نگهداری از گل و گیاه

بیماری های گیاه بنت قنسول + آموزش درمان

بیماری های گیاه بنت قنسول
4.7/5 - (3 امتیاز)

گیاه بنت قنسول یا گل کریسمس یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانیه که برگ های قرمز رنگش روح تازه ای به هر محیطی میده و شادابی رو برای شما به ارمغان میاره. این گیاه در زمان کریسمس هم کاربرد خیلی زیادی در تزئینات داره. نگهداری این گیاه خیلی سخت نیست اما در صورت نامناسب بودن شرایط نگهداریش میتونه دچار بیماری هایی بشه. ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا به علت بیماری ها و مشکلاتی مثل پژمرده شدن بنت قنسول، آفتات این گیاه، زرد شدن و ریزش برگ ها و موارد مختلف دیگه بپردازیم. اگه شما هم از این گیاه زیبا نگهداری میکنید باما تا پایان مقاله همراه باشید.

بیماری های گیاه بنت قنسول + آموزش درمان

بیماری های گیاه بنت قنسول

در زمان نگهداری از گل بنت قنسول شما باید روزانه مثل یک پرستار برگ ها، ساقه ها و خاکش رو بررسی کنید و علت کوچک ترین تغییراتش رو به سرعت بررسی کنید. همچنین باید مواظب حشراتی که اطراف گلدونتون پرسه میزنن و نشونه هایی که از خوشون روی برگ و ساقه گل کریسمس میذارن هم باشید. چون که اکثرشون جزو آفات گیاهی محسوب میشن و در فاصله کمی باعث به خطر افتادن سلامتی گیاهتون میشن. در ادامه به بررسی بیماری های گیاه بنت قنسول میپردازیم.

زرد و خشک شدن برگ گیاه بنت قنسول

یکی دیگه از بیماری های گل بنت قنسول خشک شدن برگ هاشه. خشک شدن و زرد شدن برگ های بنت قنسول معمولا از پایین گیاه شروع میشه. این اتفاق نشون میده احتمالا ریشه هم دچار مشکل شده. علتش هم به دلیل آبیاری نامناسب و خاک بدون زهکشیه. این امر باعث میشه آب به ریشه آسیب جدی وارد کنه. بنابراین لازمه خاک گیاه رو زهکشی کنید و آبیاری رو در حد متعادل ادامه بدید. یکی دیگه از دلایل بروز این مشکل هم رطوبت کم محیط ساختمونه.

زرد شدن برگ گیاه بنت قنسول

ناراحتی خیلی از افرادی که از این گیاه نگهداری میکنن اینه که چرا برگ های بنت قنسول زرد میشه. شما باید بدونید برای پیدا کردن علتش لازمه خوب به گیاهتون دقت کنید و ببینید که این زرد شدن به شکل لکه هست یا کل برگ رو در بر میگیره. همچنین باید توجه کنید که زرد شدن برگ های گل کریسمس از پایینه یا بالا.

به طور معمول اگه زرد شدن به شکل لکه های آبکی باشه گیاه شما دچار قارچ شده. ولی اگه لکه ای نباشه و به صورت کلی از پایین زرد شده باشن شما میتونید به این نتیجه برسید که آبیاریش زیاده. اما علت زرد شدن برگ های بالایی گل بنت قنسول معمولا برای کم بودن نور خورشیده.

زرد شدن برگ گیاه بنت قنسول

ریزش برگ گیاه بنت قنسول

این مشکل میتونه به دلیل کم بودن ازت موجود در خاک، ضعف ریشه، استفاده بیش از اندازه از کودهای شیمیایی، آبیاری بیش از حد و بیماری های ریشه ایجاد بشه، ابتدا علت رو شناسایی و بعد نسبت به رفعش اقدام کنید. ریزش برگ های سبز و سالم میتونه به علت جابه جایی گلدون گیاه، تعویض گلدون، خیس شدن برگ ها در زمان آبیاری، تشنگی گیاه و یا کمبود ازت خاک باشه.

پژمرده شدن گیاه بنت قنسول

گرمای بیش از اندازه و تشنگی گیاه و همین طور آبیاری بیش از حد میتونه از علت های بروز این مشکل باشه، علت رو بفهمید و بعد نسبت به رفعش اقدام کنید. کمبود رطوبت هم این مشکل رو ایجاد میکنه و برای رفعشف شما میتونید از روش های تامین رطوبت کمک بگیرید.

با هم بخوانیم: آموزش تکثیر بنت قنسول به راحتی هر چه تمام تر!

ریزش برگ گیاه بنت قنسول از پایین

مشکل از آبیاری غلط و یا کمه. توجه داشته باشید که سوراخ های انتهایی گلدون باز باشن تا آب به راحتی از گلدون خارج بشه و خاک هم از زهکشی خوبی برخوردار باشه. برای آبیاری هم توجه کنید که آب رو روی برگ های گیاه نریزید چون باعث ایجاد لک روی برگ ها و ریزش اونا میشه. حتما قبل از آبیاری آب رو به مدت 24 تا 48 ساعت در جایی ساکن قرارش بدید تا کلرش بپره و حتما دقت کنید که به اندازه ی کافی به این گیاه آب بدید چون که تقریبا به آب زیادی احتیاج داره.

سوختگی کنار برگ گیاه بنت قنسول

این مشکل به دلایل مختلفی مثل: کمبود کلسیم، استفاده از کودهای دارای آمونیوم و تابش آفتاب سوزان در فصل تابستون ایجاد میشه.

سوختگی کنار برگ گیاه بنت قنسول

خشک شدن گیاه بنت قنسول از پایین

علت خشک شدن گیاه از پایین ساقه میتونه به دلیل آبیاری بیش از اندازه و یا نبود تهویه و زهکش مناسب در خاک گیاه ایجاد بشه. در صورت بروز این مشکل احتمال مرگ گیاه وجود داره. گیاه رو از گلدون خارج کنید، قسمت های پوسیده ریشه و گیاه رو حذف کنید و باقی مونده اون رو در خاک و گلدون جدید بکارید و بهش قارچ کش بزنید.

زرد شدن برگ های گیاه بنت قنسول از پایین

زیاد بودن آبیاری احتمالا دلیل ایجاد این عارضه هست، آبیاریتون رو کاهش بدید و زمانی که سطح خاک 2 تا 3 سانتی متر خشک شد، گیاه رو آبیاریش کنید.

تاخیر در گل دهی گیاه بنت قنسول

کاهش درجه حرارت محیط و یا کوتاه نبودن ساعات روشنایی برای گیاه میتونه باعث ایجاد این مشکل برای گیاه بشه. دقت کنید که این گیاه روز کوتاه هست و برای گلدهیش باید شرایط نگهداری مناسبی رو براش فراهم کنید. فراهم کردن شرایط نگهداری گل بنت قنسول خیلی سخت نیست.

رشد بیش از حد و کم پشت شدن گیاه بنت قنسول

استفاده بیش از اندازه از کود و یا گرفتن قلمه در فصل بهار و تابستون این مشکل رو ایجاد میکنه. بهتره که گیاه رو در زمان های مناسب هرسش کنید تا از بد شکل شدنش جلوگیری کنید، همچنین قسمت های هرس شده رو میتونید در گلدون جدید قلمه بزنید.

کم شدن رشد گیاه گیاه بنت قنسول

کند شدن رشد گیاه و کوچیک شدن برگ ها و جوانه‌های جدید به دلیل کمبود مواد مغذی خاکه که برای رفع این مشکل شما میتونید خاک های سطحی گیاه رو با خاک جدید جایگزینشون کنید و یا اون رو ماهی یک بار با کود کامل تغذیش کنید.

از بین رفتن رنگ برگ های گیاه بنت قنسول

به وجود اومدن این عارضه به دلیل پایان یافتن دوره گلدهی این گیاهه و باید تا دوره بعدی گل دهی گیاه و کوتاه شدن روزها صبر کنید. کمبودن نور مورد نیاز گیاه هم میتونه منجر به سبز شدن برگ ها بشه.

از بین رفتن رنگ برگ های گیاه بنت قنسول

پیچ خوردگی برگ های گیاه بنت قنسول

تجمع آمونیوم در برگ های گیاه باعث پیچ خوردگی برگ های پایین و ایجاد نوار زرد رنگ روی برگ هاش میشه که در شرایط سرما و رطوبت زیاد آسیب جدی به گیاه میرسونه. در استفاده از کودهای نیتروژن دار دقت لازم رو داشته باشید.

علت جمع شدن برگ گل کریسمس

علت جمع شدن و ریزش برگ های گیاه بنت قنسول میتونه گرم و خشک بودن محیط، رطوبت کم، تهویه ی نامناسب و همچنین نوسان دما باشه. بنت قنسول به محیطی با تهویه ی خوب نیاز داره و اگه رطوبت و آبیاریش کنترل نشه دچار آفت میشه و مشکلاتی رو برای گیاه ایجاد میکنه.

آفات گل کریسمس

در ادامه مقاله شما عزیزان رو با آفات گل کریسمس آشنا میکنیم.

شته گل کریسمس

در صورتی که این مشکل رو در هر کدوم از گیاهانتون مشاهده کردید، به سرعت اون رو از بقیه گیاهان دور کنید تا بقیه گیاهانتون دچار آفت نشوند. به دلیل خطراتی که در استفاده از سموم وجود داره، بهتره ابتدا روش های کم خطر رو امتحان کنید. ابتدا چند قطره مایع ظرفشویی رو در یک لیتر آب حل کنید به صورتی که کف نکنه و بعد اون رو روی شاخ و برگ گیاه اسپریش کنید و یا از پیف پاف استفاده کنید و اون رو با فاصله 40 سانتی متری روی برگ ها و شاخه ها و خاک گیاه اسپری کنید. در صورت زیاد بودن حشرات باید از سم استفاده کنید که توصیه میشه تا جای ممکن از سموم غیر شیمیایی و ارگانیک مثل پالیزین استفاده کنید.

کپک خاکستری

کپک خاکستری که روی بنت قنسول ایجاد میشه، نوعی قارچه. برای رفع این مشکل قسمت های آلوده رو حذف کنید و گیاه رو در خاک و گلدون جدید و تمیز بکارید، بعد برای اطمینان از سلامت گیاه با قارچ کش اون رو سمپاشیش کنید.

شپشک آردآلود

شپشک آرد آلود منجر به ایجاد زخم های پنبه ای شکل روی برگ های گیاه میشه. این حشرات موذی از شیره گیاه تغذیه میکنن و منجر به زرد شدن گیاه و نابودیش میشن. حشرات رو با دستمال یا پنبه تمیز آغشته به آب و صابون از روی برگ ها و ساقه گیاه حذف کنید و بعد با سموم حشره کش نفوذی گیاه رو سمپاشیش کنید.

شپشک آردآلود

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

گیاهان آپارتمانی اسید دوست | روش های اندازه گیری PH خاک

معرفی گیاهان آپارتمانی لاکچری و لوکس برای افراد خوش سلیقه

چگونه گیاهان آپارتمانی را هرس کنیم؟ | گیاهانی که نباید هرس کنید!

سوالات متداول درباره بیماری های گیاه بنت قنسول

علت جمع شدن برگ گل کریسمس چیه؟

علت جمع شدن و ریزش برگ های گیاه بنت قنسول میتونه گرم و خشک بودن محیط، رطوبت کم، تهویه ی نامناسب و همچنین نوسان دما باشه. بنت قنسول به محیطی با تهویه ی خوب نیاز داره و اگه رطوبت و آبیاریش کنترل نشه دچار آفت میشه و مشکلاتی رو برای گیاه ایجاد میکنه …

زرد و خشک شدن برگ گیاه بنت قنسول چیه؟

یکی دیگه از بیماری های گل بنت قنسول خشک شدن برگ هاشه. خشک شدن و زرد شدن برگ های بنت قنسول معمولا از پایین گیاه شروع میشه. این اتفاق نشون میده احتمالا ریشه هم دچار مشکل شده. علتش هم به دلیل آبیاری نامناسب و خاک بدون زهکشیه. این امر باعث میشه آب به ریشه آسیب جدی وارد کنه. بنابراین لازمه خاک گیاه رو زهکشی کنید و آبیاری رو در حد متعادل ادامه بدید. یکی دیگه از دلایل بروز این مشکل هم رطوبت کم محیط ساختمونه …

کم شدن رشد گیاه گیاه بنت قنسول به چه علتیه؟

کند شدن رشد گیاه و کوچیک شدن برگ ها و جوانه‌های جدید به دلیل کمبود مواد مغذی خاکه که برای رفع این مشکل شما میتونید خاک های سطحی گیاه رو با خاک جدید جایگزینشون کنید و یا اون رو ماهی یک بار با کود کامل تغذیش کنید …

چرا رنگ برگ های گیاه بنت قنسول از بین میره؟

به وجود اومدن این عارضه به دلیل پایان یافتن دوره گلدهی این گیاهه و باید تا دوره بعدی گل دهی گیاه و کوتاه شدن روزها صبر کنید. کمبودن نور مورد نیاز گیاه هم میتونه منجر به سبز شدن برگ ها بشه …

خلاصه نکات مقاله بیماری های گیاه بنت قنسول

گیاه بنت قنسول یا گل کریسمس یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانیه که برگ های قرمز رنگش روح تازه ای به هر محیطی میده و شادابی رو برای شما به ارمغان میاره. این گیاه در زمان کریسمس هم کاربرد خیلی زیادی در تزئینات داره. نگهداری این گیاه خیلی سخت نیست اما در صورت نامناسب بودن شرایط نگهداریش میتونه دچار بیماری هایی بشه.

در زمان نگهداری از گل بنت قنسول شما باید روزانه مثل یک پرستار برگ ها، ساقه ها و خاکش رو بررسی کنید و علت کوچک ترین تغییراتش رو به سرعت بررسی کنید. همچنین باید مواظب حشراتی که اطراف گلدونتون پرسه میزنن و نشونه هایی که از خوشون روی برگ و ساقه گل کریسمس میذارن هم باشید. چون که اکثرشون جزو آفات گیاهی محسوب میشن و در فاصله کمی باعث به خطر افتادن سلامتی گیاهتون میشن.

4 دیدگاه در “بیماری های گیاه بنت قنسول + آموزش درمان

 1. نازنین گفت:

  درود وخسته نباشید گل من کاملا خشک شده ایا از جابجایی این اتفاق رخ میده؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام و درود
   ممنون میشم بیشتر توضیح بدین که بتونم راهنماییتون کنم.

 2. زری گفت:

  سلام گیاه من بعد از اینکه اوردمش خونه چند روز خوب بود بعد یهو شروع به زرد شدن برگ های پایینی کرد بعد خشک میشد و می افتاد،که فکر کردم بخاطر ابیاری زیاد هست ،گل رو از تو گلدون دراورده و به گلدون جدید انتقال دادم با خاک جدید ولی الان دیدم بیشتر برگهاش لوله شده و زرده چیکار کنم به نظرتون؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام و درود
   گیاهتون چی هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *