند. آبیاری نخل روزانه ممکنه بیش از فواید ضرر داشته باشد، مگر اینکه یک گیاه تازه کاشته شده باشد. یک نخل جدید باید هر روز در هفته اول خود آبیاری شود، روز بعد به یک روز در میان تغییر دهید و سپس هفته سوم 3 بار در هفته.


برای نخل‌های قدیمی تر، آبیاری باید فقط 2-3 بار در هفته انجام بشه. بعضی از نخل‌ها فقط در صورت خشک شدن 1-2 سانتی متر بالای خاک نیاز به آبیاری دارند. سطح آبیاری را براساس فصل تنظیم کنید.
نخل‌ها بیشترین رشد خود را در ماه‌های گرم تابستان انجام میده بنابراین به رطوبت زیادی نیاز دارند. در این دوره مرتباً آبیاری کنید تا میزان رطوبت دقیقاً در زیر سطح حفظ بشه.

درادامه:

زمستان رشد و فعالیت کمی دارند بنابراین آنها به آب زیادی احتیاج ندارند. همچنین آب، خاک را خنک میکنه بنابراین در ماه‌های سردتر، آنها برای زنده ماندن باید تا حد ممکن گرم بمانند. بهترین زمان آبیاری صبح زود یا اواخر ظهرهای تابستان و اوایل روز در زمستانه. صبح زود ایده آله زیرا تضمین میکنه خاک حتی با گرمترین آفتاب نیز مرطوب خواهد ماند.


پوسیدگی ریشه یکی از بیماری‌های جبران ناپذیریه که یک نخل میتونه از طریق آبیاری بیش از حد به آن دست یابد. برای رفع پوسیدگی ریشه اقداماتی ‌انجام بدید، به ویژه در مراحل پیشرفته که تشخیص آن بسیار دشواره. برای جلوگیری از این اتفاق باید همه چیز درباره شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار و آب مورد نیاز آن بدانید.تعویض گلدان نخل ماداگاسکار باید به چه صورت انجام شود؟

تعویض گلدان نخل ماداگاسکار باید به چه صورت انجام شود؟


هر 3-4 سال در بهار باید نخل ماداگاسکار را دوباره بکارید. استفاده از گلدان سنگین برای جلوگیری از ریزش برگ ایده خوبیه. این درخت تنه کلفت به مرور میتواند سنگین بشه. همچنین هنگام دست زدن به این گیاه مراقب آن خارهای تیز باشید. برای محافظت از دستان خود دستکش‌های ضخیم باغبانی بپوشید و هنگام کاشت مجدد روزنامه یا حوله قدیمی ‌را به دور گلدان بپیچید .


ریزش برگ در زمستان کاملا طبیعیه. اما، نگران نباشید در بهار در آفتاب و گرمای دلخواه، برگ‌های بیشتری رشد میکنه. هنگامی‌که از خواب بیدار میشه و میبینید برگ‌های جدید در حال رشد هستند.

اگر تمایل دارید درکنار داشتن یک گیاه یک گل زیبا و جاویدان داشته باشید رز جاویدان را فراموش نکنید.


دلیل سیاه شدن نوک برگ‌های نخل ماداگاسکار


همه چیز درباره شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار در این خلاصه میشه که از آوریل تا سپتامبر با کود Succulent Sukkulentendünger کود بدید. چرا؟ چون سیاهی نوک برگ‌ها میتونه به تدریج روی کل برگ تأثیر بگذارد. این یک آسیب فیزیولوژیکه که میتونه دلایل مختلفی داشته باشه: کمبود مواد مغذی، غرقاب در آب ، pH بیش از حد یا خیلی کم، مکان بسیار تاریک و غیره.


سیاهی نوک برگ‌ها نیز میتونه در اثر فشردگی ریشه گلدان ایجاد بشه. در حالت دوم، هنگامی‌که ریشه در گلدان فضا پیدا کرد، آسیب از بین خواهد رفت. برای ترمیم آسیب توصیه میشه گیاه را برای چند هفته کاملاً خشک بگذارید (برگ‌ها تا حد زیادی می‌ریزند)، و سپس آن را در گلدان بزرگتری قرار بدید.علت زرد شدن برگ نخل ماداگاسکار چیست؟

علت زرد شدن برگ نخل ماداگاسکار چیست؟


برای پرورش این گیاه عجله نداشته باشید و البته به آب زیادی احتیاج ندارد. به خودی خود به اندازه کافی سریع رشد میکنه. اگر گیاه را به اندازه کافی آبیاری نکنید، گیاهان ممکنه در تابستان به جای زمستان، ریزش برگ را تجربه کنند. اگر برگ‌ها زرد شدند، ممکنه لازم باشه از کود گیاه مایع استفاده کنید.علت ریزش برگ نخل ماداگاسکار چیست؟


یکی از دوست داران نخل ماداگاسکار تجربه‌ای در مورد ریزش داشته که لازمه برای درک بهتر، همه چیز درباره شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار را بررسی کنیم؛


“حدود 8 ماه پیش کار من تمام شد و بعد از بیست سال مجبور شدم گیاه خود را به خانه بیاورم. من آن را در گرمترین اتاق خانه ام قرار دادم و به خوبی جواب داد. وقتی زمستان شد برگ‌های من ریختند و یا سیاه شدند. من سعی کردم گیاه را دوباره در گلدان بزرگتری بکارم.پس آن را از اتاق گرم خارج کردم زیرا فکر نمیکند مسئله این باشه.

درادامه:

من فکر میکنم آب و آفتاب آن کافی نیست. شاید قارچ داشته باشد. من فقط نمیدانم چه کاری باید انجام دهم. من مطمئن نیستم که چه مشکلی وجود داره.”تیره شدن و از بین رفتن برگ‌ها یک علامت عمومیه که دلایل مختلفی دارد. در حقیقت، معمولاً در ماه‌های زمستان یا هر زمان که نور کافی دریافت نمیکند، برخی از برگ‌ها را میریزند، هوا بیش از حد سرده یا آب ناکافیه.


گیاه 20 سال در محیط دفتر کار خوب عمل کرد و با آن محیط سازگار بود. اکنون نسبت به این تغییر واکنش نشان میده. به طور کلی، این گیاه حداکثر نور خورشید و خاکی را دارد که اجازه میده تقریباً تا نیمه گلدان خشک شود، دقیقاً مانند کاکتوس. دمای هوا باید همیشه بالاتر از 60 درجه فارنهایت باشد و هرچه گرمتر باشه بهتره. گردش هوا در واقع مشکلی نداره و این گیاه بندرت دارای مشکلات آفت یا بیماریه.


آیا نخل ماداگاسکار سمی ‌است؟

آیا نخل ماداگاسکار سمی ‌است؟


تمام قسمت‌های نخل حاوی یک شیره لاتکس که سمیه، اگرچه حتی اگر حیوانات خانگی هم داشته باشید اتفاق مهمی نیست زیرا گیاه با خارهای سخت از خود محافظت میکند که حتی کنجکاوترین گربه را نیز از این امر باز میدارد.
شیره برای حیوانات خانگی و افراد سمیه.

اما دستیابی به آن به دلیل خارهای محافظ در تنه دشواره، بنابراین به احتمال زیاد حیوان خانگی یا کودک شما از گیاه جلوگیری میکند. در حقیقت خسارت بیشتر از شیره گیاه به این خارها وارد میشه.

بیشتر بدانید: نگهداری از گیاه کروتون


نرم شدن ساقه نخل ماداگاسکار نشانه چیست؟


همه چیز درباره شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار گفته شد، در مورد خاک گلدان مناسب که باعث زهکشی سریعتر و بهتر میشود. همچنین آبیاری بیش از حد که باید به ریشه‌ها نگاهی بیندازید تا ببینید خشک شده اند یا پوسیده شده اند.


اگر ساقه نرم شده ممکنه لازم باشد ریشه‌ها را به گلدان سالم منتقل کنید و برای چند هفته آب ندید زیرا هیچ ریشه ای برای جذب آب وجود ندارد و ساقه بدون ریشه میپوسد.


خلاصه نکات مقاله


نام علمی پاکیپودیوم لامری
نام متداول نخل ماداگاسکار
نوع گیاه Eukaryota
اندازه بالغ 18 فوت
قرارگیری در معرض نور خورشید نور شدید و دمای نسبتاً گرم
نوع خاک خاک کاکتوس

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید