نگهداری از گل و گیاه

علت پژمرده شدن گل بعد از تعویض گلدان

علت پژمرده شدن گل بعد از تعویض گلدان
4.5/5 - (2 امتیاز)

تا به حال شده گلدون گیاهتون رو عوض کنید و ببینید که گیاه شما جلوی چشمانتون در حال پژمرده شدنه و دلیلش رو ندونید؟ اگه جواب شما به این سوال بله هست باید بگیم که درباره علت پژمرده شدن گل بعد از تعویض گلدان عوامل مختلفی وجود داره که ممکنه باعث پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدون بشه، اما با یک سری اقدامات ساده میشه ریسک این اتفاق رو کاهش داد. عموما پژمرده شدن یک گیاه بعد از تعویض گلدون میتونه بخاطر آسیب به ریشش یا تغییر شرایطی باشه که گیاه مجبوره باهاش دست و پنجه نرم کنه. در نتیجه موقع تعویض گلدون و حتی بعد از اون باید مراقب باشید تا ریشه گیاه آسیب نبینه، اما علاوه‌ بر این مورد، موارد دیگه ای هم وجود داره که باعث پژمردگی گیاه بعد از تعویض گلدون میشه.

علت پژمرده شدن گل بعد از تعویض گلدان

علت پژمرده شدن گل بعد از تعویض گلدان

پژمردگی بعد از تعویض گلدون اتفاقیه که معمولا در چند روز اول بعد از تعویض گلدون رخ میده، اما این اتفاق معمولا خفیفه و در حجم و زمان قابل توجهی رخ نمیده. دلیل این موضوع هم واضحه. تعویض گلدون اتفاق استرس‌زایی برای گیاه شماست، چون قراره از جایی که در اون زندگی میکرده و خوشحال بوده به جایی جدید و ناشناخته منتقل بشه.

گاهی اوقات با وجود اینکه دقت بسیار زیادی در زمان تعویض انجام میدید باز هم ممکنه آسیب‌هایی جزئی به ریشه گیاه وارد بشه که همین مساله ممکنه گیاه رو آزار بده و نتونه به‌سرعت به خونه جدیدش عادت کنه. گاهی هم ممکنه اتفاقات دیگه ی در قبل، حین یا بعد از تعویض گلدون رخ بده که باعث بشه گیاه شما با شدت و سرعت بیشتری پژمرده بشه. در ادامه به تفصیل به بررسی این دلایل میپردازیم.

علت پژمرده شدن گل بعد از تعویض گلدان

علت پژمرده شدن گل آگلونما  بعد از تعویض گلدان

علت پژمرده شدن گل اگلونما سردی هوا و آسیب دیدن ریشش موقع تعویض گلدونه و کمبود آب هم میتونه موجب بروز این مشکل بشه. سعی کنید گیاه رو به مکانی با شرایط مناسب تر منتقل کنید و یا آن رو آبیاریش کنید. اگه از گل آگلونما در خونتون مراقب میکنید مقاله شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما | همه چیز درباره آگلونما رزفارست رو مطالعه کنید.

علت پژمرده شدن گل آگلونما  بعد از تعویض گلدان

علت پژمرده شدن گل پتوس بعد از تعویض گلدان

یکی از بیماری های پتوس پژمردگی بعد از تعویض گلدونه. بعد از تغییر شرایط پتوس باید این حق رو به گیاه بدید که شوک یهش وارد بشه و با زرد شدن و پژمرده شدن تعداد محدودی از برگ هاش این اتفاق رو نشون بده. اما اگه این تعداد زیاد و غیر عادیه ممکنه زهکش گلدون باز نباشه و آب زیاد و خاک باتلاقی باعث زرد شدن برگ ها بشه. ضمنا از آب هم در دمای محیط برای آبیاری استفاده کنید.

علت پژمرده شدن گل پتوس بعد از تعویض گلدان

علت پژمرده شدن گل حسن یوسف بعد از تعویض گلدان

همیشه گیاهان بعد از تعویض گلدون دچار شوک میشن که حسن یوسف هم از این قاعده مستثنا نیست و شما باید بعد از تعویض گلدونش به مدت 2 هفته شرایط خوبی برای گیاه فراهم کنید تا به حالت عادیش برگرده، اگه در زمان تعویض گلدون ریشه های گیاه دچار آسیب بشه این زمان دو هفته ای بیشتره ولی به هیچ وجه نگران نباشید چون گیاه به حالت اولیه خودش برمیگرده.

علت پژمرده شدن گل حسن یوسف بعد از تعویض گلدان

علت پژمرده شدن گل حسن یوسف در آب

یکی از دلایلی که باعث پژمرده شدن گیاهان میشه افراط در آبیاری و یا آبیاری کم حسن یوسفه که هر دو از عوامل پژمردگی این گیاه هستن توجه داشته باشید که حسن یوسف در فصل های گرم سال به آبیاری زیاد احتیاج داره و خاک باید تقریبا مرطوب باشه. دقت کنید مرطوب نه باتلاقی، باتلاقی بودن خاک باعث پژمردگی گیاه میشه.

اگر دمای محل نگهداریش بالا میره به همون اندازه هم باید میزان آبیای رو افزایش بدید، اگه گیاه نتونه آب کافی رو به برگ هاش برسونه گیاه مجبوره با بیحال کردن برگ هاش انرژی مورد نیازش برای زنده موندنش رو تامین کنه و اگه شما میزان آبیاری رو زیاد انجام بدید به مرور ریشه شروع به پوسیده شدن میکنه و ریشه های باقی مونده نمیتونن مواد مغذی لازم رو به برگ ها برسونن و مثل آبیاری کم گیاه دچار مشکل میشه.

علت پژمرده شدن گل حسن یوسف در آب

علت پژمرده شدن گل حسن یوسف در زمستان

این گیاه در دمای 18 تا 25 درجه سانتی گراد میتونه رشد خوبی داشته باشه و با افزایش دمای محل نگهداریش باید میزان آبیاری و رطوبت محیط افزایش پیدا کنه در غیر این صورت باعث پژمرده و بی حال شدن حسن یوسف میشه، پس حتما خاک رو چک کنید و اگه تا عمق 2 تا 3 سانتی متر خشک شد به گیاه آب بدید. با افزایش دما میزان تبخیر هم بالا میره و گیاه پژمرده میشه.

علت پژمرده شدن گل حسن یوسف در زمستان

نکاتی که باید قبل و حین تعویض گلدان گیاه رعایت کنید

بعد از بررسی دلایل پژمردگی گیاه پس از تعویض گلدون در ادامه نکاتی از اقدامات ضروری رو بهتون میگیم که جلوی پژمرده شدن گل یا گیاه شما بعد از تعویض گلدون رو میگیره.

 • مطمئن بشید که از چند هفته قبل از تعویض گلدون، مراقبت خوبی از گیاهتون کردید. گیاهی که سالم باشه راحت‌تر قبول میکنه که از خونه قبلیش خارج بشه و به خونه جدیدی منتقل بشه.
 • کمی وقت بذارید و درباره نیازهای گیاهتون تحقیق کنید. نوع خاک و گلدونی که گیاه شما دوست داره رو باید بدونید. فراموش نکنید که اندازه گلدون همون قدر مهمه که جنس گلدون اهمیت داره. این مورد میتونه روی سلامت گیاه شما در طولانی مدت تاثیر زیادی داشته باشه.
 • مراقب باشید که خاک جدیدی که استفاده میکنید دارای آفت یا حشره نباشه. این مورد مخصوصا زمانی اتفاق میوفته که شما قصد استفاده مجدد از خاک قدیمی رو داشته باشید.
 • هر ابزار یا وسیله‌ای که برای تعویض گلدون نیاز دارید رو آماده کنید. قبل از آغاز مراحل انتقال، کمی خاک در کف گلدون جدیدتون بریزید هر چقدر گیاه شما کمتر بیرون از خاک بمونه بهتره.
 • سعی کنید در زمان بیرون کشیدن گیاهتون از گلدون قدیمی اون رو به آرومی خارج کنید و از کشیدن یا تکان دادن بیش از حدش خودداری کنید. اگه احساس میکنید که گیاه شما برای بیرون اومدن مقاومت میکنه کمی به دیواره‌های گلدون ضربه بزنید تا خاک اطراف ریشه شل بشه.
 • هیچ‌وقت برای بیرون کشیدن گیاه از خاک، اون رو از ساقه‌ها یا برگ‌هاش نگیرید. این کار میتونه باعث زدن آسیب به بدنه گیاه و یا حتی ریشه‌هاش گیاه بشه و در بدترین حالت گیاه شما میمیره.
 • اگه گیاه شما در گلدون رسی زندگی میکرده و الان برای بیرون اومدن مقاومت میکنه، کافیه چاقویی رو در لبه داخلی گلدون و بین گلدون و خاک بچرخونید تا خاک از گلدون جدا بشه و به‌راحتی از گلدون بیرون بیاد.
 • گلدون رو روی زمین بخوابونید و گیاه رو به‌آرومی بیرون بیارید. بعد گیاه رو از طریق توپ ریشه بلند کنید و اگه لازم بود با دستتون مراقب ساقه‌ها یا برگ‌ها باشید تا سقوط نکنن. حالا گیاه رو به گلدون جدید منتقل کنید.
 • اگه گیاه شما ریشه‌های متراکم و گره خورده داره بهتره با دقت و حوصله اونا رو از همدیگه باز کنید چون که میتونه علت پژمردگی گیاه شما بعد از تعویض گلدون بشه، پس مراقب باشید که این کار شما به ریشه‌ها آسیب نزنه، اما اگه ریشه‌های گیاه شما گره خورده نیست سعی کنید تا جای ممکن باهاشون تماس نداشته باشید.
 • بعد از این مراحل باقی فضای گلدون رو با خاکی جدید پر کنید. سطح خاک باید تا جایی بالا بیاد که در گلدون قبلی بوده. اگه سطح خاک بالاتر بره ممکنه گیاه دچار آسیب و پوسیدگی بشه.

دیگر مقالات: تاثیر ذغال برای گیاهان اپارتمانی

نکاتی که باید قبل و حین تعویض گلدان گیاه رعایت کنید

مراقبت‌های بعد از تعویض گلدون گیاه برای جلوگیری از پژمرده شدن گیاه

هیچ‌وقت شرایط نگهداری و محیطی گیاه رو تا چند هفته بعد از تعویض گلدون به‌صورت ناگهانی تغییر ندید، مگه این که شرایط زیر وجود داشته باشه.

 • اگه گیاه شما در محل قبلیش نور نامناسب رو دریافت میکرده، اصلاح نور رو به‌صورت آهسته و در طی زمان انجام بدید. به‌عنوان مثال هر چند روز یک بار بسته به نیاز گیاهتون مقدار نور رو کمی بیشتر یا کمتر کنید تا بعد از مدتی گیاه به شرایط جدید عادت کنه.
 • اگه گیاهتون به رطوبت بیشتری نیاز داره این کار رو قدم‌ به‌ قدم انجام بدید و از اقداماتی شروع کنید که تاثیر کمتری دارن، مثل قرار دادن گیاهان در کنار همدیگه، قرار دادن کاسه آب اطراف گیاه و…
 • دمای اطراف گیاهتون رو بررسی کنید و مطمئن بشید که در بازه مناسبی قرار داره. میتونید از یک دماسنج معمولی یا دیجیتال استفاده کنید تا حداکثر دما و حداقل دما رو مشاهده و ثبت کنید. این کمک میکنه تا گیاه رو به محلی منتقل کنید که بازه دمای بهتری داره.
 • تا 2 تا 3 هفته بعد به گیاه هیچ کودی ندید. انتقال گیاه خودش به‌ تنهایی استرس‌زاست و کوددهی به گیاه میتونه این استرس رو برای گیاه بیشتر کنه و احتمال آسیب به گیاه رو هم بیشتر کنه.
 • طبق یک برنامه‌ریزی قبلی به گیاهتون آب ندید در عوض به‌ صورت مداوم گیاهتون رو بررسی کنید تا نشونه‌های کم‌آبی رو مشاهده کنید و در زمان مناسب به گیاهتون آب بدید.
مراقبت‌های بعد از تعویض گلدون گیاه برای جلوگیری از پژمرده شدن گیاه

بیشتر بخوانید:

انتقال قلمه از اب به خاک

نگهداری گیاه اشک تمساح

چرا قلمه هام در اب ریشه نمیده

سوالات متداول درباره علت پژمرده شدن گل بعد از تعویض گلدان

علت پژمرده شدن گل آگلونما  بعد از تعویض گلدان چیه؟

علت پژمرده شدن گل اگلونما سردی هوا و آسیب دیدن ریشش موقع تعویض گلدونه و کمبود آب هم میتونه موجب بروز این مشکل بشه. سعی کنید گیاه رو به مکانی با شرایط مناسب تر منتقل کنید و یا آن رو آبیاریش کنید …

علت پژمرده شدن گل پتوس بعد از تعویض گلدان چیه؟

یکی از بیماری های پتوس پژمردگی بعد از تعویض گلدونه. بعد از تغییر شرایط پتوس باید این حق رو به گیاه بدید که شوک یهش وارد بشه و با زرد شدن و پژمرده شدن تعداد محدودی از برگ هاش این اتفاق رو نشون بده …

علت پژمرده شدن گل حسن یوسف بعد از تعویض گلدان چیه؟

همیشه گیاهان بعد از تعویض گلدون دچار شوک میشن که حسن یوسف هم از این قاعده مستثنا نیست و شما باید بعد از تعویض گلدونش به مدت 2 هفته شرایط خوبی برای گیاه فراهم کنید تا به حالت عادیش برگرده، اگه در زمان تعویض گلدون ریشه های گیاه دچار آسیب بشه این زمان دو هفته ای بیشتره ولی به هیچ وجه نگران نباشید چون گیاه به حالت اولیه خودش برمیگرده …

علت پژمرده شدن گل حسن یوسف در آب چیه؟

یکی از دلایلی که باعث پژمرده شدن گیاهان میشه افراط در آبیاری و یا آبیاری کم حسن یوسفه که هر دو از عوامل پژمردگی این گیاه هستن توجه داشته باشید که حسن یوسف در فصل های گرم سال به آبیاری زیاد احتیاج داره و خاک باید تقریبا مرطوب باشه. دقت کنید مرطوب نه باتلاقی، باتلاقی بودن خاک باعث پژمردگی گیاه میشه …

علت پژمرده شدن گل حسن یوسف در زمستان چیه؟

این گیاه در دمای 18 تا 25 درجه سانتی گراد میتونه رشد خوبی داشته باشه و با افزایش دمای محل نگهداریش باید میزان آبیاری و رطوبت محیط افزایش پیدا کنه در غیر این صورت باعث پژمرده و بی حال شدن حسن یوسف میشه، پس حتما خاک رو چک کنید و اگه تا عمق 2 تا 3 سانتی متر خشک شد به گیاه آب بدید. با افزایش دما میزان تبخیر هم بالا میره و گیاه پژمرده میشه …

خلاصه نکات مقاله علت پژمرده شدن گل بعد از تعویض گلدان

مراقبت‌های بعد از تعویض گلدون گیاه برای جلوگیری از پژمرده شدن گیاه

 • اگه گیاه شما در محل قبلیش نور نامناسب رو دریافت میکرده، اصلاح نور رو به‌صورت آهسته و در طی زمان انجام بدید. به‌عنوان مثال هر چند روز یک بار بسته به نیاز گیاهتون مقدار نور رو کمی بیشتر یا کمتر کنید تا بعد از مدتی گیاه به شرایط جدید عادت کنه.
 • اگه گیاهتون به رطوبت بیشتری نیاز داره این کار رو قدم‌ به‌ قدم انجام بدید و از اقداماتی شروع کنید که تاثیر کمتری دارن، مثل قرار دادن گیاهان در کنار همدیگه، قرار دادن کاسه آب اطراف گیاه و…
 • دمای اطراف گیاهتون رو بررسی کنید و مطمئن بشید که در بازه مناسبی قرار داره. میتونید از یک دماسنج معمولی یا دیجیتال استفاده کنید تا حداکثر دما و حداقل دما رو مشاهده و ثبت کنید. این کمک میکنه تا گیاه رو به محلی منتقل کنید که بازه دمای بهتری داره.
 • تا 2 تا 3 هفته بعد به گیاه هیچ کودی ندید. انتقال گیاه خودش به‌ تنهایی استرس‌زاست و کوددهی به گیاه میتونه این استرس رو برای گیاه بیشتر کنه و احتمال آسیب به گیاه رو هم بیشتر کنه.
 • طبق یک برنامه‌ریزی قبلی به گیاهتون آب ندید در عوض به‌ صورت مداوم گیاهتون رو بررسی کنید تا نشونه‌های کم‌آبی رو مشاهده کنید و در زمان مناسب به گیاهتون آب بدید.

اگه قصد خرید گیاهان آپارتمانی زیبا و با کیفیت رو دارید رزفارست انتخاب اول و آخر شما خواهد بود.😃

2 دیدگاه در “علت پژمرده شدن گل بعد از تعویض گلدان

 1. کامران حبیبی گفت:

  من گیاهم بدون تعویض گلدون پژمرده شده چیکارش کنم

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام احتمالا شوک شده مقاله ی احیای گلدون رزفارست رو بخونید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *