نگهداری از گل و گیاه

سریع ترین روش های از بین بردن هزارپای گلدان در منزل

سریع ترین روش های از بین بردن هزارپای گلدان در منزل
3.9/5 - (10 امتیاز)

امروزه نگهداری از گیاهان آپارتمانی بخشی از زندگی‌های مدرن شدهه. گیاهان زیبایی که فضای سبز و دلنشینی رو به آپارتمان‌ها کوچیک و جمع‌ و جور ما اضافه میکنن و البته علاوه بر زیباتر کردن خونه، به تامین اکسیژن تازه، دفع سموم و … هم کمک میکنن. با این حال این زیبایی‌های طبیعی گاهی اوقات طعمه‌ی بیماری‌ها و حشرات میشن. درحالی که خیلی از این مشکلات به راحتی قابل رفع هستن اما برخی دیگه ممکنه باعث آسیب‌های جبران‌ ناپذیر به گیاهان بشن. یکی از رایج‌ترین مشکلات صاحبان گیاهان آپارتمانی، آلوده شدن گیاهان به حشراته. موضوع این مقاله ما هم روش های از بین بردن هزارپای گلدان هست.

سریع ترین روش های از بین بردن هزارپای گلدان در منزل

از بین بردن هزارپای گلدان

اگه در اطراف گلدون گیاهانتون هزار پا دیدید نگران نباشید. گرچه این موجود کوچیک به نظر ترسناکه اما راه‌های از بین بردنش نسبتا آسونه. به هرحال اگه زود دست به کار بشید بهتره و آسیب قابل‌ توجهی به گیاهان شما وارد نمیشه. از اونجایی که هزارپاها گیاه‌ خوار هستن آسیبی به انسان وارد نمیزنن اما مطمئنا برای گیاهان شما مضر خواهند بود. به این ترتیب دونستن راه‌های رهایی از این آفت به شما کمک میکنه گیاهانتون رو از آسیب حفظ کنید. در ادامه این مقاله به بررسی روش های از بین بردن هزارپای گلدان میپردازیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

روش های از بین بردن هزار پا گلدان

روش های مختلفی برای خلاص شدن از هزارپا در گیاهان گلدونی وجود داره. اما همیشه توصیه میشه که قبل از استفاده از سموم دفع آفات شیمیایی، از روش های آلی استفاده کنید. هزارپا همچنین میتونه برای گیاهان گلدون شما مفید باشه چون مواد گیاهی تجزیه شده رو مصرف میکنه و خاک رو هم غنی میکنه. بنابراین پیشنهاد میکنیم از کشتن هزارپا خودداری بشه مگه اینکه لازم باشه. زمانی باید هزارپا رو خطر بدونید که شروع به تغذیه از نهال و گیاهان جوان شما در باغ بکنه و در این صورت تبدیل به آفت میشه. در ادامه با این 7 روش از بین بردن هزارپای گلدان آشنا میشید.

روش های از بین بردن هزار پا گلدان

حیوانات مفید رو جذب کنید

برخی از حیوانات هستن که دوست دارن از هزارپا ها تغذیه کنن. بنابراین اگه بتونید اونا رو به گیاهان گلدونتون نزدیک کنید، این راه حل جواب میده. حیواناتی مثل قورباغه، وزغ، زاغ و کبوتر دوست دارن هزارپای رو بخورن. شما همچنین میتونید در باغچه یا باغتون چند مرغ پرورش بدید که هزارپا رو میخورن. مزیت مرغ ها اینه که میتونید مقداری تخم مرغ و کود مرغ هم دریافت کنید. این راه حل تنها در صورتی جواب میده که گیاهان گلدون شما در فضای باز باشه و باغی داشته باشید که بتونه برای نگهداری این حیوانات مناسب باشه.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد از بین بردن کرم گلدان

هزارپا رو از گیاهان جدا کنید

بهترین روش استفاده از دستتون و برداشتن از خاک گیاهانه. بعدا میتونید اونا رو خیلی دور از گیاهان آزاد کنید. باید مراقب باشید که هزارپا له نشه و استرس نداشته باشید چون اونا بعد از له شدن ماده شیمیایی آزاد میکنن و باعث بوی بدی میشن. برخی از افراد ممکنه به این ماده شیمیایی حساسیت داشته باشن. در برخی موارد نادر، هزارپایی وجود داره که دچار گزش شده و میتونه سمی باشه. اگه ترجیح نمیدید با استفاده از دستتون اونا رو لمس کنید میتونید از یک جفت دستکش باغبانی استفاده کنید.

از خاک دیاتومه استفاده کنید

خاک دیاتومه ماده فسیل شده موجودات میکروسکوپیه که به دیاتوم معروفه. این مواد رو میتونید در نزدیکی بستر رودخونه ها، دریاچه ها، رودها و اقیانوس پیدا کنید. فرم پودر شده این ماده برای خلاص شدن از بند پایان مناسبه. این حشرات هستن که دارای یک بدن قطعه قطعه شده با اسکلت بیرونی هستن. پودر خاک دیاتومه دارای لبه های میکروسکوپی تیزه که در مفاصل این حشرات قرار میگیره. اونا پوسته خارجی حشرات رو بریده و باعث کم آبیشون میشن که در نهایت باعث از بین رفتن حشرات میشه. میتونید این پودر رو روی خاک گلدونتون اسپریش کنید و هزارپاها بعد از تماس با اون میمیرن. خاک دیاتومه آلی هست و چند روز طول میکشه تا پودر روی هزارپا تأثیر بذاره.

از خاک دیاتومه استفاده کنید

روش استفاده از خاک دیاتومه

اطمینان حاصل کنید که وقتی که بچه ها و حیوانات خونگی از گیاهان گلدون دور هستن ، پودر رو اسپری کنید. همچنین، موقع پاشیدن خاک، حتماً از ماسک استفاده کنید. خاک دیاتومه سمی نیست اما در صورت استنشاق پودر میتونه ریه ها رو تحریک کنه. بهتره که پودر خاک دیاتومه رو با آب مخلوط کنید و بعد روی خاک گلدون اسپریش کنید. این کار کمک میکنه تا ذرات خاک در هوا پخش نشه. بعد از خشک شدن آب ، خاک دیاتومه موثر واقع میشه.

استفاده از اسید بوریک

یک جایگزین برای استفاده از خاک دیاتومه، اسید بوریکه. این ماده رو میتونید از غرفه های فروش مواد شوینده و یا خشک شویی ها تهیه کنید. اسید بوریک مثل خاک دیاتومه کار میکنه و وقتی هزارپا ها پودر رو میخورن، در بدنشون مثل یک سم عمل میکنه و اونا رو از بین میبره. توصیه میشه در صورتی که از حیوانات و یا کودکان نگهداری نمیکنید از اسید بوریک به جای دیاتومه استفاده کنید.

استفاده از اسید بوریک

استفاده از سموم آفت کش شیمیایی

پیشنهاد میکنیم این راه رو به عنوان آخرین گزینه در نظر بگیرید. این موارد رو فقط در مواقعی که در باغ شما هجوم هزارپا زیاده استفاده کنید. اگه در گلدون ها سبزیجات کاشتید، پیشنهاد میکنیم از این گزینه شیمیایی استفاده نکنید چون امکانش هست که سبزیجات رو آلوده کنه. با سموم دفع آفات شیمیایی به سرعت از شر هزارپا خلاص میشید اما مدتی در خاک گلدون باقی میمونن. بعضی از اونا ممکنه روی حشرات مفیدی که ممکنه در گیاهان گلدون شما زندگی کنن هم تأثیر بذارن.

برای خلاص شدن از هزارپا میتونید از سموم دفع آفات حاوی مواد شیمیایی مثل Bendiocarb ، Carbaryl ، Propoxur ، Cyfluthrin یا Pyrethrin استفاده کنید. خیلی مهمه که دستورالعمل های ذکر شده توسط سازنده در مورد این بطری های سموم دفع آفات رو دنبال کنید. اگه بیش از حد استفاده کنید، خطر ایجاد سمیت در خاک گلدون رو دارید. این در نهایت باعث از بین رفتن حشرات و خود گیاه میشه.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

خاک گلدون رو تعویض کنید

اگه در خاک گلدون شما هجوم سنگینی از هزارپا وجود داره، یک گزینه راحت خلاص شدن از شر خاک گلدون و تعویض گلدان هست. این بدین معنیه که شما باید گیاه رو از یک گلدون به گلدون دیگه با خاک جدید منتقلش کنید. قبل از قرار دادن گیاه در خاک جدید حتماً هزارپایی رو که ممکنه روی ریشه گیاه شما باشه رو ازش جدا کنید.

 • یک گلدون جدید تهیه کنید و اون رو با خاک گلدون تازه پر کنید. پایه گیاه رو بگیرید و به آرومی روی گلدون بزنید تا خاک اطراف ریشه شل بشه.
 • بعد از بیرون اومدن گیاه از گلدون، اطمینان حاصل کنید که تا حد ممکن خاک گلدون رو از ریشه خارج کنید. در گلدون جدید یک سوراخ در مرکز خاک گلدون ایجاد کنید.
 • ریشه گیاه رو در سوراخ قرارش بدید و اطراف ریشه ها رو با خاک گلدون بپوشونید. خاک گلدون رو به خوبی آبیاریش کنید تا آب از پایین تخلیه بشه.
خاک گلدون رو تعویض کنید

استفاده از تله

کاملا طبیعیه که نخواید هیچ تماس یا ارتباط نزدیکی با هزارپا داشته باشید. در این صورت از راه‌های دیگه ای برای از بین بردن هزارپا در گلدون باید استفاده کنید. برای این کار میتونید تله‌هایی رو بسازید که در ادامه ساخت یک نمونه تله رو بهتون آموزش میدیم.

تله‌ی بتری پلاستیکی

برای درست کردن یک تله نیاز به یک بتری پلاستیکی با درپوش، شلنگ نازک و چسب خواهید دارید. برای آماده کردن این تله یک تکه میوه داخل بطری بندازید. درپوش بتری رو به اندازه‌ی قطر شلنگ سوراخ کنید و شلنگ رو ازش عبور بدید تا بخشی ازش داخل بتری قرار بگیره. این شلنگ رو میتونید با نوار چسب روی بتری محکمش کنید.

بتری رو طوری روی خاک گلدونتون قرار بدید که شلنگ در تماس با خاک باشه. هزارپاهای داخل گلدون به به احتمال زیاد به میوه‌ی داخل بطری جذب میشن و برای تغذیه از اون به داخل بطری پلاستیکی حرکت میکنن. بعد از داخل شدن، هزارپاها دیگه قادر به خارج شدن از بطری نیستن. از این تله میتونید تا زمانی استفاده کنید که همه‌ی هزارپاها از بین برن. این روش از بین بردن هزارپا در گلدون شاید کمی زمان بگیره اما به حذف تعداد قابل‌ توجهی از هزارپاها رو به تله میندازه.

بهترین سم برای کشتن هزارپا در گلدان

بهترین سم برای کشتن هزارپا در گلدان

سم دیازینون، آیکون، مالاتیون و سوین هم برای از بین بردن هزارپا و کرم خاکی و …. مناسب هستن. شما میتونید این سم ها رو از گل فروشی ها تهیه کنید. در مورد سم مالاتیون، نحوه مصرف به این شکله که یک قاشق چای خوری از سم رو با یک لیتر آب مخلوط میکنید و بعد کل خاک گلدون رو باهاش آبیاری میکنید به صورتی که هیچ قسمتی از خاک خشک نمونه و آب اضافی از زیر گلدون خارج بشه. سم آیکون دارای سه درجه ده، پانزده و بیست هست که برای مصارف خونگی و گلدونه. فقط از آیکون ده استفاده کنید، استفاده از مقادیر بالاتر در مصارف خونگی باعث سوختن ریشه گیاه و از بین رفتن گیاه میشه.

یک راه خوب برای استفاده از سم آیکون اینه که ته گلدون رو با یک پلاستیک مسدود کنید تا آب خارج نشه. بعد سمی رو که در آب حل کردین به گیاه بدین. این قدر بدین تا گلدون پر بشه. چون آب نمیتونه خارج بشه بالا میاد. ده دقیقه صبر کنید و بعد پلاستیک رو از ته گلدون بردارین تا اب خارج بشه. اینجوری هزارپاها میمیرن. بعد از یک هفته اگه در خاک باز هم هزارپا مشاهده کردین، باید کار رو دوباره تکرار کنید. این ها تخم های هزارپا قبلی ها بودن و حالا بیرون اومدن. اگه بعد از سم پاشی هزارپا از بین نرفت باید حتما خاک گلدون رو عوض کنید.

تشخیص هزارپا در گلدان

بدن هزارپا بین 2 تا 5 سانتی متره، دارای پاهای زیادیه و موقع استراحت یا مردن این پاها حالت جمع شدگی به خودشون میگیرن. اکثر هزارپاها قهوه ای یا سیاه هستن اما برخی از گونه ها نارنجی یا قرمز هستن. رژیم غذاییشون از چوب و مواد گیاهی در حال پوسیدن تشکیل شده. اونا ممکنه در فصول خیلی مرطوب به خونه حمله کنن.

تشخیص هزارپا در گلدان

روش های جلوگیری از ورود هزارپا به گلدان

اگه خاک گیاهان شما دچار آفت هزارپا شده با استفاده از هر یک از روش‌هایی که در بالا بهشون اشاره کردیم میتونید این آفت رو از بین ببرید. هر روش هم مزایا و معایبی داره که میتونید متناسب با شرایطتون ازشون استفاده کنید. با این حال بهترین راه شاید، پیشگیری از حمله‌ی این آفت به گیاهان باشه. برخی از روش‌های پیشگیرانه و آسون برای به حداقل رسوندن حمله‌ی هزارپاها وجود داره که در ادامه بهشون اشاره میکنیم.

 • نظارت منظم باغ و گلدون‌ها و از بین بردن مواد گیاهی آسیب‌دیده. چون که گیاهان پوسیده و مرده هزارپا رو به خودشون جذب میکنن.
 • هر گونه وسایل و تجهیزات اضافی و بدون مصرف رو که حشراتی مثل هزارپا یا حلزون ممکنه به عنوان پناهگاه استفاده کنن، از بین ببرید.
 • از آبیاری بیش از حد گیاهانتون دوری کنید چون که هزارپایان جذب محیط‌های مرطوب میشن.
 • همیشه آب اضافی گیاهانتون رو تخلیه کنید و از گلدون‌هایی با زهکشی مناسب استفاده کنید.
روش های جلوگیری از ورود هزارپا به گلدان

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

بیماری های قارچی و سوختگی در گیاهان اپارتمانی | ترفند های از بین بردن قارچ گل

همه چیز درباره بیماری های گیاهان | تشخیص علائم قارچ در گیاهان

انواع روش‌های از بین بردن قارچ گلدان در خانه!

سوالات متداول درباره از بین بردن هزارپای گلدان

هزارپا رو چجوری باید از بین ببریم؟

ما در این مقاله 7 روش رو برای از بین بردن هزار پا به شما شرح دادیم که متناسب با شرایطتون میتونید هر کدوم از این روش ها رو استفاده کنید …

بهترین سم برای کشتن هزارپا چیه؟

سم دیازینون، آیکون، مالاتیون و سوین هم برای از بین بردن هزارپا و کرم خاکی و …. مناسب هستن. شما میتونید این سم ها رو از گل فروشی ها تهیه کنید …

برای جلوگیری از ورود هزارپا به گلدون چیکار کنیم؟

نظارت منظم باغ و گلدون‌ها و از بین بردن مواد گیاهی آسیب‌دیده. چون که گیاهان پوسیده و مرده هزارپا رو به خودشون جذب میکنن.
هر گونه وسایل و تجهیزات اضافی و بدون مصرف رو که حشراتی مثل هزارپا یا حلزون ممکنه به عنوان پناهگاه استفاده کنن، از بین ببرید.
از آبیاری بیش از حد گیاهانتون دوری کنید چون که هزارپایان جذب محیط‌های مرطوب میشن.
همیشه آب اضافی گیاهانتون رو تخلیه کنید و از گلدون‌هایی با زهکشی مناسب استفاده کنید.

خاک دیاتومه چیه؟

خاک دیاتومه ماده فسیل شده موجودات میکروسکوپیه که به دیاتوم معروفه …

خلاصه نکات مقاله از بین بردن هزارپای گلدان

اگه در اطراف گلدون گیاهانتون هزار پا دیدید نگران نباشید. گرچه این موجود کوچیک به نظر ترسناکه اما راه‌های از بین بردنش نسبتا آسونه. به هرحال اگه زود دست به کار بشید بهتره و آسیب قابل‌ توجهی به گیاهان شما وارد نمیشه. از اونجایی که هزارپاها گیاه‌ خوار هستن آسیبی به انسان وارد نمیزنن اما مطمئنا برای گیاهان شما مضر خواهند بود. به این ترتیب دونستن راه‌های رهایی از این آفت به شما کمک میکنه گیاهانتون رو از آسیب حفظ کنید. در ادامه این مقاله به بررسی روش های از بین بردن هزارپای گلدان میپردازیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

4 دیدگاه در “سریع ترین روش های از بین بردن هزارپای گلدان در منزل

 1. مهسا دوستی گفت:

  من شنیده بودم هزار پا برای گیاها خوبم هست آفتارو میخوره چرا از بین ببریم؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام مهسا عزیز!
   هرکی بهتون اینو گفته حسودی گیاهای خوشگلتونو کرده وگرنه هزارپا نه برای گیاه خوبه نه برای خانوما خونه دار!

 2. عسل گفت:

  ببخشید الان بهترین و قوی ترین سم برای آفات داخل خاک کدومه؟!

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام استفاده از سم برای هر افت فرق داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *