از بین بردن پشه سیاه گلدان

ازبین بردن پشه سیاه گلدان


داشتن گیاهان درون ساختمان علاوه بر زیبایی که به محیط زندگی ما میده، سبب افزایش روحیه افراد نیز میشه. بنابراین داشتن یک گیاه زیبا در خانه اهمیت بالایی داره و میتونه از برخی بیماری های روحی جلوگیری کنه؛ اما برخی از اوقات حشرات مختلف سبب میشه تا گیاه شما از بین بره. اما در این مقاله مجموعه رز فارست قصد داره تا شما را با برخی از روش های مختلف برای از بین بردن پشه سیاه گلدان آشنا کنیم.

راهکار های از بین بردن پشه سیاه گلدان

راهکار های از بین بردن پشه سیاه گلدان


پشه سیاه گلدان یکی از حشرات خطرناک برای گیاهان آپارتمانی و گیاهانی که در گلدان کشت میشه، هستند. این پشه ها به وسیله تخم گذاری در خاک سبب از بین رفتن گیاه شما میشه.

به این گونه که لاور های این حشره پس از به وجود آمدن از ریشه گیاه تغذیه میکنه و در نهایت سبب مرگ گیاه شما خواهند شد. بنابراین از بین بردن پشه سیاه گلدان بسیار مهمه. برای این کار روش های مختلفی وجود داره؛ که برخی از آنها عبارتند از:

استفاده از سرکه

تخریب محیط زندگی این حشرات و کشتن آنها

استفاده از چسب مخصوص

استفاده از مایع ظرفشویی

استفاده از سنگ های تزیینی و یا شن

سایر روش ها

از بین بردن پشه سیاه گلدان با سرکه


سرکه یکی از روش های موثر و کارآمد برای از بین بردن پشه سیاه گلدان میشه. زیرا سرکه سبب میشه تا محیط ریشه اسیدی بشه. برای انجام این کار مقداری سرکه را با آب مخلوط کنید و سپس مخلوط سرکه و آب را در ناحیه ریشه بریزید.

این کار را تا زمانی ادامه بدید تا این مخلوط از زهکش گلدان خارج بشه. با این کار شما تمامی لارو های ناحیه ریشه را از بین خواهید برد و ریشه را از دسترس پشه ها خارج خواهید کرد. شما علاوه بر سرکه میتونید از مواد شوینده نیز استفاده کنید.

کشتن پشه های خاک گلدان


شما میتونید پشه های خاک یا همان پشه های سیاه گلدان را با تخریب محیط زندگیشان نیز از بین ببرید؛ اما این کار ممکنه به گیاه خود شما نیز آسیب بزنه. زیرا برای تخریب محیط زندگی این حشرات شما باید خاک را خشک نگه دارید.

پشه های سیاه برای زندگی نیاز به محیطی مرطوب دارند و اگر شما طول دوره آبیاری را افزایش بدید؛ به راحتی میتونید این پشه ها را از بین ببرید. در این روش ممکنه گیاه شما با تنش رو به رو بشه. برای جلوگیری از آسیب جدی شما میتونید به وسیله اسپری از طریق برگ یا ساقه های، گیاه را آبیاری کنید.

توصیه میشه برای خشک کردن محیط ریشه به جای آبیاری طولانی مدت از سنگ های تزیینی و یا شن استفاده کنید. زیرا پشه های خاک در نواحی بالای گلدان تخم ریزی میکنند و اگر شما این نواحی را با سنگ های تزیینی پر کنید دیگر این حشرات نمیتونند از محیط مرطوب ریشه استفاده کنند و ریشه شما در امان خواهد بود.

از بین بردن پشه های ریز با چسب مخصوص

نابودی پشه با چشم

روش دیگر برای از بین بردن پشه سیاه گلدان استفاده از چسب های مخصوصه. این روش بسیار ساده و سریع میباشه. شما برای استفاده از چسب مخصوص پشه های ریز گلدان کافیه تا این چسب ها را در کنار برگ های گیاهان تان قرار بدید.

خاصیت این چسب ها سبب میشه تا پشه های ریز به این چسب گرایش پیدا کنند و پس از نشستن روی این چسب دیگر قادر به پرواز نباشند. عمدتا این چسب ها به صورت زرد رنگ میباشند. چسب های مخصوص سبب میشه تا پشه های بالغ نیز به تله بیفتند و نتونند روی سطح خاک تخم ریزی کنند.

از بین بردن پشه گلدان با مایع ظرفشویی

یکی از روش های پر استفاده برای از بین بردن پشه سیاه گلدان استفاده از مایع ظرفشویی و یا صابون ها میباشه. پشه های سیاه گلدان در محیط های قلیایی و بازی نیز مانند محیط های اسیدی نمیتونند دوام بیاورند. برای این روش ابتدا چند قطره مایع ظرفشویی یا کمی صابون رنده شده را درون ظرفی بریزید.

سپس کمی آب به آن اضافه کنید و مایع ظرفشویی و آب را به خوبی مخلوط کنید. سپس این مخلوط را درون یک ظرف اسپری بریزد و سطح گلدان را هر روز با آن شستشو بدید. این کار سبب از بین رفتن لارو های سطح خاک خواهد شد.

از بین بردن پشه های ریز در منزل

برطرف کردن حشرات گیاهان در منزل


پشه های عمدتا موجودات مراحمی میباشند. برای دور کردن آنها از محیط خانه به ویژه از گیاهان میتونید از دود استفاده کنید. به طور مثال یک شمع در کنار گلدان خود قرار بدید. شما همچنین میتونید برای دفع این پشه های مزاحم از مخلوط آب و صابون استفاده کنید.

برای جلوگیری از ورود پشه ها شما میتونید از پوشانده قسمت های باز خانه نیز استفاده کنید. شما میتونید از سوزاندن برخی روغن های خاص نیز برای دور کردن پشه های ریز از خانه ها استفاده کنید.

برای این کار ابتدا بینی و دهان خود را با پارچه ای مرطوب کاملا بپوشانید و سپس مواد مورد نظر را در یک ظرف بسوزانید و سپس دود ناشی از سوختگی را درون محیط اتاق پخش کنید تا پشه های ریز دور شوند.

از بین بردن کرم گلدان

اگر از باغبان های درباره کرم های درون خاک سوال کنید قطعا آنها این موجودات را بسیار سودمند معرفی خواهند؛ اما این موضوع برای گلدان ها و گیاهان آپارتمانی نیز صدق خواهد کرد؟ قطعا پاسخ این سوال منفی میباشه.

زیرا کرم ها عمدتا از برگ های درختان برای زنده ماندن خود تغذیه میکنند. چون در گلدان ها فضای زیادی وجود نداره و گیاه درون گلدان نیز برگ های خشک شده زیادی نداره. بنابراین این موجودات نمیتونند از برگ های گیاهان مختلف درون گلدان تغذیه کنند.

این موجودات برای زنده نگهداشتن خود به سراغ ریشه های خشک شده گیاه میره و گاها به این ریشه نیز بسنده نمیکنند و از ریشه های تازه هم تغذیه میکنند. همین امر سبب از بین رفتن ریشه گیاه شما خواهد شد.

حال شاید این سوال را بپرسید که چگونه این کرم ها را از بین ببریم؟ شما برای از بین بردن کرم گلدان میتونید از سه روش استفاده کنید. روش اول استفاده از سم مخصوص کرم های درون خاکه.

شما مقدار مشخصی از این سم را با مقدار آب معینی طبق دستورالعمل سم مورد نظر مخلوط کنید و سپس هفته ای یک بار این محلول را به گیاه بدید. این کار را 3 بار تکرار کنید تا کرم گلدان از بین بره.

روش دوم استفاده از آب تنباکو به جای سم میباشد. در نهایت روش سوم تعویض خاک گلدانه که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

گلام پشه زده چیکار کنم

اگر گل های شما پشه زده باشد شما میتونید با روشن کردن یک شمع درون گلدان آنها را از محیط گلدان دور کنید؛ اما گاهی اوقات این پشه ها مانند: پشه های سیاه گلدان روی سطح خاک تخم ریزی میکنند. برای از بین بردن پشه سیاه گلدان شما میتونید از تعویض خاک گلدان استفاده کنید.

برای انجام این کار ابتدا خاک های سطح را به آرامی به ظرف دیگری منتقل کنید و مراقب باشید تا سطح خاک زیاد به هم نریزه. بهم ریختن خاک منجر میشه تا لاور ها به قسمت های پایین نفوذ و شکسته شوند. پس از خارج کردن خاک های آلوده از خاک تمیز استفاده کنید و مجدد گلدان را پر کنید.

خاک آلوده را به محیطی بسیار دور منتقل کنید. در نهایت تا چند روز بعد از قارچ کش استفاده کنید زیرا این پشه ها قادر هستند تا ریشه شما را نیز مریض کنند. بنابراین برای جلوگیری از بیماری های قارچی، ریشه گیاهان خود را با استفاده از قارچ کش ها در امان نگه دارید.

از بین بردن هزارپا در گلدان

نابود کردن هزارپا در گلدان


هزارپا نیز مانند پشه های سیاه و کرم های گلدان سبب آسیب رساندن به ریشه گیاه و در نهایت منجر به از بین بردن گیاه میشه. زیرا این موجود مانند کرم های گلدان برای زنده نگهداشتن خود از ریشه گیاه تغذیه میکنند.

بنابراین وجود آنها در گلدان ها بسیار خطرناکه. اگر در خانه فرزند کوچک دارید حتما مراقب این حشرات خطرناک باشید. شما میتونید برای کشتن هزارپای گلدان میتونید از روش های از بین بردن پشه سیاه گلدان استفاده کنید. زیرا هزارپای گلدان نیز از محیط مرطوب برای زندگی استفاده میکنه.

بنابراین شما میتونید از سنگ های تزیینی یا شن، تعویض خاک گلدان و … استفاده کنید. آسان ترین راه برای کشتن هزارپای گلدان استفاده از سم ایکون (درجه 10) میباشه. برای انجام این روش ابتدا سم را با آب مخلوط کنید.

سپس راه زهکش گلدان را مسدود کنید و محلول خود را به گلدان اضافه کنید تا گلدان از محلول اشباع بشه. کمی صبر کنید تا هزارپا از بین بره. در نهایت راه زهکش را باز کنید و هزارپای مرده را از گلدان خارج کنید.

خلاصه نکات مقاله


همانطور که گفته شد، گیاهان آپارتمانی زیبایی خاصی را به محیط خانه های هدیه میکنند؛ اما این گیاهان نیاز به مراقبت های ویژه ای در برابر برخی از بیماری ها و حملات حشرات دارند.

یکی از این حشرات پشه سیاه یا همان پشه خاک گلدان میباشه. برای از بین بردن پشه سیاه گلدان شما میتونید از روش های گوناگون استفاده کنید. برخی از مهمترین روش های از بین بردن پشه سیاه گلدان که عمدتا بی خطر نیز هستند، عبارتند از:


• استفاده از آب و مایع ظرفشویی
• تعویض خاک
• استفاده از سنگ های تزیینی
• استفاده از چسب های ویژه برای از بین بردن پشه سیاه گلدان
• سایر روش ها

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید