نگهداری از گل و گیاه

ساده ترین روش های افزایش کلسیم برای گیاهان آپارتمانی

کلسیم برای گیاهان آپارتمانی
4.8/5 - (5 امتیاز)

یکی از دلایل اصلی رشد نکردن گیاهان کمبود کلسیمه. عوامل بسیاری وجود دارن که در سلامت و رشد گیاه شما مؤثر هستن. یکی از مهم‌ترین این عوامل وجود عنصر کلسیم در گیاهانه. این عنصر به گیاه کمک میکنه تا رشد خیلی خوبی داشته باشه. در واقع اگه شما میخواید که گیاهتون شاداب، سرحال و موندگار باشه باید به این نکته توجه کنید که خاکش دچار کمبود کلسیم نشه. در ادامه این مقاله قصد داریم تا به تاثیر قرص کلسیم برای گیاهان آپارتمانی به طور کامل بپردازیم.

برخی از افراد زمانی‌ که متوجه کمبود کلسیم در گیاهشون میشن از قرص‌ها و مکمل‌های کلسیم برای از بین بردن این مشکل استفاده میکنن. اما سوال اینجاست که آیا این قرص واقعا موثره و میتونه به رشد بهتر گیاه کمک کنه؟ در ادامه این مطلب به این موضوع هم میپردازیم پس با رزفارست همراه باشید.

کلسیم برای گیاهان آپارتمانی

قرص کلسیم برای گیاهان آپارتمانی

احتمالا اولین سوالی که برای شما پیش میاد اینه که که آیا اصلا قرص کلسیم برای گیاهان آپارتمانی مناسبه؟ در پاسخ به این سؤال باید بگیم که استفاده از قرص کلسیم برای از بین بردن این مشکل اصلا کار درستی نیست و به هیچ وجه توصیه نمیشه. چون قرص‌های کلسیم فقط برای مصارف انسانی تولید شدن و استفاده ازشون برای رفع کمبود کلسیم گیاه نه تنها کمکی بهش نمیکنه بلکه ممکنه باعث آسیب‌های جدی‌تری به گیاه محبوبتون بشه.

قرص کلسیم برای گیاهان آپارتمانی

ضرورت وجود کلسیم در گیاهان

وجود عنصر کلسیم برای گیاهان خیلی حیاتی و مهمه چون:

 • موجب تحریک سلول‌های گیاه و تقسیمات سلولی میشه.
 • باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر صدمات و شکستیگی‌ها میشه.
 • باعث بهبود عملکرد فتوسنتز در گیاه میشه و رشدش رو افزایش میده.
 • کمک میکنه تا در برابر عوامل آسیب زا مثل آفات و بیماری‌ها مقاوم‌تر بشه.
 • کمک میکنه که گیاه آمونیوم، فسفر و پتاسیم بیشتری رو به خودش جذب کنه.
 • باعث بالاتر رفتن مقاومت گیاه در برابر شرایط و تنش‌های محیطی از جمله گرمای زیاد میشه.

این دلایل نشون میدن که گیاه شما به کلسیم به عنوان یک ماده مغذی نیاز داره؛ اما راه حل تامینش استفاده از قرص کلسیم نیست. در ادامه اثرات کمبود کلسیم در گیاه رو بیان میکنیم و راهکارهایی برای تامین این ماده مغذی بهتون ارائه میدیم.

ضرورت وجود کلسیم در گیاهان

با هم بخوانیم: معجزه قرص ال دی برای گیاه! + نحوه مصرف

کمبود کلسیم در گیاهان آپارتمانی

کمبود کلسیم در گیاه میتونه به کل اون رو از بین ببره یا باعث ایجاد آسیب‌های خیلی جدی بشه. حال ممکنه بگید که چجوری میشه متوجه کمبود کلسیم در گیاه شد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگیم که علائمی از جمله تغییر شکل و پیچ و تاپ در تنه و برگ‌ها، بدشکل شدن گیاه، پژمردگی برگ‌ها و از بین رفتن نوک ریشه‌ها میتونن به خاطر کمبود کلسیم در گیاه باشن. در چنین شرایطی شما باید خیلی سریع اقدام به جایگزینی کلسیم از دست رفته گیاه با روش‌های معتبر کنید تا گیاه بیش از این آسیب نبینه و از بین نره.

نکته مهمی که باید همیشه اون رو به خاطر داشته باشید اینه که کمبود کلسیم بیشتر به برگ‌های جوان گیاهان آسیب میرسونه چون برگ‌های بزرگ‌تر کلسیم بیشتری رو نسبت به برگ‌های جوان و کوچیک در بافت‌های خودشون ذخیره کردن. در نتیجه زمانی‌ که متوجه شدید که قد گیاهتون به جای افزایش یافتن کاهش یافته و برگ‌هاش هم کوچیک‌تر شدن باید اقدام به افزایش کلسیم کنید.

کمبود کلسیم در گیاهان آپارتمانی

راهکارهای افزایش کلسیم در گیاهان آپارتمانی

باید توجه داشته باشید که راهکارهای خیلی زیادی برای افزایش کلسیم گیاه آپارتمانی وجود داره و همونطور که میدونید تقویت گیاه با قرص کلیسیم از اهمیت خیلی زیادی برخورداره. در ادامه به بررسی روش‌های افزایش کلسیم میپردازیم.

استفاده از کودهای نیتروژن

برخی از افراد زمانی که میخوان گیاهی رو به تازگی در خاک قرار بدن مقداری کود نیتروژن رو به خاک اضافه میکنن و فکر میکنن که این‌ کار باعث رشد و تقویت بیشتر گیاه میشه. اضافه کردن کود نیتروژن در اوایل کاشت باعث میشه تا عناصر مختلف با همدیگه به رقابت بپردازن و کلسیم نتونه به راحتی در دسترس گیاه قرار بگیره. کود نیتروژن یکی از انواع کودهای شیمیایی هست.

استفاده از کودهای نیتروژن

استفاده از کودهای کلسیم دار

یکی دیگه از کارآمدترین راهکارها برای افزایش کلسیم گیاه، استفاده از کودهای شیمیایی مثل کربنات کلسیم، سولفات کلسیم و کودهای مایع مثل نیترات کلسیمه. شما میتونید این کودها رو در مراحل اولیه رشد گیاه به خاک اضافه کنید تا تأثیرش افزایش پیدا کنه و گیاهتون دچار کمبود کلسیم نشه.

استفاده از کودهای کلسیم دار

حفظ کلسیم طبیعی برای گیاه

همونطور که احتمالا میدونید پوست تخم مرغ منبع کلسیمه. پس شما میتونید برای این که کلسیم طبیعی خاک گیاهتون رو حفظ کنید مقداری پوست تخم مرغ رو با کمی سرکه مخلوط کنید و به خاک اضافه کنید.

حفظ کلسیم طبیعی برای گیاه

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

انواع کود NPK را بشناسید!

مهم ترین تفاوت های کود مایع و جامد را بدانید!

فواید قرص آهن برای گیاهان آپارتمانی چیست؟ + نحوه مصرف

سؤالات متداول درباره کلسیم برای گیاهان آپارتمانی

آیا استفاده از قرص کلسیم برای گیاهان آپارتمانی مناسبه؟

خیر، قرص کلسیم برای مصرف انسانی تولید شده و استفاده از این قرص برای رفع مشکل کمبود کلسیم گیاه نه تنها کمکی به بهبود گیاه نمیکنه بلکه باعث آسیب رسیدن به گیاه هم میشه …

با چه روشی میتونیم کلسیم گیاهانمون رو به صورت طبیعی افزایش بدیم؟

همونطور که احتمالا میدونید پوست تخم مرغ منبع کلسیمه. پس شما میتونید برای این که کلسیم طبیعی خاک گیاهتون رو حفظ کنید مقداری پوست تخم مرغ رو با کمی سرکه مخلوط کنید و به خاک اضافه کنید …

چجوری بفهمیم که گیاهمون دچار گمبود کلسیم شده؟

علائمی مثل پیچ و تاپ در تنه و برگ‌های گیاهان، بد شکل شدن گیاه، پوسیدگی نوک ریشه‌ها، کاهش قد گیاه، کوچیک شدن برگ‌ها و… میتونه از عوارض کمبود کلسیم در گیاهان باشه …

راه های افزایش کلسیم برای گیاهان آپارتمانی چیه؟

برخی از راهکارهای کاربردی شامل افزودن کودهای حاوی کلسیم مثل سولفات کلسیم و نیترات کلسیم هستن …

خلاصه نکات مقاله کلسیم برای گیاهان آپارتمانی

یکی از دلایل اصلی رشد نکردن گیاهان کمبود کلسیمه که بهترین روش برای جلوگیری ازش به کار گیری قرص کلسیم برای گیاهان آپارتمانیه. عوامل بسیاری وجود دارن که در سلامت و رشد گیاه شما مؤثر هستن. یکی از مهم‌ترین این عوامل وجود عنصر کلسیم در گیاهانه. این عنصر به گیاه کمک میکنه تا رشد خیلی خوبی داشته باشه. در واقع اگه شما میخواید که گیاهتون شاداب، سرحال و موندگار باشه باید به این نکته توجه کنید که خاکش دچار کمبود کلسیم نشه.

احتمالا اولین سوالی که برای شما پیش میاد اینه که که آیا اصلا قرص کلسیم برای گیاهان آپارتمانی مناسبه؟ در پاسخ به این سؤال باید بگیم که استفاده از قرص کلسیم برای از بین بردن این مشکل اصلا کار درستی نیست و به هیچ وجه توصیه نمیشه. چون قرص‌های کلسیم فقط برای مصارف انسانی تولید شدن و استفاده ازشون برای رفع کمبود کلسیم گیاه نه تنها کمکی بهش نمیکنه بلکه ممکنه باعث آسیب‌های جدی‌تری به گیاه محبوبتون بشه.

زمانی که گیاه شما دچار کمبود کلسیم میشه برگ‌های جوانش آسیب میبینن و به نوعی تغییر ظاهر میدن و بد شکل میشن. در این شرایط برخی از افراد از قرص کلسیم برای گیاهان آپارتمانی و رفع مشکل کمبود کلسیم در گیاهان آپارتمانی استفاده میکنن. این کار اصلا توصیه نمیشه. چون قرص‌های کلسیم فقط برای مصرف انسان‌ها تولید شدن و استفاده ازشون برای گیاهان میتونه باعث آسیب رساندن بهشون بشه. سعی کنید به جای استفاده از قرص کلسیم از کودهای شیمیایی کلسیم دار که مخصوص گیاهان تولید شدن استفاده کنید.

2 دیدگاه در “ساده ترین روش های افزایش کلسیم برای گیاهان آپارتمانی

 1. مریم کریمی گفت:

  من قرص کلسیم به گیاهم دادم بعد از چند وقت بی حال شد و از بین رفت خیلی ناراحتم براش

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام دوست عزیز
   متاسفیم
   دیگه به هیچ وجه هیچ قرصی رو بدون تحقیق به گیاهتون ندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *