دسته بندی نشده

تاریخ روز جهانی زن در سال ۱۴۰۱

تاریخ روز جهانی زن
5/5 - (4 امتیاز)

تاریخ روز جهانی زن کیه؟ روز جهانی زنان روز بزرگداشت جهانیه که هر ساله در روز ۸ مارس برای بزرگداشت دستاوردهای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و اقتصادی زنان جشن گرفته میشه. این روز تقریبا به عنوان یک نقطه کانونی در جنبش حقوق زنان نمحسوب میشه تا توجهات رو به موضوعاتی مثل برابری جنسیتی، خشونت و سوء استفاده علیه زنان جلب کنه.

روز زن نخستین بار توسط حزب سوسیالیست آمریکا در شهر نیویورک در روز ۲۸ فوریه ۱۹۰۹ سازماندهی شد. این کار الهام‌ بخش نمایندگان آلمانی در کنفرانس بین‌ المللی زنان سوسیالیست در سال ۱۹۱۰ بود تا پیشنهاد تخصیص روز ویژه زنان برای هر سال رو بدن، گرچه این افراد تاریخ مشخصی رو برای این روز انتخاب نکردن.

این روز در ابتدا به‌عنوان یک رویداد سیاسی سوسیالیستی در بین احزاب سوسیالیست آمریکا، آلمان و اروپای شرقی آغاز شد، اما بعد از گذشت زمانی با فرهنگ خیلی از کشورها آمیخته شد به طوری که روز بین‌ المللی زنان در بسیاری از کشورها رنگ و بوی سیاسی خودش رو از دست داده و تبدیل به مناسبتی شده تا مردان عشق خودشون رو به زنان نشون بدن. روز جهانی زنان به اشکال مختلف در سراسر دنیا جشن گرفته میشه.

تاریخ روز جهانی زن

سالانه میلیون ها نفر زن و مرد در تمامی نقاط جهان در روز 8 ماه مارس با ترتیب اجتماعات و گرد همایی ها این روز رو جشن میگیرن. انتخاب روز 8 مارس به عنوان روز زن بخاطر مبارزه زنان کارگر فابریکه نساجی کتان در سال ۱۸۵۷ میلادی در شهر نیویورک آمریکا بر میگرده.

شرایط کاری سخت و غیر انسانی با دستمزد کم کارگران زن در اوایل قرن بیستم که همراه با مردان در کشورهای صنعتی وارد فابریکات و بازار کاری شده بودن اونا رو وادار به مبارزه علیه این بی عدالتی کرد. در این روز کارگران نساجى زن در یک کارخانه بزرگ پوشاک براى اعتراض علیه شرایط بسیار سخت کارى و وضعیت اقتصادی خودشون دست به اعتصاب زدن. در ادامه با تاریخ روز جهانی زن در تقویم های مختلف آشنا خواهید شد.

تاریخ روز جهانی زن

روز زن در تقویم میلادی

تاریخ دقیق روز جهانی زن در تقویم میلادی مصادف هست با روز چهارشنبه ۸ مارس سال ۲۰۲۳.

روز زن در تقویم شمسی

تاریخ دقیق روز جهانی زن در تقویم شمسی مصادف هست با روز چهارشنبه ۱۷ اسفند سال ۱۴۰۱.

روز زن در تقویم قمری

تاریخ دقیق روز جهانی زن در تقویم قمری مصادف هست با روز روز چهارشنبه ۱۵ شعبان سال ۱۴۴۴.

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

ولنتاین ۱۴۰۱ کیه؟ | ولنتاین 2023

تاریخ دقیق شب یلدا 1401 | تاریخ شب یلدا 2022

همه چیز را درباره تاریخچه روز ولنتاین اینجا بخوانید!

سوالات متداول درباره تاریخ روز جهانی زن

روز جهانی زن در چه روزی جشن گرفته میشه؟

روز جهانی زنان روز بزرگداشت جهانیه که هر ساله در روز ۸ مارس برای بزرگداشت دستاوردهای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و اقتصادی زنان جشن گرفته میشه …

چرا روز 8 مارس روز جهانی زن اعلام شده؟

انتخاب روز 8 مارس به عنوان روز زن بخاطر مبارزه زنان کارگر فابریکه نساجی کتان در سال ۱۸۵۷ میلادی در شهر نیویورک آمریکا بر میگرده …

روز زن در تقویم شمسی در سال 1401 چه روزیه؟

تاریخ دقیق روز جهانی زن در تقویم شمسی مصادف هست با روز چهارشنبه ۱۷ اسفند سال ۱۴۰۱ …

روز زن در تقویم قمری چه روزیه؟

تاریخ دقیق روز جهانی زن در تقویم قمری مصادف هست با روز روز چهارشنبه ۱۵ شعبان سال ۱۴۴۴ …

خلاصه نکات مقاله تاریخ روز جهانی زن

روز جهانی زنان روز بزرگداشت جهانیه که هر ساله در روز ۸ مارس برای بزرگداشت دستاوردهای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و اقتصادی زنان جشن گرفته میشه. این روز تقریبا به عنوان یک نقطه کانونی در جنبش حقوق زنان نمحسوب میشه تا توجهات رو به موضوعاتی مثل برابری جنسیتی، خشونت و سوء استفاده علیه زنان جلب کنه.

سالانه میلیون ها نفر زن و مرد در تمامی نقاط جهان در روز 8 ماه مارس با ترتیب اجتماعات و گرد همایی ها این روز رو جشن میگیرن. در این مقاله با تاریخ روز جهانی زن در تقویم های مختلف آشنا خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *