نگهداری از گل ارکیده | شرایط نگهداری از گیاه ارکیده

همه چیز درباره گل ارکیده

 نگهداری از گل ارکیده،گل ارکیده از محبوب‌ترین گل‌های خانگیه و به همین دلیل باید همه چیز درباره گل ارکیده دانست. به شرط داشتن شرایط مناسب رشد، مراقبت از گل ارکیده دشوار نیست. شاید برای شما سوال باشد چگونه میتوانم از یک گل ارکیده مراقبت کنم و چگونه همه چیز درباره گل ارکیده بدانم؟ با ما همراه باشید.

همه چیز درباره نگهداری از گل ارکیده که باید بدانید

همه چیز درباره نگهداری از گل ارکیده که باید بدانید

 همه چیز درباره نگهداری از گل ارکیده ومحتوایات مورد نیاز گلدان ارکیده

در نگهداری از گل ارکیده اکثر گل‌های ارکیده به شرایط مرطوب و زهکشی مناسب نیاز دارند. انواع مختلفی از محیط‌های در حال رشد وجود دارد که میتوان برای همه چیز درباره گل ارکیده استفاده کرد – پوسته سرخ درخت یا درخت صنوبر، خزه پیت اسپاگنوم، سنگ، چوب پنبه، زغال چوب، شن، خاک گلدان و غیره. ترکیب ایده‌آل همه چیز درباره گل ارکیده را تکمیل میکند مانند پرلیت درشت، پوسته درخت صنوبر و خزه اسپاگنوم.

میزان نور مورد نیاز گل ارکیده

گل‌های ارکیده به کاشت کم عمق نیاز دارند. آنها را در پنجره یا اتاقی رو به شرق و جنوب قرار دهید. این گیاهان نور روشن و غیرمستقیم را ترجیح میدهند. نور ناکافی منجر به گلدهی ضعیف میشود. با این حال، نور زیاد میتواند منجر به سوختن برگ شود. دما برای مراقبت از ارکیده داخل خانه نیز مهمه.شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نگهداری گیاهان آپارتمانی به فروشگاه آنلاین گل و گیاه رزفارست مراجعه کنید.

آب دهی گل ارکیده باید به چه صورتی باشد؟

گل‌های ارکیده به آب کافی احتیاج دارند اما باید اجازه داده شود که در فواصل آبیاری خاک مقداری خشک شود. یک راه برای بررسی آبیاری، فرو بردن انگشت خود در حدود 2 سانتیمتر در گلدانه. اگر خشک باشد، باید به آن مقداری آب بدهید. گیاهان ارکیده داخل سالن نیز به رطوبت کافی، حدود پنجاه تا هفتاد درصد نیاز دارند.

همه چیز درباره گل ارکیده و علائم آفت یا بیماری آنها بدانید. گل ارکیده گاهی تحت تأثیر حشرات پوستی، فلس و شته‌ها قرار میگیرد. این موارد را می‌توان معمولاً با مایع حشره‌کش شست یا درمان کرد.

بیشتر بدانید: نگهداری از گیاه پتوس و روش های رشد و تکثیر این گیاه

رنگ های مختلف گل ارکیده نماد چیست؟

ارکیده سفید نشان دهنده بی گناهی و خلوص، ظرافت و زیبایی است و همچنین احترام و فروتنیه.

ارکیده بنفش نماد تحسین، احترام، عزت و سلطنته

ارکیده‌های صورتی نماد فضل، شادی و خوشبختی هستند و همچنین می‌توانند نماد معصومیت و زنانگی باشند.

ارکیده‌های نارنجی نمادی از شوق، جسارت و غروره.

تصور میشود که ارکیده‌های سبز خوشبختی و برکاتی به همراه میآورند. آنها نشان دهنده سلامتی، طبیعت و طول عمر هستند.

ارکیده قرمز نماد شور و اشتیاقه، همچنین می‌تواند نماد قدرت و شجاعت باشد.

ارکیده‌های زرد نمایانگر دوستی، شادی و آغازهای جدید هستند.

نکته مهم آن است که رزفارست با انواع گل ارکیده برای شما باکس گل نیز تهیه مینماید.

تکثیر نگهداری از گل ارکیده به چه صورت انجام می‌شود؟

تکثیر گل ارکیده به چه صورت انجام می‌شود؟

 وقتی به تکثیر نگهداری از گل ارکیده میرسیم خیلی از افراد نمی‌دانند چه تفاوتی بین تکثیر و پرورش گیاه از بذر وجود دارد.

استفاده از بذر روشی برای تولید مثله، بدین صورت که دو گیاه مختلف گرده افشانی میکنند تا گیاه جدیدی با خصوصیات مشترک آنها تولید شود. حتی پرورش از بذر می‌تواند چالش‌برانگیز باشد زیرا نهال بسیار ظریفه.

از طرف دیگر، تکثیر اغلب روشی بسیار سریع‌تر از جوانه زدن بذر و پرورش آن محسوب میشود. باغبان دقیقاً همه چیز درباره گل ارکیده و تکثیر آن میداند.

همه چیز درباره نگهداری از گل ارکیده و روش‌های تکثیر، بستگی زیادی به نوع آن دارد. بسته به روش استفاده شده، تکثیر میتواند برای باغبانان مبتدی ایده‌آل باشد زیرا ساده تره. باز هم، لازمه بدانید تا مجموعه گیاهان خود را بدون نیاز به خرید گیاه یا دانه‌های جدید گسترش دهید.

گل ارکیده نماد چیست

گل ارکیده نماد چیست

در نگهداری از گل ارکیده هر نژاد و فرهنگی اعتقادات خاصی نسبت به نماد بودن ارکیده دارند. در بسیاری از جوامع، ارکیده دارای ارزش تشریفاتی و فرهنگی بوده.

تعویض گلدان ارکیده باید چگونه انجام شود؟

آیا می‌دانید بستگی به گونه ارکیده دارد؟ اعتقاد بر اینه که چندین هزار گونه ارکیده وجود دارد، به معنای واقعی کلمه یک ارکیده برای هر نفر وجود دارد.

تمامی نکات ودرباره نگهداری از گل ارکیدهه که لازمه بدانید نیاز به رطوبت ایده آل، درجه حرارت لازم برای رشد، برنامه آبیاری و نیاز به نور در گونه‌های مختلف ارکیده بوده اما برای تعویض گلدان، هر دو سال یا هر زمان که برگ‌های پایینی پژمرده باشند، باید ارکیده خود را دوباره بکارید.

برای خرید:به صفحه گیاهان آپارتمانی مراجعه کنید.

همه چیز درباره تکثیر و نشا گل ارکیده

گل ارکیده

 مانند اکثر گیاهان، ارکیده‌ها نیز میتوانند خود را به دو روش مختلف تکثیر یابند. یکی از راه‌های بذری، و دیگری تکثیر رویشی. برای مبتدیان، از روش رویشی معمولاً استفاده میشود. تکثیر رویشی را میتوان به سه روش انجام داد. یعنی با تقسیم، قلمه‌های پشتی و شاخه‌های فرعی. تکنیک هر یک از آنها در مرحله اول و در مراقبت‌های اولیه متفاوته.

 فیلم تکثیرنگهداری از گل ارکیده

 در حالی که اکثر گل گل‌های ارکیده فقط در ایالات متحده آمریکا کاشته میشوند، ما میتوانیم گل‌های ارکیده را با همان ویژگی‌های گیاه مادر، با روش‌هایی از جمله قلمه‌های ساقه، قلمه‌های پیاز زیرین، قلمه‌های بالایی و قلمه‌های کیکی، رشد دهیم. امروز قصد داریم دو روش معمول برای کاشت آن در خانه برای دوستداران ارکیده معرفی کنیم:

همه چیزدرباره گل ارکیده و قلمه ساقه، شما به یک سینی ضد آب به عمق حدود 3 اینچ نیاز دارید. آن را یا با خزه مرطوب اسپاگنوم، شن و ماسه مرطوب یا مخلوطی از هر دو پر کنید. سپس یک چوب‌دستی را که طول آن حداقل 10 اینچه ببندید، آن را نزدیک پایه ارکیده و درست بالای یک مفصل برگ، قطع کنید.

درادامه:

برای نگهداری از گل ارکیده چوب را به قطعاتی بردارید که حداقل دو گره در آن نگه داشته شود و انتهای آن را با یک ضد قارچ پودر شده مانند زغال چوب، دارچین یا گوگرد بپوشانید. پس از قرار دادن قطعات به صورت افقی در بالای محیط درون سینی، آنها را فقط کمی به داخل فشار دهید تا سطوح آنها بدون پوشش باقی بماند.

سینی را در یک کیسه پلاستیکی شفاف قرار دهید و آن را در جایی گرم بگذارید با نور زیاد اما آفتاب مستقیم نتابد. در طی سه تا چهار ماه، برخی از قلمه‌ها ممکن است گیاهچه‌های جدیدی بشوند.

1. با استفاده از قیچی هرس یا چاقوی تیز، یک ساقه را روی ارکیده خود به طول حداقل 12 اینچ نزدیک پایه ببرید. ساقه را به چندین قسمت 3 تا 4 اینچی تقسیم کنید گل ارکیده به یک جوانه نشکفته بستگی دارد.

2. یک سینی کم عمق را با خزه‌های اسپاگنوم بچینید و خزه‌ها را غبارپاشی کنید تا کاملاً مرطوب شود. قلمه‌ها را در سینی قرار دهید. سینی را با پلاستیک پلی اورتان بپوشانید و در محلی قرار دهید که حداقل 60 درجه فارنهایت باشد و از نور مستقیم خورشید دور باشد.

روش های مراقبت از گل ارکیده

هم چنین:

3. یک گلدان 3 تا 4 اینچی در هر بوته گل ارکیده را با مخلوط پوسته درخت صنوبر تا یک اینچ بالای ظرف پر کنید. بعد از اینکه در قسمت‌هایی از ساقه گیاهچه‌های کوچک بیرون زدند، هریک را در ظرفی قرار دهید، قسمت ساقه و ریشه‌های باقی مانده را بپوشانید.

4. یک سینی را با سنگ‌های صاف بچینید و به اندازه کافی آب اضافه کنید تا روی سنگ‌ها را بپوشاند. گلدان ارکیده را در بالای سنگ‌ها قرار دهید تا هوای اطراف ارکیده مرطوب بماند. گل‌های ارکیده جدید خود را در محلی با نور شدید و غیرمستقیم نگه دارید و آنها را روزانه غبارپاشی کنید. البته این نکته که در روز بین 55 تا 80 درجه فارنهایت و شب حداقل دمای 50 درجه را ترجیح میدهند.

5. گل‌های ارکیده جدید خود را آبیاری کنید تا هفته‌ای یک بار از سوراخ‌های زهکشی پایین آب نشت کند و هر سه هفته یک بار با کود مایع ارکیده از بهار تا اواسط پاییز کود دهید. به طور متناوب، کف ظرف را در یک سطل آب غوطه ور کنید، اجازه دهید تا از سوراخ‌های زهکشی خیس بخورد. اینجا قرار است .

از جمله روش مبارزه با باکتری‌ها را بدانید به این منظور دارچین را روی شاخه‌های شاخه بریده شده گل ارکیده قرار دهید.هم چنین استفاده از گل ارکیده در باکس گل ترحیم نیزبسیار دیده میشود.

هرس و نگهداری از گل ارکیده

هرس و نگهداری از گل ارکیده

 بعد از اینکه ارکیده شما در بهار و تابستان شکوفا شد، با شروع پاییز، شکوفه‌ها پژمرده میشوند و میریزند، همه چیزدرباره گل ارکیده به پایان نرسیده! بلکه به دوره خواب زمستانی می‌رود و حالا نوبت هرس رسیده‌.

خوشه‌های سالم را اگر لمس کنید، سبز و محکم هستند و خوشه‌های ناسالم هم به رنگ قهوه ای یا زرد. قبل از شروع روند اصلاح اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

  • برای خوشه‌های سالم و سبز: گره‌ای در زیر پایین‌ترین شکوفه گل پیدا کنید. 1 اینچ بالاتر از آن گره را کوتاه کنید.
  • برای خوشه‌های ناسالم و قهوه ای: تا انتهای پایه گیاه را ببرید.
  • برای ارکیده دو سنبله: یک سنبله را در پایه گیاه ببرید. سنبله دیگر را 1 اینچ بالاتر از گره زیر کمترین شکوفه گل ببرید.

چگونگی نگهداری از گل ارکیده برای مراقبت از شاخه ها

برای مراقبت از شاخه ارکیده چیکار کنیم

اگر یک شاخه گل ارکیده داشته باشید، عواملی مانند رطوبت، دما، نور و کود را به خاطر بسپارید. جزئیات بیشتر در بخش درباره گل ارکیده را بدانید، گفته شد. بعضی افراد بر این باورند که گل ارکیده عمر طولانی ندارد در صورتی که سالیان زیادی می‌تواند غنچه داشته باشد و این منوط به نگهداری درسته. البته این شاخه و ساقه ارکیده را نباید دست کم گرفت، مواد غذایی اصلی موردنیاز گیاه از آن تأمین میشود و در برش آن باید دقت کافی نمود.

نگهداری گل ارکیده در گلدان شیشه ای

همانطور که در شکل مشخصه نگهداری گل ارکیده در گل شیشه‌ای، شش مرحله دارد؛

مرحله 1: گلدان خود را با یک پارچه نرم تمیز کنید. یک پیمانه شن به کف آن اضافه کنید.

مرحله 2: یک لایه پوکه یا سنگ ریزه فقط به لبه های خارجی گلدان اضافه کنید.

مرحله 3: انتخاب سنگ بزرگتر اختیاریه و می‌توانید کماکان لایه اضافه کنید.

مرحله 4: ارکیده خود را درون گلدان قرار دهید و آن را درون ماسه فشار دهید.

و در دو مرحله آخربرای نگهداری از گل ارکیده:

مرحله 5: به هر حال میتوانید خاک را به گلدان اضافه کنید. من دوست دارم از یک قاشق پلاستیکی برای افزودن خاک و انتهای یک برس استفاده کنم. اطمینان حاصل کنید که چند سانتیمتر در قسمت بالا بگذارید تا سنگریزه‌های شما جا بیفتند.

مرحله 6: با استفاده از یک پارچه 2 سانتی‌متر نهایی گلدان را پاک کنید. سعی کنید قبل از افزودن لایه ای از سنگریزه های کوچک به قسمت بالای آن، آن را تا حد ممکن تمیز کنید. ارکیده‌ها با یک گیره کوچک به یک چوب متصل می‌شوند تا صاف بمانند.

انواع گیاه: همه چیز درباره گل دیفن باخیا

مشکلات نگهداری از گل ارکیده و بیماری‌های گل ارکیده

فکر نکنید همه چیزدرباره گل ارکیده گفته شد، شایع‌ترین بیماری ارکیده قارچه. از بیماری‌های معمول ارکیده میتوان به پوسیدگی ریشه (ریشه سیاه)، پوسیدگی ریزوم و پیاز و بیماری گلبرگ و آفت جنوبی اشاره کرد. همچنین پوسیدگی باکتریایی وجود دارد که میتواند سلامت ارکیده را کاهش دهد. تعیین اینکه گیاه شما به کدام بیماری مبتلاست برای درمان بیماری‌های ارکیده حیاتی ست.

از بیشتر بیماری‌های شایع ارکیده میتوان پیشگیری یا درمان کرد، خصوصاً اگر زود گرفتار شود. دقیقاً مانند آفات، کنترل مستمر بهداشت گیاه و در صورت بروز هرگونه شرایط غیر عادی فوراً مهمه.

دلیل پژمرده شدن گل ارکیده

دلیل پژمرده شدن گل ارکیده

و اما پژمردگی؛ معمولاً نشانه اینه که مشکلی پیش آمده. افتادن برگ‌ها یا پژمردگی گل‌ها نشان دهنده استرس گیاه. همچنین ممکنه به دلیل، اگرهمه چیز درباره گل ارکیده بررسی نشده باشد مانند مشکلات آبیاری و بیماری گل ارکیده.

اگر گیاه سالم باشد شکوفه‌های ارکیده باید چندین هفته دوام داشته باشد. اگر گل‌ها به زودی پس از شکوفایی از بین بروند، ممکنه گیاه دچار تغییر دما ناگهانی شده باشد. ارکیده را از تهویه هوا، منافذ گرمایش یا سایر منابع گرما یا سرما دور کنید. گاز اتیلن نیز گاهی باعث پژمردگی میشود.

میوه‌های خاصی مانند موز، سیب، انگور و خربزه با رسیدن به آن گاز اتیلن میدهند. چند سبزی شامل سیب‌زمینی، آووکادو و پیاز سبز نیز این گاز را ساطع میکنند، گل خود را از این میوه ها و سبزیجات دور نگه دارید.

برای مطالعه بیشتر: شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما | همه چیز درباره آگلونما

خلاصه مقاله نگهداری از گل ارکیده

ارکیده پادشاه گل‌هاست و ظرافت و تجمل را القا میکند. در واقع گل ارکیده به محبوبیت آن برای آرایش گل‌های تزئینی ختم میشود زیرا در هر فضا باعث ایجاد نشاط و رنگ میشود. هزاران نوع گل ارکیده وجود دارد (در واقع بیش از 35000 گل ارکیده) و گل ارکیده نیز یکی از نمادین ترین گل‌های تاریخه. این گل به دلیل این واقعیت که به راحتی رشد میکند و در اکثر شرایط شکوفا میشود نماد عشق محسوب میشود.

در دوران ویکتوریا، اهدای گل‌های عجیب و نادر برای نشان دادن عشق و علاقه، رسم بود.

مراقبت از گیاهان ارکیده آپارتمانی ساده ست و به راحتی میتوان همه چیز را برای مراقبت از گل ارکیده را رعایت کرد. این گل‌های جالب را میتوان در طیف وسیعی از رنگ‌ها و اندازه‌ها بسته به نوع مختلف یافت و زیبایی قابل توجهی در هر دکوراسیون خانگی ایجاد میکنند. گل‌های ارکیده در مرحله اول به موارد اساسی مانند نور، دما و رطوبت و در ادامه به مراقبت کمی نیاز دارند.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید