نگهداری از گل و گیاه

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

علت زرد شدن برگ گیاهان
3.3/5 - (3 امتیاز)

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی متفاوته ، زمانی که میخوایم از یک گیاه نگهداری کنیم باید با نیاز نوری و نیاز آبی گیاه به خوبی آشنا باشیم. در صورتی که گیاه از نظر نوری و آبی در شرایط مساعد نباشه؛ برگ هاش زرد میشه.

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی میتونه وابسته به عوامل متعددی از جمله استرس رطوبت، کمبود آب، آبیاری بیش از حد، کمبود نور، پیری گیاه، عفونت های باکتریایی و ویروسی، قرار گرفتن گیاهان گرما دوست در مکان های سرد، کلروز و کمبود مواد مغذی باشه.


دلایل عمده زرد شدن برگ گیاهان

با توجه به شرایطی که گیاه در اون قرار داره و با توجه به نوع گیاه میشه به علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی پی برد. در این مطلب دلایل عمده زرد شدن برگ گیاهان به صورت مختصر بیان شده که به افراد کمک میکنه تا بتونن علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانیشون رو شناسایی کنن.

کمبود مواد مغذی: گیاهان برای رشد خود علاوه بر هیدروژن، اکسیژن و کربن به عناصر مختلفی از جمله آهن، کلسیم، پتاسیم و نیتروژن، فسفر، مس، منگنز و نیکل نیاز دارن.

با توجه به نوع کمبود مواد مغذی علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی میتونه متفاوت باشه به عنوان مثال کمبود آهن در گیاهان باعث زرد شدن برگ های جدید و کمبود نیتروژن باعث زرد شدن برگ های قدیمی‌تر میشه.

در صورتی که فواصل بین رگبرگ های گیاه زرد بشه یا زردی در حاشیه های برگ مشاهده بشه میتونه به دلیل کمبود پتاسیم باشه.

در صورتی که برگ های جدید زرد باشن اما زردی به صورت یکنواخت و در بین رگبرگ ها نباشه میتونه ناشی از کمبود کلسیم باشه. برای درمان این نوع زردی باید خاک پای گیاه رو غنی کرد. استفاده از ورمی کمپوست یا گیاخاک میتونه این مشکل رو برطرف کنه.


آفت زدگی:

آفت زدگی همواره یکی از مشکلاتیه که باعث ایجاد معضلات فراوان در کشاورزی میشه و میتونه علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی بشه. مهندسان کشاورزی و دانشمندان حوزه های مختلف مثل بیوتکنولوژی همواره در پی یافتن راه حل های مناسب برای درمان آفت زدگی گیاهان هستن.

آفت زدگی باعث زردی گیاهان به صورت نامتقارن و نامنظم میشه. از جمله آفاتی که گیاهان آپارتمانی بهش دچار میشن میشه به کنه تار عنکبوتی، شپشک آرد آلود، شفته، شپشک های سپردار و سفید بالک اشاره کرد.

برای مبارزه با این حشرات میشه از کارت های آبی و زرد رنگ چسبناک، صابون های گیاهی و سموم گیاهی بی خطر استفاده کرد. روغن چریش هم میتونه برای از بین بردن این آفات موثر باشه.


علت سوختگی برگ گیاهان

علت سوختگی برگ گیاهان

بهتره قبل از خرید گیاه نیاز نوری گیاه به خوبی سنجیده بشه. قرار گرفتن گیاه در نور بیش از حد میتونه علت سوختگی برگ گیاهان باشه. برخی افراد به منظور خنک شدن گیاه و تامین رطوبت برگ هاش اقدام به غبار پاشی گیاه میکنن،

در صورتی که غبارپاشی یا اسپری کردن آب بر روی برگ گیاهان در نور زیاد انجام بشه سوختگی برگ های گیاه رو به دنبال داره. سوختگی برگ گیاه ممکنه در قسمتی از برگ و یا تمام برگ ایجاد بشه، سوختگی برگ ها درمانی نداره و بعد از سوختگی تمامی برگ های سوخته شده باید از گیاه، بدون آسیب دیدن ساقه جدا بشن.

در برخی از مواقع افراد ممکنه قهوه ای شدن برگ گیاهان رو با سوختگی اشتباه بگیرن؛ عوامل مختلفی مثل کمبود آبیاری، آبیاری بیش از حد، عدم وجود زهکشی در گلدون میتونه باعث قهوه ای شدن برگ های گیاه بشه.

در صورتی که برگ های انتهای ساقه حالت خشک، شکننده و قهوه‌ای داشته باشن؛ علت میتونه مربوط به تشنگی گیاه باشه.

افراد باید در هنگام خرید گلدون به این موضوع دقت کنن که انتهای گلدون سوراخ شده باشه تا آب اضافی از گلدون خارج شده و مانع از قهوه ای شدن برگ ها بشه.
آبیاری بیش از حد باعث مردن ریشه و قهوه ای شدن برگ ها میشه.

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

همونطور که در سرتیترهای قبلی گفتیم؛ علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی میتونه وابسته به دلایل متنوعی باشه. گیاهان از نظر ساختار فیزیولوژی و شرایط نگهداری با همدیگه متفاوت هستن در نتیجه علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی میتونه وابسته به نوع گیاه باشه.

مثلاً برخی از گیاهان مثل پتوس سایه پسندن و ممکنه در اثر افزایش نور برگ هاشون زرد بشه. یا برخی از گیاهان نسبت به کم آبی مقاومن و در اثر کم آبی اتفاق خاصی براشون نمیوفته؛ در حالی که برخی از گیاهان نیاز آبی شدید داشته و در اثر کمبود آب سریع واکنش میدن و برگ هاشون زرد میشه.

علت زرد شدن برگ سینگونیوم

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی : سینگونیوم یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفداره که به خاطر ساختار برگ‌هاش مورد توجه قرار گرفته. سینگونیوم گیاهی از خانواده آراسه و برگ هاش به رنگ سبز و صورتی مشاهده میشه.

این گیاه باید در محیط روشن و غیر مستقیم قرار بگیره. قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و مکان تاریک میتونه برای گیاه مضر باشه. مشکلاتی مثل عدم آبیاری کافی و کمبود نیتروژن و سایر مواد مغذی میتونه باعث زرد شدن برگ های سینگونیوم باشه.

خاک این گیاه به هیچ عنوان نباید در شرایط باتلاقی قرار بگیره. این گیاه نباید در گرمای زیاد و محیط خشک قرار بگیره؛ قرارگیری در محیط خنک با کمی رطوبت میتونه باعث افزایش رشد این گیاه بشه.

علت زرد شدن برگ گل شب بو

از بین رفتن رنگ برگ گل شب بو

گل شب بو از پرطرفدار ترین گل ها در بین ایرانیانه و در ایام نوروز زینت‌بخش سفره های هفت سینه. این گیاه در فصل بهار به گل میشینه و گل هاش در رنگهای سفید، ارغوانی، صورتی و بنفش خود نمایی میکنن.

کسانی که علاقه دارن گیاه شب بو نگهداری کنن باید بدونن این گیاه به آبیاری منظم نیاز داره. در صورت آبیاری بیش از حد ریشه گیاه خفه شده و برگ های گیاه به زردی میره. عدم آبیاری در زمان مناسب هم میتونه باعث پژمردگی گیاه بشه. هفته ای دوبار آبیاری برای این گیاه میتونه کافی باشه.

این گیاه به نور مستقیم و کافی نیاز داره؛ البته باید دقت بشه که محل نگهداری این گیاه محلی خنک باشه. در صورتی که گیاه در هوای گرم و شرجی نگهداری بشه؛ برگ هاش زرد میشه.

قرار گرفتن این گیاه در خاک غیر حاصلخیز میتونه باعث زرد شدن برگ هاش بشه به همین سبب پیشنهاد میشه که از خاک های حاصلخیز برای کشت این گیاه استفاده بشه یا زیر نظر مهندسین کشاورزی به این گیاه کود رسانی بشه.

علت زرد شدن برگ پتوس

زرد شدن برگ پتوس

گیاه پتوس از گیاهان آپارتمانی بسیار محبوبه که میتونه باعث افزایش سطح اکسیژن در خونه بشه. جذابیت، رشد سریع و راحت، مناسب برای ایجاد دیوار سبز در منزل و مقاومت بالا از جمله مزیت های این گیاه آپارتمانیه.

ملکه مرمر، پتوس ابلق، پتوس آعورم و پتوس جید از جمله گونه های پتوس هستن که هر کدام از نظر ظاهر با همدیگه تفاوت دارن.

مراقبت از پتوس راحته و با کمی دقت میشه در مدت کوتاهی گیاهی بسیار زیبا در منزل داشت؛ بی دقتی در نگهداری پتوس میتونه مشکلاتی از قبیل زرد شدن برگ ها رو به دنبال داشته باشه.

پتوس باید از نور مستقیم خورشید به دور باشه؛ قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید باعث سوختگی برگ ها میشه. همونطور که نور مستقیم برای این گیاه مضره؛ قرار گرفتن در نور خیلی کم میتونه باعث زرد شدگی برگ های پتوس بشه.

نور متوسط در فضای خونه ایده آل ترین شرایط نوری برای پتوسه. زمانی که خاک گلدون کاملاً خشک بشه اقدام به آبیاری گیاه کنید؛ آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه و زردی برگ ها میشه.

دقت داشته باشید که خاک گلدون پتوس از زهکشی مناسبی برخوردار باشه؛ به طور کلی زهکشی ضعیف میتونه علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی باشه.


علت زرد شدن برگ خشخاش

خشخاش یا کوکنار از جمله گیاهان داروییه که در فصل بهار در دشت های سرسبز و خنک به وفور دیده میشه. گلهای درشت و زیبای این گیاه با رنگ های مختلف به چشم میخوره و زیبایی دشت ها رو در بهار چند برابر میکنه.

این گیاه از طریق کاشت دانه تکثیر میشه. این گیاه بیشتر به عنوان گیاه دارویی کشت میشه و به ندرت این گیاه در آپارتمان نگهداری میشه. حمله آفت ها و عوامل عفونی باکتریایی و قارچ میتونه باعث زرد شدن برگ های این گیاه بشه.

هوای گرم، مطلوب نبودن خاک با کمبود عناصر مغذی خاک میتونه به صورت زردی در برگ های گیاه خودشو نشون بده.

علت زرد شدن برگ آگلونما

زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی مرگ طبیعی و پیری برگ ها، نور خیلی کم محیط، هجوم آفات و آبیاری بیش از حد و اندازه دلایلیه که میتونه باعث زرد شدن برگهای آگلونما بشه .به طور کلی عوامل ذکر شده استرس زا هستن؛ وارد شدن تنش و استرس اثرات منفی روی گیاه میذاره.

برای اینکه از زرد شدن برگ های گیاه به علت آبیاری زیاد جلوگیری کنید؛ هر گاه خاک‌گلدون به اندازه 10 سانتی متر از سطح به عمق خشک شد اقدام به آبیاری نوبت بعدی کنید.

در صورتی که خاک مرطوبه و برگهای گیاه زرد و افتاده میشه و زرد شدن از پایین گیاه شروع میشه؛ این زرد شدگی میتونه ناشی از آبیاری بیش از حد باشه.

برگهای آگلونما از پایین شروع به زرد شدن میکنن و زرد شدن به گونه ایه که نوک و روی لبه برگها بیشتر قهوه ای رنگ میشه و برگها حالت ترد و شکننده دارن؛ زرد شدگی میتونه ناشی از تشنگی گیاه هم باشه.

علت زرد شدن برگ بیدی

برگ بیدی یکی از پرفروش‌ترین گیاهان آپارتمانیه. این گیاه جزو گیاهان علفی، خزندس و چند ساله که رشد بسیار سریعی داشته و میتونه به عنوان گزینه های مناسب برای دیوار سبز به کار بره. برگ های این گیاه به رنگ ابلق، بنفش، سبز و سفید مشاهده میشه‌.

این گیاه رطوبت پسنده و به غبارپاشی هم نیاز داره؛ همچنین خاک این گلدون باید همواره از رطوبت متوسط برخوردار باشه. خاک نیمه سبک، خاک مناسب این گله. برای تهیه این خاک میشه مقداری از خاک باغچه، ماسه و گیاخاک رو مخلوط کرد و به عنوان خاک گلدون این گیاه استفاده کرد.

زمانی که خاک این گیاه به اندازه 2 سانتی متر خشک شد، زمان مناسب برای آبیاری این گیاهه. نور مستقیم خورشید، حمله آفات مثل کنه تار عنکبوتی، آبیاری کم یا بیش از حد میتونه باعث زردی برگ های این گیاه بشه.

علت زرد شدن برگ سانسوریا

علت زرد شدن برگ سانسوریا

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی: سانسوریا یکی از گیاهان آپارتمانیه که به طور موثری میتونه باعث افزایش اکسیژن در محیط بشه. این گیاه بومی آفریقا، جنوب آسیا و ماداگاسکاره. به دلیل مقاومت بالا و عمر طولانی به عنوان گیاه آپارتمانی انتخاب شده.

برای آبیاری این گیاه باید دقت بشه که خاک گلدون در فاصله بین دو آبیاری کاملاً خشک بشه. اگه پس از آبیاری در زیر گلدونی آب تجمع پیدا کرد؛ آب زیر گلدونی تخلیه بشه.

این گیاه نباید در شرایط مرطوب قرار بگیره. زهکشی گلدون هم برای سلامت گیاه مهمه. در صورتی که این شرایط وجود نداشته باشه زرد شدن برگ های گیاه سانسوریا رخ میده.

راستی اگه دوست دارید سانسوریا بخرید بهتون پیشنهاد میکنیم صفحه خرید گیاه سانسوریا رو بررسی کنین!

علت زرد شدن برگ گل یخ

گل یخ از گیاهان روینده با برگهای گوشتیه که برای کاشت در باغچه، تراس، گلدون و فضاهای سبز شهری خیلی مناسبه. گل‌های این گیاه به رنگ های نارنجی، قرمز، صورتی، سفید و زرد مشاهده میشه.

این گیاه به نور مستقیم نیاز داره و شرایط نوری کم باعث میشه تا گیاه هرگز به گل نشینه و برگها حالت گوشتیشون رو از دست بدن. این گیاه مناسب مناطق گرمسیریه و در مناطق سردسیر بهتره و در خونه بهتر میشه ازشون نگهداری کرد.

سرما، آبدهی زیاد ریشه و خاک سنگین میتونه باعث زرد شدن برگهای این گیاه بشه. بهتره این گیاه اصلا در شرایط مرطوب قرار نگیره و بعد از این که خاکش کاملاً خشک شده آبیاریش انجام بشه.

علت زرد شدن برگ زاموفیلیا

عوامل متعددی از جمله نور نامناسب محیط، ندادن کود به گیاه، دمای بالای محیط، آبیاری بیش از حد و آبیاری بسیار کم میتونه باعث زرد شدن برگهای زاموفیلیا بشه.

اگه زاموفیلیا در خونه نگهداری میکنید بهتره که با شرایط نگهداریش به خوبی آشنا بشید؛ آشنایی با شرایط نگهداری میتونه از بروز بیماری ها و استرس های گیاه جلوگیری کنه.

علت زرد شدن برگ سبزیجات

علت زرد شدن برگ سبزیجات

بسیاری از کشاورزان در فصل های خنک سال اقدام به کشت سبزیجات مختلف میکنن. کشت سبزیجات نیازمند اینه تا کشاورز اطلاعاتی در خصوص شرایط بهینه کشت سبزیجات به دست بیاره.

میزان آبیاری، نحوه آبیاری صحیح، آشنایی با آفات و نحوه مبارزه صحیح با آفات سبزیجات، نحوه کوددهی صحیح و نیاز نوری سبزیجات از جمله این اطلاعاته.

کلروز یا از دست رفتن کلروفیل گیاهان که باعث وجود رنگ سبز در این گیاهانه ؛ علت مهم زرد شدن رنگ سبزیجاته. کمبود مواد مغذی خصوصاً مولیبدن و منیزیم میتونه باعث زردی برگ سبزیجات ایجاد بشه. برای اینکه گیاهان شاد و با طراوت باشن؛ نباید در هوای بسیار گرم مثل گرمای بالای 30 درجه کشتن بشه. هوای گرم میتونه باعث زرد شدن برگ هاش و از بین رفتنشون بشه.

علت زرد شدن برگ درخت مو

نور، آبیاری و کوددهی صحیح و کافی از مهم ترین عوامل رشد خوب گیاهانه. باغبان باید به این سه عامل توجه کافی داشته باشه. در صورتی که مواد مغذی موجود در خاک کافی نباشه؛ برگ های درخت مو به مرور زرد شده و گیاه از بین میره.

کمبود مواد مغذی نه تنها روی برگها بلکه روی طعم میوه هم تاثیر میذاره. در صورتی که میوه های درخت حالت بی مزه داشته باشن؛ قطعا کمبود مواد مغذی میتونه باعث زرد شدن برگ ها بشه.

بیشتر بخوانید:

معرفی انواع سینگونیوم (syngonium) + عکس

سوالات متداول درباره علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

علت زرد شدن برگ آگلونما چیه؟

زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی مرگ طبیعی و پیری برگ ها، نور خیلی کم محیط، هجوم آفات و آبیاری بیش از حد و اندازه دلایلیه که میتونه باعث زرد شدن برگهای آگلونما بشه .به طور کلی عوامل ذکر شده استرس زا هستن؛ وارد شدن تنش و استرس اثرات منفی روی گیاه میذاره …

علت زرد شدن برگ گل یخ چیه؟

سرما، آبدهی زیاد ریشه و خاک سنگین میتونه باعث زرد شدن برگهای این گیاه بشه. بهتره این گیاه اصلا در شرایط مرطوب قرار نگیره و بعد از این که خاکش کاملاً خشک شده آبیاریش انجام بشه …

علت زرد شدن برگ زاموفیلیا چیه؟

عوامل متعددی از جمله نور نامناسب محیط، ندادن کود به گیاه، دمای بالای محیط، آبیاری بیش از حد و آبیاری بسیار کم میتونه باعث زرد شدن برگهای زاموفیلیا بشه …

علت زرد شدن برگ درخت مو چیه؟

کمبود مواد مغذی میتونه باعث زرد شدن برگ ها بشه …

خلاصه نکات مقاله علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی، درختان، سبزیجات و سایر گیاهان میتونه وابسته به عوامل مختلفی باشه. زرد شدن برگ گیاه میتونه نشونه بیماری گیاه و مبتلا شدن گیاه به عوامل عفونی مثل ویروس ها، قارچ ها، نماتودها و غیره باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *