نگهداری از گل و گیاه

مهم ترین فواید هرس برای گیاهان و درختان

فواید هرس برای گیاهان و درختان
4.8/5 - (6 امتیاز)

فواید هرس برای گیاهان و درختان چیه؟ اگه درخت‌ها، درختچه‌ها و به طور کلی گیاهان‌ مورد توجه و رسیدگی قرار نگیرن، بعد از چند سال تبدیل به درختانی با شاخه‌های متراکم و درهم‌ ریخته میشن که از نظر شکل ظاهری یا میوه‌ دهی کیفیت مطلوبی ندارن. در چنین شرایطی معمولا برگ‌ و شاخه‌های زیرین درخت‌ها به دلیل عدم دسترسی نداشتن به نور تدریجا خشک میشن و تولید گل و میوه در اونا کم میشه. برای جلوگیری از این وضعیت باید هرس درختان رو به صورت زمان‌ بندی شده انجام بدید و بهشون رسیدگی کنید.

فواید هرس برای گیاهان و درختان

فواید هرس برای گیاهان و درختان

همه ما با واژه هرس کردن و اهمیتش برای گیاهان آپارتمانی آشنا هستیم. اما فواید این کار برای گیاهان چیه؟! هرس کردن روش های مختلفی داره که همشون برای سالم و زیبا نگه داشتن گیاهان یا درخت ها استفاده میشن. دلایل و فواید زیادی برای هرس کردن وجود داره که مهم ترینشون کمک به داشتن رشد قوی و سالم در گیاهه. در این مقاله با رزفارست همراه ما باشید تا با فواید هرس برای گیاهان و درختان آشنا بشید.

هرس کردن به سلامت گیاه کمک میکنه

وقتی شاخه‌های در حال مرگ یا آلوده گیاه رو هرسشون میکنید، از آلوده شدن بقیه برگ ها و شاخه های گیاه توسط حشرات یا سایر ارگانیسم‌هایی که به شاخه‌ها آسیب میرسونن، جلوگیری میکنید. این کار علاوه بر این که زیبایی گیاه یا درختان رو حفظ میکنه، میتونه زندگیشون رو هم نجات بده و در هزینه خرید سم، قارچ کش و یا در نهایت یک گیاه جدید توسط شما صرفه جویی کنه.

علاوه بر پیشگیری از بیماری، با هرس کردن برگ ها و شاخه های پیر یا بیمار، شما میتونید شادابی گیاه رو هم تامین کنید، چون برگ‌ها و ساقه‌های آسیب‌دیده، باعث تخلیه انرژی گیاهتون میشن. بنابراین با حذف این قسمت های مرده، بار سنگینی رو از روی دوش گیاهتون بردارید و بهش اجازه بدید انرژیش رو به سمت برگ های سالم و رشد جدید هدایت کنه.

هرس کردن به سلامت گیاه کمک میکنه

هرس کردن گیاهان رو ایمن تر میکنه

برای درختانی که در فضای باز و در پیاده روها یا خیابان ها وجود دارن، همیشه خطر آسیب دیدن توسط افراد یا ماشین ها وجود داره. هرس میتونه از بزرگ شدن و خطرناک شدن شاخه های آویزان و آسیب دیدنشون جلوگیری کنه. در درختان کوچیکتر، با هرس شاخه ها مانع از مسدود شدن شاخ و برگ در پیاده رو بشید و در درختان بزرگتر، رشد زیاد رو سرکوب کنید تا از اومدن به خیابان ها و برخورد با ماشین ها جلوگیری بشه.

هرس کردن میتونه رشد گیاه رو تحریک کنه

شما میتونید درختان رو به گونه ای هرس کنید که یا باعث رشد جدید بشه یا رشد ناخواسته و نامتناسب رو سرکوب کنه. با هرس کردن گیاهان یا درختان، اونا رو از شر هر قسمتی که بیش از حد رشد کرده خلاص کنید و با هرس پراکنده تر باعث رشد جدید بشید. همچنین برخی از درختان آپارتمانی یا گیاهان بالارونده با سرعت به سمت خورشید رشد میکنن و با این کار ممکنه برای مکانشون بیش از حد بزرگ یا بلند بشن. هرس کردن این گیاهان از این امر جلوگیری میکنه و شکل فشرده تر و انبوه تری بهشون میده.

با هم بخوانیم: اگه از درختان میوه مراقبت و نگهداری میکنید بهتون پیشنهاد میکنیم مقاله هرس درختان میوه رزفارست رو مطالعه کنید.

هرس کردن به گیاه فضای بیشتری میده

برگ های گیاه برای سالم موندن و رشد بهتر، به جریان هوا و فضا نیاز دارن. اگه گیاه شما بیش از حد شلوغ بشه، برگ‌ها میتونن به همدیگه ساییده بشن و باعث آسیب زدن به هم بشن. همچنین شلوغی و تراکم بیش از حد شاخه ها، جریان هوا رو محدود میکنه و گیاه رو در معرض خطر بیماری‌هایی مثل کپک قرار میده. برای جلوگیری از این کار بهتره شاخه های نازک، ضعیف یا بدون برگ رو هرسشون کنید و به گیاه فضای بیشتری بدید.

هرس کردن به گیاه فضای بیشتری میده

هرس کردن شکل و فرم دلخواه گیاه رو حفظ میکنه

گیاهان با توجه به موقعیت مکانیشون نسبت به نور خورشید، به سمت نور رشد میکنن و این امر ممکنه گیاه شما رو از تعادل خارج کنه. برای جلوگیری از این امر ابتدا میتونید گلدون گیاهتون رو دائما بچرخونید تا تقارن حفظ بشه و یا شاخه های بلندش رو هرس کنید و گیاه رو به فرم دلخواهتون رشد بدید.

هرس کردن ویژگی های شاخص گیاه رو برجسته میکنه

خیلی از گیاهان آپارتمانی گل دار و یا درختان میوه جنبه تزیینی دارن و ممکنه تعدد شاخ و برگشون، این ویژگی اونا رو بپوشونه و زیباییشون رو از بین ببره. با هرس کردن درختان و یا گیاهان شما میتونید شاخ و برگ اطراف میوه یا گل گیاهان رو حذف کنید و با توجه به فرم دلخواهی که میخواید ویژگیشون رو برجسته کنید.

هرس کردن سایز گیاهان مینیاتوری یا بونسای رو حفظ میکنه

گیاهان مینیاتوری یا انواع بونسای به دلیل سایز کوچیکشون طرفداران زیادی دارن و در صورتی که رشدشون از کنترل خارج بشه، ماهیتشون رو از دست میدن و ممکنه سلامتشون به خطر بیوفته. همچنین هرس کردن رکن اصلی پرورش و نگهداری یک بونسایه و در صورتی که از این درختان کوچیک نگهداری میکنید، باید با انواع هرس و بهترین زمان هرس کردن به صورت کامل آشنا بشید تا همیشه بونسای زیبایی داشته باشید.

هرس کردن سایز گیاهان مینیاتوری یا بونسای رو حفظ میکنه

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

معرفی و نگهداری درخت انار| نمک برای درخت انار

اموزش قلمه درخت انار + فیلم آموزشی

معرفی انواع درختچه های همیشه سبز + عکس

انواع درختان زینتی مقاوم به سرما + عکس

اصول هرس کردن درختان | بهترین زمان هرس درختان

سوالات متداول درباره فواید هرس برای گیاهان و درختان

آیا هرس کردن به سلامت گیاه کمک میکنه؟

بله. وقتی شاخه‌های در حال مرگ یا آلوده گیاه رو هرسشون میکنید، از آلوده شدن بقیه برگ ها و شاخه های گیاه توسط حشرات یا سایر ارگانیسم‌هایی که به شاخه‌ها آسیب میرسونن، جلوگیری میکنید. این کار علاوه بر این که زیبایی گیاه یا درختان رو حفظ میکنه، میتونه زندگیشون رو هم نجات بده و در هزینه خرید سم، قارچ کش و یا در نهایت یک گیاه جدید توسط شما صرفه جویی کنه …

ایا هرس کردن باعث تحریک رشد گیاه میشه؟

شما میتونید درختان رو به گونه ای هرس کنید که یا باعث رشد جدید بشه یا رشد ناخواسته و نامتناسب رو سرکوب کنه. با هرس کردن گیاهان یا درختان، اونا رو از شر هر قسمتی که بیش از حد رشد کرده خلاص کنید و با هرس پراکنده تر باعث رشد جدید بشید. همچنین برخی از درختان آپارتمانی یا گیاهان بالارونده با سرعت به سمت خورشید رشد میکنن و با این کار ممکنه برای مکانشون بیش از حد بزرگ یا بلند بشن. هرس کردن این گیاهان از این امر جلوگیری میکنه و شکل فشرده تر و انبوه تری بهشون میده …

آیا هرس کردن باعث حفظ شدن شکل و فرم دلخواه گیاه میشه؟

برای این کار شما ابتدا میتونید گلدون گیاهتون رو دائما بچرخونید تا تقارن حفظ بشه و یا شاخه های بلند گیاه رو هرسشون کنید و گیاه رو به فرم دلخواهتون رشدش بدید …

فواید هرس برای گیاهان و درختان چیه؟

ما در این مقاله تمام این فواید رو براتون شرح دادیم.

خلاصه نکات مقاله فواید هرس برای گیاهان و درختان

اگه درخت‌ها، درختچه‌ها و به طور کلی گیاهان‌ مورد توجه و رسیدگی قرار نگیرن، بعد از چند سال تبدیل به درختانی با شاخه‌های متراکم و درهم‌ ریخته میشن که از نظر شکل ظاهری یا میوه‌ دهی کیفیت مطلوبی ندارن. در چنین شرایطی معمولا برگ‌ و شاخه‌های زیرین درخت‌ها به دلیل عدم دسترسی نداشتن به نور تدریجا خشک میشن و تولید گل و میوه در اونا کم میشه. برای جلوگیری از این وضعیت باید هرس درختان رو به صورت زمان‌ بندی شده انجام بدید و بهشون رسیدگی کنید.

همه ما با واژه هرس کردن و اهمیتش برای گیاهان آپارتمانی آشنا هستیم. اما فواید این کار برای گیاهان چیه؟! هرس کردن روش های مختلفی داره که همشون برای سالم و زیبا نگه داشتن گیاهان یا درخت ها استفاده میشن. دلایل و فواید زیادی برای هرس کردن وجود داره که مهم ترینشون کمک به داشتن رشد قوی و سالم در گیاهه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *