نگهداری از گل و گیاه

ساده ترین روش های درمان بیماری ها و مشکلات گیاه بابا ادم

بیماری ها و مشکلات گیاه بابا ادم
5/5 - (2 امتیاز)

بابا آدم یا آلوکازیا یک گیاه آپارتمانی خاصه که با ظاهر زیبایش میتونه هر کسی رو عاشق خودش بکنه. البته گیاه آلوکازیا با وجود ظاهر جذابش یک گیاه خیلی حساسه و بیماری های مختلفی این گیاه رو تهدید میکنن. ما در این مقاله به بررسی بیماری ها و مشکلات گیاه بابا ادم و نحوه پیشگیری از این مشکلات میپردازیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

بیماری ها و مشکلات گیاه بابا ادم

شما برای داشت یک گیاه بابا آدم سالم باید علت زرد شدن بابا آدم، علت کوچیک شدن برگ بابا آدم و سوختگی برگ بابا آدم، انواع آفات و … رو بدونید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

بیماری ها و مشکلات گیاه بابا ادم

لکه های سوخته روی برگ ها

لکه های سوخته روی برگ ها ناشی از غبارپاشی زیر نور مستقیمه. درسته که آلوکازیا به رطوبت نیاز داره و باید غبارپاشی بشه، اما بهتره که غبارپاشی در سایه انجام بشه تا گیاه آسیب نبینه.

نازک شدن برگ ها

در این حالت یا مواد مغذی گیاه کمه و یا رطوبتش کافی نیست. برای تامین رطوبت غبارپاشی روزانه رو فراموش نکنید. یک راه دیگه تامین رطوبت ساخت جزیره برای گیاهه. به این صورت که زیر گلدونی رو با سنگریزه پر کنید و روی اون تا نیمه آب بریزید. در نهایت گلدون رو روی زیر گلدونی قرار بدید.

با هم بخوانیم: آموزش درمان بیماری های سانسوریا با روش های آسان!

کم رنگ و شفاف شدن برگ ها

کم رنگ شدن برگ ها معمولا در اثر نور شدید آفتابه. کمبود مواد مغذی خاک هم میتونه باعث این مسئله بشه. علت رو پیدا کنید و برای رفعش اقدام کنید.

قهوه ای شدن نوک برگ ها

قهوه ای شدن نوک برگ های آلوکازیا ناشی از تشنه موندن گیاهه. آبیاری منظم و به موقع میتونه از این عارضه پیشگیری کنه.

قهوه ای شدن نوک برگ ها

کوچیک شدن برگ بابا آدم

کوچیک بودن برگ های جدید دو دلیل عمده داره. یا مواد مغذی گیاه کمه و یا گلدونش براش بزرگه. حتما باید اندازه گلدون با گیاه متناسب باشه تا رشد گیاه متوقف نشه. همچنین برای تقویت بابا آدم میتونید در فصول رشد از کودهای مخصوص طبق دستورالعمل استفاده کنید.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

ریزش برگ های سالم

مشاهده ریزش برگ ها به شما نشون میده که نور گیاه کمه. برای متوقف کردن ریزش برگ ها گیاه رو به مکانی با نور بیشتر منتقلش کنید.

افتادگی گیاه به طرفین

اگه دیدید که گیاهتون به طرفین افتادگی پیدا کرده، سریعا اون رو آبیاریش کنید. این مشکل به دلیل تشنه موندن گیاه و گرمای محیط پیش میاد. شما میتونید گلدون گیاه رو به مدت نیم ساعت داخل آب بذاریدش تا سرحال بشه. غبارپاشی هم میتونه به رفع مشکل کمک کنه.

افتادگی گیاه به طرفین

لکه های قهوه ای با هاله زرد روی برگ ها

مشاهده لکه های قهوه ای مایل به سیاه و به دنبالش ریزش برگ ها میتونه نشونه پوسیدگی گیاه باشه. گیاه آلوکازیا به قارچ ها حساسه و نباید آب روی برگ هاش بمونه. بیماری لکه برگی یکی از مشکلات گیاه بابا آدمه که در صورت خیس موندن برگ ها و ساقه ها بروز میکنه. عدم آبیاری بیش از اندازه، خشک نگه داشتن برگ های گیاه و فراهم کردن تهویه مناسب برای گیاه میتونه از بروز این بیماری پیشگیری کنه.

بی حال شدن برگ

بابا آدم گیاهیه که باید در مکانی با تهویه ی خوب قرار داشته باشه و اگه در محیطی بسته و کم نور قرار داشته باشه دوام زیادی نداره. محیط گرم و یا دارای نوسان دما و افراط و تفریط در آبیاری و شرایط نامناسب محیط نگهداری، باعث میشه که این گیاه طراوت و شادابیش رو از دست بده و از بین بره.

سعی کنید محیطی با شرایط فوق برای گیاه مهیا کنید و هر زمان خاک گلدون خشک بود به گیاه آب بدید برای اینکه متوجه بشید خاک گلدون در عمق خشکه یا هنوز رطوبت داره میتونید یک سیخ چوبی در خاک فرو کنید و چند ثانیه نگه دارید، بعد سیخ رو بیرون بیارید اگه ذرات خاک به سیخ چسبیده باشه نشون دهنده ی اینه که خاک هنوز رطوبت داره و نیازی به آبیاری نیست. در غیر این صورت و در صورتی که سیخ چوبی خشک و بدون ذرات خاک باشه، میتونید گلدون رو آبیاریش کنید.

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

زرد شدن و ریزش برگ ها

یکی دیگه از مشکلات گیاه بابا ادم زرد شدن و ریزش برگ هاست. زرد شدن برگ گل بابا آدم از آبیاری بیش از حد ناشی میشه. ممکنه خاک گیاه باتلاقی شده باشه. باید زهکشی خاک رو بررسی کنید و از باز بودن سوراخ زهکش مطمئن بشید. فواصل آبیاری رو بیشتر کنید تا گیاه در اثر پوسیدگی از بین نره. پس برای جلوگیری از زرد شدن آلوکازیا حتما باید تعادل آبیاری رو رعایت کنید.

زرد شدن و ریزش برگ ها

شل شدن ساقه بابا آدم

شل شدن ساقه بابا آدم دلایل مختلفی داره که از جمله این دلایل میشه به آبیاری نامناسب، زهکشی ضعیف خاک و همچنین عدم تغذیه اصولی گیاه اشاره کرد.

شل شدن ساقه بابا آدم

آبیاری نامناسب

هم آبیاری زیاد و هم آبیاری کم هر دو از دلایل و یا علت شل شدن ساقه بابا آدم هستن به طوری که اگه میزان آب دهی گیاه کم باشه، رطوبت به خوبی در آوندهای ساقه جریان نداره و گیاه خمیده میشه. از طرف دیگه اگه میزان آبیاری گیاه خیلی زیاد باشه، ریشه های بابا آدم به مرور زمان پوسیده میسن و در جذب آب و مواد غذایی موفق عمل نمیکنن.

بهترین زمان برای آبیاری این گیاه فوق العاده زیبا وقتیه که 15 سانتی متر سطح خاک خشک شده باشه و هرگز رطوبت نداشته باشه. از طرف دیگه بهترین روش آب دهی بابا آدم، اینه که در زمان آبیاری همه جای خاک مرطوب باشه و حتما آب اضافی از انتهای گلدون خارج بشه.

زهکشی ضعیف خاک

گاهی اوقات آبیاری بابا آدم به بهترین نحو ممکن انجام میشه اما چون خاک گلدون نامناسبه، ساقه گیاه شل میشه و حالت خمیدگی پیدا میکنه. اگه بعد از آبیاری گیاه مشاهده میکنید که آب اضافه زیر 15 ثانیه از انتهای گلدون خارج میشه، تردید نداشته باشید که مشکل گیاه شما از زهکشی بیش از حد خاک گلدون نشات میگیره، یعنی خاک زیادی سبک شده.

در طرف مقابل اگه بعد از آبیاری گیاه مشاهده میکنید که آب به سختی به لایه های پایینی خاک نفود میکنه و یا اینکه 40 تا 50 ثانیه طول میکشه تا از انتهای گلدون خارج بشه، مطمئن باشید که علت شل شدن ساقه بابا آدم شما به خاطر زهکشی خیلی کم خاک گیاهتونه، یعنی خاک فوق العاده سنگینه.

با توجه به نکاتی که گفتیم اگه مشکل گیاه شما از زهکشی زیاد خاک نشات میگیره، برای درمان بابا آدم کافیه تنها خاک گلدون رو تعویض کنید تا گیاه شما به مرور زمان احیا بشه. ترکیب کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت برای گیاه مناسبه. برای احیا بابا آدم پیشنهاد میکنیم قبل از تعویض خاک حتما مقداری قارچ کش رو روی ریشه های گیاه اسپری کنید تا با خیال آسوده تری بتونید خاک گیاهتون رو تعویض کنید.

تغذیه کم و غیر اصولی

عناصر غذایی هر کدوم نقش متفاوتی در رشد گیاهان دارن و برای داشتن ساقه محکم و سالم باید عناصری مثل کلسیم و نیتروژن در اختیار ریشه گیاه باشه. به طوری کلی بابا آدم گیاهیه که هر 12 ماه سال نیاز به تغذیه اصولی و مستمر داره بنابراین شما باید ماهانه یک بار گیاهتون رو با کودهای کامل و متعادل به اندازه 20 سی سی یا گرم در 1/5 لیتر آب تغذیه کنید. این نکته رو در نظر بگیرید که این مواد غذایی بعد از چندین مرتبه آبیاری گیاه شستشه میشن و از محدوده ریشه خارج میشن.

در نتیجه، اگه تغذیه گیاهتون با چیزی که گفتیم مغایرت داره، تردید نداشته باشید که علت شل شدن ساقه بابا آدم شما به خاطر تغذیه غیر اصولی گیاهتونه بنابراین برای احیای بابا آدم پیشنهاد میکنیم از همین حالا روند تغذیه اصولیش رو شروع کنید.

آفات گیاه بابا آدم

بیماری های قارچی و سوختگی در گیاهان اپارتمانی میتونن باعث به وجود اومدن آفات در گیاهان بشن. در ادامه شما رو با آفات این گیاه آشنا میکنیم.

کنه عنکبوتی

اگه برگ های گیاهتون تار عنکبوت گرفته و برگ ها زرد میشن نشونه حمله کنه هست. در این صورت باید سریعا گیاه آفت زده رو از بقیه گیاهانتون دور کنید. برگ های تار عنکبوتی رو جدا کنید تا بیماری منتشر نشه. گیاه رو با آب پر فشار بشویید. در نهایت استفاده از سموم کنه کش میتونه موثر باشه.

کنه عنکبوتی

شپشک آردآلود

این آفت ماده ای آرد مانند در سطح بدنش داره که به صورت پودر سفید رنگی روی گیاه دیده میشه. برای مبارزه با شپشک آرد آلود یک پنبه رو به الکی آغشته کنید و برگ های گیاه رو باهاش کاملا تمیز کنید.

شپشک آردآلود

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

بیماری های نخل کنتیا + راه درمان

بیماری های گل شمعدانی و راه های درمان آن

بیماری های گیاه برگ انجیری و راه های درمان آن

سوالات متداول درباره بیماری ها و مشکلات گیاه بابا ادم

علت لکه های سوخته روی برگ های بابا ادم چیه؟

لکه های سوخته روی برگ ها ناشی از غبارپاشی زیر نور مستقیمه. درسته که آلوکازیا به رطوبت نیاز داره و باید غبارپاشی بشه، اما بهتره که غبارپاشی در سایه انجام بشه تا گیاه آسیب نبینه …

علت قهوه ای شدن نوک برگ های بابا ادم چیه؟

قهوه ای شدن نوک برگ های آلوکازیا ناشی از تشنه موندن گیاهه. آبیاری منظم و به موقع میتونه از این عارضه پیشگیری کنه …

علت نازک شدن برگ های بابا ادم چیه؟

در این حالت یا مواد مغذی گیاه کمه و یا رطوبتش کافی نیست. برای تامین رطوبت غبارپاشی روزانه رو فراموش نکنید. یک راه دیگه تامین رطوبت ساخت جزیره برای گیاهه. به این صورت که زیر گلدونی رو با سنگریزه پر کنید و روی اون تا نیمه آب بریزید. در نهایت گلدون رو روی زیر گلدونی قرار بدید …

علت شل شدن ساقه بابا آدم چیه؟

از جمله دلایل شل شدن ساقه گیاه بابا آدم میشه به آبیاری نامناسبل و زهکشی ضعیف خاک اشاره کرد …

خلاصه نکات مقاله بیماری ها و مشکلات گیاه بابا ادم

بابا آدم یا آلوکازیا یک گیاه آپارتمانی خاصه که با ظاهر زیبایش میتونه هر کسی رو عاشق خودش بکنه. البته گیاه آلوکازیا با وجود ظاهر جذابش یک گیاه خیلی حساسه و بیماری های مختلفی این گیاه رو تهدید میکنن. شما برای داشت یک گیاه بابا آدم سالم باید علت زرد شدن بابا آدم، علت کوچیک شدن برگ بابا آدم و سوختگی برگ بابا آدم، انواع آفات و … رو بدونید. پس حتما این مقاله رو تا پایان مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *