نگهداری از گل و گیاه

آب مقطر برای گیاهان | آیا آب مقطر برای گیاهان مضر است؟

آب مقطر برای گیاهان
3.5/5 - (2 امتیاز)

یکی از روش هایی که در اون ناخالصی آب تا حدودی گرفته میشه، روش تقطیر آبه که در نهایت آب مقطر حاصل میشه. آب مقطر میتونه معجزه کنه! برای مثال از کاهش میزان صابون مورد استفاده در شستن لباس ها گرفته تا درخشیدن انواع ظروف نقره و استیل همگی با استفاده از آب مقطر حاصل میشه و به طور کلی آب مقطر یا آب نرم مزایای زیادی داره. اما مهم نیست که این آب چقدر برای مصارف خونگی مفیده، نکته مهم اینجاست که آب مقطر نباید برای برای بعضی از گیاهان استفاده بشه چون که در طولانی مدت خسارات جبران ناپذیری برای گیاهان آپارتمانی به همراه داره.

آب مقطر برای گیاهان | آیا آب مقطر برای گیاهان مضر است؟

آب مقطر برای گیاهان

آب مقطر نوعی آبه که از طریق فرایند تبادل یونی و یا تقطیر برای حذف مواد معدنی خشن، از آب شهری تصفیه میشه. در طی فرآیند تبادل یونی، کلسیم، آهن و سایر مواد معدنی و فلزات محلول خودش رو از دست میده و در عوض، با کلرید سدیم که معمولاً به عنوان نمک شناخته میشه، اشباع میشه. این آب درجه سختی کمتری داره و به همین دلیل کاربردهای زیادی هم داره. اما استفاده ازش برای آبیاری بعضی گیاهان جزو این کاربردها نیست.

آبیاری با آب مقطر چه تاثیری بر رشد گیاه دارد؟

آب نرم شده یا به اصطلاح مقطر برای اکثر گیاهان گزینه مناسبی نیست. اما چرا؟ این به این دلیله که نمک اضافی که در طی فرآیند تبادل یونی به آب اضافه میشه، برای گیاهان از جمله ساکولنت ها خیلی زیاده. گرچه ممکنه آب نرم برای ما انسان ها مزه دار نباشه، اما گیاهان مطمئناً اون رو دوست ندارن.

بیشتر نرم کننده های آب از کلرید سدیم به عنوان محلول نمک برای نرم شدن آب استفاده میکنن. در طولانی مدت، این امر میتونه باعث تجمع تدریجی سدیم در خاک گلدون یا باغ بشه. در نهایت، باعث رشد نامناسب و مشکلات دیگه در گیاهان میشه. به طور کلی اگه گیاهان خودتون رو با آب نرم آبیاری کنید، یک لایه نمک روی سطح خاک شروع به تجمع میکنه و این امر باعث میشه، منافذ خاک و ریشه ها مسدود بشن و راه رسیدن مواد مغذی و آب به گیاه محدود بشه.

علاوه بر این امر اگه سطح نمک در بستر خاک شما زیاد بشه، باغ شما به زودی برای هر نوع پوشش گیاهی نامناسب میشه. طبق تحقیقات انجام شده تنها 70 میلی گرم در لیتر بالاترین میزان سدیم قابل قبول در آبه. در بافت گیاهی 5 درصد و در مورد خاک 230 میلی گرم در لیتره. بنابراین هر چیزی فراتر از اون ممکنه که منجر به صدمه به گیاه بشه.

با هم بخوانیم: 4 علائم آبیاری بیش از اندازه گیاهان + آموزش روش درمان

آبیاری با آب مقطر چه تاثیری بر رشد گیاه دارد؟

جایگزین آب مقطر

خب، از اونجایی که برای هر مشکلی راه حلی وجود داره، برای استفاده از آب مقطر هم روش های مختلفی وجود داره که یکی از اونا استفاده از نرم کننده آب بدون نمکه. نرم کننده های آب بدون نمک در واقع مواد معدنی رو از آب حذف نمیکنه، اما اثرات پوسته پوسته شدن آب سخت رو بدون حذف کلسیم کاهش میده. شما میتونید از نرم کننده های آب بدون نمک به عنوان یک وسیله برای تنظیم آب گیاهان خودتون استفاده کنید. یادتون باشه که در زمان آبیاری توجه به شرایط آبیاری گیاهان آپارتمانی هم خیلی مهمه.

بر خلاف نرم کننده های آب بر پایه نمک، نرم کننده های آب بدون نمک باعث میشن آب بدون کاهش مواد معدنی مثل آهن کلسیم  و … اثرات پوسته پوسته شدنش رو کاهش بده. نرم کننده های آب بدون نمک از فرآیند تبادل یونی برای رسوب کلرید سدیم یا پتاسیم در آب استفاده نمیکنن. در عوض، اونا فقط کیفیت آب رو تضمین میکنن و اون رو اصلاح میکنن تا برای گیاهان سالم تر بشه.

استفاده از آب نرم روی گیاهان مثل کشتن آهسته و تدریجی گیاهانه. بنابراین پیشنهاد میکنیم از این آب برای آبیاری گیاهان خودتون استفاده نکنید. آب نرم غنی از سدیمه که میتونه در طولانی مدت ناسالم باشه. در عوض، از آب فرآوری شده با نرم کننده آب بدون نمک استفاده کنید چون نمک اضافی نداره و مواد معدنی سخت رو از دست داده  و روی رشد گیاهان آپارتمانی شما تأثیر نمیذاره.

جایگزین آب مقطر

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید: آسان ترین روش های تشخیص زمان مناسب آبیاری گیاهان

سوالات متداول درباره آب مقطر برای گیاهان

آیا آب مقطر برای همه ی گیاهان مفیده؟

آب مقطر نباید برای بعضی از گیاهان استفاده بشه چون که در طولانی مدت خسارات جبران ناپذیری برای گیاهان آپارتمانی به همراه داره …

جرا آب مقطر برای بعضی گیاهان مضره؟

به این دلیله که نمک اضافی که در طی فرآیند تبادل یونی به آب اضافه میشه، برای گیاهان از جمله ساکولنت ها خیلی زیاده. گرچه ممکنه آب نرم برای ما انسان ها مزه دار نباشه، اما گیاهان مطمئناً اون رو دوست ندارن …

بهترین جایگزین برای استفاده از آب نرم چیه؟

از اونجایی که برای هر مشکلی راه حلی وجود داره، برای استفاده از آب مقطر هم روش های مختلفی وجود داره که یکی از اونا استفاده از نرم کننده آب بدون نمکه …

چرا بهتره برای گیاهان از نرم کننه های آب بدون نمک استفاده کنیم؟

بر خلاف نرم کننده های آب بر پایه نمک، نرم کننده های آب بدون نمک باعث میشن آب بدون کاهش مواد معدنی مثل آهن کلسیم  و … اثرات پوسته پوسته شدنش رو کاهش بده. نرم کننده های آب بدون نمک از فرآیند تبادل یونی برای رسوب کلرید سدیم یا پتاسیم در آب استفاده نمیکنن. در عوض، اونا فقط کیفیت آب رو تضمین میکنن و اون رو اصلاح میکنن تا برای گیاهان سالم تر بشه …

خلاصه نکات مقاله آب مقطر برای گیاهان

یکی از روش هایی که در اون ناخالصی آب تا حدودی گرفته میشه، روش تقطیر آبه که در نهایت آب مقطر حاصل میشه. آب مقطر میتونه معجزه کنه. یکی از نکات مهم برای استفاده از آب مقطر اینه که از این آب نباید برای برای بعضی از گیاهان استفاده بشه چون که در طولانی مدت خسارات جبران ناپذیری برای گیاهان آپارتمانی به همراه داره.

استفاده از آب نرم روی گیاهان مثل کشتن آهسته و تدریجی گیاهانه. بنابراین پیشنهاد میکنیم از این آب برای آبیاری گیاهان خودتون استفاده نکنید. آب نرم غنی از سدیمه که میتونه در طولانی مدت ناسالم باشه. در عوض، از آب فرآوری شده با نرم کننده آب بدون نمک استفاده کنید چون نمک اضافی نداره و مواد معدنی سخت رو از دست داده  و روی رشد گیاهان آپارتمانی شما تأثیر نمیذاره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *