نگهداری از گل و گیاه

بیماری های نخل کنتیا را بشناسید و به راحتی درمان کنید!

بیماری های نخل کنتیا
5/5 - (1 امتیاز)

کنتیا یکی از گونه‌های گل دار با نام علمی “Howea forsteriana” از خانواده نخل یا “Arecaceae” و بومی جزایر استرالیاست.  این گیاه به نخل بهشتی هم معروفه و شباهت‌های زیادی به نخل نارگیل، شامادورا و اریکا داره ولی معمولا از گرون ترین گونه‌های نخل به شمار میره. گیاه کنتیا کند رشده و رشدش در نهایت به طول 10 متر میرسه. ما در این مقاله به بررسی بیماری های نخل کنتیا میپردازیم. با ما همراه باشید تا با آفات و بیماری‌ها و روش‌های درمان این گیاه کنتیا آشنا بشید.

بیماری های نخل کنتیا

بیماری های نخل کنتیا

در طول نگهداری و پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی، با مشکلات مختلفی مواجه میشیم. در واقع فراهم نکردن نیازهای انواع این گل ها مثل میزان آبیاری، نور خورشید، خاک مناسب، نحوه کود دهی، رطوبت و دمای ساختمان و مناسب نبودن شرایط محیطی باعث بروز مشکلات مختلفی میشه. در واقع موقع بررسی دلیل زرد شدن برگ نخل کنتیا، باید بدونیم بروز این مشکلات، اعلام نارضایتی گیاه از عدم توجه به نیازهاشه. بررسی هر کدوم از این مشکلات احتیاج به دانش کافی متخصصین در این زمینه داره. اما برای اینکه خودتون بتونید در خونه برخی از بیماری های اونا رو مثل خشک و زرد شدن بررسی و رفع کنید، نیاز دارید که تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

قهوه ای و خشک شدن نوک برگ ها

این اتفاق عموما به دلیل کمبود رطوبت یا آبیاری نامنظمه. به خصوص زمانی که هوا گرم و خشکه حتما باید رطوبت گیاه رو تامین کنید. کمبود پتاس در خاک هم میتونه باعث قهوه ای و خشک شدن نوک برگ های کنتیا بشه.

قهوه ای و خشک شدن نوک برگ ها

زرد شدن برگ ها

اگه مشاهده کردین که برگ های پایینی و پیر گیاه زرد میشن و میریزن جای نگرانی نیست. ریزش برگ های پیر طبیعیه. اما اگه زرد شدن و ریزش برگ ها زیاد شده باشه و حالت عادی نداشته باشه، اون موقع باید خاک رو مورد بررسی قرار بدید. زرد شدن برگ نخل کنتیا میتونه ناشی از کمبود مواد مغذی خاک باشه. در این صورت با کود دهی میتونید از پیشروی این مشکل جلوگیری کنید. وجود آفت هم میتونه علت زرد شدن برگ درخت نخل کنتیا بشه.

زرد شدن برگ ها

نقاط سوخته روی برگ ها

اگه غبارپاشی زیر نور مستقیم خورشید انجام بگیره، نخل کنتیا با این مشکل مواجه میشه. برای پیشگیری از این مشکل، گیاه رو هرگز در برابر نور مستقیم قرار ندیدش و غبارپاشی رو در ساعات دیگه ای از روز انجامش بدید.

نقاط سوخته روی برگ ها

افتادگی گیاه

این اتفاق دلایل میتونه دلایل مختلفی داشته باشه. آبیاری بیش از اندازه و یا آبیاری کم دلایل عمده بی حال شدن گیاه هستن. البته سرما و گرمای محیط هم در این مسئله تاثیر گذاره. برای رفع مشکل ابتدا باید علت رو ریشه یابی کنید و به تناسب مشکل رو برطرفش کنید.

افتادگی گیاه

تار عنکبوت روی برگ ها

مشاهده تار عنکبوت روی برگ های کنتیا نشونه حمله کنه هست. یکی از راه های پیشگیری از کنه بالا بردن رطوبت گیاهه. اما اگه گیاه شما به کنه مبتلا شده باید با استفاده از سموم کنه کش طبق دستورالعمل اون رو سمپاشی کنید.

باهم بخوانیم: همه چیز درباره شرایط نگهداری و تکثیر نخل شامادورا

بیماری های قارچی

یکی از مواردی که باید بهش توجه کنید آبیاری مناسب کنتیا هست. آبیاری بیش از اندازه و غرقاب کردن خاک باعث بروز بیماری قارچی و پوسیدگی ریشه میشه. قارچی به نام کپک سیاه وجود داره که در صورت نامناسب بودن تهویه هوا و مرطوب موندن شاخسار گیاه بروز میکنه. برای جلوگیری از این بیماری قارچی باید موقع آبیاری مراقب باشید که ساقه و برگ گیاه خیس نشن. هرس مناسب هم میتونه به بهبود تهویه هوای گیاه و جلوگیری از بیماری قارچی کمک کنه.

خمیدگی گیاه

یکی دیگه از بیماری های نخل کنتیا بیماری خمیدگی (Howea leaning disease) هست. متخصصان هنوز دلیل مشخصی برای این بیماری پیدا نکردن. در بیماری خمیدگی، تاج گیاه به یک سمت متمایل میشه. این خمیدگی ممکنه حتی تا 90 درجه هم برسه. در اثر این بیماری در نهایت گیاه از بین میره.

بلند شدن بیش از حد ساقه

کمبود نور منجر به بلند شدن بیش از اندازه و عدم استحکام برگ میشه.

خشک شدن برگ ها

یکی دیگه از بیماری های گل کنتیا خشک شدنشه. در این حالت برگ های گیاه به رنگ قهوه ای کم رنگ در میان و خشک میشن. اصلی ترین علت خشک شدن نخل کنتیا سرد بودن بیش از حد محیط نگهداریشه. در این صورت باید سریعا گلدون رو به مکانی گرم تر ببریدش. اگه هوا خیلی خشک باشه هم آب برگ ها گرفت میشه و برگ ها کم رنگ میشن.

خشک شدن برگ ها

لوله شدن برگ‌ها

تشنگی و خشکی کشیدن گیاه منجر به لوله شدن برگ‌ها و افتادگیش و خشک شدن نوک و حاشیه برگ‌ها میشه.

پوسیدگی خاکستری

کپک خاکستری از قارچ‌هاییه که در شرایط مرطوب و عدم تهویه مناسب محیط نگهداری، ایجاد میشه. عدم خیس شدن برگسار در طی آبیاری و همچنین هرس مناسب گیاه از جمله روش‌های جلوگیری از شیوع این بیماریه.

وجود شپشک آرد آلود روی گیاه

این آفت به صورت پوشش پنبه ای سفید و چسبنده روی گیاه مشاهده میشه. شپشک آرد آلود با تغذیه از گیاه باعث ضعف و زردیش میشه. میشه با پنیه آغشته به کمی الکل اونا رو جمع آوری کرد یا از سموم حشره کش مناسب استفاده کرد.

وجود شپشک سپردار روی گیاه

شپشک سپردار از جمله آفات این گیاه محسوب میشه که با تغذیه از شیره گیاه باعث ضعف و زردی اون میشه. به صورت نقاط ریز نارنجی تا قهوه ای رنگ روی برگ ها مشاهده میشه و با ناخن به راحتی از روی گیاه بلند میشه. میشه از سموم حشره کش سیستمیک استفاده کرد و یا برگچه های آلوده رو حذفشون کرد.

بیماری لکه برگی کنتیا

یک نوع بیماری قارچی دیگه بیماری لکه برگی کنتیا هست که قارچ Calonectria باعثش میشه. لکه برگی، ساقه سوختگی و پوسیدگی ریشه از جمله آسیب های این قارچ هستن. قارچ کالونکتریا علاوه بر کنتیا به نخل های شامادورا، اریکا و گیاهان زینتی چوب دار دیگه هم آسیب میرسونه. نخل شامادورا، اریکا و کنتیا از انواع انواع نخل های زینتی هستن. علائم بیماری لکه برگی لکه های دایره ای شکل قهوه ای رنگه که به مرور زمان روی برگ ها گسترش پیدا میکنه و ممکنه ساقه رو هم درگیر کنه. دو دلیل مهم که باعث بیماری لکه برگی کنتیا میشن خیس موندن شاخ و برگ گیاه و کمبود عناصری مثل پتاسیم و منگنزه. برای جلوگیری از این بیماری باید از تهویه هوای مناسب گیاه مطمئن بشید.

بیماری لکه برگی کنتیا

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

نگهداری از نخل مرداب

نکاتی درباره نگهداری از نخل ماداگاسکار

همه چیز درباره نخل ماداگاسکار و نحوه رشد و تکثیر این گیاه

سوالات متداول درباره بیماری های نخل کنتیا

علت زرد شدن برگ های نخل کنتیا چیه؟

اگه مشاهده کردین که برگ های پایینی و پیر گیاه زرد میشن و میریزن جای نگرانی نیست. ریزش برگ های پیر طبیعیه. اما اگه زرد شدن و ریزش برگ ها زیاد شده باشه و حالت عادی نداشته باشه، اون موقع باید خاک رو مورد بررسی قرار بدید. زرد شدن برگ نخل کنتیا میتونه ناشی از کمبود مواد مغذی خاک باشه. در این صورت با کود دهی میتونید از پیشروی این مشکل جلوگیری کنید. وجود آفت هم میتونه علت زرد شدن برگ درخت نخل کنتیا بشه …

علت لوله شدن برگ‌های کنتیا چیه؟

تشنگی و خشکی کشیدن گیاه منجر به لوله شدن برگ‌ها و افتادگیش و خشک شدن نوک و حاشیه برگ‌ها میشه …

مشاهده تار عنکبوت روی برگ های نخل کنتیا نشونه چیه؟

مشاهده تار عنکبوت روی برگ های کنتیا نشونه حمله کنه هست. یکی از راه های پیشگیری از کنه بالا بردن رطوبت گیاهه. اما اگه گیاه شما به کنه مبتلا شده باید با استفاده از سموم کنه کش طبق دستورالعمل اون رو سمپاشی کنید …

خمیدگی نخل کنتیا به چه دلیلیه؟

یکی دیگه از بیماری های نخل کنتیا بیماری خمیدگی (Howea leaning disease) هست. متخصصان هنوز دلیل مشخصی برای این بیماری پیدا نکردن. در بیماری خمیدگی، تاج گیاه به یک سمت متمایل میشه. این خمیدگی ممکنه حتی تا 90 درجه هم برسه. در اثر این بیماری در نهایت گیاه از بین میره …

خلاصه نکات مقاله بیماری های نخل کنتیا

کنتیا یکی از گونه‌های گل دار با نام علمی “Howea forsteriana” از خانواده نخل یا “Arecaceae” و بومی جزایر استرالیاست.  این گیاه به نخل بهشتی هم معروفه و شباهت‌های زیادی به نخل نارگیل، شامادورا و اریکا داره ولی معمولا از گرون ترین گونه‌های نخل به شمار میره. گیاه کنتیا کند رشده و رشدش در نهایت به طول 10 متر میرسه. در طول نگهداری و پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی، با مشکلات مختلفی مواجه میشیم. در واقع فراهم نکردن نیازهای انواع این گل ها مثل میزان آبیاری، نور خورشید، خاک مناسب، نحوه کود دهی، رطوبت و دمای ساختمان و مناسب نبودن شرایط محیطی باعث بروز مشکلات مختلفی میشه. در واقع موقع بررسی دلیل زرد شدن برگ نخل کنتیا، باید بدونیم بروز این مشکلات، اعلام نارضایتی گیاه از عدم توجه به نیازهاشه. بررسی هر کدوم از این مشکلات احتیاج به دانش کافی متخصصین در این زمینه داره.

2 دیدگاه در “بیماری های نخل کنتیا را بشناسید و به راحتی درمان کنید!

  1. kamiab گفت:

    سلام مرسی از مطالب خوبتون برگای پدیلانتوسه من دارن یکی یکی زرد میشن و میوفتن لطفا راهنمایی کنید

    1. کارشناس رزفارست گفت:

      زرد شدن برگ ها اکثرا به دلیل ابیاری غلطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *