نگهداری از گل و گیاه

کاربرد پرلیت در نگهداری از گل وگیاه را در اینجا بخوانید

کاربرد پرلیت در نگهداری از گل وگیاه
5/5 - (2 امتیاز)

کاربرد پرلیت در نگهداری از گل وگیاه چیه؟ یکی از اصلی ترین موارد مورد نیاز گیاهان، خاک با کیفیت و متناسب با نیازهاشونه. خیلی از گیاهان آپارتمانی خاک سبک و متخلخل رو دوست دارن که این نوع خاک ها یا به صورت آماده در بازارها موجود هستن و یا انحصارا از ترکیب چند خاک مختلف با همدیگه بدست میان. به طور کلی یکی از اجزایی که برای بهبود کیفیت خاک میشه بهش اضافه کرد، ماده ای به نام “پرلیت” هست. وجود پرلیت در خاک فواید زیادی برای گیاه داره. اما برای اینکه بدونید پرلیت چه تاثیری روی خاک داره و یا اصلا چیه در این مقاله با رزفارست همراه باشید.

کاربرد پرلیت در نگهداری از گل وگیاه

پرلیت کشاورزی (perlite soil) یک شیشه آتشفشانی انبساط یافته هست که با ترکیب اسیدی تا حد واسطه که در محیط آب و یا مرطوب تشکیل میشه. پرلیت کشاورزی و باغبانی با زبری ذاتیش، تداخل ذره ای فوق العاده مناسبی رو فراهم میکنه که تهویه عالی و بازدهی بالاتر مخلوط خاک رو باعث میشه. همچنین به دلیل داشتن ناحیه سطحی وسیع، پرلیت کشاورزی، رطوبت قابل ملاحظه ای رو در خودش نگه میداره و اون رو به بهترین شکل برای رشد و گسترش گیاه آزاد میکنه.

حالا به کارگیری پرلیت چه ضرورتی داره؟ آب عنصری حیاتیه که کمبودش در مناطق خشک و نیمه خشک گسترش کشت در اراضی مستعد رو با محدودیت مواجه میکنه. بخش کشاورزی عمده ترین مصرف کننده منابع آب کشوره. ارقامی که در گزارش های مختلف در این رابطه ارائه شده نشون میده که حداقل 90 درصد حجم آب مصرفی در کشور صرف تولیدات کشاورزی میشه. بیشترین حجم تلفات آب هم مربوط به این بخشه. لذا محدودیت منابع آب کشور ضرورت صرفه جویی در مصرف آب رو روشن میکنه. افزایش راندمان آبیاری یکی از راه های صرفه جویی در مصرف آبه. کاربرد پرلیت در نگهداری از گل وگیاه بسیار زیاده که در ادامه بهشون میپردازیم.

کاربرد پرلیت در نگهداری از گل وگیاه

خاک پرلیت چیست

خاک پرلیت به دونه‌های کوچیک، سبک و سفید رنگی گفته میشه که در بیشتر انواع خاک گلدونی وجود داره. این ماده نوعی سنگ آتشفشانیه و استفاده از اون در باغبانی و کشاورزی به بهبود تهویه خاک، صرفه‌ جویی در مصرف آب و کود کمک میکنه.

نحوه استفاده پرلیت در کشاورزی

شما برای استفاده از پرلیت نیاز دارید مراحلی رو طی کنید که در ادامه بهتون میگیم.

 • مرحله اول

شخم زدن با تراکتور و بیل زدن خاک تا عمق 15 تا 30 سانتیمتری.

 • مرحله دوم

پرلیت رو به ضخامت 1.5 تا 5 سانتیمتر روی زمین پهن کنید و در صورت نیاز میتونید 1.5 تا 5 سانتیمتر کود گیاهی یا تراشه چوب و خاک اره تثبیت کننده نیتروژن (به اندازه 65 میلیمتر) بهش اضافه کنید.

 • مرحله سوم

پرلیت و کود آلی رو به طور کامل با خاک مخلوط کنید.

 • مرحله چهارم

آب پاشی کنید و بعد زمین رو برای مسطح شدن، غلتک بزنید که تا قبل از کاشتن هموار و تراز بشه و بعد بذر پاشی کنید و بعد از اون، بذرها رو با لایه ای از مخلوط پرلیت و پیت یا کود بپوشونید.     

بیشتر بخوانید: آموزش نگهداری گل قهر و آشتی در منزل

کاربرد پرلیت در گلدان

بر اساس دستورالعمل کودها، پرلیت ها به عنوان افزودنی های خاک طبقه بندی میشن. پس پرلیت کود نیست، بلکه ماده ایه که خواص خاک یا ساختار خاک رو بهبود میبخشه. PH خاک پرلیت خنثی هست، نمک کمی داره و حجم منافذش زیاده. بنابراین برای گیاه خیلی مناسبه. موارد زیر مشخصات کلی پرلیت هستن.

 • میزان نمکش خیلی کمه
 • مقدار PH پرلیت خنثی هست
 • منبعش کوه های آتشفشانیه
 • موارد مورد استفادش در خاک، کاشت گیاهان، ذخیره آب و بهبود کیفیت خاکه

در باغبانی، پرلیت به عنوان یک افزودنی برای بهبود خاک یا به عنوان یک بستر جداگانه برای خاک گلدون استفاده میشه. عمل کردن پرلیت به عنوان بهبود دهنده خاک به این صورته که پرلیت ها به دلیل نفوذپذیری زیاد و حجم نسبتاً زیاد منافذ (حدود 95٪) آب زیادی رو در خودشون ذخیره میکنن و میتونن از تراکم خاک جلوگیری کنن. علاوه بر این، این سنگدونه ها تأثیر مثبتی روی هوا دهی خاک دارن و از آسیب نمک به خاک جلوگیری میکنن.

کاربرد پرلیت در گلدان

دانه های سفید داخل خاک گلدون چیست

دانه های سفیدی که شما داخل گلدون مشاهده میکنید پرلیته. پرلیت نوعی سنگ آتشفشانی بی‌نظم، غیر متبلور و بی‌شکل با فرمول شیمیایی SiO۲ هست که در ساختارش آب زیادی وجود داره. آلومینیوم، سدیم، کلسیم، پتاسیم، منگنز و آهن از عناصر دیگه تشکیل دهنده پرلیت هستن. معادن مختلف این ماده در سراسر دنیا وجود دارن و در کشور ما هم در تبریز و استان خراسان معادن پرلیت کشف شده. از پرلیت امروزه هم در بخش کشاورزی و هم در بخش صنعت استفاده زیادی میشه. استفاده در ساختمان‌سازی، صنعت داروسازی، تصفیه آب استخر‌های شهری و … از کاربرد‌های دیگه پرلیته.

نحوه استفاده از پرلیت در گلدان

خیلی از تولید کنندگان خاک گلدون از پرلیت برای اطمینان از حبس شدن بهتر آب در خاکشون و شل شدن خاک گلدون در طولانی مدت استفاده میکنن. سطح متخلخل پرلیت منبسط شده فضا رو برای هوا و آب ایجاد میکنه. که از جمله برای رشد ریشه گیاه هم بسیار مفیده. بسته به هدف خاک، باید بین 5 تا 35 درصد به خاک گلدون اضافه بشه. در خاک ساکولنت، درصد بالاتری از پرلیت در زیر لایه مخلوط میشه.

در محوطه باغ خصوصی، پرلیت رو میشه در خاک هایی که رطوبت رو دشوار نگه میدارن، استفاده کرد. در مورد گیاهان، افزودن پرلیت میتونه به جلوگیری از آسیب ناشی از کمبود آب (به ویژه در روزهای گرم) کمک کنه. در بیشتر موارد کافیه خاک باغ رو با 10 تا 20 درصد پرلیت مخلوطش کنید.

پرلیت در ترکیب انواع خاک گلدون از جمله بستر بدون خاک استفاده میشه تا نفوذ هوا در بستر کاشت رو افزایش بده و ساختار خاک رو اصلاح کنه و اجازه نده خاک سفت بشه و به هم بچسبه. همچنین زهکشی خاک رو بهتر میکنه و به تخلیه آب اضافی کمک میکنه. ترکیب یک پیمانه پیت ماس، یک پیمانه لوم و یک پیمانه پرلیت برای پرورش گل و گیاه در گلدون عالیه و باعث میشه آب و اکسیژن کافی در خاک بمونه. برای اینکه بدونید برای گیاهان مختلف از چه درصد خاک پرلیت باید استفاده کنید مقاله طرز تهیه خاک پرلیت رزفارست رو مطالعه کنید.

کاربرد پرلیت در قلمه زنی چیه؟

پرلیت گزینه خیلی خوبی برای ریشه زنی قلمست و ریشه ای که در پرلیت رشد و پرورش پیدا کرده خیلی قوی تر از سیستم ریشه قلمه در آب خالیه. برای این کار ابتدا قلمه بریده شده رو برداریدش و در یک کیسه پلاستیکی زیپ دار حاوی پرلیت مرطوب بذاریدش. حدود یک سوم کیسه باید پر از پرلیت باشه. انتهای بریده شده گیاه رو تا محل گره رو در پرلیت بذاریدش و بعد کیسه رو با هوا پرش کنید و اون رو ببندید. کیسه پلاستیکی پر شده با هوا رو در مکانی روشن (نور غیر مستقیم آفتاب) بذاریدش و دو تا سه هفته بعد اون رو بررسیش کنید و ببینید تولید ریشه داشته یا نه.

موقعی که قلمه ریشه داد میتونید اون رو از پلاستیک خارجش کنید. وقتی که اندازه ریشه به 1 تا 2.5 سانتیمتر رسید میتونید قلمه ها رو بکاریدشون. سایر کاربردهای پرلیت عبارتند از ترکیب با سیمان، گچ و مصالح ساختمان سازی (بتن) و عایق اسفنجی (loose fill). پرلیت همچنین در داروسازی و فیلتر آب استخرهای شنا و هم به عنوان ساینده در صابون ها، شوینده ها و پولیش ها استفاده میشه.  

کاربرد پرلیت در قلمه زنی چیه؟

خاک پرلیت رو از کجا تهیه کنیم

برای خرید پرلیت کجا باید بریم؟

بستگی داره. پرلیت تولید شده در بخش کشاورزی با پرلیتی که در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار میگیره، متفاوته. پرلیتی که در صنعت ساختمان سازی استفاده میشه، دارای انواع مختلفیه که عبارتند از: غبار نرم ، پرلیت مخلوط ، پرلیت ریزدانه ، پرلیت دانه درشت و … که هر کدوم از این پرلیت ها با توجه به مزایا و کاربرد هایی که دارن برای یک بخش در ساختمان سازی استفاده میشه. پیشنهاد ما به شما اینه که برای خرید پرلیت ابتدا بدونن از پرلیتی که قصد خریداریشو دارن در کجا میخان استفاده کنن.

اگه شما قصد خرید پرلیت کشاورزی رو دارین باید ببینید کدوم نوع پرلیت کشاورزی بیشتر برای شما مناسبه چون پرلیت کشاورزی دارای طیف گسترده ایه که شامل پرلیت دانه درشت، پرلیت متوسط و پرلیت شکریه که هر کدوم از اونا بنا بر کارکرد و مزیتی که دارن مورد استفاده قرار میگیرن. علاوه بر همه این ها در زمان خرید پرلیت باید به انواع سایز بندیش هم دقت و توجه داشته باشید.

فروش اینترنتی خاک پرلیت

شما برای خرید خاک پرلیت میتونید به فروشگاه های اینترنتی هم سر بزنید و خاک پرلیت موردنظرتون رو پیدا و خریداری کنید.

قیمت خاک پرلیت

قیمت خاک پرلیت بسته به انواع، کاربرد، حجم و … میتونه متفاوت باشه. خاک پرلیت حدود قیمت 10 هزار تومان به بالارو داره. شما میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

مزایای پرلیت چیه؟

پرلیت به دلیل سفید بودن و عایق بودن در نتیجه انعکاس نور خورشید، از هر گونه تغییرات ناگهانی در دمای خاک و ایجاد شوک به ریشه گیاه جلوگیری میکنه. با استفاده از پرلیت به لحاظ بهداشتی، با یک محیط استریل روبرو هستیم. یعنی عاری از میکرو ارگانیسم های بیماری‌ زا و جالب‌ تر اینکه پرلیت دارای خواص علف کش هم هست. به دلیل معدنی بودن پرلیت در ترکیب شیمیایی به خاک، هیچ گونه اختلالی در ساختمان خاک ایجاد نمیکنه.

مزایای پرلیت چیه؟

بهره‌وری از پرلیت در صنعت کشاورزی

استفاده از پرلیت به عنوان بستر کاشت گیاه و بستری برای رشد و پرورش بذر

در این خصوص باید اختلاط مناسبی از پرلیت و کودهای شیمیایی و کوکوپیت رو فراهم کنید. این اختلاط برای برخی از گیاهان گلدانی هم استفاده میشه.

 • افزایش قابلیت جذب و حفظ آب
 • نزدیک کردن خاک به شرایط خنثی
 • خاک و چمن

خاک های ماسه‌ای فاقد قدرت نگهداری و جذب آب هستن و خاک های رسی فاقد قدرت تبادلات گازی و زهکشی خوب هستن. هر دو نوع خاک توسط پرلیت اصلاح پذیر هستن. پرلیت در خاک های ماسه‌ای باعث کاهش فاصله ذرات ماسه از هم میشه که منجر به موارد ذیل میشه.

پرلیت در خاک‌های رسی منجر به موارد زیر میشه

 • جلوگیری از تراکم و در نتیجه بهبود توزیع و انتشار ریشه در خاک و نهایتاً بهبود رشد و نمو گیاه
 • کاهش ترک خوردگی در خاک
 • ایجاد منفذ جهت زهکشی و تبادلات گازی در خاک

تفاوت کودهای شیمیایی با پرلیت در زمینه اصلاح خاک

به کارگیری پرلیت برای اصلاح خاک بیش‌تر در زمینه‌های گل کاری و مواد باغبانی و زمین‌های سولفاته و کشت‌های دیمی و زمین‌هایی با بافت سنگین مورد مصرف قرار می‌گیرد و به بهترین شکل، توأماً مشکل فیزیکی و شیمیایی خاک رو حل می‌نماید و با توجه به نرخ و تولید پائین از کودهای شیمیایی کاملاً مقرون به صرفه خواهد بود.

مهم‌ترین ویژگی‌های پرلیت منبسط

سبکی وزن، رنگ سفید، سطح خارجی زیاد، عایق صوت، عایق حرارت، پایدار در برابر مواد شیمیایی، مقاومت بالا در برابر آتش، تخلخل بالا، دارا بودن حالت خنثی، (PH=6.5 -8) استرلیزه و عاری از ناخالصی‌های ارگانیک

موارد مصرف پرلیت

پرلیت مناسب مصرف در صنایع  ساختمان، کشاورزی، غذایی، پتروشیمی، دام و طیور، آب و فاضلاب، سرامیک، عایق کاری، درب‌های ساختمانی، دکوراسیون، گل و گیاه و … هست.

موارد مصرف پرلیت

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

نکات مهم در نگهداری گل فردوس که باید بدانید!

بهترین گل های مناسب مراسم ترحیم

انواع روش‌های از بین بردن قارچ گلدان در خانه!

سوالات متداول درباره کاربرد پرلیت در نگهداری از گل وگیاه

روش استفاده از پرلیت در کشاورزی چیه؟

شما برای استفاده از پرلیت در کشاورزی نیاز دارید مراحلی رو طی کنید که ما این مراحل رو به طور کامل براتون در این مقاله شرح دادیم.

کاربرد پرلیت در قلمه زنی چیه؟

پرلیت گزینه خیلی خوبی برای ریشه زنی قلمست و ریشه ای که در پرلیت رشد و پرورش پیدا کرده خیلی قوی تر از سیستم ریشه قلمه در آب خالیه.

مزایای پرلیت چیه؟

پرلیت به دلیل سفید بودن و عایق بودن در نتیجه انعکاس نور خورشید، از هر گونه تغییرات ناگهانی در دمای خاک و ایجاد شوک به ریشه گیاه جلوگیری میکنه. با استفاده از پرلیت به لحاظ بهداشتی، با یک محیط استریل روبرو هستیم. یعنی عاری از میکرو ارگانیسم های بیماری‌ زا و جالب‌ تر اینکه پرلیت دارای خواص علف کش هم هست. به دلیل معدنی بودن پرلیت در ترکیب شیمیایی به خاک، هیچ گونه اختلالی در ساختمان خاک ایجاد نمیکنه.

مهم‌ترین ویژگی‌های پرلیت منبسط چیه؟

سبکی وزن، رنگ سفید، سطح خارجی زیاد، عایق صوت، عایق حرارت، پایدار در برابر مواد شیمیایی، مقاومت بالا در برابر آتش، تخلخل بالا، دارا بودن حالت خنثی، (PH=6.5 -8) استرلیزه و عاری از ناخالصی‌های ارگانیک

موارد مصرف پرلیت چیه؟

پرلیت مناسب مصرف در صنایع  ساختمان، کشاورزی، غذایی، پتروشیمی، دام و طیور، آب و فاضلاب، سرامیک، عایق کاری، درب‌های ساختمانی، دکوراسیون، گل و گیاه و … هست.

خلاصه نکات مقاله کاربرد پرلیت در نگهداری از گل وگیاه

خاک پرلیت به دلیل خاصیت معدنیش دارای مواد معدنی غنی از جمله آهن، سدیم، کلسیم و کانی‌های دیگست. پرلیت فرآوری شده کاملاً سبک و سفید رنگه. پرلیت در ترکیبش، دارای 2 تا 6 درصد آبه. طبیعیه که ضمن گرما دادن به این ماده و تبخیر آب موجود، حجم ثانوی بین 4 تا 20 برابر حجم اولیه افزایش پیدا میکنه و شکل فیزیکی با منافذ خیلی زیاد ایجاد میشه. این فرآیند منجر به منبسط شدن و سبک شدن پرلیت میشه. این فرآوری رنگ پرلیت رو هم از خاکستری یا سیاه شیشه‌ای به سفید برفی یا سفید خاکستری تبدیل میکنه.

پرلیت منبسط شده (حرارت داده شده) ماده‌ای سبک، متخلخل، با PH خنثی هست که قادر به جذب و نگهداری آبه. با پرلیت میشه، آب رو به میزان زیاد و به مدت طولانی و با یک توزیع و پخش یکسان در دل خاک در اختیار ریشه قرارش داد و از هدر رفتنش جلوگیری کرد. در واقع انباری خیلی کوچیک برای نگهداری مقادیر خیلی بزرگی از آب برای گیاه در دل خاک ایجاد میشه و به مرور آب رو در اختیار ریشه قرار میده.

پرلیت باعث میشه که از شسته شدن مواد غذایی خاک جلوگیری بشه. وجود تخلخل در پرلیت، تبادلات هوایی و گازی رو در خاک برای ریشه گیاه به آسانی فراهم میشه و به این علت باعث اصلاح سیستم هوا دهی و آبدهی خاک و در نتیجه بهبود عمل تهویه خاک میشه. در حضور پرلیت مشکل تجمع گازها در خاک هم تا حدود خیلی زیادی مرتفع میشه. همچنین ریشه ها و اندام‌های زمینی گیاه با سهولت بیشتری در خاک قادر به حرکت هستن. پرلیت با دارا بودن PH خنثی در حد 5/7-5/6 از هر گونه اختلالی در ریشه گیاه جلوگیری میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *