نگهداری از گل و گیاه

آیا گیاهان در شب رشد می‌کنند؟ | چرا گیاه به تنفس نیاز داره؟

آیا گیاهان در شب رشد می‌کنند؟
5/5 - (2 امتیاز)

آیا گیاهان در شب رشد می‌کنند؟ ما در این مقاله به این سوال پاسخ میدیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید. اکثر مردم تا حدودی با پارامترهایی که برای رشد گیاهان لازم هستن آشنا هستن. داشتن یک منبع نور قوی و مناسب با نیاز گیاه از ضروریاته. اما آیا این بدین معنیه که موقع غروب آفتاب رشد گیاه متوقف میشه؟ انرژی ایجاد شده در طول روز چی میشه؟ گیاهان هم مثل انسان ها زنده هستن و تنفس میکنن و بنابراین در زمان شب هم از خودشون فعالیت نشون میدن.

آیا گیاهان در شب رشد می‌کنند؟

آیا گیاهان در شب رشد می‌کنند؟

در جواب این سوال باید بگیم بله. نبود نور در شب در واقع گیاهان رو تحریک میکنه تا سریع تر در شب رشد کنن. فیتوکروم های گیاهی تاریکی رو تشخیص میدن و تولید هورمون رشد در شب رو تشویق میکنن و گیاه از این طریق رشدش افزایش پیدا میکنه. همین روند به گیاهان کمک میکنه تا شاخ و برگشون رو به سمت نور هدایت کنن و به نهال ها در جستجوی نور کمک میکنن تا قد بکشن.

آیا گیاهان در شب رشد می‌کنند؟

فرایند رشد گیاهان در شب

بیاید با چیزایی که هممون میدونیم شروع کنیم. گیاهان با استفاده از نور خورشید فتوسنتز میکنن. با تابش نور خورشید به برگ‌ها کلروپلاست‌های کوچیک در سلول‌های گیاه فعال میشن. کلروفیل درون کلروپلاست سلول‌های گیاهی تقریباً مثل پنل‌های خورشیدی مینیاتوری عمل میکنن و انرژی نور خورشید رو جمع آوری و ذخیره میکنن.

گیاهان از این انرژی برای تبدیل دی‌‎اکسیدکربن و آب به گلوکز و اکسیژن استفاده میکنن. اکسیژن به هوا آزاد میشه. درحالی‌که گلوکز غنی از انرژی در سلول‌های گیاهان باقی میمونه و برای تغذیه و رشد استفاده میشه یا در ریشه‌ها، برگ‌ها و میوه ها ذخیره میشه تا در آینده به مصرف برسه.در طول روز گیاهان از نور خورشید استفاده میکنن و تا حد امکان مواد غذایی رو میسازن و مازادش رو ذخیره میکنن. بنابراین، تا زمانی که آب و نور کافی در دسترس باشه، فتوسنتز ادامه پیدا میکنه.

در طول شب گیاهان به خواب نمی‍رن، به این معنی که اونا در واقع در طول شب غیر فعال نمیشن. وقتی خورشید غروب میکنه یا چراغ‌ها خاموش میشن، گیاهان قادر نیستند به فتوسنتز ادامه بدن، اما میتونن تنفس کنن. تنفس فرآیندیه که طی اون موجودات زنده مواد مغذی رو به انرژی تبدیل میکنن تا ازش برای اعمال بیولوژیکی و رشد استفاده کنن.

فرایند رشد گیاهان در شب

تنفس در گیاهان

تنفس به گیاه اجازه میده تا از گلوکز تولید شده توسط فتوسنتز استفاده کنه. اکسیژن و گلوکز برای تنفس استفاده میشه و دی اکسید کربن و آب تولید میکنه و انرژی رو در این فرآیند آزاد میکنه. نکته مهمی که باید بدونید اینه که گیاهان اکسیژن رو روز و شب برای تنفس استفاده میکنن و از انرژی برای عملکردهای ضروری و رشد استفاده میکنن. اکثر مردم معتقدن که گیاهان در طول روز از اکسیژن استفاده نمیکنن، اما این نادرسته. واقعیت اینه که گیاهان از دی اکسید کربن بیشتر از اکسیژن در روز و از اکسیژن بیشتر از دی اکسید کربن در شب استفاده میکنن.

اما به طور کلی، گیاهان تولید کننده اکسیژن و مصرف کننده دی اکسید کربن هستن. به همین دلیل در خیلی از مقالات گفته شده که تنها از گیاهانی که در شب اکسیژن تولید میکنن مثل آلوئه ورا، پتوس و سانسوریا در اتاق خواب استفاده کنید تا موقع شب خواب راحتی داشته باشید. برای اینکه بدونید از چه گیاهانی برای اتاق خوابتون استفاده کنید مقاله دکور اتاق خواب با گیاهان رزفارست رو مطالعه کنید.

تنفس در گیاهان

چرا گیاه به تنفس نیاز داره؟

انتقال و استفاده مجدد از منابع تولید شده توسط فتوسنتز برای رشد سلول های جدید و در نتیجه رشد برگ ها، ساقه ها و ریشه های جدید ضروریه. همچنین چون گیاهان زنده هستن و برای این که بزرگ تر و قوی تر بشن، باید مثل انسان غذا بخورن. در واقع زمانی که به یک ویدیو با سرعت کم به رشد گیاهان دقت کنید، میفهمید که اونا در شب یک جهش رشد دارن و این جهش ناشی از نظریه ای به نام رشد گیاهی موزونه. این جهش رشد کاملا با ریتم شبانه روزی ما مطابقت داره.

این جهش رشد و عملکرد گیاهان در شب درست مثل زمانیه که هیپوتالاموس در مغز از طریق سیگنال هایی که عصب های بینایی ما در شب دریافت میکنه پاسخ میده. این سیگنال ها به هیپوتالاموس میگن که بیرون تاریکه و زمان استراحته و مغز ما با تولید ملاتونین ما رو دچار خواب آلودگی میکنه. ریتم شبانه روزی ما یک روال طبیعی برای خوابیدن در شب و هوشیاری در طول روز رو تنظیم میکنه. جالبه بدونید که این روند دقیقا در انسان ها و گیاهان مشابه هست. با این تفاوت که گیاهان در شب نمیخوابن و یک رشد فوق العاده رو تجربه میکنن.

بیشتر بخوانید: ترفند های طلایی برای رشد سریعتر گیاهان آپارتمانی

گیاهان چقدر به تاریکی نیاز دارند؟

گیاهان هر کدوم رفتار متفاوتی در مواجه با نور و تاریکی دارن. این بدین معنیه که خیلی از اونا نور زیاد و روز طولانی رو برای رشد نیاز دارن و تعدادی از اونا روز کوتاه و شب های طولانی رو دوست دارن. بنابراین میزان تاریکی مورد نیاز گیاهان برای رشد بستگی به نوع گیاهان داره.

گیاهان چقدر به تاریکی نیاز دارند؟

نور مصنوعی برای گیاه

حتی در شرایطی که گیاهان آپارتمانی از نور طبیعی پایینی برخوردار هستن، برای اطمینان از الگوی رشد سالم، هنوز به کمی تاریکی نیاز دارن. در صورتی که از نورهای مصنوعی برای رشد گیاهان استفاده میکنید، باید بدونید که روشن موندن دائمیشون باعث رشد نامناسب گیاهان میشه و باید شب ها اونا رو خاموش کنید. اگه دو یا سه شب در طول ماه فراموش کنید که چراغ های مصنوعی رشد رو خاموش کنید مشکلی نداره اما روشن گذاشتن طولانی مدتشون برای گیاهان مضره و تغییرات بدی در رشد گیاه به وجود میاد.

همچنین نور اضافی علاوه بر جلوگیری از ساعات تاریک لازم برای رشد، گرمای داخل و اطراف گیاه رو افزایش میده که منجر به کم آبی بدن گیاه میشه و در نهایت گیاه شما رو از بین میبره. بنابراین برای داشتن گیاهانی سالم و شاداب میزان تاریکی مورد نیازشون رو فراموش نکنید و بهشون اجازه نفس کشیدن بدید.

نور مصنوعی برای گیاه

مقایسه گیاهان روز کوتاه با روز بلند

دلیل نام گذاری گیاهان با عنوان روز کوتاه یا روز بلند به دلیل اتفاقاتیه که در شب برای این گیاهان میوفته. این طبقه‌بندی بر اساس نوردورگی (فتوپریودیسم Photoperiodism) یا میزان نور و تاریکیه که گیاه برای رشد بهش نیاز داره. قبلاً اعتقاد بر این بود که طول روز عامل مهمی در این طبقه‌ بندیه. اما براساس کشفیات بعدی، در واقع مدت زمان قرارگیری گیاه در معرض تاریکی در شروع گل دهی گیاهان روز بلند و روز کوتاه اهمیت داره. گیاهان روز کوتاه برای گل دهی به مدت چندین هفته باید بیش از 12 ساعت در معرض تاریکی باشن. این نوع گیاهان در زمستان یا بهار شکوفا میشن، چون که این فصول از سال روزهای کوتاه‌ تر و شب های طولانی‌ تر دارن.

گیاهان روز بلند برای شکوفه‌ دادن به کمتر از 12 ساعت تاریکی نیاز دارن. اونا در تابستون زمانی که روزها طولانیه شکوفا میشن. خیلی از سبزیجات و گل‌های تابستونی جزو گیاهان روزبلند محسوب میشن. به همین دلیل از گل‌های این نوع از گیاهان در روزهای طولانی تابستون بهره میبریم. برخی از گیاهان تحت تأثیر طول روز قرار نمیگیرن. به این دسته از گیاهان خنثی‌ روز میگن. از این دسته به عنوان مثال میشه به خیار، گوجه فرنگی و ذرت اشاره کرد. گیاهان روز کوتاه و روز بلند به دو دسته‌ی گیاهان کمی و کیفی هم تقسیم میشن. مقدار مشخصی از نور خورشید یا تاریکی واکنش خاصی رو در این گیاهان تحریک میکنه.

مقایسه گیاهان روز کوتاه با روز بلند

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

راز افزایش سرعت رشد پتوس

رشد طولی گیاهان | بافت پارانشیم و کلرانشیم در گیاهان

گیاهان اپارتمانی سریع الرشد | 17 گیاه آپارتمانی سریع الرشد رو بشناسید + عکس

سوالات متداول درباره آیا گیاهان در شب رشد می‌کنند؟

آیا گیاهان در شب رشد می‌کنند؟

در جواب این سوال باید بگیم بله. نبود نور در شب در واقع گیاهان رو تحریک میکنه تا سریع تر در شب رشد کنن. فیتوکروم های گیاهی تاریکی رو تشخیص میدن و تولید هورمون رشد در شب رو تشویق میکنن و گیاه از این طریق رشدش افزایش پیدا میکنه. همین روند به گیاهان کمک میکنه تا شاخ و برگشون رو به سمت نور هدایت کنن و به نهال ها در جستجوی نور کمک میکنن تا قد بکشن …

تفاوت گیاهان روز کوتاه با روز بلند چیه؟

دلیل نام گذاری گیاهان با عنوان روز کوتاه یا روز بلند به دلیل اتفاقاتیه که در شب برای این گیاهان میوفته. این طبقه‌بندی بر اساس نوردورگی (فتوپریودیسم Photoperiodism) یا میزان نور و تاریکیه که گیاه برای رشد بهش نیاز داره. قبلاً اعتقاد بر این بود که طول روز عامل مهمی در این طبقه‌ بندیه. اما براساس کشفیات بعدی، در واقع مدت زمان قرارگیری گیاه در معرض تاریکی در شروع گل دهی گیاهان روز بلند و روز کوتاه اهمیت داره …

گیاهان چقدر به تاریکی نیاز دارند؟

گیاهان هر کدوم رفتار متفاوتی در مواجه با نور و تاریکی دارن. این بدین معنیه که خیلی از اونا نور زیاد و روز طولانی رو برای رشد نیاز دارن و تعدادی از اونا روز کوتاه و شب های طولانی رو دوست دارن. بنابراین میزان تاریکی مورد نیاز گیاهان برای رشد بستگی به نوع گیاهان داره …

نور مصنوعی برای گیاه چه تاثیری داره؟

باید بدونید که روشن موندن دائمیشون باعث رشد نامناسب گیاهان میشه و باید شب ها اونا رو خاموش کنید. اگه دو یا سه شب در طول ماه فراموش کنید که چراغ های مصنوعی رشد رو خاموش کنید مشکلی نداره اما روشن گذاشتن طولانی مدتشون برای گیاهان مضره و تغییرات بدی در رشد گیاه به وجود میاد …

خلاصه نکات مقاله آیا گیاهان در شب رشد می‌کنند؟

اکثر مردم تا حدودی با پارامترهایی که برای رشد گیاهان لازم هستن آشنا هستن. داشتن یک منبع نور قوی و مناسب با نیاز گیاه از ضروریاته. اما آیا این بدین معنیه که موقع غروب آفتاب رشد گیاه متوقف میشه؟ انرژی ایجاد شده در طول روز چی میشه؟ گیاهان هم مثل انسان ها زنده هستن و تنفس میکنن و بنابراین در زمان شب هم از خودشون فعالیت نشون میدن.

2 دیدگاه در “آیا گیاهان در شب رشد می‌کنند؟ | چرا گیاه به تنفس نیاز داره؟

  1. اقدس گفت:

    الان یعنی گیاه ها برای رشد هم به نور نیاز دارن هم به تاریکی؟

    1. کارشناس رزفارست گفت:

      بله با نظم طبیعت رشد میکنن و به قسمت های مختلفش نیاز دارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *