نگهداری از گل و گیاه

علت و درمان ریزش برگهای شفلرا با روش های آسان در منزل!

علت و درمان ریزش برگهای شفلرا
3.5/5 - (11 امتیاز)

علت ریزش برگ شفلرا، نتیجه ی وارد شدن استرس به گیاهه که این تنش به واسطه ی شیوه ی نامناسب نگهداری و پرورش گیاه در خونه ایجاد میشه. عوامل زیادی باعث ریختن برگ گیاه شفلرا میشن که از جمله ی این عوامل میشه به آبیاری نامناسب گیاه، درجه حرارت محیطی بالا، رطوبت محیطی کم یا زیاد، هجوم آفات گیاهان خانگی و بیماری گیاهان آپارتمانی اشاره کرد. گاهی هم ممکنه همه ی شرایط نگهداری شفلرا در خونه ایده آل و مناسب گیاه باشه و شما شاهد ریزش برگ های گیاه شفلراتون باشید که علت این موضوع اینه که گیاهتون ترجیح میده برگ های جوان رو جایگزین برگ های پیرش کنه. ما در این مقاله به طور تخصصی به علت و درمان ریزش برگهای شفلرا میپردازیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

علت و درمان ریزش برگهای شفلرا

علت و درمان ریزش برگهای شفلرا

شفلرا یکی از بهترین انتخاب ها برای آوردن شاخ و برگ گرمسیری به داخل خونست. این گیاه مقاوم و زیبا با برگ های چتر مانندش میتونه در مقابل خیلی از بی توجهی ها مقاومت کنه اما ریزش برگ در این گیاهان بک مورد رایجه که متاسفانه در خیلی از این گیاهان اتفاق میوفته. اما علت ریزش برگ شفلرا چیست ؟! ریزش برگ های گیاه شفلرا معمولاً نشونه استرس ناشی از مراقبت نادرسته. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که در همه گیاهان برگ های قدیمی هم به طور طبیعی میریزن. در ادامه مقاله با این موارد بیشتر آشنا میشید.

علت و درمان ریزش برگهای شفلرا

مناسب نبودن شرایط نوری

شفلرا نور متوسط رو به زیاد اما غیر مستقیم ترجیح میدهه. در شرایط کم نور برگ های شفلرا دچار ریزش میشن و یا سفت و چروکیده رشد میکنن. همچنین در صورتی که شفلرای ابلق شما به مرور برگ های یک رنگ و سبز تولید میکنه به این معنیه که نور دریافتیش کمه. شفلرا میتونه نور کم رو تحمل کنه، اما هوشیار باشید چون که در صورت ادامه پیدا کردن نور کم شروع به برگ ریزی میکنه.

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

آبیاری نامناسب

آبیاری بیش از حد یا خشکی کشیدن زیاد گیاه میتونه به اندازه ای به گیاه استرس وارد کنه که باعث از بین رفتن برگ هاش بشه، اما باید برای تشخیص صحیح مشکل مراقب باشید. شفلرا محیط مرطوب رو ترجیح میده اما با کم آبی نسبت به آبیاری بیش از حد بهتر کنار میاد. قانون کلی آبیاری شفلرا به این صورته که بعد از خشک شدن کامل خاک، اون رو به صورت کامل آبیاریش کنید و اجازه بدید آب از انتهای گلدون خارج بشه. یکی از علائم مشکل آبیاری بیش از حد اینه که قبل از ریزش برگ ها سیاه میشن.

اگه این اتفاق بیوفته، باید گیاه رو از گلدونش خارج کنید و خاک رو از نظر ریشه های گندیده و سیاه بررسی کنید. پوسیدگی ریشه ممکنه تا دیر وقت علائمش رو نشون نده. آبیاری رو در فصل خنک کاهش بدید و در این فصول باید به اندازه ای بهش آب بدید که فقط خشک نشه نه بیشتر. همچنین، مطمئن بشید که دمای آب، دمای اتاقه چون که ریش این گیاه میتونه با آب سرد شوکه بشه.

با هم بخوانیم: آسان ترین روش های تشخیص زمان مناسب آبیاری گیاهان!

آبیاری نامناسب

دمای خیلی پایین

شفلرا از جمله گیاهان گرمسیریه و از آب و هوایی سرچشمه میگیره که بندرت به زیر 10 درجه سانتیگراد میرسه. تنش دمایی سرد میتونه باعث ریزش برگ این گیاه بشه. واریته های کاملا سبز نسبت به ارقام مختلف دارای تحمل سرمای بیشتر هستن. شفلرا میتونه در بازه دمایی 16 تا 27 درجه سانتی گراد رو تحمل کنه و رشد خوبی داشته باشه. بنابراین در صورتی که اون رو در نزدیکی پنجره نگهداریش میکنید، در فصول سرد ازش مراقبت کنید. نگران نباشید نگهداری شفلرا در فصول سرد خیلی سخت نیست. علاوه بر دمای پایین دمای بالا هم برای شفلرا مضره و قرار گرفتن در جریان باد رو هم دوست نداره.

خاک سنگین

خاک سنگین یک عامل غیر مستقیم استرس و یک عامل موثر در ریزش برگه. محیط ایده آل شفلرا باید دارای زهکشی خوب و هوادهی کافی برای حفظ اکسیژن در اطراف ریشه ها باشه. برای داشتن یک خاک سبک با زهکشی بالا، خاک شفلرا رو با خاک کاکتوس ترکیبش کنید و یا بهبود هوادهی خاک با پرلیت یا ماسه درشت رو در نظر بگیرید. پیت ماس رطوبت رو حفظ میکنه، اما در نهایت به ذرات کوچیکتر تجزیه میشه که میتونه خاک رو بیش از حد متراکم کنه.

کمپوست و سایر ارگانیک ها هم همین کار رو میکنن و برای شفلرا مناسب نیستن. نمک ها و سایر سموم حاصل از کود و آب لوله کشی خیلی معدنی میتونن در خاک تجمع کنن و روی ریشه ها تأثیر بذارن به ویژه اگه زهکشی کافی نباشه. برای حل این مشکل از آبیاری جزئی اجتناب کنید و همیشه اجازه بدید آب آزادانه از گلدون تخلیه بشه تا هر گونه تجمع رو از بین ببره.

کوددهی نامناسب

شفلرا به کود دهی زیادی نیاز نداره و در صورتی که بیش از حد کود دهی بشه باعث ریزش برگ هاش میشه. اگه گیاه شما مشکوک به تغذیه بیش از حده، خاکش رو برای تخلیه اضافه مواد شستشو بدید. بر خلاف کود دهی بیش از حد، در صورتی که گیاه از کمبود مواد مغذی رنج ببره هم دچار ریزش برگ میشه. از علائم کمبود مواد مغذی میشه به کم رنگ و یا کم حجم بودن شاخ و برگ جدید اشاره کرد. برای یک گیاه سالم باید اون رو در فصل رشد تغذیش کنید و کود دهی رو در پاییز و زمستان متوقف کنید.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

کوددهی نامناسب

سازگاری با محیط جدید

تغییر محیط شفلرا اغلب باعث ریزش موقت برگ میشه. این امر در خریدهای جدید یا موقع آوردن گیاه تابستونی به داخل خونه معموله. برای به حداقل رسوندن این مشکل، سعی کنید محیطی رو برای گیاه فراهم کنید که شبیه به محیط قبلیش باشه.

رطوبت

شفلرا هوای خشک خونه رو نسبتاً تحمل میکنه و مشکلی برای برگ هاش ایجاد نمیشه. اما رطوبت پایین برای شفلرا مطلوب نیست و باعث ریزش برگ هاش میشه. بنابراین در شرایط کم رطوبتی باید رطوبتش رو افزایش بدید و اینکار رو میتونید با جزیره انجام بدید. توجه داشته باشید که غبار پاشی برای گیاه شفلرا مناسب نیست.

تعویض گلدان

استرس ناشی از تغییر گلدون باعث از بین رفتن برگ های گیاه شما میشه. همه گیاهان از جمله شفلرا بعد از تعویض گلدون دچار ریزش برگ میشن که در صورتی که ریشه ها در زمان تعویض گلدان آسیب ندیده باشن، جای نگرانی نیست. شفلرا هر 2 تا 3 سال یک بار به تعویض گلدون نیاز داره و باید بدونید که این گیاه در گلدون تنگ و پر ریشه بهتر رشد میکنه.

تعویض گلدان

آفات و بیماری ها

شفلرا تا حدودی در برابر آفات مقاومه، اما آلودگی میتونه گیاه رو ضعیف کنه و منجر به ریزش برگ گیاهتون بشه. شایع ترین مهاجم این گیاه کنه های عنکبوتی هستن. اونا شرایط خشک رو دوست دارن و میتونن به سرعت یک شفلرا رو بیمار کنن. تمیز کردن برگ ها یک اقدام پیشگیرانه خوبه. توجه ویژه ای به قسمت های زیر داشته باشید چون که آفات بیشتر این قسمت رو دوست دارن. مشکلات قارچی و سوختگی برگ هم میتونه مشکلات بزرگی رو ایجاد کنه بنابراین از غبار پاشی گیاه خودداری کنید و برگ های آلوده رو هرسشون کنید.

ریزش برگ ها میتونه طبیعی باشه. همه گیاهان با ریزش برگ ها  هم ممکنه کاملاً سالم باشن، چون با رشد گیاه، شاخ و برگ قدیمی از بین میره. در این حالت معمولاً نوک و لبه برگ ها تغییر رنگ میدن تا زمانی که کل برگ زرد بشه و بریزه. بنابراین تا زمانی که گاه و بی گاه برگ های گیاهتون نریزه، ریزش کم و در قسمت زیرین گیاه طبیعیه.

آفات و بیماری ها

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

همه چیز درباره گل دیفن باخیا

بهترین چک لیست مراقبت از گیاهان در بهار

پیت ماس چیست؟ | مزایا و معایب پیت ماس را بدانید!

سوالات متداول درباره علت و درمان ریزش برگهای شفلرا

آبیاری شفلزا چجوری باید باشه؟

آبیاری بیش از حد یا خشکی کشیدن زیاد گیاه میتونه به اندازه ای به گیاه استرس وارد کنه که باعث از بین رفتن برگ هاش بشه، اما باید برای تشخیص صحیح مشکل مراقب باشید. شفلرا محیط مرطوب رو ترجیح میده اما با کم آبی نسبت به آبیاری بیش از حد بهتر کنار میاد. قانون کلی آبیاری شفلرا به این صورته که بعد از خشک شدن کامل خاک، اون رو به صورت کامل آبیاریش کنید و اجازه بدید آب از انتهای گلدون خارج بشه …

چه زمانی باید گلدون شفلرا رو تعویض کنیم؟

شفلرا هر 2 تا 3 سال یک بار به تعویض گلدون نیاز داره و باید بدونید که این گیاه در گلدون تنگ و پر ریشه بهتر رشد میکنه …

دمای مورد نیاز شفلرا چیه؟

شفلرا از جمله گیاهان گرمسیریه و از آب و هوایی سرچشمه میگیره که بندرت به زیر 10 درجه سانتیگراد میرسه. تنش دمایی سرد میتونه باعث ریزش برگ این گیاه بشه. واریته های کاملا سبز نسبت به ارقام مختلف دارای تحمل سرمای بیشتر هستن. شفلرا میتونه در بازه دمایی 16 تا 27 درجه سانتی گراد رو تحمل کنه و رشد خوبی داشته باشه …

علت ریزش برگهای شفلرا چیه؟

ما در این مقاله تمامی علت های علت های ریزش برگهای شفلرا رو به طور کامل شرح دادیم …

خلاصه نکات مقاله علت و درمان ریزش برگهای شفلرا

علت ریزش برگ شفلرا، نتیجه ی وارد شدن استرس به گیاهه که این تنش به واسطه ی شیوه ی نامناسب نگهداری و پرورش گیاه در خونه ایجاد میشه. عوامل زیادی باعث ریختن برگ گیاه شفلرا میشن که از جمله ی این عوامل میشه به آبیاری نامناسب گیاه، درجه حرارت محیطی بالا، رطوبت محیطی کم یا زیاد، هجوم آفات گیاهان خانگی و بیماری گیاهان آپارتمانی اشاره کرد. گاهی هم ممکنه همه ی شرایط نگهداری شفلرا در خونه ایده آل و مناسب گیاه باشه و شما شاهد ریزش برگ های گیاه شفلراتون باشید که علت این موضوع اینه که گیاهتون ترجیح میده برگ های جوان رو جایگزین برگ های پیرش کنه.

شفلرا یکی از بهترین انتخاب ها برای آوردن شاخ و برگ گرمسیری به داخل خونست. این گیاه مقاوم و زیبا با برگ های چتر مانندش میتونه در مقابل خیلی از بی توجهی ها مقاومت کنه اما ریزش برگ در این گیاهان بک مورد رایجه که متاسفانه در خیلی از این گیاهان اتفاق میوفته. اما علت ریزش برگ شفلرا چیست ؟! ریزش برگ های گیاه شفلرا معمولاً نشونه استرس ناشی از مراقبت نادرسته. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که در همه گیاهان برگ های قدیمی هم به طور طبیعی میریزن. در ادامه مقاله با این موارد بیشتر آشنا میشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *