تمیز کردن برگ گیاهان

تمیز کردن برگ گیاهان


همانطور که میدونید، تمیز کردن برگ گیاهان و تعویض گلدان در شادابی آنها اهمیت ویژه ای داره. گیاهان آپارتمانی و زینتی که عمدتا در محیط های مختلف مانند: ادارات، شرکت ها، کارخانه ها، بالکن های خانه ها و… استفاده میشه به مراقبت زیادی نیاز داره.

تعویض گلدان گیاهان و انتقال گیاه به یک گلدان بزرگتر در رشد گیاه بسیار تاثیر گذاره. در این مقاله قصد دارم تا شما را انواع روش های مختلف برای تمیز کردن برگ های گیاهان مختلف آشنا کنم.

تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی و تعویض گلدان

تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی و تعویض گلدان


شاید افراد فراوانی از اهمیت تمیز کردن برگ گیاهان اطلاع نداشته باشند.فروشگاه آنلاین گل و گیاه رز فارست همه موارد نگهداری گیاهان را برای شما شرح میده. در حقیقت تمیز کردن برگ های گیاهان سبب میشه تا گیاه شما رشد سریع داشته باشه. زمانی که برگ های گیاهان آپارتمانی شما جایگاه مناسبی برای گرد و غبار ها باشند، قطعا گیاه قادر به دریافت نور و اکسیژن کافی نخواهد بود.

کاهش نور به منزله فعالیت نادرست کلروفیل در گیاهه که همین امر سبب بیمار شدن گیاه خواهد شد. تمیز کردن برگ های گیاهان، روش های گوناگونی داره که در ادامه به این روش ها خواهیم پرداخت.


تغییر گلدان یکی از مهمترین قسمت های مراقبت از گیاهان آپارتمانی میباشه. زیرا گیاهان پس از رشد کافی نیاز به مکان زندگی جدید و بزرگتری خواهند داشت. اگر شما گیاه را به ظرف بزرگتر انتقال ندید، گیاه با مشکلاتی

خرید گیاهان آپارتمانی

مانند: تهویه نامناسب و همچنین کمبود مواد معدنی رو به رو خواهد شد. در این مقاله قصد دارم تا شما را با نحوه انتقال گیاهان مختلف مانند: دیفن باخیا، کالانکوئه، آگلونما، سانسوریا، پرتقال و … آشنا کنم.

چرا روی برگ ها بهتر است، تمیز باشد؟


خیلی از افراد این سوال را مطرح میکنند که چرا روی برگ های بهتره، تمیز باشه؟ در پاسخ به این سوال میشه گفت که کثیف بودن برگ های گیاهان مانع از رشد گیاه خواهد شد. زیرا گیاه به راحتی نمیتونه از طریق ریشه ها تنفس کند و همچنین قادر به دریافت نور کافی نخواهد بود.

بنابراین زمانی که شما برگ های گیاه خود را تمیز کنید در حقیقت به گیاه کمک میکنید تا عملیات فتوسنتز خود را به درستی انجام بده. تمیز کردن برگ گیاهان نیاز به مهارت داره و نباید این کار را ساده در نظر گرفت.

زیرا برخی از گیاهان برگ های حساسی دارند و باید با دقت بیشتری به تمیز کردن آنها بپردازیم. شما میتونید برای تمیز کردن برگ های گیاهان از اسپری براق کننده، روغن زیتون، گلیسیرین، پوست موز، شیر و … استفاده کنید.

مطالب مرتبط: درختچه ها و گل های مناسب تراس و بالکن


آب یکی از رایج ترین روش ها برای تمیز کردن برگ گیاهانه و به گیاه آسیب نخواهد زد اما به شرط آنکه با روش صحیح این کار انجام بشه. مهمترین نکته ای که باید در هنگام شستشوی گیاه با آب، توجه کنید. اینه که گیاه را با آب ملایم شستشو بدید زیرا فشار آب امکان داره، ساقه و برگ های شما را بشکند. توصیه میکنم در هنگام شستشوی گیاه با آب از آبپاش استفاده کنید.

اسپری براق کننده برگ گیاهان کاسپین برای تمیز کردن برگ گیاهان

اسپری براق کننده برگ گیاهان کاسپین برای تمیز کردن برگ گیاهان


عمدتا اسپری براق کننده را میشه برای گیاهان مختلف به جز گیاهانی که برگ های مخملی (مودار) دارند، استفاده کرد. اسپری های براق کننده به گیاه شادابی و نشاط فوق العاده ای را میده.

گیاهان کاسپین یکی از پرطرفدارترین گیاهان خانگیه که برای مراقبت و نگهداری بهتر از این گیاه زیبا، توصیه میشه که هر 2 ماه یکبار از اسپری های براق کننده برای شفافیت این گیاه استفاده بشه.

برای خرید متنوع ترین دسته گل ها کلیلک کنید.

در هنگام استفاده از اسپری های شفاف کننده آنها را زیاد به برگ های گیاه نزدیک نکنید و سعی کنید اسپری را کمی دور تر از گیاه کاسپین نگهدارید.

براق شدن گیاه به محیط زندگی شما زیبایی زیادی را هدیه میکنه و علاوه بر شادابی گیاه، سبب افزایش روحیه شما نیز خواهد شد. در حقیقت اسپری های براق کنند کار شما را بسیار در تمیز کردن راحت خواهد کرد.

نحوه تمیز کردن برگ گیاهان


همانطور که گفته شد، تمیز کردن گیاهان روش های گوناگون مختلفی داره. یکی از جالب ترین روش های تمیز کردن استفاده از شیرهای کم چرب پاستوریزه است.

شاید این سوال برای شما نیز پیش بیاید که چرا از شیر باید برای تمیز کردن گیاه خود استفاده کنیم؟ شیر دارای خواص گوناگونی به ویژه خاصیت های ضد میکروبی و ضد قارچی میباشد که گیاه شما را میتونه در برابر بیماری های مختلف مانند: شپشک، آفت های مختلف، کپک، سفیدک های کرکی و … محافظت کند.

شیر علاوه بر محافظت گیاه در برابر بیماری های گیاهی سبب روشن شدن و شفافیت برگ گیاهان نیز میشه. شما میتونید با اسپری کردن شیر به صورت هفتگی مانع از حمله های شته به گیاه خود بشید.

نگران بو گرفتن برگ ها نباشید زیرا مخلوط کردن شیر با آب سبب از بین رفتن بوی شیر خواهد شد. شما همچنین می توانید از پوست موز نیز برای تمیزکردن و شفاف کردن گیاه خود استفاده کنید.


همانطور که گفته شد نمیتوان از اسپری های براق کننده برای گیاهان مودار (مخملی) استفاده کرد اما شما میتونید با استفاده از مسواک برگ های این گیاهان زیبا را تمیز کنید. ناگفته نماند پس از تمیز کردن هر برگ مسواک را زیر آب کاملا بشویید و خشک کنید.

پاک کردن برگ سانسوریا

پاک کردن برگ سانسوریا


سانسوریا یکی از زیباترین گل های آپارتمانیه که دارای برگ های حساسی میباشه. گاها برگ های زیبا و بلند گیاه سانسوریا سبب میشه تا کودکان به آنها دست بزنند. همین امر سبب به وجود آمدن لکه های مختلف روی برگ های این گیاه خواهد شد.

شاید این سوال برای شما نیز پیش بیاید که چگونه برگ های گیاه سانسوریا را که حساسیت بالایی دارند، تمیز کنیم؟ گیاه سانسوریا را میشه با استفاده از روش های زیر تمیز کرد:

دستمال های مرطوب نخی: ابتدا دستمال نخی را کمی با آب مرطوب کنید و سپس برگ ها را به صورت جداگانه تمیز کنید.

پوست موز: عمدتا پوست موز سرشار از مواد معدنی میباشه که همین امر به شما کمک میکنه تا به راحتی برگ های سانسوریا را تمیز کنید.

شیر: برای تمیز کردن برگ گیاه سانسوریا ابتدا دستمال را با مقداری شیر مرطوب کنید. سپس به آرامی برگ ها را شستشو بدید.


توصیه میشه در هنگام تمیز کردن برگ های گیاه سانسوریا از دستکش استفاده کنید زیرا برگ های این گیاه بسیار حساس میباشه و اگر بدون دستکش این کار را انجام بدید، مجددا گیاه شما لکه خواهد شد.

برای خرید این گیاه جذاب و دوست داشتنی هم میتونین به صفحه فروش ویژه سانسوریا مراجعه کنین!

روغن زیتون برای برگ گیاهان

روغن زیتون برای برگ گیاهان


شاید توصیه های زیادی درباره استفاده از روغن زیتون برای تمیز کردن برگ گیاهان شنیده باشید. در حقیقت این ماده دارای مزیت ها و معایبی میباشه. از مزیت های استفاده از روغن زیتون برا تمیز کردن میتونه به براق کردن برگ ها، باز کردن روزنه های گیاه و … اشاره کرد.

اما استفاده بیش از حد از روغن زیتون گیاه شما را دچار مشکلاتی نیز خواهد کرد. زیرا روغن زیتون چربی خاصی داره و استفاده زیاد از آن سبب میشه برگ های گیاه شما چرب بشه.

برگ های چرب سبب جذب انواع گرد و غبار، آفت و … خواهد شد. بسیاری از کارشناسان متخصص در زمینه پرورش گیاهان آپارتمانی استفاده از روغن زیتون برای تمیز کردن گیاه را توصیه میکنند اما به شرط آنکه از مقدار مشخصی استفاده بشه.

فروشگاه رز فارست با داشتن متخصصین با تجربه در زمینه پرورش گیاهان مختلف به شما کمک میکننه تا گیاهی شاداب و زیبا داشته باشید.

گلیسیرین برای گیاهان


در حقیقت گلیسیرین یک منبع مواد معدنی ویژه برای گیاهانه که اغلب کاربرد بسیار زیادی برای گیاهان داره. از مهمترین آنها میتونه به موارد زیر اشاره کرد:

حفظ سلامتی گیاه: گلیسیرین قادره تا سوخت و ساز گیاه را افزایش بده و ترکیب آن با نیتروژن گیاه سبب تولید اتانول، بوتانول، پروپاندیول، استیک اسید و … میشه. این عناصر به باکتری های مفید اجازه میده تا رشد کنند و از گیاه شما حفاظت کنند.

جلوگیری از کمبود مواد معدنی در گیاه: گلیسیرین حاوی انواع مواد معدنی میباشه و همین امر سبب جلوگیری از کمبود مواد معدنی در گیاه میشه.

جوانه زنی: گلیسیرین به گیاه کمک میکنه تا به سرعت جوانه بزند. آلکالوئید های موجود در گلیسیرین سبب میشه تا بذر های گیاهان در برابر عوامل محیطی محافظت شوند.

رشد گیاه: گلیسیرین سبب تقویت ریشه ها و همچنین رشد سریع گیاهان نیز میشه. شما با حل کردن 10 میلی لیتر گلیسیرین در 1 لیتر آب و اسپری کردن آن روی برگ های گیاه میتونید به رشد گیاه خود کمک کنید.

تغییر گلدان در زمستان


مراقبت از گیاهان به ویژه گیاهان آپارتمانی در فصل های زمستان اهمیت زیادی داره زیرا اغلب گیاهان در این فصل در معرض سرمازدگی هستند، این شرایط برای مدت زمان کوتاهی میباشد زیرا شما با تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی در اواخر فصل زمستان و همچنین اوایل فصل بهار دوباره صاحب یک گیاه سبز خواهید شد.

زمانی که گیاه برگ های تازه ای در میاره به خوبی از این برگ ها محافظت کنید و تمیز کردن برگ گیاهان را به صورت دوره ای انجام بدید تا علاوه بر تقویت به شادابی گیاه نیز کمک کنید.


توصیه میشه اگر گیاهی همیشه سبز دارید تا انتهای زمستان گلدان گیاه را تغییر ندهید؛ البته ناگفته نماند که گلدان برخی از گیاهان مانند: رز های گلدانی و … را باید در فصل زمستان تغییر داد زیرا این گیاهان در فصل زمستان خواب هستند و اگر شما این کار را تا قبل از بیدار شدن گیاه انجام بدید میتونید به رشد آنها کمک زیاد تری کنید.

تغییر گلدان برگ بیدی

تغییر گلدان برگ بیدی


گیاه برگ بیدی یک گیاه تزئینیه که عمدتا در ادارات، کارخانجات، منازل و … استفاده میشه. گیاه برگ بیدی برای رشد مناسب به نور کافی نیاز داره به همین دلیل بهتره که تمیز کردن برگ گیاهان را به صورت مداوم انجام بدید تا گیاه شما رشد سریع تری را داشته باشد.

زمانی که ریشه های این گیاه از خاک بیرون زده باشد نشان دهنده اینه که گیاه برگ بیدی نیاز به یک گلدان بزرگ تر داره. برای عوض کردن گلدان برگ بیدی ابتدا یک گلدان مناسب با سایز گیاه که دارای زهکش باشد را انتخاب کنید و سپس زمانی که خاک گلدان قبلی کاملا خشک شد.

گیاه را به آرامی خارج کنید. در نهایت گیاه را وارد گلدان جدید کنید و گلدان را آنقدر آبیاری کنید تا آب اضافی گلدان از زهکش خارج بشه. در نظر داشته باشید که تعویض گلدان برگ بیدی عمدتا در فصل بهار انجام میشه.

بهترین فصل برای تعویض گلدان

بهترین فصل برای تعویض گلدان


یکی از مهمترین نکاتی که باید در هنگام تعویض گلدان در نظر گرفت اینه که عوض کردن گلدان را در چه فصلی انجام بدیم؟ در مورد گیاهان کوچک که هنوز بالغ نشده اند، نمیشه زمان و فصل دقیقی را برای تعویض گلدان مشخص کرد. شاید شما مجبور باشید گلدان گیاهان نابالغ را هر ماه یکبار تعویض کنید.

اما شرایط برای یک گیاه بالغ کاملا متفاوت می باشد. در حقیقت عوض کردن گلدان برای یک گیاه بالغ به عوامل مختلفی مانند: نوع گیاه و سرعت رشد گیاه مورد نظر و … بستگی دارد.

به طور کلی عوض کردن گلدان در فصل های بهار و پاییز بسیار مناسب میباشه. شما با تعویض گلدان میتونید جان تازه ای را به گیاه خود قبل از گلدهی هدیه بدید. اغلب گیاهان آپارتمان از دسته گیاهان همیشه سبزه. بنابراین بهترین زمان برای تعویض گلدان یک گیاه آپارتمانی در فصل پاییز و بهاره.

تغییر گلدان کالانکوئه

تغییر گلدان کالانکوئه


گیاه کالانکوئه یکی از گیاهان زیبا و پرطرفدار در بین گیاهان آپارتمانی میباشه. گیاهان کالانکوئه دارای گونه های مختلفی میباشه. این گیاه عمدتا به صورت سالانه یا دو سال یکبار نیاز به عوض کردن خاک گلدان خواهد داشت.

البته این بدان معنی نیست که تغییر گلدان را نیز هر دو سال یکبار انجام بدید. در حقیقت شما برای مراقبت بهتر از گیاه کالانکوئه بهتره زمانی که ریشه های گیاه رشد کردند و دیگر فضای کافی در گلدان ها نداشتند، آنها را به گلدان بزرگتر انتقال بدید.

زمان مناسب برای هرس کردن و همچنین تغییر گلدان اواسط زمستان تا اواسط بهاره. برای تغییر گلدان کالانکوئه به صورت زیر عمل خواهیم کرد:

  1. ابتدا گلدانی را که دارای زهکش مناسبه، انتخاب کنید.
  2. اگر خاک گیاه شما خشکه کمی به آن آب اضافه کنید تا به حالت مرطوب (نه خیلی خشک و نه خیلی خیس) در بیایید.
  3. سپس با کمک بیلچه گیاه را به همراه خاک آن از گلدان قدیمی جدا کنید و سپس کمی خاک تازه به گلدان جدید اضافه کنید.
  4. ریشه های فرسوده را از دیگر ریشه ها جدا کنید و سپس گیاه را به همراه خاک های متصل به آن درون گلدان جدید قرار دهید.
  5. در نهایت گیاه را آبیاری کنید.


تغییر گلدان دیفن باخیا

تغییر گلدان دیفن باخیا

دیفن باخیا یکی دیگر از گیاهان پرطرفدار آپارتمانیه که میشه گلدان این گیاه را در هر فصلی تعویض کرد. توصیه میشه تغییر گلدان دیفن باخیا را در محیط سرپوشیده انجام بدید و از تعویض آن در محیط باز خودداری کنید. در شرایط مناسب گیاه دیفن باخیا رشد بسیار زیادی داره و گاها میتونه به 150 تا 185 سانتی متر نیز برسه. برای مراقبت بهتر از این گیاه باید آن را هر از مدتی هرس کرد. مناسب ترین فصل برای هرس گیاهان فصل بهاره. برای تغییر گلدان دیفن باخیا به صورت زیر عمل میکنیم:

ابتدا گلدان مناسبی را متناسب با اندازه گیاه انتخاب کنید.

انتهای گلدان کمی سنگ ریزه بریزد.

سپس گیاه دیفن باخیا را به آرامی از داخل گلدان قبلی جدا کنید.

گیاه را درون گلدان جدید قرار بدید و با خاک های مناسب گلدان را پر کنید.

در نهایت با آبیاری مناسب از باز بودن سوراخ زهکش اطمینان حاصل کنید.
توصیه میشه، قبل از تغییر گلدان به گیاه دیفن باخیا آب ندید تا راحتر گیاه و ریشه از گلدان جدا بشن.

تعویض گلدان پرتقال

تعویض گلدان پرتقال


کاشت نهال پرتقال در گلدان میتونه علاوه بر زیبایی محصولات درشت و آب داری را نیز به همراه داشته باشه؛ به شرط آنکه شرایط محیطی مانند: نور، آبیاری، خاک مناسب و … برای گیاه فراهم باشد.

خاک گلدان درخت پرتقال باید به گونه ای انتخاب شود که بتواند آب به راحتی درون خاک نفوذ کنه. قبل از کاشت درخت پرتقال حتما زهکش گلدان را بررسی کنید.

مناسب ترین زمان برای هرس گیاه پرتقال در فصل بهار و تابستان میباشه. البته ناگفته نماند شما میتونید در فصل های زمستان و پاییز نیز شاخه های شکسته را هرس کنید.


با رشد گیاه پرتقال شما مجبور خواهید بود که گلدان این گیاه را تعویض کنید. شاید این سوال را مطرح کنید که از کجا وقت مناسب تغییر گلدان نهال پرتقال را متوجه شویم؟ در پاسخ به این سوال میشه گفت که شما از بیرون زدگی ریشه پرتقال، خشک شدن سریع خاک پس از آبیاری، علائمی گوناگون در برگ ها و … میتونید متوجه زمان تغییر گلدان بشید.

فصل بهار مناسب ترین فصل برای تغییر گلدان پرتقال میباشه. برای تعویض گلدان ابتدا از خاک مناسب برای این گیاه استفاده کنید و حدود یک سوم از گلدان را پر کنید.

سپس درختچه را از گلدان قدیمی به آرامی به گلدان جدید انتقال بدید. در نهایت آبیاری را تا زمانی ادامه دهید که آب اضافی از زهکش گلدان جدید خارج شود.


تغییر گلدان آگلونما

تغییر گلدان آگلونما

آگلونما یکی از گیاهان محبوب در بین گیاهان زینتی میباشه که دارای 40 نوع گونه گیاهای مختلفه. آگلونما رشد سریعی داره و همین امر سبب میشه تا ریشه های این گیاه در خاک متراکم شوند و سبب خشکی خاک گلدان خواهد شد.

این گیاه یکی از گیاهان همیشه سبزه که مناسب ترین فصل برای تغییر گلدان آن فصل بهار میباشه. برای تعویض این گیاه ابتدا به گلدان تکانی دهید تا خاک و ریشه ها متراکم گیاه از گلدان جدا بشه. سپس کمی خاک و سنگ ریزه در انتهای گلدان جدید بریزید. سپس گیاه را به آرامی در گلدان جدید قرار بدید.

پس از آبیاری و بررسی سالم بودن زهکش حتما برگ های گیاه را تمیز کنید. زیرا تمیز کردن برگ گیاهان سبب جذابیت بیشتر آنها خواهد شد. توصیه می شود برای تمیز کردن برگ های آگلونما از اسپری های براق کننده استفاده نکنید زیرا اسپری های براق کننده به دلیل مواد شیمیایی که دارند سبب از بین رفتن گیاه خواهند شد.


در نظر داشته باشید گیاه آگلونما نیاز به تعویض سالیانه گلدان نخواهد داشت زیرا این گیاه یکی از گیاهان کم رشده. برای مراقبت بیشتر از گیاه آگلونما حتما برگ های خشک شده آن را جدا کنید. چون هرس کردن گیاه آگلونما به رشد آن کمک بهتری خواهد کرد.

تغییر گلدان سانسوریا

تغییر گلدان سانسوریا


سانسوریا نیز یکی دیگر از گیاهان همیشه سبز زیبای خانگی میباشه. اگر تمیز کردن برگ گیاهان سانسوریا را به صورت مداوم انجام بدید. این گیاه به محیط مورد نظر شما جذابیت فوق العاده ای را خواهد بخشید.

زیرا این گیاه دارای برگ های جذاب به شکل یک نیزه یا شمشیره. تغییر گلدان این گیاه با دیگر گیاهان کمی متفاوت تر میباشه. برای تغییر گلدان سانسوریا ابتدا گیاه را از قسمت پایین (نزدیک به ریشه) بگیرید و سپس کمی تکان بدید تا از گلدان کمی جدا بشه.

سپس گلدان جدیدی را که از قبل انتخاب کرده اید را با خاک به اندازه یک چهارم پر کنید. گیاه را درون گلدان جدید قرار بدید و سپس اطراف گیاه سانسوریا را با خاک مناسب پر کنید.

در نهایت گلدان را آبیاری کنید. آبیاری را تا زمانی که خروج آب را از زهکش مشاهده نکرده اید، قطع نکنید. عمدتا گیاه سانسوریا نیازی به تعویض سالیانه گلدان ندارد و شما میتونید هر 3 سال یک بار این گیاه را به گلدان بزرگتری انتقال بدید. همانطور که قبلا گفته شد، مناسب ترین فصل برای تغییرگلدان برای گیاهان همیشه سبز مانند: سانسوریا، بهار میباشه.

خلاصه نکات


این مقاله سعی داشت تا شما را با نحوه تغییر گلدان گیاهان مختلف و همچنین نحوه تمیز کردن برگ گیاهان گوناگون آشنا کنه. به طور کلی تمیز کردن برگ های گیاهان سبب شادابی گیاهان خواهد شد البته ناگفته نماند این کار سبب رشد بهتر گیاهان نیز میشه.

زیرا تمیز بودن برگ ها باعث میشه گیاهان نور بیشتری را جذب کنند. بنابراین عمل فتوسنتز در گیاهان بسیار بهتر از زمانی که برگ های کثیف باشند، صورت خواهد گرفت. تغییر گلدان نیز یکی از راه های مراقبت از گیاهانه و چون گیاهان به تدریج در حال رشد هستند نیاز به فضای بیشتری برای رشد دارند.

در حقیقت زمان تغییر گلدان به نوع گیاه و میزان رشد آن بستگی داره. به طور کلی زمان مناسب برای تغییر گلدان گیاهان، قبل از گلدهی آنها میباشه. اما معمولا تعویض گلدان گیاهان همیشه سبز و زینتی در فصل بهار و تابستان انجام میشه.

فروشگاه رز فارست با داشتن متخصصین با تجربه در زمینه پرورش گیاهان گوناگون میتونه به شما کمک کنه تا گیاهان زیبایی را پرورش بدید.

در حقیقت فروشگاه رز فارست قصد داره تا به محیط زندگی شما، زیبایی خاصی را به وسیله گیاهان جذاب هدیه بده. امیدوارم که این مقاله توانسته باشه شما را با انواع روش های تمیز کردن گیاهان و همچنین تغییر گلدان های مختلف آشنا کنه.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید