نگهداری از گل و گیاه

بیماری و مشکلات گیاه پدیلانتوس + روش درمان

بیماری و مشکلات گیاه پدیلانتوس
5/5 - (1 امتیاز)

بیماری و مشکلات گیاه پدیلانتوس چیه؟ پدیلانتوس گیاهی از خانواده افوربیاسه هست و نام علمیش هم Euphorbia tithymaloides هست. این گیاه، بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری شمال و مرکز آمریکاست. در شرایط مطلوب، پدیلانتوس ساقه‌ای مستقیم و صاف نداره و در محل اتصال برگ به ساقه، زاویه‌ای وجود داره. به همین دلیل یکی از نام‌های متدوال پدیلانتوس در انگلیسی، گیاه زیگزاگ هست. در پدیلانتوس برگ ها متناوب، ساده و یا مرکب هستن و در برخی انواعش، داراى گوشواره‌ هستن.

گیاه دپیلانتوس گیاهی مقاوم با شرایط نگهداری آسونه که میتونه به راحتی در داخل آپارتمان رشد کرده و زیبا باقی بمونه. این گیاه هم مثل گیاهان آپارتمانی دیگه در صورت مناسب نبودن شرایط نگهداری ممکنه به بیماری هایی دچار بشه که برای درمان هر بیماریش بهتره که در ابتدا علت رو شناسایی و بعد درصدد رفعش اقدام کنید. به همین علت ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا به بررسی بیماری و مشکلات گیاه پدیلانتوس پبردازیم.

بیماری و مشکلات گیاه پدیلانتوس + روش درمان

بیماری و مشکلات گیاه پدیلانتوس

بهترین راه برای بیمار نشدن گیاهان، انجام راهکارهای جلوگیری از بروز بیماری و آفته که شما با داشتن اطلاعات کافی از شرایط نگهداری گیاه میتونید خطر ابتلا به بیماری رو کم کنید. اما در صورتی که گیاه شما به بیماری دچار شده باشه، همونطور که در بالا گفتیم شما اول باید علت بیماری رو شناسایی کنید تا از گسترش جلوگیری کنید و بعد به درمانش اقدام کنید. در ادامه مقاله با بیماری های رایج گیاه پدیلانتوس و روش درمانشون آشنا میشید پس با ما همراه باشید.

بیماری و مشکلات گیاه پدیلانتوس

ریزش برگ های پدیلانتوس

ریزش برگ ها در گیاهان در دو حالت اتفاق میوفته:

  1. ریزش برگ های سبز
  2. ریزش برگ های زرد

ریزش برگ های سبز

نور کم میتونه باعث ریزش برگ سبز و زرد شدن برگ های زیرین بشه. سرمای شدید و آبیاری زیاد هم منجر به ریزش برگ های سبز میشن. در این جالت باید گیاه رو به مکانی با دمای معتدل با نور زیاد ببرید و بعد از خشک شدن کامل خاک به آبیاریش اقدام کنید.

ریزش برگ های زرد

کمبود نور، خشکی کشیدن بیش از حد گیاه، آبیاری زیاد و پوسیده شدن ریشه منجر به زرد شدن برگ ها و ریزششون میشه. برای اینکه بدونید زرد شدن برگ ها از آبیاری زیاد یا کم بوده باید برگ های زرد رو در دست بگیرید، در صورتی که برگ ها نرم هستن و به راحتی خرد نمیشن یعنی آبیاری زیاد بوده اما برگ های زردی که خشک هستن و با دست خرد میشن نتیجه خشکی کشیدن بیش از حد گیاه هستن. بهتره قبل از آبیاری، خشکی خاک رو با انگشت و یا یک قطعه چوب تست کنید و در صورتی که خاک بهشون نچسبید، آبیاری رو انجام بدید.

با هم بخوانیم: صفر تا صد تکثیر پدیلانتوس در منزل!

جمع شدن برگ های پدیلانتوس

تغییرات دما (سرد شدن یا گرم شدن زیاد هوا) و پوسیدگی ریشه میتونه منجر به جمع شدن برگ ها و لوله ای شدنشون بشه. در صوتی که ریشه بیش از حد خشکی کشیده باشه و یا در آب غرق شده باشه، میپوسه و این اتفاق باعث جمع شدن برگ ها میشه. پوسیدگی ریشه هم میتونه در اثر بزرگ بودن گلدون اتفاق بیوفته، در این حالت گلدون آب بیشتری نگه میداره و ریشه هم میپوسه. در صورتی که برگ های گیاه به سمت داخل جمع شدن باید خاک رو چک کنید و در صورتی که خاک خشکه اون رو آبیاری کنید.

جمع شدن برگ های پدیلانتوس

خشک شدن و چروک شدن برگ ها

خشک شدن بیش از حد خاک و ریشه ها باعث چروک شد برگ ها میشه. در این حالت ریشه، تنها آب باقی مونده رو به ساقه و برگ ها میرسونه و اونا برای رسیدن به آب خودشون رو چروک میکنن. در این حالت باید گلدون رو به مدت یک ربع در یک ظرف آب قرارش بدید و بعد اون رو خارجش کنید.

وجود نقاط سیاه و آبکی روی برگ ها

وجود نقاط سیاه و آبکی روی برگ ها یکی از بیماری های گیاهان هست. مناسب نبودن خاک گیاه، آبیاری بیش از حد و گرمای زیاد هوا باعث میشه که پدیلانتوس قارچ بگیره و روی برگ ها لکه های سیاه ایجاد بشه. این گیاه تحمل سرمای زیاد رو نداره و در هوای گرم به تهویه بالایی نیاز داره. گردش هوا در روزهای گرم برای این گیاه خیلی ضروریه و نبودش باعث قارچ گرفتن و از بین رفتن ریشه و گیاه میشه. در صورت مشاهده علائم قارچ گرفتگی، باید هر 2 هفته یک بار به گیاه قارچ کش بزنید.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

ازدیاد و کمبود نور در پدیلانتوس

نور زیاد و مستقیم

پدیلانتوس دوست دار نور نسبتا زیاده اما قرار دادنش در معرض نور مستقیم آفتاب مشکلاتی رو برای اون ایجاد میکنه. سوختگی حاشیه و نوک برگ ها، چروک شدن، زرد شدن و ریزش برگ ها میتونه از علائم نور زیاد خورشید باشه. در روزهای گرم تابستون که آفتاب مستقیم میتابه، این گیاه رو به داخل خونه بیارید و در پشت پنجره با نور غیر مستقیم زیاد نگهداریش کنید.

کمبود نور

نور کم و نبود تهویه مناسب برای پدیلانتوس باعث نازک شدن برگ ها و ساقه میشه. در صورتی که پدیلانتوس رو در نور زیاد قرارش بدید، ساقه ها ضخیم و برگ ها گوشتی میشن. تاریک بودن مکان نگهداری پدیلانتوس هم باعث رشد علفی گیاه، بلند شدن بیش از حد ساقه، افزایش فاصله بین برگ ها و بی رنگ شدن و کوچیک شدنشون میشه.

کمبود نور

آفات گیاه پدیلانتوس

تنها آفات کمی این گیاه رو تهدید میکنن و کنه تار عنکبوتی، شته ها و شپشک آرد آلود رایج ترین آفات پدیلانتوس هستن. این موجودات در روزهای گرم فصول تابستون، بهار و پاییز به گیاه حمله میکنن و برای جلوگیری از بروزشون باید تهویه مناسب برای گیاه فراهم کنید و خاک رو همیشه تمیزش نگه دارید.

پودر سفید بر روی برگ ها

بیماری کپک سفید و یا پودر سفید باعث بروز این علائم روی برگ میشه. در صورت مشاهده باید غبار پاشی روی برگ ها رو متوقف کنید و از قارچ کش استفاده کنید.

کنه تار عنکبوتی

کنه تار عنکبوتی باعث کدر شدن رنگ برگ ها، کنه شدن رشد گیاه و یا متوقف کردنشون میشه. برای از بین بردنش میتونید با فضار روی برگ ها رو آب پاشی کنید و رطوبت رو بالا ببرید و یا از آفت کش استفاده کنید.

شپشک آرد آلود

شپشک آرد آلود، آفت خیلی ریز و سفیدیه که در محل اتصال برگ به ساقه و پشت برگ ها وجود داره. این آفت از شیره گیاه تغذیه میکنه و اون رو از بین میبره. به محض مشاهده این آفت روی گیاه باید اون رو از سایر گیاهان دور نگهش دارید و با یک دستمال یا پنبه آغشته به الکل اونا رو از روی برگ و ساقه تمیزشون کنید. برای از بین بردن آفات به صورت کامل باید از سموم شیمیایی استفاده کنید و هر 2 هفته یک بار تا از بین رفتن کامل علائم، اون رو سمپاشی کنید.

شپشک آرد آلود

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

بیماری های گیاه بنت قنسول + آموزش درمان

بیماری های گیاه برگ انجیری و راه های درمان آن

ساده ترین روش های درمان بیماری ها و مشکلات گیاه بابا ادم

سوالات متداول درباره بیماری و مشکلات گیاه پدیلانتوس

علت جمع شدن برگ های پدیلانتوس چیه؟

تغییرات دما (سرد شدن یا گرم شدن زیاد هوا) و پوسیدگی ریشه میتونه منجر به جمع شدن برگ ها و لوله ای شدنشون بشه …

علت خشک شدن و چروک شدن برگ ها چیه؟

خشک شدن بیش از حد خاک و ریشه ها باعث چروک شد برگ ها میشه …

علت وجود نقاط سیاه و آبکی روی برگ های گیاه چیه؟

مناسب نبودن خاک گیاه، آبیاری بیش از حد و گرمای زیاد هوا باعث میشه که پدیلانتوس قارچ بگیره و روی برگ ها لکه های سیاه ایجاد بشه …

آفات گیاه پدیلانتوس چی هستن؟

از جمله آفات این گیاه میتوان به کنه تار عنکبوتی، شپشک آرد آلود و … اشاره کرد …

خلاصه نکات مقاله بیماری و مشکلات گیاه پدیلانتوس

بیماری و مشکلات گیاه پدیلانتوس چیه؟ پدیلانتوس گیاهی از خانواده افوربیاسه هست و نام علمیش هم Euphorbia tithymaloides هست. این گیاه، بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری شمال و مرکز آمریکاست. در شرایط مطلوب، پدیلانتوس ساقه‌ای مستقیم و صاف نداره و در محل اتصال برگ به ساقه، زاویه‌ای وجود داره.

گیاه دپیلانتوس گیاهی مقاوم با شرایط نگهداری آسونه که میتونه به راحتی در داخل آپارتمان رشد کرده و زیبا باقی بمونه. این گیاه هم مثل گیاهان آپارتمانی دیگه در صورت مناسب نبودن شرایط نگهداری ممکنه به بیماری هایی دچار بشه که برای درمان هر بیماریش بهتره که در ابتدا علت رو شناسایی و بعد درصدد رفعش اقدام کنید.

بهترین راه برای بیمار نشدن گیاهان، انجام راهکارهای جلوگیری از بروز بیماری و آفته که شما با داشتن اطلاعات کافی از شرایط نگهداری گیاه میتونید خطر ابتلا به بیماری رو کم کنید. اما در صورتی که گیاه شما به بیماری دچار شده باشه، همونطور که در بالا گفتیم شما اول باید علت بیماری رو شناسایی کنید تا از گسترش جلوگیری کنید و بعد به درمانش اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *