دسته بندی نشده, نگهداری از گل و گیاه

آموزش صفر تا صد تعویض گلدان بونسای!

تعویض گلدان بونسای
امتیاز یادتون نره!

تعویض گلدان بونسای خیلی راحته! بهترین زمان برای تعویض گلدون و خاک بونسای ها قبل از شروع فصل رشدشون هست. زمان مناسب تعویض گلدون برای اکثر گونه های بونسای اواخر زمستان و اوایل بهاره. برای خاک گلدون این گیاه میشه از انواع ترکیباتی که برای خاک وجود داره استفاده کرد. به طور معمول از خاک معمولی همراه کوکوپیت و پیت ماس برای این گیاه استفاده میشه.

تعویض گلدان بونسای

برای جلوگیری از اینکه ریشه ‌های گیاه بونسای شما همه گلدون رو فرا بگیرن و در نهایت به مرگش منجر بشن، این نکته کلیدیه که تعویض گلدون بونسای خودتون رو به طور منظم و صحیح انجام بدید. ریشه‌ های گیاه همه گلدون رو برای دریافت مواد غذایی مورد نیاز در خاک فرا میگیرن و ریشه‌ ها به شکل گلدون کاشته شده در اون در میان.

به دلیل کمبود جا و مواد غذایی، رشد گیاه هم متوقف میشه و اگه کاری براش انجام نشه، در نهایت از بین میره. در این زمان ریشه‌ های خیلی بلندی به شکل حلقوی محیط داخلی گلدون رو پر میکنن. همچنین ریشه‌ها از منافذ انتهایی گلدون بیرون میان. اینکه چه مقدار از نظر زمانی طول میکشه تا گیاه به این مرحله برسه، در گیاهان مختلف با توجه به تفاوت در سرعت رشدشون، فرق میکنه. به عنوان مثال گیاهان با سرعت رشد بالا مثل انجیر زودتر به این مرحله میرسن.

از دیگر عوامل مؤثر در فرارسیدن زمان تعویض گلدون و نیاز به انجام عمل هرس ریشه، اندازه گلدون بونسای هست. گلدون هر مقدار که کوچیک‌ تر باشه زودتر به تعویض گلدون نیاز پیدا میکنه. میزان حجم توده ریشه ‌های فعال عامل دیگه تعیین زمان تعویض گلدان هستن چون وجود ریشه‌ های فعال منجر به تعویق زمان تعویض گلدون میشه. عامل دیگه تعیین کننده زمان تعویض گلدون بونسای سن گیاه هست. اطلاع از بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان و یا خود گلدان خیلی مهمه. تعویض خاک یا گلدون درختچه‌های کوچیک میتونه مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و گلدهی گیاه رو فراهم کنه. زمانی که ریشه‌ های گیاه همه ی حجم گلدون رو اشغال کرد زمان تعویض گلدونه.

تعویض گلدان بونسای

مراحل تعویض گلدان درخت بونسای

مراحل تعویض گلدان درخت بونسای به ترتیب به شرح زیر هست.

 1. از داشتن تجهیزات لازم برای تعویض گلدون اطمینان حاصل کنید؛ یک چنگک ریشه جمع کن، قیچی، سیم چین و یک چاپ استیک.
 2. معمولا گیاه های بن سای به گلدون خود با سیم وصل شدن، در این صورت سیم رو بچینید.
 3. با استفاده از ریشه جمع کن، با دقت و ظرافت گیاه رو از گلدونش خارج کنید.
 4. در این مرحله میفهمیم که آیا گیاه نیاز به تعویض گلدون داره یا نه. اگه ریشه بن سای به داخل گلدون پیچیده باشه، باید گلدون رو تعویض کنید.
 5. با استفاده از یک چاپ استیک، خاک قدیمی رو بردارید، از کناره ها به سمت پایین گیاه حرکت کنید. مراقب باشید به ریشه بن سای آسیب نرسونید. در زمان تعویض گلدان، حداقل نیمی از ریشه رو دست نخورده باقی بذارید تا از قارچ میکوریزا که برای بقای گیاه ضروریه، حفاظت بشه.
 6. با استفاده از قیچی، ریشه هایی که زیادی بلند شدن رو بچینید. نباید بیش از ۳۰% ریشه هرس بشه.
 7. در این حالت میتونید از همون گلدون دوباره استفاده کنید. سوراخ های زهکشی گلدون رو با توری ببندید.
 8. توری با استفاده از یک سیم مسی نگه داشته خواهد شد.
 9. همچنین از یک سیم دیگه برای ثابت نگه داشتن گیاه در گلدون استفاده میکنیم.
 10. یک لایه نازک خاک سنگین مثل سنگریزه استفاده کنید. این لایه به عنوان لایه زهکشی عمل میکنه.
 11. بعد یک لایه نازک خاک بنسای اضافه کنید.
 12. گیاه رو در گلدون خودتون قرار بدید. شما میتونید از سیمی که در ابتدای کار قرار داده بودید، برای ثابت نگه داشتن گیاه استفاده کنید.
 13. خاک بنسای رو به اطراف گیاه اضافه کنید.
 14. با استفاده از چاپ استیک خاک رو در اطراف ریشه پخش کنید و از پوشیده شدن همه راه های نفوذ هوا به ریشه اطمینان حاصل کنید.
 15. در انتها به گیاه کاملا آب بدید.
مراحل تعویض گلدان درخت بونسای

اشتباهات رایج در تعویض گلدان بونسای

موارد زیر برخی از اشتباهات رایج در تعویض گلدان بونسای هستند که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد.

قطع ریشه های کوچیک

قطع ریشه های کوچیک و باقی گذاشتن ریشه های ضخیم به صلاح بونسای نیست. ریشه‌ های قدیمی معمولا ضخیم هم هستن که بهتره  هرس رو از اونا شروع کنید. ریشه‌ های کوچیک رو باقی بذارید. این ریشه ها به مرور زمان رشد میکنن و ضخیم میشن.

هرس بیش از اندازه

هرس در زمان تعویض گلدون لازمه اما مراقب باشید که این کار رو بخصوص برای توده ریشه ای که در نزدیکی تنه قرار گرفته انجام ندید

استفاده از گلدان قبلی

بونسای جوان سریع تر از بونسای بالغ رشد میکنه بنابراین در زمان تعویض بونسای باید گلدونی بزرگ تر براش در نظر بگیرید. گلدون جدید باید تمیز و خشک باشه.

تغذیه بونسای پس از تعویض گلدان

بونسای رو بعد از تعویض گلدون کود ندید. این کار باعث سوختن و آسیب رسیدن به ریشه های جوان میشه. مدتی بعد از عمل تعویض گلدون صبر کنید و بعد با شروع شدن رشد و فعالیت گیاه بهش کود بدید.

تغذیه بونسای پس از تعویض گلدان

برش نادرست

ظاهر خاک ‌آلود و قهوه ‌ای رنگ ریشه‌ های گیاه نباید منجر بشه تا دقت لازم رو در برش ریشه‌ ها به خرج ندید. برش هایی که باعث زخمی شدن پوسته ریشه‌ ها بشه احتمال پوسیدنشون رو در فصل رشد بعدی افزایش میده.

استفاده از مخلوط کاشت نامناسب

خیلی مهمه که بستر کاشت مناسب برای بونسای استفاده کنید. مخلوط نامناسب میتونه به بونسای آسیب برسونه و مانع از رشدش بشه.

استفاده از وسایل آلوده

از تمیز بودن وسایل به خصوص قیچی مخصوص کوتاه کردن ریشه‌ها اطمینان حاصل کنید تا باعث گسترش عوامل بیماری زا نشید.

در مجله گل وگیاه رزفارست بخوانید: نحوه نگهداری و تکثیر بونسای جنسینگ + آموزش

سوالات متداول درباره تعویض گلدان بونسای

چه فصلی برای تعویض گلدون بونسای مناسبه؟

بهترین زمان برای تعویض گلدون و خاک بونسای ها قبل از شروع فصل رشدشون هست یعنی اواخر زمستان و اوایل بهار …

از چه خاکی برای بونسای استفاده کنیم؟

برای خاک گلدون این گیاه میشه از انواع ترکیباتی که برای خاک وجود داره استفاده کرد. به طور معمول از خاک معمولی همراه کوکوپیت و پیت ماس برای این گیاه استفاده میشه …

چه زمانی باید گلدون بونسای رو تعویض کنیم؟

زمانی که ریشه‌ های گیاه همه ی حجم گلدون رو اشغال کرد زمان تعویض گلدونه …

چجوری میتونیم گلدون بونسای رو تعویض کنیم؟

برای مطالعه کامل مراحل تعویض گلدان بونسای وارد مقاله بشید …

خلاصه نکات مقاله تعویض گلدان بونسای

بهترین زمان برای تعویض گلدون و خاک بونسای ها قبل از شروع فصل رشدشون هست. زمان مناسب تعویض گلدون برای اکثر گونه های بونسای اواخر زمستان و اوایل بهاره. برای خاک گلدون این گیاه میشه از انواع ترکیباتی که برای خاک وجود داره استفاده کرد. به طور معمول از خاک معمولی همراه کوکوپیت و پیت ماس برای این گیاه استفاده میشه. برای جلوگیری از اینکه ریشه ‌های گیاه بونسای شما همه گلدون رو فرا بگیرن و در نهایت به مرگش منجر بشن، این نکته کلیدیه که تعویض گلدون بونسای خودتون رو به طور منظم و صحیح انجام بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *