نگهداری از گل و گیاه

علت زرد شدن زاموفیلیا + روش درمان

علت زرد شدن زاموفیلیا
4.7/5 - (3 امتیاز)

اگه به دنبال یک گیاه آپارتمانی مقاوم و زیبا هستید که بشه به راحتی ازش نگهداری کرد، زاموفیلیا میتونه یک انتخاب مناسب باشه. اما این گیاه سرسخت هم در شرایطی ممکنه به مشکلاتی دچار بشه که با تشخیص سریع و درمان به موقع میتونه بهبود پیدا کنه. یکی از مشکلاتی که ممکنه زاموفیلیا به طور معمول بهش دچار بشه، زرد شدن برگشه. در این مقاله با رزفارست همراه باشید تا با علت زرد شدن زاموفیلیا و روش های درمانش آشنا بشید.

علت زرد شدن زاموفیلیا

زاموفیلیا از جمله گیاهان خونگی نسبتاً مقاومه و به همین خاطر این گیاه به گزینه ای محبوب برای افرادی تبدیل شده که وقت زیادی برای اختصاص دادن به مراقبت از گیاه ندارن. خیلی از مردم به اشتباه فکر میکنن که مقاوم بودن زاموفیلیا به این معناست که میتونه در برابر گرمای زیاد و آفتاب زیاد مقاومت کنه. واقعیت اینه که این گیاه قادر به مقاومت در برابر شرایط خیلی خشکه، اما در برابر دمای بالا تحمل کمتری داره. از اونجایی که زاموفیلیا میتونه با بی توجهی مقابله کنه، وقتی برگ هاش شروع به زرد شدن میکننف غافلگیر کنندست. در واقع زرد شدن برگ زاموفیلیا فریادی برای کمکه و نشونه اینه که نیاز به کمی توجه داره، اما علت زرد شدن زاموفیلیا چیه؟ و چه کاری میتونید براش انجام بدید؟

رایج ترین دلیل زرد شدن برگ در گیاهان به خصوص در زاموفیلیا، آبیاری زیاده که منجر به پوسیدگی ریشه میشه. با این حال، زرد شدن برگ ها میتونه نشونه ای از خشک بودن بیش از حد گیاه هم باشه و به ندرت میتونه دلایلی مثل بالا بودن دما، نور نامناسب یا مسائل مربوط به کوددهی هم داشته باشه. اگه برگ های گیاه شما زرد شده. بهتره در ابتدا همه شرایط رو بررسی کنید و بعد از پیدا کردن مشکل با راه هایی که بهتون در این مقاله میگیم گیاهتون رو درمانش کنید. در ادامه با دلایل عمده زرد شده برگ زاموفیلیا آشنا میشید.

علت زرد شدن زاموفیلیا

خشکی کشیدن بیش از حد گیاه

زاموفیلیا به آب زیادی احتیاج نداره، بنابراین میشه به راحتی آبیاریش رو فراموش کرد. کمبود شدید آب منجر به تغییر رنگ برگ، خرد شدن و ریزش میشه. ابتدا خاک رو چک کنید و اگه خاک گیاه شما خیلی خشک باشه، مشکل از خشکی کشیدن گیاهه و شما میتونید با آبیاری مناسب اون رو به حالت قبلش برگردونید.اگه زرد شدن برگ به دلیل خشکی کشیدن گیاه باشه، چیکار کنیم؟

آبیاری گیاه رو به آرومی شروع کنید، اما خاک رو خیس نکنید. وقتی که یک گیاه از کمبود آب رنج میبره، وسوسه انگیزه که اون رو غرقابش کنید، اما در این صورت ممکنه ریشه هاش آسیب ببینن، پس اصلا عجله نکنید. تا جایی بهش آب بدید که مطمئن بشید آب اضافی از زیر گلدونی خارج بشه.

با توجه به اینکه آبیاری بیش از حد و خشکی کشیدن گیاه دلیل اصلی زرد شدن برگ هاشه، بنابراین نیازه که مقدار مناسب آبیاری زاموفیلیا رو با همدیگه بررسی کنیم. مقدار آبیاری گیاهان به عوامل زیادی از جمله دما، رطوبت، نور خورشید و تهویه محیط در حال رشد، اندازه گلدون و نوع گیاه بستگی داره. بیشتر باغبانان با تجربه میگ که آبیاری این گیاه در تابستون هفته ای یک بار و در زمستان هر دو یا سه هفته یک بار مناسبه. با این حال، بهتره قبل از آبیاری، حتما خاک رو بررسیش کنید.

آبیاری بیش از حد

از اونجایی که زاموفیلیا به خشکی مقاومه نگهداری از گیاه زاموفیلیا خیلی راحته و گیاه نسبت به آبیاری زیاد واکنش نامطلوبی داره. این اتفاق عمدتا به دلیل رشد قارچ و پوسیدگی ریشه هست که وقتی سیستم ریشه گیاه برای مدت طولانی در معرض محیط مرطوب قرار میگیره. رخ میده. آبیاری بیش از حد یا مناسب نبودن زهکش گلدون و خاک، خاک رو غرقاب میکنه و منجر به پوسیدگی ریشه میشه، که در نتیجه تأمین مداوم آب و مواد مغذی برگ و گیاه رو متوقف میکنه. وقتی که پوسیدگی ریشه اتفاق میوفته، سیستم ریشه نمیتونه به خوبی عمل کنه. این امر منجر به زردی برگ ها به دلیل کمبود آب و نرسیدن تغذیه به مناطق ضروری گیاه میشه و در مواقعی هم باعث ریزش برگ های زرد میشه.

اولین کاری که شما باید انجام بدید بررسی خاکه. خاک خیلی مرطوبه یا نه؟ اگه خاکتون مرطوب بود، باید گیاهتون رو از گلدون خارجش کنید تا بتونید ریشه هاش رو از نزدیک ببینید. ریشه ها باید تا انتها کاملاً سفید و سفت باشن. اگه اینجوری نباشه و مناطق قهوه ای پوسیده رو مشاهده کنید، یعنی مشکل پوسیدگی ریشه دارید. با استفاده از هرس کردن، ریشه های پوسیده رو جدا کنید. بعد از هرس کردنف زاموفیلیا رو در گلدونی با سوراخ های زهکش کافی و خاک سبک بکاریدش. خاک آلوده رو دور بریزید و از خاک تازه استفاده کنید. برای جلوگیری از به وجود اومدن مجدد این مشکل، باید قبل از آبیاری اجازه بدید که خاک کاملاً خشک بشه.

آبیاری بیش از حد

نور بیش از حد

به طور کلی زاموفیلیا میتونه طیف وسیعی از شرایط نوری رو تحمل کنه. زاموفیلیا نور متوسط و کم رو به خوبی تحمل میکنه و برای گوشه های بدون نور خونه یک گزینه مناسبه. با این حال، اونا تحمل کمتری در برابر نور مستقیم خورشید دارن.اگه گیاه شما بیش از 4 ساعت در معرض تابش مستقیم آفتاب در روز قرار بگیره، روشنایی زیاد دلیل زرد شدن برگ هاشه. همچنین نور بیش از حد، گیاه رو دچار آفتاب سوختگی میکنه و لکه های قهوه ای یا نوک قهوه ای روی برگ ها پدیدار میشه. در صورتی که زرد شدن برگ ها از نور زیاد باشه بهتره گیاهتون رو به محلی منتقلش کنید که نورش روشن اما غیر مستقیم باشه.

کمبود یا ازدیاد مواد مغذی

زاموفیلیا به کود دهی زیادی نیاز نداره اما در مواردی ممکنه کمبود مواد مغذی خاک و یا ازدیاد کود دهی باعث زرد شدن برگ هاش بشه. این گیاه رو فقط باید ماهانه و با کود محلول در آب تغذیش کنید. برای جلوگیری از خطر سوختن گیاه از مواد مغذی، اون رو با نصف مقداری که گفتیم در بسته بندی تغذیش کنید. اگه گیاهتون رو بیش از یک یا دو بار در سال تغذیه کردید، بعیده کمبود مواد مغذی دلیل زرد شدن برگ هاش باشه. اما اگه کمتر از یک بار گیاهتون رو تغذیه کردید بهتره بهش کود آهن و یا کود کامل (NPK) بدید. همچنین اگه از کود محلول خیلی قوی استفاده کردید، گلدونش رو با آب زیاد آبیاری کنید تا مواد مغذی اضافی از بین بره. برای یه روش دیگه، میتونید گیاهتون رو در یک خاک جدید بکارید.

کمبود یا ازدیاد مواد مغذی

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

بیماری های قارچی و سوختگی در گیاهان اپارتمانی | ترفند های از بین بردن قارچ گل

همه چیز درباره بیماری های گیاهان | تشخیص علائم قارچ در گیاهان

انواع روش‌های از بین بردن قارچ گلدان در خانه!

آفت کش طبیعی در منزل بسازید!

سوالات متداول درباره علت زرد شدن زاموفیلیا

علت زرد شدن زاموفیلیا چیه؟

ما در این مقاله علت زرد شدن زاموفیلیا رو به طور کامل و جامع براتون شرح دادیم …

نور مورد نیاز زاموفیلیا چقدره؟

به طور کلی زاموفیلیا میتونه طیف وسیعی از شرایط نوری رو تحمل کنه. زاموفیلیا نور متوسط و کم رو به خوبی تحمل میکنه و برای گوشه های بدون نور خونه یک گزینه مناسبه …

آیا زاموفیلیا در برابر خشکی مقاومه؟

زاموفیلیا به آب زیادی احتیاج نداره، بنابراین میشه به راحتی آبیاریش رو فراموش کرد …

اگه علت زرد شدن زاموفیلیا آبیاری بیش از حد باشه چیکار باید بکنیم؟

اولین کاری که شما باید انجام بدید بررسی خاکه. خاک خیلی مرطوبه یا نه؟ اگه خاکتون مرطوب بود، باید گیاهتون رو از گلدون خارجش کنید تا بتونید ریشه هاش رو از نزدیک ببینید. ریشه ها باید تا انتها کاملاً سفید و سفت باشن. اگه اینجوری نباشه و مناطق قهوه ای پوسیده رو مشاهده کنید، یعنی مشکل پوسیدگی ریشه دارید. با استفاده از هرس کردن، ریشه های پوسیده رو جدا کنید …

خلاصه نکات مقاله علت زرد شدن زاموفیلیا

زاموفیلیا از جمله گیاهان خونگی نسبتاً مقاومه و به همین خاطر این گیاه به گزینه ای محبوب برای افرادی تبدیل شده که وقت زیادی برای اختصاص دادن به مراقبت از گیاه ندارن. خیلی از مردم به اشتباه فکر میکنن که مقاوم بودن زاموفیلیا به این معناست که میتونه در برابر گرمای زیاد و آفتاب زیاد مقاومت کنه. واقعیت اینه که این گیاه قادر به مقاومت در برابر شرایط خیلی خشکه، اما در برابر دمای بالا تحمل کمتری داره. از اونجایی که زاموفیلیا میتونه با بی توجهی مقابله کنه، وقتی برگ هاش شروع به زرد شدن میکننف غافلگیر کنندست. در واقع زرد شدن برگ زاموفیلیا فریادی برای کمکه و نشونه اینه که نیاز به کمی توجه داره، اما علت زرد شدن زاموفیلیا چیه؟ و چه کاری میتونید براش انجام بدید؟

رایج ترین دلیل زرد شدن برگ در گیاهان به خصوص در زاموفیلیا، آبیاری زیاده که منجر به پوسیدگی ریشه میشه. با این حال، زرد شدن برگ ها میتونه نشونه ای از خشک بودن بیش از حد گیاه هم باشه و به ندرت میتونه دلایلی مثل بالا بودن دما، نور نامناسب یا مسائل مربوط به کوددهی هم داشته باشه. اگه برگ های گیاه شما زرد شده. بهتره در ابتدا همه شرایط رو بررسی کنید و بعد از پیدا کردن مشکل با راه هایی که بهتون در این مقاله گفتیم گیاهتون رو درمانش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *