نگهداری از گل و گیاه

آسان ترین روش های تکثیر کروتون در منزل!

تکثیر کروتون
4.5/5 - (2 امتیاز)

دوست دارید توی خونه گیاهاتون رو تکثیر کنید؟ کروتون خیلی راحت با روش های مختلف تکثیر میشه و نگهداریش هم خیلی سخت نیست. کروتون، گیاهی آپارتمانی و خیلی زیباست که به دلیل زیبایی خاصی که داره در بین افراد زیادی محبوب شده. کروتون گیاهی همیشه سبزه و نمونه‌های زیادی داره. این گیاه رو در آپارتمان میشه به راحتی پرورشش داد و تکثیرش کرد. کروتون انواع مختلفی مانند کروتون گورخری، معمولی، گره‌ای و پنجه مرغی داره که شما میتونید همه این نمونه‌ها رو در خونتون پرورش بدید و تکثیرشون کنید. کروتون برگ هایی به رنگ های مختلف داره. رنگهایی مثل قرمز، زرد، نارنجی، سبز، سیاه، صورتی و سفید. ارتفاع این گیاه تا 3 متر میرسه. نگهداری از این گیاه شرایط ویژه خودش رو داره که در صورت رعایت نکردنش، برگ هاش ریزش پیدا میکنن.

آسان ترین روش های تکثیر کروتون در منزل!

تکثیر کروتون پرتقالی

بهترین زمان قلمه‌ زنی کروتون اواخر بهار تا اوایل تابستونه. ولی توجه داشته باشید که در خونه و شرایط گلخونه ای میشه در هر فصلی اقدام به تکثیر و ریشه دار کردن این گیاه کرد. این گیاه شرایط گرم رو دوست داره و باید در بستری گرم تکثیر بشه لذا باید دمای بستر رو حدود 21 تا 24 درجه سانتی گراد نگه دارید.

یادتون باشه که برای برش زدن قلمه ها از چاقو و یا قیچی تمیز و ضد عفونی شده استفاده کنید تا گیاه و قلمه ها آلوده نشن. ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا به آموزش تکثیر کروتون بپردازیم. اگه شما هم از این گیاه زیبا تو خونتون نگهداری می کنید و قصد دارید که تکثیرش کنید با ما همراه باشید.

تکثیر کروتون پرتقالی

قلمه زدن کروتون در خاک

برای تکثیر کروتون از این روش ابتدا قلمه هایی جوان از ساقه ی گیاه به طول 8 تا 15 سانتی متر با کمک چاقو یا قیچی جدا کنید. سعی کنید برش قلمه ها رو به صورت مورب برش بزنید تا سطح بیشتری از قلمه با خاک در تماس باشه. همه ی برگ های قلمه ها رو به جز 3 تا 2 برگ بالایی جدا کنید تا گیاه بتونه بیشتر انرژی خودش رو صرف ریشه زایی کنه.

برای عملکرد بهتر میتونید قبل از کاشت قلمه ها در داخل خاک هورمون ریشه زایی فرو کنید. خاک مناسب برای کاشت قلمه ها مخلوطی از پوکه یا ماسه، پرلیت و پیت ماسه. این ترکیب خاک به اندازه ی کافی غنی نیست ولی برای رشد قلمه مناسبه.

برای غنی کردن ترکیب میتونید خاک برگ و کمپوست هم بهش اضافه کنید. این قلمه ها به نور و گرمای زیادی برای رشد نیاز دارن پس گلدون حاوی قلمه ها رو در محلی با نور زیاد و دمای حدود 24 درجه سانتی گراد قرارشون بدید.

برای ایجاد شرایط گلخونه ای و رشد بهتر قلمه ها میتونید روی اونا رو با پلاستیکی شفاف بپوشونید. هفته ای 1 تا 2 بار به قلمه ها آب بدید. ریشه زایی بین 6 تا 8 هفته طول میکشه. بعد از ریشه دار شدن و دادن برگ جدید، گیاه رو به گلدون جدیدی منتقلش کنید. نگران نباشید نگهداری از گیاه کروتون سخت نیست.

قلمه زدن کروتون در خاک

قلمه زدن کروتون در آب

ابتدا قلمه هایی به طول 8 تا 15 سانتی متر تهیه کنید. مانند روش قبل برگ های نیمه ی پایینی قلمه رو به طور کامل بکنید به طوری که در آخر تنها 2 تا 3 برگ باقی بمونه. قلمه ها رو داخل ظرف یا لیوانی آب قرارشون بدید. قلمه ها رو در محلی پر نور و گرم قرارشون بدید. در شرایط مساعد قلمه ها بعد از 3 تا 6 هفته ریشه میدن. بعد از گذشت مدتی که ریشه ها بلندتر شدن و گیاه برگ های جدیدی داد میتونید اون رو به گلدون منتقلشون کنید.

با هم بخوانیم: علت گندیدن قلمه در اب | چجوری از گندیدن قلمه در اب جلوگیری کنیم؟

قلمه زدن کروتون در آب

خوابانیدن هوایی

یک ساقه ی بلند از گیاه رو انتخاب کنید. اگه برگی بر روی قسمتی که انتخاب کردید وجود داره که مزاحم کارتونه، حذفش کنید. از یک چاقوی مناسب یا کاتر که تمیزه و به خوبی ضد عفونی شده کمک بگیرید. پوست ساقه ی گیاه رو جدا کنید. این کار رو باید با صبر و دقت زیادی انجام بدید تا به دستتون و گیاه آسیبی نرسه.

مراقب آوند های آبکش و چوبی گیاه باشید. قسمتی از ساقه رو که پوست اون رو کندید، به هورمون ریشه زایی آغشته کنید. دور این قسمت رو با خزه ی اسفاگنوم بپوشونید. روی خزه رو به کمک کیسه ای پلاستیکی محکم ببندید به صورتی که هوا داخلش نباشه. بالا و پایین کیسه رو با چسب محکم ببندید تا تبادل هوایی با محیط بیرون صورت نگیره.

خزه اسفاگنوم رو قبل از استفاده داخل آب بذارید تا کاملا مرطوب بشه و بعد اون رو از آب خارجش کنید و اندکی فشار بدید تا آب های اضافیش خارج بشه. این خزه خاصیت قارچ کشی داره و تا 10 برابر وزنش آب نگه میداره. بعد از مشاهده ی ریشه ها در کیسه ساقه رو از محل رویش ریشه ها با وسیله ای مناسب قطع کنید و با همون خزه ها در گلدونی جدید بکاریدش.

خوابانیدن هوایی

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

معرفی زیباترین گل آپارتمانی با برگهای رنگی

با این گیاهان استوایی آپارتمانی به استوا سفر کنید!

آسان ترین روش های تکثیر فیکوس الاستیکا را بیاموزید!

سوالات متداول درباره تکثیر کروتون

بهترین زمان قلمه‌ زنی کروتون کیه؟

بهترین زمان قلمه‌ زنی کروتون اواخر بهار تا اوایل تابستونه …

دمای بستر چقدر باید باشه؟

این گیاه شرایط گرم رو دوست داره و باید در بستری گرم تکثیر بشه لذا باید دمای بستر رو حدود 21 تا 24 درجه سانتی گراد نگه دارید …

با چه روش هایی میتونیم کروتون رو تکثیرش کنیم؟

برای مطالعه کامل روش های تکثیر گیاه کروتون وارد مقاله بشید …

برای کاشت قلمه ها در خاک از چه ترکیب خاکی استفاده کنیم؟

برای کاشت قلمه ها مخلوطی از پوکه یا ماسه، پرلیت و پیت ماسه. این ترکیب خاک به اندازه ی کافی غنی نیست ولی برای رشد قلمه مناسبه …

خلاصه نکات مقاله تکثیر کروتون

دوست دارید توی خونه گیاهاتون رو تکثیر کنید؟ کروتون خیلی راحت با روش های مختلف تکثیر میشه و نگهداریش هم خیلی سخت نیست. کروتون، گیاهی آپارتمانی و خیلی زیباست. این گیاه رو در آپارتمان میشه به راحتی پرورشش داد و تکثیرش کرد. بهترین زمان قلمه‌ زنی کروتون اواخر بهار تا اوایل تابستونه. ولی توجه داشته باشید که در خونه و شرایط گلخونه ای میشه در هر فصلی اقدام به تکثیر و ریشه دار کردن این گیاه کرد. این گیاه شرایط گرم رو دوست داره و باید در بستری گرم تکثیر بشه لذا باید دمای بستر رو حدود 21 تا 24 درجه سانتی گراد نگه دارید.

یادتون باشه که برای برش زدن قلمه ها از چاقو و یا قیچی تمیز و ضد عفونی شده استفاده کنید تا گیاه و قلمه ها آلوده نشن. ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا به آموزش تکثیر کروتون بپردازمیم. اگه شما هم از این گیاه زیبا تو خونتون نگهداری می کنید و قصد دارید که تکثیرش کنید با ما همراه باشید.

2 دیدگاه در “آسان ترین روش های تکثیر کروتون در منزل!

  1. نیلوفر حامد گفت:

    سلام ممنون از محتوای آموزشی تون
    من فیکوسم افتاده به برگ ریزی باید چیکار کنم؟

    1. صادق گفت:

      سلام باید سعی کنی بیشتر در معرض آفتاب باشه حداقل شیش ساعت در روز باید آفتاب بگیره در ضمن خاک گلدون اگر خاک برگ کوره ای باشه بهتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *