آشنایی با گل و گیاه

تفاوت گل رز ایرانی با رز هلندی چیست؟

تفاوت گل رز ایرانی با رز هلندی
امتیاز یادتون نره!

تفاوت گل رز ایرانی با رز هلندی چیه؟ گل های رز تقریبا حدود هفتاد میلیون سال قدمت دارن. اولین بقایای سنگواره ی کشف شده از گل رز مربوط به هفتاد میلیون سال پیش و در ایالت کلورادو آمریکا هست. در قرن هجدهم میلادی کاشت گل رز برای اشراف کشور فرانسه که خودشون تحت تاثیر باغبانی سلطنتی انگلیس بودن رواج زیادی پیدا کرد و این در حالی بود که کاشت گل رز در خاورمیانه تنها به دلیل مصارف دارویی و همچنین به دلیل استفاده از گل رز در ساخت عطر ها، مصرف میشد.

گفته میشه که همسر ناپلئون، ژوزفین به کاشت و گردآوری گل رز علاقه ی خیلی زیادی داشت و در ابتدا در حدود 250 گونه رز مختلف رو از کشورهای چین و ژاپن و سراسر دنیا گرد آوری کرد.

تفاوت گل رز ایرانی با رز هلندی چیست؟

تفاوت گل رز ایرانی با رز هلندی

رز هلندی بخریم یا رز ایرانی؟ فرق گل رز ایرانی و هلندی چیه؟ قیمت گل رز هلندی و قیمت گل رز ایرانی چقدره؟ این سوالی هست که بیشتر مردم وقتی که قرار هست سفارش گل بدن یا از گل فروشی به صورت حضوری خرید کنن باهاشون مواجه میشن. در این  مقاله از رزفارست بهتون میگیم که رز ایرانی با رز هلندی چه تفاوت هایی داره و هر کدوم بیشتر برای چه مناسبت هایی کاربرد دارن.

رز هلندی اصطلاحا در بین گل فروشی ها و تولید کننگان گل و گلخونه داران به گونه از رزهای اصلاح نژاد شده گفته میشه که نسبت به رزهای اصلاح نژاد نشده دوامشون بیشتره، رزهای هلندی ظاهر یک دست تر و اندازه درشت تری دارن. این رزها هم مثل رزهای ایرانی در ایران تولید میشن و فقط قلمه ی اولیشون اکثرا از خارج از کشور وارد شده و در گلخونه ها پروش داده میشه. در ادامه به بررسی تفاوت ها می پردازیم.

اندازه گل رز

گل های رز هلندی عموما درشت تر از گل های رز ایرانی هستن. اندازه گل های هلندی میتونه با توجه به نژاد گل و هم نوبت گلدهی متفاوت باشه اما به طور کلی رزهای هلندی درشت تر از رزهای ایرانی هستن. گل رز هلندی در حدود 4 تا 5 سانتی متر  قطر داره. در حالی که رزهای ایرانی معمولا نصف این مقدار هستن. از نظر ارتفاع ساقه هم رزهای هلندی ارتفاع بیشتر و ساقه های قطورتری دارن. ارتفاع گل رزهلندی معمولا بین 80 تا 100 سانتی متره در صورتی که رزهای ایرانی عموما 50 تا 60 سانتی متر ارتفاع دارن.

اندازه گل رز

ماندگاری گل رز

گل های رز هلندی به گونه ای از نظر ژنتیکی اصلاح شدن که دوام بیشتری داشته باشن و مدت بیشتری شاداب و با طراوت باقی بمونن. در مقابل گل رز ایرانی دوام کمتری داره و زودتر پژمرده میشه. رزهای هلندی معمولا بین 3 تا 5  روز در دمای اتاق موندگاری دارن ولی رزهای ایرانی نهایتا 2 تا 3 روز موندگاری دارن و زودتر پژمرده میشن. البته ماندگاری گل رز به نحوه نگهداری شما هم بستگی داره اما به طور کلی نگهداری گل رز در باغچه و گلدان کار سختی نیست.

رنگ گل رز

گل های رز هلندی دارای رنگ بندی بیشتری هستن و در رنگ های متنوعی مثل رز قرمز، رز زرد، رز سفید، رز شیری، رز صورتی، رز یاسی، رز نارنجی، رز سبز، رز مشکی، رز ابلق و ده ها رنگ دیگه پرورش داده میشن. در صورتی که رزهای ایرانی تنوع رنگ کمی دارن و معمولا فقط رنگ قرمزشون پرورش داده میشه و سایر رنگ ها در بازار تقاضا ندارن. گل رز از گل های ارزان برای گل آرایی محسوب میشه و نسبت به گل هایی مانند ارکیده از قیمت بسیار بالایی برخوردار نیست و با توجه به رنگبندی هاش برای گل آرایی خیلی مناسبه.

رنگ گل رز

جنس گلبرگ ها

گل های رز ایرانی گلبرگ های نازکی دارن در صورتی که رزهای هلندی گلبرگ های ضخیم تر و مقاوم تری دارن. گلبرگ ها در گل های رز هلندی با توجه به نژاد رز متفاوته ولی همشون دارای بافت و نقش هستن که در بازار اصطلاحا بهش رز مخملی هم میگن.

قیمت گل رز

قیمت گل رز هلندی با توجه به هزینه های تولید و پرورشش بیشتر از رز ایرانیه و به همین دلیل قیمت فروشش در بازار هم بیشتره. رزهای هلندی معمولا 4 تا 5 برابر قیمت رزهای ایرانی هستن. رز هلندی بین 8 تا 12 هزار تومان و رز ایرانی بین 1000 تا 2000 تومان به فروش میرسن.

در مجله گل وگیاه رزفارست بخوانید: فرق بین گیاهان پتوس و فیلودندرون

سوالات متداول درباره تفاوت گل رز ایرانی با رز هلندی

تفاوت گل رز ایرانی با رز هلندی چیه؟

تمامی تفاوت های گل رز هلندی و رز ایرانی در این مقاله شرح داده شدن …

قیمت رز هلندی بیشتره یا رز ایرانی؟

قیمت گل رز هلندی با توجه به هزینه های تولید و پرورشش بیشتر از رز ایرانیه و به همین دلیل قیمت فروشش در بازار هم بیشتره …

قیمت گل رز چقدره؟

قیمت گل رز با توجه به نوع گل میتونه متفاوت باشه اما به طور کلی رز های هلندی بین 8 تا 12 هزار تومان و رز های ایرانی بین 1000 تا 2000 تومان به فروش میرسن …

گل های رز هلندی در چه رنگ بندی هایی موجود هستن؟

گل های رز هلندی دارای رنگ بندی بیشتری هستن و در رنگ های متنوعی مثل رز قرمز، رز زرد، رز سفید، رز شیری، رز صورتی، رز یاسی، رز نارنجی، رز سبز، رز مشکی، رز ابلق و ده ها رنگ دیگه پرورش داده میشن …

خلاصه نکات مقاله تفاوت گل رز ایرانی با رز هلندی

رز هلندی بخریم یا رز ایرانی؟ فرق گل رز ایرانی و هلندی چیه؟ قیمت گل رز هلندی و قیمت گل رز ایرانی چقدره؟ این سوالی هست که بیشتر مردم وقتی که قرار هست سفارش گل بدن یا از گل فروشی به صورت حضوری خرید کنن باهاشون مواجه میشن. ما در این مقاله از رزفارست سعی کردیم که به بررسی تفاوت گل رز ایرانی با رز هلندی بپردازیم ات شما عزیزان در زمان خرید این گل ها دچار سردرگمی نشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *