نگهداری از گل و گیاه

نگهداری از گل ارکیده | شرایط نگهداری از گیاه ارکیده

همه چیز درباره گل ارکیده
3.7/5 - (4 امتیاز)

 نگهداری از گل ارکیده، گل ارکیده از محبوب‌ترین گل‌های خونگیه و به همین دلیل باید همه چیز رو درباره گل ارکیده بدونیم. به شرط داشتن شرایط مناسب رشد، مراقبت از گل ارکیده سخت نیست. شاید برای شما سوال باشه چجوری میتونم از یک گل ارکیده مراقبت کنم و از کجا همه چیز رو درباره گل ارکیده بدونم؟ با ما همراه باشید.

همه چیز درباره نگهداری از گل ارکیده که باید بدانید

همه چیز درباره نگهداری از گل ارکیده که باید بدانید

 همه چیز درباره نگهداری از گل ارکیده ومحتوایات مورد نیاز گلدان ارکیده

در نگهداری از گل ارکیده، اکثر گل‌های ارکیده به شرایط مرطوب و زهکشی مناسب نیاز دارن. انواع مختلفی از محیط‌های در حال رشد وجود داره که میشه برای همه چیز درباره گل ارکیده استفاده کرد – پوسته سرخ درخت یا درخت صنوبر، خزه پیت اسپاگنوم، سنگ، چوب پنبه، زغال چوب، شن، خاک گلدون و غیره. یک ترکیب ایده‌آل، همه چیز درباره گل ارکیده رو تکمیل میکنه مثل پرلیت درشت، پوسته درخت صنوبر و خزه اسپاگنوم.

میزان نور مورد نیاز گل ارکیده

گل‌های ارکیده به کاشت کم عمق نیاز دارن. اونا رو در پنجره یا اتاقی رو به شرق و جنوب قرار بدید. این گیاهان نور روشن و غیرمستقیم رو ترجیح میدن. نور ناکافی منجر به گلدهی ضعیف میشه. با این حال، نور زیاد میتونه منجر به سوختن برگ بشه. دما برای مراقبت از ارکیده داخل خونه هم مهمه. شما میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نگهداری گیاهان آپارتمانی به فروشگاه آنلاین گل و گیاه رزفارست مراجعه کنید.

آب دهی گل ارکیده باید به چه صورتی باشد؟

گل‌های ارکیده به آب کافی احتیاج دارن اما باید اجازه داده بشه که در فواصل آبیاری خاک مقداری خشک بشن. یک راه برای بررسی آبیاری، فرو بردن انگشت در حدود 2 سانتیمتر در گلدونه. اگه خشک باشه، باید بهش مقداری آب بدید. گیاهان ارکیده داخل سالن هم به رطوبت کافی، حدود پنجاه تا هفتاد درصد نیاز دارن.

همه چیز درباره گل ارکیده و علائم آفت یا بیماری اونا رو بدونید. گل ارکیده گاهی تحت تأثیر حشرات پوستی، فلس و شته‌ها قرار میگیره. این موارد رو میشه معمولاً با مایع حشره‌کش شست یا درمان کرد.

بیشتر بدانید:

نگهداری از گیاه پتوس و روش های رشد و تکثیر این گیاه

7 روش ساده برای شکوفایی گلهای آنتوریوم که نمی دانید!

رنگ های مختلف گل ارکیده نماد چیست؟

ارکیده سفید نشان دهنده بی گناهی و خلوص، ظرافت و زیباییه و همچنین احترام و فروتنیه.

ارکیده بنفش نماد تحسین، احترام، عزت و سلطنته.

ارکیده‌های صورتی نماد فضل، شادی و خوشبختی هستن و همچنین میتونن نماد معصومیت و زنانگی باشن.

ارکیده‌های نارنجی نمادی از شوق، جسارت و غرور هستن.

تصور میشه که ارکیده‌های سبز خوشبختی و برکاتی به همراه میارن. اونا نشون دهنده سلامتی، طبیعت و طول عمر هستن.

ارکیده قرمز نماد شور و اشتیاقه، همچنین میتونه نماد قدرت و شجاعت باشه.

ارکیده‌های زرد نمایانگر دوستی، شادی و آغازهای جدید هستن.

نکته مهم اینه که که رزفارست با انواع گل ارکیده برای شما باکس گل هم تهیه میکنه.

تکثیر نگهداری از گل ارکیده به چه صورت انجام می‌شود؟

تکثیر گل ارکیده به چه صورت انجام می‌شود؟

 وقتی به تکثیر نگهداری از گل ارکیده میرسیم خیلی از افراد نمیدونن چه تفاوتی بین تکثیر و پرورش گیاه از بذر وجود داره.

استفاده از بذر روشی برای تولید مثله، بدین صورت که دو گیاه مختلف گرده افشانی میکنه تا گیاه جدیدی با خصوصیات مشترکشون تولید بشه. حتی پرورش از بذر میتونه چالش‌ برانگیز باشه چون نهال خیلی ظریفه.

از طرف دیگه، تکثیر اغلب روشی بسیار سریع‌تر از جوانه زدن بذر و پرورش آن محسوب میشه. باغبان دقیقاً همه چیز درباره گل ارکیده و تکثیرش رو میدونه.

همه چیز درباره نگهداری از گل ارکیده و روش‌های تکثیر، بستگی زیادی به نوعش داره. بسته به روش استفاده شده، تکثیر میتونه برای باغبانان مبتدی ایده‌آل باشه چون ساده تره. باز هم، لازمه بدونید تا مجموعه گیاهان خودتون رو بدون نیاز به خرید گیاه یا دونه‌های جدید گسترش بدید.

بیشتر بخوانید:

نگهداری و بیماری های سیکاس

هر چیز که باید درباره نگهداری و بیماری های سرخس بدانید!

گل ارکیده نماد چیست

گل ارکیده نماد چیست

در نگهداری از گل ارکیده هر نژاد و فرهنگی اعتقادات خاصی نسبت به نماد بودن ارکیده دارن. در بسیاری از جوامع، ارکیده دارای ارزش تشریفاتی و فرهنگیه.

تعویض گلدان ارکیده باید چگونه انجام شود؟

آیا میدونید بستگی به گونه ارکیده داره؟ اعتقاد بر اینه که چندین هزار گونه ارکیده وجود داره، به معنای واقعی کلمه یک ارکیده برای هر نفر وجود داره.

تمامی نکات درباره نگهداری از گل ارکیدهه که لازمه بدونید نیاز به رطوبت ایده آل، درجه حرارت لازم برای رشد، برنامه آبیاری و نیاز به نور در گونه‌های مختلف ارکیدس اما برای تعویض گلدون، هر دو سال یا هر زمان که برگ‌های پایینی پژمرده باشن، باید ارکیده رو دوباره بکارید.

برای خرید:به صفحه گیاهان آپارتمانی مراجعه کنید.

همه چیز درباره تکثیر و نشا گل ارکیده

گل ارکیده

 مثل اکثر گیاهان، ارکیده‌ها هم میتونه به دو روش مختلف تکثیر پیدا کنه. یکی از راه‌ بذری، و دیگری تکثیر رویشی. برای مبتدیان، از روش رویشی معمولاً استفاده میشه. تکثیر رویشی را میشه به سه روش انجام داد. یعنی با تقسیم، قلمه‌های پشتی و شاخه‌های فرعی. تکنیک هر یک از اونا در مرحله اول و در مراقبت‌های اولیه متفاوته.

 فیلم تکثیر و نگهداری از گل ارکیده

 در حالی که اکثر گل‌های ارکیده فقط در ایالات متحده آمریکا کاشته میشن، ما میتونیم گل‌های ارکیده رو با همون ویژگی‌های گیاه مادر، با روش‌هایی از جمله قلمه‌های ساقه، قلمه‌های پیاز زیرین، قلمه‌های بالایی و قلمه‌های کیکی، رشد بدیم. امروز قصد داریم دو روش معمول برای کاشتش در خونه برای دوستداران ارکیده معرفی کنیم:

همه چیز درباره گل ارکیده و قلمه ساقه: شما به یک سینی ضد آب به عمق حدود 3 اینچ نیاز دارید. اون رو یا با خزه مرطوب اسپاگنوم، شن و ماسه مرطوب یا مخلوطی از هر دو پر کنید. بعد یک چوب‌دستی رو که طولش حداقل 10 اینچه ببندید، اون رو نزدیک پایه ارکیده و درست بالای یک مفصل برگ، قطع کنید.

درادامه:

برای نگهداری از گل ارکیده چوب رو به قطعاتی بردارید که حداقل دو گره در اون نگه داشته بشه و انتهاش رو با یک ضد قارچ پودر شده مثل زغال چوب، دارچین یا گوگرد بپوشانید. بعد از قرار دادن قطعات به صورت افقی در بالای محیط درون سینی، اونا رو فقط کمی به داخل فشار بدید تا سطوحشون بدون پوشش باقی بمونه.

سینی رو در یک کیسه پلاستیکی شفاف قرار بدید و اون رو در جایی گرم بزارید با نور زیاد اما آفتاب مستقیم نتابه. در طی سه تا چهار ماه، برخی از قلمه‌ها ممکنه گیاهچه‌های جدیدی بشن.

1. با استفاده از قیچی هرس یا چاقوی تیز، یک ساقه روی ارکیده به طول حداقل 12 اینچ نزدیک پایه ببرید. ساقه رو به چندین قسمت 3 تا 4 اینچی تقسیم کنید گل ارکیده به یک جوانه نشکفته بستگی داره.

2. یک سینی کم عمق رو با خزه‌های اسپاگنوم بچینید و خزه‌ها رو غبارپاشی کنید تا کاملاً مرطوب بشه. قلمه‌ها رو در سینی قرار بدید. سینی رو با پلاستیک پلی اورتان بپوشانید و در محلی قرار بدید که حداقل 60 درجه فارنهایت باشه و از نور مستقیم خورشید دور باشه.

روش های مراقبت از گل ارکیده

هم چنین:

3. یک گلدون 3 تا 4 اینچی در هر بوته گل ارکیده رو با مخلوط پوسته درخت صنوبر تا یک اینچ بالای ظرف پر کنید. بعد از اینکه در قسمت‌هایی از ساقه گیاهچه‌های کوچیک بیرون زدن، هر کدوم رو در ظرفی قرار بدید، قسمت ساقه و ریشه‌های باقی مونده رو بپوشانید.

4. یک سینی رو با سنگ‌های صاف بچینید و به اندازه کافی آب اضافه کنید تا روی سنگ‌ها را بپوشونه. گلدون ارکیده رو در بالای سنگ‌ها قرار بدید تا هوای اطراف ارکیده مرطوب بمونه. گل‌های ارکیده جدید رو در محلی با نور شدید و غیرمستقیم نگه دارید و اونا رو روزانه غبارپاشی کنید. البته این نکته که در روز بین 55 تا 80 درجه فارنهایت و شب حداقل دمای 50 درجه را ترجیح میدن.

5. گل‌های ارکیده جدیدتونو رو آبیاری کنید تا هفته‌ای یک بار از سوراخ‌های زهکشی پایین آب نشت کنه و هر سه هفته یک بار با کود مایع ارکیده از بهار تا اواسط پاییز کود بدید. به طور متناوب، کف ظرف رو در یک سطل آب غوطه ور کنید، اجازه بدید تا از سوراخ‌های زهکشی خیس بخوره.

اینجا قراره از جمله روش مبارزه با باکتری‌ها را بدونید به این منظور دارچین رو روی شاخه‌های بریده شده گل ارکیده قرار بدید.همچنین استفاده از گل ارکیده در باکس گل ترحیم هم بسیار دیده میشه.

هرس و نگهداری از گل ارکیده

هرس و نگهداری از گل ارکیده

 بعد از اینکه ارکیده شما در بهار و تابستان شکوفا شد، با شروع پاییز، شکوفه‌ها پژمرده میشن و میریزن، همه چیزدرباره گل ارکیده به پایان نرسیده! بلکه به دوره خواب زمستانی میره و حالا نوبت هرس رسیده‌.

خوشه‌های سالم رو اگه لمس کنید، سبز و محکم هستن و خوشه‌های ناسالم هم به رنگ قهوه ای یا زرد. قبل از شروع روند اصلاح اطلاعات مورد نیازتون رو کسب کنید.

 • برای خوشه‌های سالم و سبز: گره‌ای در زیر پایین‌ترین شکوفه گل پیدا کنید. 1 اینچ بالاتر از اون گره رو کوتاه کنید.
 • برای خوشه‌های ناسالم و قهوه ای: تا انتهای پایه گیاه رو ببرید.
 • برای ارکیده دو سنبله: یک سنبله رو در پایه گیاه ببرید. سنبله دیگه رو 1 اینچ بالاتر از گره زیر کمترین شکوفه گل ببرید.

چگونگی نگهداری از گل ارکیده برای مراقبت از شاخه ها

برای مراقبت از شاخه ارکیده چیکار کنیم

اگه یک شاخه گل ارکیده داشته باشین، عواملی مانند رطوبت، دما، نور و کود را به خاطر بسپارین. جزئیات بیشتر در بخش درباره گل ارکیده که گفته شد رو بدونید. بعضی افراد بر این باورن که گل ارکیده عمر طولانی نداره در صورتی که سالیان زیادی میتونه غنچه داشته باشه و این منوط به نگهداری درسته. البته این شاخه و ساقه ارکیده رو نباید دست کم گرفت، مواد غذایی اصلی موردنیاز گیاه ازش تأمین میشه و در برشش باید دقت کافی داشته باشین.

نگهداری گل ارکیده در گلدان شیشه ای

همونطور که در شکل مشخصه نگهداری گل ارکیده در گل شیشه‌ای، شش مرحله داره؛

مرحله 1: گلدونتون رو با یک پارچه نرم تمیز کنید. یک پیمانه شن به کفش اضافه کنید.

مرحله 2: یک لایه پوکه یا سنگ ریزه فقط به لبه های خارجی گلدون اضافه کنید.

مرحله 3: انتخاب سنگ بزرگتر اختیاریه و میتونید کماکان لایه اضافه کنید.

مرحله 4: ارکیده رو درون گلدون قرار بدید و اون رو درون ماسه فشار بدید.

و در دو مرحله آخربرای نگهداری از گل ارکیده:

مرحله 5: به هر حال میتونید خاک رو به گلدون اضافه کنید. من دوست دارم از یک قاشق پلاستیکی برای افزودن خاک و انتهای یک برس استفاده کنم. اطمینان حاصل کنید که چند سانتیمتر در قسمت بالا بزارید تا سنگریزه‌های شما جا بیفتن.

مرحله 6: با استفاده از یک پارچه 2 سانتی‌متر نهایی گلدون رو پاک کنید. سعی کنید قبل از افزودن لایه ای از سنگریزه های کوچیک به قسمت بالاش، اون رو تا حد ممکن تمیز کنید. ارکیده‌ها با یک گیره کوچک به یک چوب متصل میشن تا صاف بمونن.

انواع گیاه: همه چیز درباره گل دیفن باخیا

مشکلات نگهداری از گل ارکیده و بیماری‌های گل ارکیده

فکر نکنید همه چیزدرباره گل ارکیده گفته شد، شایع‌ترین بیماری ارکیده قارچه. از بیماری‌های معمول ارکیده میشه به پوسیدگی ریشه (ریشه سیاه)، پوسیدگی ریزوم و پیاز و بیماری گلبرگ و آفت جنوبی اشاره کرد. همچنین پوسیدگی باکتریایی وجود داره که میتونه سلامت ارکیده رو کاهش بده. تعیین اینکه گیاه شما به کدوم بیماری مبتلاست برای درمان بیماری‌های ارکیده حیاتیه.

از بیشتر بیماری‌های شایع ارکیده میشه پیشگیری یا درمان کرد، خصوصاً اگه زود گرفتار بشه. دقیقاً مانند آفات، کنترل مستمر بهداشت گیاه و در صورت بروز هرگونه شرایط غیر عادی فوراً مهمه.

دلیل پژمرده شدن گل ارکیده

دلیل پژمرده شدن گل ارکیده

و اما پژمردگی؛ معمولاً نشونه اینه که مشکلی هست. افتادن برگ‌ها یا پژمردگی گل‌ها نشون دهنده استرس گیاهه. همچنین ممکنه به دلیل مشکلاتی مثل آبیاری و بیماری گل ارکیده همه چیز به درستی بررسی نشده باشه.

اگه گیاه سالم باشه شکوفه‌های ارکیده باید چندین هفته دوام داشته باشه. اگه گل‌ها به زودی پس از شکوفایی از بین برن، ممکنه گیاه دچار تغییر دما ناگهانی شده باشه. ارکیده رو از تهویه هوا، منافذ گرمایش یا سایر منابع گرما یا سرما دور کنید. گاز اتیلن هم گاهی باعث پژمردگی میشه.

به میوه‌های خاصی مثل موز، سیب، انگور و خربزه برای رسیدنشون گاز اتیلن میدن. چند سبزی شامل سیب‌زمینی، آووکادو و پیاز سبز هم این گاز رو ساطع میکنه، گلتون رو از این میوه ها و سبزیجات دور نگه دارید.

برای مطالعه بیشتر: شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما | همه چیز درباره آگلونما

سوالات متداول

آب دهی گل ارکیده باید به چه صورتی باشد؟

گل‌های ارکیده به آب کافی احتیاج دارن اما باید اجازه داده بشه که در فواصل آبیاری خاک مقداری خشک بشن. یک راه برای بررسی آبیاری، فرو بردن انگشت در حدود 2 سانتیمتر در گلدونه. اگه خشک باشه، باید بهش مقداری آب بدید.

نور مورد نیاز گل ارکیده چقدره؟

اونا رو در پنجره یا اتاقی رو به شرق و جنوب قرار بدید. این گیاهان نور روشن و غیرمستقیم رو ترجیح میدن. نور ناکافی منجر به گلدهی ضعیف میشه.

تعویض گلدون ارکیده باید چجوری انجام بشه؟

برای تعویض گلدون، هر دو سال یا هر زمان که برگ‌های پایینی پژمرده باشن، باید ارکیده رو دوباره بکارید.

دلیل پژمرده شدن گل ارکیده چیه؟

پژمردگی معمولاً نشونه اینه که مشکلی وجود داره. افتادن برگ‌ها یا پژمردگی گل‌ها نشون دهنده استرس گیاهه. همچنین ممکنه به دلیل مشکلاتی مثل آبیاری و بیماری گل ارکیده همه چیز به درستی بررسی نشده باشه.

خلاصه مقاله نگهداری از گل ارکیده

ارکیده پادشاه گل‌هاست و ظرافت و تجمل را القا میکنه. در واقع گل ارکیده به محبوبیتش برای آرایش گل‌های تزئینی ختم میشه چون در هر فضا باعث ایجاد نشاط و رنگ میشه. هزاران نوع گل ارکیده وجود داره (در واقع بیش از 35000 گل ارکیده) و گل ارکیده هم یکی از نمادین ترین گل‌های تاریخه. این گل به دلیل این واقعیت که به راحتی رشد میکنه و در اکثر شرایط شکوفا میشه نماد عشق محسوب میشه.

در دوران ویکتوریا، اهدای گل‌های عجیب و نادر برای نشون دادن عشق و علاقه، رسم بود.

مراقبت از گیاهان ارکیده آپارتمانی سادست و به راحتی میشه همه چیز رو برای مراقبت از گل ارکیده رعایت کرد. این گل‌های جالب رو میشه در طیف وسیعی از رنگ‌ها و اندازه‌ها بسته به نوع مختلف پیدا کرد و زیبایی قابل توجهی در هر دکوراسیون خانگی ایجاد میکنن. گل‌های ارکیده در مرحله اول به موارد اساسی مانند نور، دما و رطوبت و در ادامه به مراقبت کمی نیاز دارن.

2 دیدگاه در “نگهداری از گل ارکیده | شرایط نگهداری از گیاه ارکیده

 1. باران گفت:

  سلام قیمت گل ارکیده شاخه ای چند؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام باران عزیز!
   گلدون تک شاخه ای گل ارکیده قیمتش بین 700 هزارتومن تا 980 تومن متغییر هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *