نگهداری از گل و گیاه

6 علت خشک نشدن خاک را بدانید!

علت خشک نشدن خاک
5/5 - (4 امتیاز)

علت خشک نشدن خاک چیه؟ اگه متوجه شدید که زمان زیادی برای خشک شدن خاک گیاهان آپارتمانی شما نیازه، این معمولاً نشونه وجود یک مشکله. بیشتر گیاهان دوست دارن خاکشون بعد از آبیاری به تدریج خشک بشه، نه اینکه مداوم در یک خاک مرطوب باشن. ما در این مقاله همه علت های خشک نشدن خاک رو براتون شرح میدیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

علت خشک نشدن خاک

علت خشک نشدن خاک معمولاً متفاوته. خشک نشدن خاک شما میتونه نشونه کمبود زهکشی یا کمبود تبخیر یا کاهش مصرف آب توسط گیاه شما باشه. برای افزایش تبخیر و استفاده گیاهان از آب، نور، تهویه و … دما رو افزایش بدید و اطمینان حاصل کنید که خاک کاملاً تخلیه بشه و ظرف دارای سوراخ های زهکشی باشه.

علت خشک نشدن خاک

چرا خاک من خیلی دیر خشک میشه؟

دلایل زیادی وجود داره که خشک شدن خاک به مدت طولانی انجام بشه، اما همشون به مسائل مربوط به زهکشی، از دست دادن آب از طریق تعرق یا تبخیر یا کاهش مصرف آب توسط گیاهتون برمیگرده. موارد زیر موارد اصلی هستن که میتونن مدت زمان خشک شدن خاک شما رو افزایش بدن.

نور کم

گیاهان در شرایط کم نور از آب بسیار کمتری استفاده میکنن، در نتیجه خاکشون بعد از آبیاری برای مدت طولانی تری مرطوب میمونه. اگه گیاهان شما در شرایط کم نور نگهداری بشن و گیاه از آب استفاده نکنه، مقدار زیادی از آبی که به خاک اضافه میکنید برای مدت طولانی تری بدون استفاده میمونه. با انتقال گیاهان به مکان روشن تر، رشدشون خیلی سریعتره و شما کاهش چشمگیری در زمان خشک شدن خاک مشاهده میکنید. نور کم یکی از رایج ترین دلایلیه که باعث میشه گیاهان خونگی از بین برن.

زهکشی ضعیف خاک

اگه بعد از آبیاری متوجه بشید که آب روی سطح خاک مثل استخر جمع میشه یا این که بعد از آبیاری زمان زیادی طول میکشه تا از حفره‌های زهکشی خارج بشه، به احتمال زیاد خاک زهکشی خوبی نداره. خیلی از خاک‌های آماده گیاهان خونگی در نگهداری آب عالی هستن اما تمایل ضعیفی به تخلیه دارن، که میتونه منجر به خشک نشدن خاک برای مدت طولانی بعد از آبیاری بشه. برای مطالعه درباره زهکشی گیاهان آپارتمانی میتونید مقاله بهترین زهکش برای گیاهان آپارتمانی رزفارست رو مطالعه کنید.

زهکشی ضعیف خاک

انتخاب سایز نامناسب گلدان

این یک مسئله رایجه که مردم اکثرا متوجهش نمیشن. حجم بیشتری از خاک در گلدون های بزرگ، آب بسیار بیشتری نسبت به گلدون کوچیک ذخیره میشه، مگه اینکه گیاهان به همون اندازه بزرگ باشن که میتونن از این حجم زیاد از آب استفاده کنن. سعی کنید گلدون هایی متناسب با اندازه گیاهانتون انتخاب کنید.

فکر خوبیه که برای گیاهانتون کمی فضا برای رشد بزارید، اما فضای اضافی بیشتر از اینکه فایده داشته باشه آسیب میرسونه. بهتره در زمان تعویض گلدون قطر گلدون رو بیش از 2.5 تا 5 سانتی متر افزایش ندید. افزایش بیش از حد گلدون باعث خشک شدن سریع خاک نمیشه و گیاه شما رو در معرض پوسیدگی ریشه قرار میده.

گلدون غیر متخلخل مثل پلاستیک و فلز هم آب رو بسیار بیشتر از گلدون های ساخته شده از مواد متخلخل مثل گل (گلدون سفالی) نگه میدارن. تعویض گلدون های متخلخل میتونه میزان خشک شدن خاک رو تا حدود زیادی افزایش بده.

دیگر مقالات: نگهداری گیاه میخک ژاپنی

انتخاب سایز نامناسب گلدان

تخلیه ضعیف خاک

افزودن اصلاحات غیر آلی مثل پرلیت یا پوکه به ترکیب خاک گلدون‌های گیاهان آپارتمانی میتونه تفاوت زیادی در زهکشیشون ایجاد کنه و به خشک شدن سریع خاک کمک کنه. این مواد به تخلیه سریع آب کمک میکنن، ظرفیت کلی خاک در نگهداری آب رو کاهش میدن و هوا دهی خاک رو بهتر میکنن که تا حد زیادی به خشک شدن خاک در زمان مناسب کمک میکنه. کاشت گیاهان خونگی در خاک مناسب یکی از مهم ترین موارد پرورش گیاهان خونگی سالمه.

تخلیه ضعیف خاک

دمای پایین

دمای پایین منجر به کاهش تبخیر آب از خاک میشه و سرعت خشک شدن خاک رو کاهش میده. همچنین منجر به کاهش تعرق و کاهش سرعت رشد گیاهان میشه که در نتیجه نیاز به آب کمتری داره. سعی کنید از یک دماسنج دیجیتال استفاده کنید که حداقل ، حداکثر و دمای فعلی رو ثبت منه. پنجره هایی با درز زیاد یا وسایل گرمایشی و سرمایشی میتونن باعث تغییر زیاد دما بشن. علاوه بر کاهش تبخیر، دمای پایین همچنین میتونه گیاهان شما رو تحت فشار قرار بده، یا به طور مستقیم بهشون آسیب برسونه، که به طور چشمگیری تواناییشون رو برای استفاده از آب در خاک کاهش میده.

رطوبت بالا

موقعی که صحبت از اندازه گیری رطوبت گیاه میشه، لمس خاک بهترین راهنمای شماست. به طور کلی برای یک گیاه گلدونی که قطر دهانه گلدونش 15 سانتیمتره، باید وقتی بهش آب بدید که 5 سانتیمتر بالای خاک موقع لمس خشک باشه. در مورد گلدون های بزرگ تر که 20 تا 25 سانتیمتر قطر دارن، زمانی که خاک تا عمق 1 تا 3 سانتیمتری خشک شد، باید آبیاریش کنید.

یک بیلچه رو در خاک فرو کنید، بعد اون رو کمی کج کنید تا ببینید وضعیت رطوبت خاکتون چجوریه. شما همچنین میتونید چوب باریک و بلندی رو در خاک فرو کنید تا مشخص کنید از سطح تا چه عمقی خاک مرطوبه. وقتی که میخ رو بیرون میکشید، اگه تمیز بود و خاک بهش نچسبیده بود به این معنیه که خشکه و اگه خاک خیس باشه مقداری از اون به میخ یا بیلچه میچسبه.

در بیشتر موارد ناحیه ریشه (عمق 15 تا 30 سانتیمتری از سطح خاک) باید مرطوب باشه. اما به خاطر داشته باشین که ماسه سریع تر زهکشی میشه و باید زمانی که تا عمق 5 تا 10 سانتیمتریش خشک شد، آبیاری بشه. یادتون یاشه نیاز به آب بستگی زیادی به نوع گیاهتون داره. مثلا گیاهان گوشتی و آب دار خاک خشک رو ترجیح میدن و نباید بهشون زیاد آب بدید در حالی که برخی دیگه خاک همیشه مرطوب رو دوست دارن. با این حال تقریبا همه گیاهان نیازمند گردش هوا در اطراف ریشه هستن و در صورت خیس و اشباع بودن خاک و زهکشی ضعیفشون، در معرض پوسیدگی ریشه قرار میگیرن.

رطوبت بالا

بیشتر بخوانید:

نگهداری گل کوکب

چگونه خاک گلدان را تقویت کنیم؟

راه های تامین رطوبت گیاهان

سوالات متداول درباره علت خشک نشدن خاک

آیا وقتی خاک به آرومی‌ خشک میشه برای گیاهان مضره؟

وقتی خاکی به آرومی‌ خشک میشه برای گیاهان ضرر داره چون به این معنیه که ریشه‌های گیاه برای مدت طولانی در شرایط مرطوب بودن. این میتونه منجر به علائم آبیاری بیش از حد، پوسیدگی ریشه و حتی منجر به مرگ گیاه بشه. به طور کلی، اگه خاک گلدون بیش از دو هفته طول بکشه تا خشک بشه، احتمالاً خیلی خشک میشه و ممکنه گیاه شما رو دچار مشکل کنه.

آبیاری بیش از حد یکی از رایج ترین مشکلات پرورش گیاهان آپارتمانیه که در نتیجه باعث مرطوب موندن خاک و به دنبالش باعث پوسیدگی ریشه میشه. موقعی که پوسیدگی ریشه رخ میده، گیاه نمیتونه آب و مواد مغذی لازم رو از خاک مورد نیاز برای رشدش بدست بیاره و این منجر به مرگ گیاه میشه.

این فراوانی آب در خاک نیست که گیاه رو دچار مشکل میکنه، بلکه کمبود اکسیژنه. ریشه‌ها برای زنده موندن و رشد به خاکی با هوا دهی مناسب احتیاج دارن ولی در خاک مرطوب فضای هوای خاک پر از آب میشه و در نتیجه از تبادل گاز بین ریشه‌ها و هوا جلوگیری میشه. با گذشت زمان، این موضوع باعث ضعیف شدن ریشه‌ها میشه و بعد برگ ها رو در معرض بیماری قرار میگیرن و در نهایت میمیرن.

چجوری میتونیم خشکی خاک رو بررسی کنیم؟

سطح خاک اغلب میتونه خشک به نظر برسه ولی 2 تا 5 سانتیمتر پایین تر از سطحش مرطوب باشه. در مواقع دیگه، اگه خاک در زمان آبیاری به خوبی خیس نشده باشه، این اتفاق میتونه بیوفته.

موارد زیر چند نکته برای اطمینان از بررسی خاک از نظر خشکی هستن.

 • بجای اینکه فقط سطح خاک رو لمس کنید، انگشتتون رو چند سانتیمتر درون خاک فرو کنید تا رطوبت رو حس کنید.
 • وزن گلدون رو بررسی کنید. با بررسی وزن گلدون متوجه میشید گیاه چه زمان به آبیاری نیاز داره. اختلاف وزن بین خاک مرطوب و خاک خشک هم کاملاً مشخصه.
 • برای آگاهی از رطوبت، خاک رو از طریق سوراخ‌های زهکشی کف گلدون لمس کنید. این یک روش عالی برای گیاهانیه که دوست دارن خاکشون قبل از آبیاری کاملا خشک باشه.
 • یک سیخ خشک رو در خاک فرو کنید. بعد از 10 ثانیه اون رو بیرون بیارید و رطوبتش رو بررسی کنید. این کار به سرعت به شما اطلاع میده که آیا خاک هنوز در عمق پایین مرطوبه یا نه.
 • برخی از افراد دوست دارن از رطوبت سنج استفاده کنن. استفاده از انگشت و احساس وزن گلدون دقیق تره. با این حال، استفاده از رطوبت سنج‌ها هم میتونه به ویژه برای گلدون‌های بزرگ تر مفید باشه.
 • برای بررسی رطوبت خاک از ترکیب این روش‌ها استفاده کنید، نه فقط یک روش.

چجوری میتونم خاکم رو سریع تر خشک کنم؟

روش‌های اصلی خشک کردن سریع خاک شامل افزایش نور، گرما و تهویه گیاه، اطمینان از زهکشی خوب خاک و گلدون و انتخاب گلدون مناسب برای گیاهه. انتقال به گلدون ساخته شده از مواد نفوذپذیر مثل سفال رو در نظر داشته باشید و مطمئن بشید که گلدون رو بعد از آبیاری به خوبی زهکشی میکنید. به احتمال زیاد چندین عامل باعث خشک شدن آهسته خاک میشن، اما چند تغییر کوچیک در چندین مسئله باعث ایجاد یک تفاوت بزرگ میشه و در نهایت به یک گیاه بسیار سالم منتهی میشه.

چجوری خاک مرطوب رو سریع خشک کنم؟

اگه گیاه شما برخی از علائم اولیه آبیاری بیش از حد رو نشون میده، چند روش آسون برای حذف رطوبت از خاک وجود داره که بهش کمک میکنه تا سریع تر خشک بشه و از آسیب بیشتر به گیاه شما جلوگیری کنه.

 • گیاهتون رو از گلدون خارج کنید و حوله آشپزخونه یا روزنامه ای رو به دور خاک مرطوب بپیچید. پارچه یا روزنامه رو به آرومی‌ روی خاک فشار بدید تا آب جذبشون بشه. با این کار میتونید به سرعت بخشی از آب رو از خاک خارج کنید و هوا دهی خاک رو بسیار افزایش بدید.
 • گزینه دیگه اینه که گیاهتون رو بعد از برداشتنش از گلدون، روی خاک خشک قرار بدید. خاک خشک همچنین با اثر مویرگی مقداری از آب رو جذب میکنه و بعد از چند ساعت متوجه خشک شدن محسوس خاک میشید.
 • خشک کردن خاک با سشوا. بعد از بیرون آوردن گیاهتون از گلدون، از یک سشوار در محیط خنک نزدیک خاک استفاده کنید. باید مراقب باشید که خاک از ریشش جدا نشه، اما این میتونه به خشک شدن خاک بدون آسیب رسوندن به گیاه کمک کنه.
 • گزینه دیگه اینه که به آرومی‌ مقداری از خاک حاشیه رو بردارید، مراقب باشید که به ریشه آسیب نرسونید. بعد میتونید در همون ظرف بارگیری مجدد کنید و با مقداری خاک خشک اون رو پر کنید.

خلاصه نکات مقاله علت خشک نشدن خاک

دلایل زیادی وجود داره که خشک شدن خاک به مدت طولانی انجام بشه، اما همشون به مسائل مربوط به زهکشی، از دست دادن آب از طریق تعرق یا تبخیر یا کاهش مصرف آب توسط گیاهتون برمیگرده. موارد زیر موارد اصلی هستن که میتونن مدت زمان خشک شدن خاک شما رو افزایش بدن.

گیاهان در شرایط کم نور از آب بسیار کمتری استفاده میکنن، در نتیجه خاکشون بعد از آبیاری برای مدت طولانی تری مرطوب میمونه. اگه گیاهان شما در شرایط کم نور نگهداری بشن و گیاه از آب استفاده نکنه، مقدار زیادی از آبی که به خاک اضافه میکنید برای مدت طولانی تری بدون استفاده میمونه. با انتقال گیاهان به مکان روشن تر، رشدشون خیلی سریعتره و شما کاهش چشمگیری در زمان خشک شدن خاک مشاهده میکنید. نور کم یکی از رایج ترین دلایلیه که باعث میشه گیاهان خونگی از بین برن.

2 دیدگاه در “6 علت خشک نشدن خاک را بدانید!

 1. حمیده گفت:

  تا روزی که مقالتون رو خوندم این مشکل داشت دیوونم میکرد ولی از وقتی استفاه کردم از اطلاعاتی که دادیی واقعا گیاهام دیگه این مشکل رو ندارن ممنون از وب سایت خوب و تشکر ویژه از نویسنده

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   درود بر شما امیدواریم از باقی مقالات هم لذت ببرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *