گل و گیاه در زندگی

تاریخ روز کودک ۱۴۰۲ | تاریخ روز جهانی کودک

تاریخ روز کودک ۱۴۰۲
3.5/5 - (2 امتیاز)

تاریخ روز کودک ۱۴۰۲ کیه؟ روز کودک در تقویم ملی ایران روز ۱۶ ماه مهر هست و هفته ملی کودک فرصتی برای یادآوری جایگاه حقوق کودکان و نوجوانان تلقی میشه. روز جهانی کودک در سراسر جهان انگیزه‌ای برای توجه به حقوق کودکانه. کشورهای جهان بنا بر سنت و فرهنگ خودشون، این روز رو به روش های مختلف برگزار میکنن. این روز در کشور ما ایران در روز ۱۶ مهر ماه جشن گرفته میشه.

تاریخ روز کودک ۱۴۰۲

در سال ۱۹۴۶ بعد از جنگ جهانی دوم در قاره اروپا، مجمع عمومی سازمان ملل به‌ منظور حمایت از کودکان، سازمانی به نام یونیسف رو ایجاد کرد که اولین بار “انجمن بین‌ المللی ویژه کودکان سازمان ملل” نام گرفت. در سال ۱۹۵۳، یونیسف یکی از بخش‌های دائمی در سازمان ملل متحد شد و روز ۸ اکتبر رو به عنوان روز جهانی کودک نام‌ گذاری کرد. کودک براساس ماده یک پیمان‌ نامه حقوق کودک به هر انسان کمتر از ۱۸ سال گفته میشه. مگر اینکه که قانون قابل اعمال در مورد کودک سن قانونی کمتری رو تعیین کرده باشه. این کنوانسیون شامل ۵۴ ماده و دو پروتکل اختیاریه که چهار اصول پایه‌ ای اون رو تشکیل میده. این اصول ها به شرح زیر هستند.

  • هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببره.
  • کودکان حق حیات دارن و باید رشد کنن.
  • زمانی‌ که در رابطه با کودکان تصمیم‌ گیری میشه، باید منافع عالیه کودکان در راس قرار بگیره.
  • کودکان حق دارن آزادانه عقاید و نظرات خودشون رو ابراز کنن و این نظرات در تمامی اموری که بهشون مربوط میشه، باید مورد توجه قرار بگیره.
تاریخ روز کودک ۱۴۰۲

تاریخ دقیق روز کودک ۱۴۰۲ در تقویم شمسی

تاریخ دقیق روز کودک در تقویم شمسی مصادف هست با روز یکشنبه ۱۶ مهر سال ۱۴۰۲

تاریخ دقیق روز کودک ۱۴۰۲ در تقویم قمری

تاریخ دقیق روز کودک ۱۴۰۲ در تقویم قمری مصادف هست با روز یکشنبه ۲۲ ربیع الاول سال ۱۴۴۵

تاریخ دقیق روز کودک ۱۴۰۲ در تقویم میلادی

تاریخ دقیق روز کودک ۱۴۰۲ در تقویم قمری مصادف هست با روز یکشنبه ۸ اکتبر سال ۲۰۲۳

تاریخ روز جهانی کودک

روز جهانی کودک در حدود ۵۰ کشور جهان در تاریخ یکم ماه ژوئن جشن گرفته میشه اما این روز از سوی یونیسف ۲۰ نوامبر تعیین شده. این روز در برخی از کشورها از جمله نیوزلند در اولین یکشنبه ماه مارچ، در تایوان و هنگ گنگ روز چهارم آوریل، در بنگلادش روز ۱۷ ماه مارچ، در فلسطین روز پنجم آوریل، در ترکیه روز ۲۳ آوریل، در کره جنوبی و ژاپن روز پنجم ماه مِی و در اسپانیا و انگلیس دومین یکشنبه ماه مِی برگزار میشه.

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

لحظه تحویل سال 1402

تاریخ روز جهانی زن در سال ۱۴۰۱

تاریخ جشن سپندارمذگان | روز سپندارمذگان ۱۴۰۱

سوالات متداول درباره تاریخ روز کودک ۱۴۰۲

تاریخ روز کودک ۱۴۰۲ کیه؟

برای اطلاع از تاریخ روز کودک ۱۴۰۲ در تقویم های مختلف وارد مقاله بشید …

تاریخ روز جهانی کودک کیه؟

روز جهانی کودک در حدود ۵۰ کشور جهان در تاریخ یکم ماه ژوئن جشن گرفته میشه اما این روز از سوی یونیسف ۲۰ نوامبر تعیین شده …

اصول پایه ای تعییین شده یونیسف برای کودکان چی هستن؟

هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببره.
کودکان حق حیات دارن و باید رشد کنن.
زمانی‌ که در رابطه با کودکان تصمیم‌ گیری میشه، باید منافع عالیه کودکان در راس قرار بگیره.
کودکان حق دارن آزادانه عقاید و نظرات خودشون رو ابراز کنن و این نظرات در تمامی اموری که بهشون مربوط میشه، باید مورد توجه قرار بگیره …

چرا روز کودک در تقویم قرار داده شده؟

روز کودک و هفته ملی کودک فرصتی برای یادآوری جایگاه حقوق کودکان و نوجوانان تلقی میشه …

خلاصه نکات مقاله تاریخ روز کودک ۱۴۰۲

روز کودک در تقویم ملی ایران روز ۱۶ ماه مهر هست و هفته ملی کودک فرصتی برای یادآوری جایگاه حقوق کودکان و نوجوانان تلقی میشه. روز جهانی کودک در سراسر جهان انگیزه‌ای برای توجه به حقوق کودکانه. کشورهای جهان بنا بر سنت و فرهنگ خودشون، این روز رو به روش های مختلف برگزار میکنن.

این روز در کشور ما ایران در روز ۱۶ مهر ماه جشن گرفته میشه. در سال ۱۹۴۶ بعد از جنگ جهانی دوم در قاره اروپا، مجمع عمومی سازمان ملل به‌ منظور حمایت از کودکان، سازمانی به نام یونیسف رو ایجاد کرد که اولین بار “انجمن بین‌ المللی ویژه کودکان سازمان ملل” نام گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *