علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

علت زرد شدن برگ گیاهان

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی متفاوته ، زمانی که میخوایم از یک گیاه نگهداری کنیم باید با نیاز نوری و نیاز آبی گیاه به خوبی آشنا باشیم. در صورتی گیاه از نظر نوری و آبی در شرایط مساعد نباشه؛ برگ های آن زرد خواهد شد.

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟


علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی میتونه وابسته به عوامل متعددی از جمله استرس رطوبت، کمبود آب، آبیاری بیش از حد، کمبود نور، پیری گیاه، عفونت های باکتریایی و ویروسی، قرار گرفتن گیاهان گرمادوست در مکان های سرد، کلروز و کمبود مواد مغذی باشه.


دلایل عمده زرد شدن برگ گیاهان


با توجه به شرایطی که گیاه در آن قرار داره و با توجه به نوع گیاه میتونه پی به علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی بره. در این مطلب دلایل عمده زرد شدن برگ گیاهان به صورت مختصر بیان شده که به افراد کمک میکنه تا بتونند علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی خود را شناسایی کنند.


کمبود مواد مغذی: گیاهان برای رشد خود علاوه بر هیدروژن، اکسیژن و کربن به عناصر مختلفی از جمله آهن، کلسیم، پتاسیم و نیتروژن، فسفر، مس، منگنز و نیکل نیاز دارند.


با توجه به نوع کمبود مواد مغذی علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی میتونه متفاوت باشه به عنوان مثال کمبود آهن در گیاهان باعث زرد شدن برگ های جدید و کمبود نیتروژن باعث زرد شدن برگهای قدیمی‌تر میشه.


در صورتی که فواصل بین رگبرگ های گیاه زرد شود یا زردی در حاشیه های برگ مشاهده بشه میتونه به دلیل کمبود پتاسیم باشه.

در صورتی که برگ های جدید زرد باشند اما زردی به صورت یکنواخت و در بین رگبرگ ها نباشه میتونه ناشی از کمبود کلسیم باشه. برای درمان این نوع زردی باید خاک پای گیاه را غنی کرد. استفاده از ورمی کمپوست یا گیاخاک میتونه این مشکل را برطرف کنه.


آفت زدگی:

آفت زدگی همواره یکی از مشکلاتی بوده که باعث ایجاد معضلات فراوان در کشاورزی شده و علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی بشه. مهندسان کشاورزی و دانشمندان حوزه های مختلف مانند بیوتکنولوژی همواره در پی یافتن راه حل های مناسب برای درمان آفت زدگی گیاهان بوده ‌اند.

آفت زدگی باعث زردی گیاهان به صورت نامتقارن و نامنظم میشه. از جمله آفاتی که گیاهان آپارتمانی را دچار میکنه میشه به کنه تار عنکبوتی، شپشک آرد آلود، شفته، شپشک های سپردار و سفید بالک اشاره کرد.

برای مبارزه با این حشرات میشه از کارت های آبی و زرد رنگ چسبناک، صابون های گیاهی و سموم گیاهی بی خطر استفاده کرد. روغن چریش نیز میتونه برای از بین بردن این آفات موثر باشه.


علت سوختگی برگ گیاهان

علت سوختگی برگ گیاهان


بهتره قبل از خرید گیاه نیاز نوری گیاه به خوبی سنجیده بشه. قرار گرفتن گیاه در نور بیش از حد میتونه علت سوختگی برگ گیاهان باشه. برخی افراد به منظور خنک شدن گیاه و تامین رطوبت برگ های آن اقدام به غبار پاشی گیاه میکنند،

در صورتی که غبارپاشی یا اسپری کردن آب بر روی برگ گیاهان در نور زیاد انجام بشه سوختگی برگهای گیاه را به دنبال خواهد داشت. سوختگی برگ گیاه ممکنه در قسمتی از برگ و یا تمام برگ ایجاد بشه،سوختگی برگها درمانی نداره و بعد از سوختگی تمامی برگهای سوخته شده باید از گیاه بدون آسیب دیدن ساقه جدا بشن.


در برخی از مواقع افراد ممکنه قهوه ای شدن برگ گیاهان را با سوختگی اشتباه بگیرند؛ عوامل مختلفی مانند کمبود آبیاری، آبیاری بیش از حد، عدم وجود زهکشی در گلدان میتونه باعث قهوه ای شدن برگهای گیاه بشه.

در صورتی که برگهای انتهای ساقه حالت خشک، شکننده و قهوه‌ای داشته باشند؛ علت میتونه مربوط به تشنگی گیاه باشه.


افراد باید در هنگام خرید گلدان به این موضوع دقت کنند که انتهای گلدان سوراخ شده باشه تا آب اضافی از گلدان خارج شده و مانع از قهوه ای شدن برگ ها بشه.
آبیاری بیش از حد باعث مردن ریشه و قهوه ای شدن برگ ها میشه.


علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی


همانطور که در سرتیترهای قبلی گفته شد؛ علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی میتونه وابسته به دلایل متنوعی باشه. گیاهان از نظر ساختار فیزیولوژی و شرایط نگهداری با یکدیگر متفاوت هستند در نتیجه علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی میتونه وابسته به نوع گیاه باشه.

مثلاً برخی از گیاهان مانند پتوس سایه پسند بوده و ممکنه در اثر افزایش نور برگهای آن زرد بشه. یا برخی از گیاهان نسبت به کم آبی مقاوم بوده و در اثر کم آبی اتفاق خاصی برای آنها نمیافتد؛ در حالی که برخی از گیاهان نیاز آبی شدید داشته و در اثر کمبود آب سریع واکنش داده و برگ های آن ها زرد میشه.


علت زرد شدن برگ سینگونیوم


علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی : سینگونیوم یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفداره که به خاطر ساختار برگ‌هایش مورد توجه قرار گرفته. سینگونیوم گیاهی از خانواده آراسه است و برگهای آن به رنگ سبز و صورتی مشاهده میشه.

این گیاه باید در محیط روشن و غیر مستقیم قرار بگیره. قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و مکان تاریک میتونه برای گیاه مضر باشه. مشکلاتی چون عدم آبیاری کافی و کمبود نیتروژن و سایر مواد مغذی میتونه باعث زرد شدن برگهای سینگونیوم باشه.

خاک این گیاه به هیچ عنوان نباید در شرایط باتلاقی قرار بگیره. این گیاه نباید در گرمای زیاد و محیط خشک قرار بگیره؛ قرارگیری در محیط خنک با کمی رطوبت میتونه باعث افزایش رشد این گیاه بشه.


علت زرد شدن برگ گل شب بو

از بین رفتن رنگ برگ گل شب بو


گل شب بو از پرطرفدار ترین گل ها در بین ایرانیانه و در ایام نوروز زینت‌بخش سفره های هفت سینه. این گیاه در فصل بهار به گل مینشینه و گل های آن در رنگهای سفید، ارغوانی، صورتی و بنفش خود نمایی میکنه.


کسانی که علاقه دارند گیاه شب بو نگهداری کنند باید بدونند این گیاه به آبیاری منظم نیاز داره. در صورت آبیاری بیش از حد ریشه گیاه خفه شده و برگهای گیاه به زردی میره. عدم آبیاری در زمان مناسب نیز ‌میتونه باعث پژمردگی گیاه بشه. هفته ای دوبار آبیاری برای این گیاه میتونه کافی باشه.

این گیاه به نور مستقیم و کافی نیاز داره؛ البته باید دقت شود که محل نگهداری این گیاه محلی خنک باشه. در صورتی که گیاه در هوای گرم و شرجی نگهداری بشه؛ برگهای آن زرد میشه.


قرار گرفتن این گیاه در خاک غیر حاصلخیز میتونه باعث زرد شدن برگ های آن بشه به همین سبب پیشنهاد میشه که از خاک های حاصلخیز برای کشت این گیاه استفاده بشه یا زیر نظر مهندسین کشاورزی به این گیاه کود رسانی بشه.


علت زرد شدن برگ پتوس

زرد شدن برگ پتوس


گیاه پتوس از گیاهان آپارتمانی بسیار محبوبه که میتونه باعث افزایش سطح اکسیژن در خانه بشه. جذابیت، رشد سریع و راحت، مناسب برای ایجاد دیوار سبز در منزل و مقاومت بالا از جمله مزیت های این گیاه آپارتمانی است.


ملکه مرمر، پتوس ابلق، پتوس آعورم و پتوس جید از جمله گونه های پتوس هستند که هر کدام از نظر ظاهر با یکدیگر تفاوت هایی دارند.


مراقبت از پتوس راحت بوده با کمی دقت میتونه در مدت کوتاهی گیاهی بسیار زیبا در منزل داشت؛ بی دقتی در نگهداری پتوس میتونه مشکلاتی از قبیل زرد شدن برگ ها را به دنبال داشته باشه.

پتوس باید از نور مستقیم خورشید به دور باشه؛ قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید باعث سوختگی برگ ها خواهد شد.همانطور که نور مستقیم برای این گیاه مضره؛ قرار گرفتن در نور خیلی کم میتونه باعث زرد شدگی برگ های پتوس بشه.

نور متوسط در فضای خانه ایده آل ترین شرایط نوری برای پتوسه.زمانی که خاک گلدان کاملاً خشک شد اقدام به آبیاری گیاه کنید؛ آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه و زردی برگ ها خواهد شد.


دقت داشته باشید که خاک گلدان پتوس از زهکشی مناسبی برخوردار باشد؛ به طور کلی زهکشی ضعیف میتونه علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی باشه.


علت زرد شدن برگ خشخاش

خشخاش یا کوکنار از جمله گیاهان داروییه که در فصل بهار در دشت های سرسبز و خنک به وفور دیده میشه. گلهای درشت و زیبای این گیاه با رنگ های مختلف به چشم میخوره و زیبایی دشت ها را در بهار چند برابر میکند‌.

این گیاه از طریق کاشت دانه تکثیر میشه. این گیاه بیشتر به عنوان گیاه دارویی کشت شده و به ندرت این گیاه در آپارتمان نگهداری میشه.حمله آفت ها و عوامل عفونی باکتریایی و قارچ میتونه باعث زرد شدن برگ های این گیاه بشه.


هوای گرم، مطلوب نبودن خاک با کمبود عناصر مغذی خاک میتونه به صورت زردی در برگ های گیاه خود را نشان دهد.


علت زرد شدن برگ آگلونما


در علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی مرگ طبیعی و پیری برگ ها، نور خیلی کم محیط، هجوم آفات و آبیاری بیش از حد و اندازه دلایلیه که میتونه باعث زرد شدن برگهای آگلونما بشه.به طور کلی عوامل ذکر شده را به عنوان استرس یاد میکنند؛ وارد شدن تنش و استرس اثرات منفی روی گیاه میگذارد.

برای اینکه از زرد شدن برگ های گیاه به علت آبیاری زیاد جلوگیری کنید؛ هرگاه خاک‌گلدان به اندازه ۱۰ سانتی متر از سطح به عمق خشک شد اقدام به آبیاری نوبت بعد کنید.


در صورتی که خاک مرطوبه و برگهای گیاه زرد و افتاده میشه و زرد شدن از پایین گیاه شروع میشه؛ میتونه این زرد شدگی ناشی از آبیاری بیش از حد باشه.


در صورتی که برگهای آگلونما از پایین شروع به زرد شدن میکنند و زرد شدن به گونه ای که نوک و لبه برگها بیشتر قهوه ای رنگ مشاهده میشه و برگها حالت ترد و شکننده دارند؛ زرد شدگی میتونه ناشی از تشنگی گیاه باشه.

علت زرد شدن برگ بیدی


برگ بیدی یکی از پرفروش‌ترین گیاهان آپارتمانیه. این گیاه جزو گیاهان علفی، خزنده و چند سال است که رشد بسیار سریعی داشته و میتونه به عنوان گزینه های مناسب برای دیوار سبز به کار بره. برگ های این گیاه به رنگ ابلق، بنفش، سبز و سفید مشاهده میشه‌.


این گیاه رطوبت پسند بوده و به غبارپاشی نیاز داره؛ همچنین خاک این گلدان باید همواره از رطوبت متوسط برخوردار باشه. خاک نیمه سبک، خاک مناسب این گله. برای تهیه این خاک میشه مقداری از خاک باغچه، ماسه و گیاخاک را مخلوط کرد و به عنوان خاک گلدان این گیاه استفاده کرد.


زمانی که خاک این گیاه به اندازه ۲ سانتی متر خشک شد، زمان مناسب برای آبیاری این گیاهه.نور مستقیم خورشید، حمله آفات مانند کنه تار عنکبوتی، آبیاری کم یا بیش از حد میتونه باعث زردی برگ های این گیاه بشه.


علت زرد شدن برگ سانسوریا

علت زرد شدن برگ سانسوریا

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی : سانسوریا یکی از گیاهان آپارتمانیه که به طور موثری میتونه باعث افزایش اکسیژن در محیط بشه. این گیاه بومی آفریقا، جنوب آسیا و ماداگاسکاره. به دلیل مقاومت بالا و عمر طولانی به عنوان گیاه آپارتمانی انتخاب شده.


برای آبیاری این گیاه باید دقت بشه که خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری کاملاً خشک بشه. اگر پس از آبیاری در زیر گلدانی آب تجمع پیدا کرد؛ آب زیر گلدانی تخلیه بشه.

این گیاه نباید در شرایط مرطوب قرار بگیره. زهکشی گلدان نیز برای سلامت گیاه مهمه. در صورتی که این شرایط وجود نداشته باشد زرد شدن برگ های گیاه سانسوریا رخ خواهد داد.

راستی اگه دوست دارید سانسوریا بخرید بهتون پیشنهاد میکنیم صفحه خرید گیاه سانسوریا رو بررسی کنین!

علت زرد شدن برگ گل یخ


گل یخ از گیاهان رونده با برگهای گوشتی که برای کاشت در باغچه، تراس، گلدان و فضاهای سبز شهری بسیار مناسبه. گل‌های این گیاه به رنگ های نارنجی، قرمز، صورتی، سفید و زرد مشاهده میشه.

این گیاه به نور مستقیم نیاز داشته و شرایط نوری کم باعث میشه تا گیاه هرگز به گل ننشیند و برگها حالت گوشتی خود را از دست دهند.این گیاه مناسب مناطق گرمسیری بوده و در مناطق سردسیر بهتره در خانه از آن نگهداری بشه.


سرما، آبدهی زیاد، نماتد ریشه و خاک سنگین میتونه باعث زرد شدن برگهای این گیاه بشه. بهتره این گیاه هرگز در شرایط مرطوب قرار نگیره بعد از این که خاک آن کاملاً خشک شده آبیاری آن انجام بشه.

علت زرد شدن برگ زاموفیلیا


عوامل متعددی از جمله نور نامناسب محیط، ندادن کود به گیاه، دمای بالای محیط، آبیاری بیش از حد و آبیاری بسیار کم میتونه باعث زرد شدن برگهای زاموفیلیا بشه.


اگر زاموفیلیا در خانه نگهداری میکنید بهتره که با شرایط نگهداری آن به خوبی آشنا بشید؛ آشنایی با شرایط نگهداری میتونه از بروز بیماری ها و استرس های گیاه جلوگیری کند.


علت زرد شدن برگ سبزیجات

علت زرد شدن برگ سبزیجات


بسیاری از کشاورزان در فصل های خنک سال اقدام به کشت سبزیجات مختلف میکنند. کشت سبزیجات نیازمند اینه تا کشاورز اطلاعاتی در خصوص شرایط بهینه کشت سبزیجات به دست آورد.

میزان آبیاری، نحوه آبیاری صحیح، آشنایی با آفات و نحوه مبارزه صحیح با آفات سبزیجات، نحوه کود دهی صحیح و نیاز نوری سبزیجات از جمله این اطلاعاته.
کلروز یا از دست رفتن کلروفیل گیاهان که باعث وجود دارند سبز در آنها هست؛ علت های مهم زرد شدن رنگ سبزیجاته.


کمبود مواد مغذی خصوصاً مولیبدن و منیزیم میتونه باعث زردی برگ سبزیجات ایجاد بشه.برای اینکه شاد و با طراوت باشند؛ نباید در هوای بسیار گرم مانند گرمای بالای ۳۰ درجه کشتن بشه. هوای گرم میتونه باعث زرد شدن برگ های آن و از بین رفتن آنها بشه.


علت زرد شدن برگ درخت مو


نور، آبیاری و کوددهی صحیح و کافی از مهم ترین عوامل رشد خوب گیاهانه. باغبان باید به این سه عامل توجه کافی داشته باشه.در صورتی که مواد مغذی موجود در خاک کافی نباشد؛ برگ های درخت مو به مرور زرد شده و گیاه از بین میره.


کمبود مواد مغذی نه تنها روی برگ ها برگها بلکه روی طعم میوه نیز تاثیر خواهد گذاشت؛ در صورتی که میوه های درخت حالت بی مزه داشته باشند؛ قطعا کمبود مواد مغذی میتونه باعث زرد شدن برگ ها بشه.


خلاصه نکات


علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی، درختان، سبزیجات و سایر گیاهان میتونه وابسته به عوامل مختلفی باشه. زرد شدن برگ گیاه میتونه نشانه بیماری گیاه و مبتلا شدن گیاه به عوامل عفونی مانند ویروس ها، قارچ ها، نماتودها و غیره باشه.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید