نگهداری از گل و گیاه

6 علت سوختگی نوک برگ گیاهان + روش درمان

علت سوختگی نوک برگ گیاهان
3.6/5 - (8 امتیاز)

علت سوختگی نوک برگ گیاهان چیه؟ سوختن نوک برگ گیاهان که باعث میشه نوک برگ قهوه‌ای رنگ بشه، شرایط آزار دهنده ای هست که معمولا روی انواع مشخصی از گیاهان آپارتمانی تاثیر میزاره. به ویژه روی گیاهان عنکبوتی یا گندمی، استوایی و گیاهانی با برگ‌های بلند و تسمه‌ای آسیب‌‌پذیر. علت سوختگی نوک برگ نشونه‌ای از مشکلی در شرایط نگهداری گیاهه. بنابراین وقتی که گیاهتون نوک برگ‌هاش سوخته یا لبه‌های سوخته داره، راهی برای درمان برگ‌های آسیب‌دیده وجود نداره. تنها کاری که میشه انجام داد اصلاح مشکل اصلیه تا گیاه به رشد سالم خودش ادامه بده.

6 علت سوختگی نوک برگ گیاهان + روش درمان

علت سوختگی نوک برگ گیاهان

وقتی نوک برگ گیاهان شما میسوزه اولین سوالی که به ذهن شما میرسه، اینه که علت سوختن نوک برگ گیاهم چیه؟ یا علی رغم نگهداری صحیح از گلدون، چرا نوک برگ گیاهم سوخته؟ بنابراین پیدا کردن علت سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی، مثل علت سوختگی نوک برگ گیاه پتوس، حسن یوسف و یا گلدون‌های دیگه شما ممکنه نیاز همین لحظه شما باشه. رعایت شرایط محیطی مناسب برای نگهداری گیاهان آپارتمانی بسیار مهمه.

علت زرد شدن نوک برگ گیاهان

زرد شدن و سوختگی نوک برگ گیاهان آپارتمانی میتونه علت های مختلفی داشته باشه و حتی به نوع گیاه هم بستگی داره. ما در این بخش به بررسی برخی از این دلایل میپردازیم پس تا پایان این مقاله همراه رزفارست باشید.

علت زرد شدن نوک برگ گیاهان

دلیل سیاه شدن نوک برگ گیاهان اپارتمانی

آبیاری نادرست

سوختگی نوک برگ میتونه علامتی از آبیاری نامنظم یا نامناسب داشتخه باشه و یا رطوبت پایین باشه.

کوددهی

کود دهی اشتباه هم میتونه باعث سوختگی نوگ برگ بشه. مخصوصا اگه مقادیر زیادی از کود رو به کار ببرید. اگه به سوختگی نوک برگ گیاهانتون مدت کمی پس از تغذیشون رخ داد، ممکنه مشکل از کوددهیتون باشه. خاک رو با آب تمیز چند بار شستشو بدید تا نمک‌های انباشته کود رو حذف کنید و در آینده بیشتر دقت کنید. وقتی آبیاری گل های آپارتمانی باید مقدار آبی که به گلدون میدید اونقدر زیاد باشه که آب اضافی در کف زیر گلدونی جمع بشه. اگه به این آب دقت کنید این آب زرد یا قهوه‌ای رنگه. در واقع این آب دارای نمک‌های کودی و دیگر پسماندهاست که از خاک داخل گلدون شسته شده. این آب رو حتما دور بریزید.

فلورید

این ایده که فلورید میتونه به گیاهان آپارتمانی آسیب بزنه درست نیست، و حقیقت اینه که فلورید معمولا به گیاهانی در خانواده اژدها آسیب میزنه. این گیاهان به آسیب فلورید در طولانی مدت حساس هستن،‌ پس بنابراین اگه تجربه سوختگی نوک برگ در گونه‌های اژدها رو دارید، از آب بدون فلورید برای آبیاری استفاده کنید.

سرما

بسیاری از گل های آپارتمانی به شرایط سرما و بادگیر عادت ندارن. آسیب حاصل از سرما اکثرا در دو قسمت برگ خودش رو نشون میده، یعنی حاشیه‌های برگ و نوک برگ. اگه گیاهان استوایی‌ از سوختگی برگ در طی ماه‌های زمستان رنج میبرن، سعی کنید دما و رطوبتشون رو بالا ببرید.

نور خورشید

آسیب ناشی از نور خورشید معمولا به شکل زرد شدن کل برگ یا حتی لکه‌های سوختگی روی برگ‌ها خودش رو نشون میده. به هر حال، اگه گیاهتون به تازگی در معرض نور مستقیم خورشید بوده‌، این مورد میتونه علت سوختگی برگ باشه.

آسیب شیمیایی

احتمال کمی وجود داره که آسیب شیمیایی باعث سوختن نوک برگ بشه. آفت‌کش‌های خونگی و مواد شیمیایی تمیزکننده میتونن در برخی موارد گیاهان رو بسوزونن، بنابراین مواظب مواد مورد استفاده روی گیاهانتون باشید.

دیگر مقالات: تشخیص سنبل با کیفیت

آسیب شیمیایی

راه حل از بین بردن لکه های سوختگی روی برگ

بهترین راه حل برای از بین بردن لکه های سوختگی توجه زیاد به گیاه و فراهم کردن شرایط مناسب نگهداریشه که شرایط نگهداری هر گیاه میتونه متفاوت باشه پس بنابراین شما باید از شرایط نگهداری گیاهاتون به خوبی مطلع باشید تا گیاهانتون دچار بیماری نشن.

درمان سوختگی برگ گیاهان

علل سوختگی برگ گیاهان میتونه شامل رطوبت کم، زهکشی ضعیف خاک،آبیاری زیاد، کم بودن جای گلدون برای ریشه ها یا دمای پایین باشه. حالا این سوال پیش میاد که اگه این اتفاق برای گیاهمون افتاد چیکار باید بکنیم؟

اگه برگ های پایینی پیر هستن که به نوبت زرد شدن و ریختن که روندی کاملا طبیعیه، ( چون با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسه. مواد لازم از برگ های پیر به برگ های جوان منتقل میشن و برگ های پیر به مرور زرد میشن و ریزش میکنن. برای به تاخیر انداختن این روند باید از تغذیه کامل گیاه مطمئن بشید اونوقت باید دنبال عوامل و نشونه‌های دیگه برید) اما اگه چند برگ با همدیگه به این عارضه مبتلا میشن احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوانه.

وقتی که آب و هوا ناگهان تغییر کنه، نباید گیاه رو نزدیک بخاری بزارید تا به تغییر ناگهانی محیط زیست واکنش بده. گلدون رو چک کنید تا زهکشی مناسب و کافی داشته باشه و ریشه های گیاه در گلدون جای مناسبی داشته باشن.

درمان سوختگی برگ گیاهان

علت سوختگی نوک برگ شفلرا

سوختگی نوک برگ های شفلرا که به صورت لکه های خاکستری مایل به قهوه ای ایجاد میشن ممکنه به دلیل حمله ی قارچ ها به گیاه شما اتفاق افتاده باشه. برای حل این مشکل میتونید از قارچ کش استفاده کنید.

و اما در کل سیاه شدن برگ ها میتونه به دو علت باشه:

 • نور کم و آبیاری بیش از حد
 • نوعی باکتری که باعث لکه های سیاه و ریزش برگ ها میشه.
 • اگه برگ ها زرد و رنگ شدن اما ریزش ندارن به دلیل کمبود مواد مغذی خاکه.
علت سوختگی نوک برگ شفلرا

علت سوختگی نوک برگ گیاه گندمی

 • نور مستقیم و شدید
 • آبیاری نامناسب

گیاه گندمی یکی از گیاهان مقاوم آپارتمانیه که میتونید در نور کم هم ازش نگهداری کنید. با این‌که نور زیاد از بهترین شرایط نوری برای این گیاهه، باید توجه داشته باشید که نور مستقیم و شدید باعث سوختگی برگ‌های گیاه گندمی میشه. تنش آبی هم از اصلی‌ترین دلایل سوختگی برگ گیاه گندمیه. سعی کنید در تابستون هر هفته 3 بار و در زمستان هر هفته 1 بار آبیاری گیاه گندمی رو انجام بدید. گل گندمی خاک سنگین رو دوست داره، به همین دلیل میتونه از ترکیب خاک‌ برگ، خاک باغچه و ماسه هم برای این گیاه استفاده کنید.

علت سوختگی نوک برگ گیاه گندمی

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

علت سوختن نوک برگ دیفن باخیا

آبیاری کم

دیفن باخیا گیاهیه که برای رشد مناسبش نیاز به خاک همیشه مرطوب داره. بهترین زمان برای آبیاری دیفن باخیا موقعیه که 15 سانتی متر سطح خاک خشک شده باشه و هیچ رطوبتی نداشته باشه. از طرف دیگه بهترین روش آبیاری گیاه دیفن باخیا در زمان آبدهی اینه که خاک گلدون مرطوب شده باشه و حتما باید آب اضافیش از انتهای گلدون خارج بشه. آبیاری بیش از حد سبب زردی برگ دیفن باخیا میشه اما چیزی که علت سوختگی نوک برگ دیفن باخیاست، آبیاری بسیار کم گیاهه چون نوک برگ هاش آخرین قسمتیه که بهش آب و مواد غذایی ورود پیدا میکنه.

اگه با یک استکان کوچیک گیاهتون رو آبیاری میکنید به طوری که در زمان آبیاری آب اضافی از انتهای گلدون خارج نمیشه، تردید نداشته باشید که علت اصلی مشکل گیاه شما به خاطر آبیاری نادرسته که برای درمانش کافیه اون رو در زمان مناسب و به روش صحیح آبیاریش کنید. شما میتونید برای مطالعه بیشتر درباره گیاه دیفن باخیا مقاله همه چیز درباره گل دیفن باخیا رزفارست رو مطالعه کنید.

حشرات مزاحم

برگ های دیفن باخیا جذابیت زیادی برای حشرات دارن. متاسفانه طبیعیه که گیاه دائما در معرض خطر هجوم آفات باشه. اگه روی برگ های گیاهتون سوراخ های کوچیک نامنظمی رو مشاهده میکنید و یا اینکه شاهد چسبناک شدن برگ های گیاهتون هستین (یعنی روی برگ های دیفن باخیا نقاط عسلک مثل زرد، قهوه ای و سفید وجود داره)، شک نداشته باشید که علت سوختگی وسط برگ دیفن باخیا شما به خاطر هجوم آفات گیاهان خونگیه.

کوددهی زیاد

اگه میزان مصرف کود در هر نوبت تغذیه گیاه بیشتر از 20 سی سی یا گرم در یک لیتر آب باشه و یا این که گیاه بیش از یک بار در ماه تغذیه بشه، صد در صد این موضوع باعث سوختگی نوک برگ دیفن باخیا شما میشه. برای احیای گیاه کافیه تا دو ماه اون رو تغذیه نکنیدش و اجازه بدید در طی این 60 روز آب خالی نمک های کودی رو بشوره و از انتهای گلدون گیاه خارج کنه.

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

بیماری های قارچی

زمانی که برگ های دیفن باخیا دائما برای افزایش شادابی و رطوبت با آب اسپری بشن، این کار به مرور زمان باعث هجوم بیماری های قارچی به گیاه میشه چون در خونه های امروزی میزان تهویه بسیار پایینه و رطوبت روی برگ ها سریعا تبخیر نمیشن.

نور زیاد خورشید

اگه در فصول گرم سال فاصله گلدون دیفن باخیا تا پنجره کمتر از دو متر باشه، این امر باعث سوختگی برگ دیفن باخیا شما میشه چون نور زیاد خورشید میزان تبخیر و تعرق برگ های گیاه رو افزایش میده که به واسطش شما شاهد از بین رفتن گیاهتون هستید. دیفن باخیا برای رشد مناسبش نیاز به نور کامل و غیر مستقیم خورشید داره و از طرف دیگه اگه موقعیت گلدون به صورتی باشه که برگ های دیفن باخیا حتما به هشت ساعت نور کامل آفتاب دسترسی داشته باشن. پس بنابراین برای درمان گیاهتون اگه فاصله گلدون تا پنجره کمه، این فاصله رو افزایش بدید تا جایی که این فاصله حدودا 2 متر بشه و توسط پرده های شفاف و یا توری نور خورشید رو برای گیاهتون فیلتر کنید.

اگه در فصول گرم سال فاصله گلدون دیفن تا پنجره کمتر از دو متر باشد، این امر موجب سوختگی برگ دیفن باخیا شما خواهد شد چون نور زیاد خورشید میزان تبخیر و تعرق برگ های گیاه رو افزایش داده که به واسطه آن شما از بین رفتن گیاه محبوب خود خواهید بود.

نور زیاد خورشید

علت سوختگی نوک برگ درختان میوه

علت سوختگی برگ درختان میوه کمبود عناصر مورد نیاز جهت رشد درختانه، که عمده عناصری که کمبودشون در به وجود اومدن این عارضه در گیاه نقش دارن پتاسیم و نیتروژن هستن.

علت سوختگی نوک برگ درختان میوه

بیشتر بخوانید:

راز غول پیکر شدن سانسوریا

رز جاودان چیست؟

تاثیر ذغال برای گیاهان اپارتمانی

سوالات متداول درباره علت سوختگی نوک برگ گیاهان

علت سوختگی نوک برگ گیاهان چیه؟

زرد شدن و سوختگی نوک برگ گیاهان آپارتمانی میتونه علت های مختلفی داشته باشه و حتی به نوع گیاه هم بستگی داره.

راه حل از بین بردن لکه های سوختگی روی برگ چیه؟

بهترین راه حل برای از بین بردن لکه های سوختگی توجه زیاد به گیاه و فراهم کردن شرایط مناسب نگهداریشه که شرایط نگهداری هر گیاه میتونه متفاوت باشه پس بنابراین شما باید از شرایط نگهداری گیاهاتون به خوبی مطلع باشید تا گیاهانتون دچار بیماری نشن.

سوختگی برگ گیاهانمون رو چجوری درمان کنیم؟

اگه برگ های پایینی پیر هستن که به نوبت زرد شدن و ریختن که روندی کاملا طبیعیه، ( چون با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسه. مواد لازم از برگ های پیر به برگ های جوان منتقل میشن و برگ های پیر به مرور زرد میشن و ریزش میکنن. برای به تاخیر انداختن این روند باید از تغذیه کامل گیاه مطمئن بشید اونوقت باید دنبال عوامل و نشونه‌های دیگه برید) اما اگه چند برگ با همدیگه به این عارضه مبتلا میشن احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوانه.

وقتی که آب و هوا ناگهان تغییر کنه، نباید گیاه رو نزدیک بخاری بزارید تا به تغییر ناگهانی محیط زیست واکنش بده. گلدون رو چک کنید تا زهکشی مناسب و کافی داشته باشه و ریشه های گیاه در گلدون جای مناسبی داشته باشن.

علت سوختگی نوک برگ درختان میوه چیه؟

علت سوختگی برگ درختان میوه کمبود عناصر مورد نیاز جهت رشد درختانه، که عمده عناصری که کمبودشون در به وجود اومدن این عارضه در گیاه نقش دارن پتاسیم و نیتروژن هستن.

خلاصه نکات مقاله علت سوختگی نوک برگ گیاهان

سوختن نوک برگ گیاهان که باعث میشه نوک برگ قهوه‌ای رنگ بشه، شرایط آزار دهنده ای هست که معمولا روی انواع مشخصی از گیاهان آپارتمانی تاثیر میزاره. به ویژه روی گیاهان عنکبوتی یا گندمی، استوایی و گیاهانی با برگ‌های بلند و تسمه‌ای آسیب‌‌پذیر. علت سوختگی نوک برگ نشونه‌ای از مشکلی در شرایط نگهداری گیاهه. بنابراین وقتی که گیاهتون نوک برگ‌هاش سوخته یا لبه‌های سوخته داره، راهی برای درمان برگ‌های آسیب‌دیده وجود نداره. تنها کاری که میشه انجام داد اصلاح مشکل اصلیه تا گیاه به رشد سالم خودش ادامه بده.

6 دیدگاه در “6 علت سوختگی نوک برگ گیاهان + روش درمان

 1. مهسا گفت:

  با این مقاله خیلی به من کمک کردید سپاس از شما عزیزان دل

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   درود بر شما خوشحالیم که براتون مفید بوده

 2. دادخواه گفت:

  سلام وقت بخیر
  ما یک خاک برگ خریدیم و به تمام گلدونهامون که سرشون خالی بود اضافه کردیم بعد یک هفته دیدیم اکثر گلدونها برگهاشون سوخته الان باید چکار کنیم؟خاکها رو خارج کنیم؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام و درود بیشتر بررسی کنین احتمالا افت داشتن

 3. محمدرضا نازک کار گفت:

  خیلی ضعیف و ناقص بود

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام و درود چه انتظاری داشتین
   بفرمایید که بتونیم در مقالات بعدی اصلاحشون کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *