دسته بندی نشده, نگهداری از گل و گیاه

7 روش ساده برای شکوفایی گلهای آنتوریوم که نمی دانید!

شکوفایی گلهای آنتوریوم
5/5 - (5 امتیاز)

آنتوریوم گیاهی گل دار هست که در همه طول سال گل های زیبایی به رنگ قرمز، صورتی و سفید میده. برگ های آنتوریوم همیشه سبز و چرم مانند هستن و فرم قلبی دارن که زیبایی خاصی به گیاه میده. اما با این وجود حتی با داشتن برگ های سالم هم داشتن گل روی آنتوریوم جذابیت خاصی داره. در بعضی موارد بعد از ریختن گل های اولیه آنتوریوم، با وجود مناسب بودن همه شرایط باز هم این گیاه به گل نمینشینه. در این مقاله ما به موضوعات مختلفی که میتونه شکوفایی گلهای آنتوریوم شما جلوگیری کنه میپردازیم. پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

شکوفایی گلهای آنتوریوم

آنتوریوم ها در مورد محیط اطرافشون حساس هستن و مسائلی مثل خاک مرطوب یا نور کافی میتونه از شکوفاییشون جلوگیری کنه. با قرار دادن این گیاه در معرض نور غیر مستقیم خورشید، آبیاری مناسب، رطوبت زیاد و تغذیه هفتگی با کود رقیق شده غنی از فسفر، شما میتونید آنتوریوم رو به شکوفایی تشویقش کنید. در ادامه مقاله به علت های شکوفا نشدن گلهای آنتوریوم میپردازیم.

شکوفایی گلهای آنتوریوم

خاک نامناسب

یکی از دلایل شکفته نشدن گل های آنتوریوم میتونه نوع خاک گلدونی باشه که در اون رشد میکنه. اگه از مخلوط خاک با زهکش بالا استفاده نمیکنید، احتمالاً هر بار که آبیاری رو انجام میدید آب به سرعت تخلیه نمیشه. خاک غرقابی میتونه با جلوگیری از جذب اکسیژن توسط ریشه، ریشه ها رو خفه کنه. این کار باعث ضعیف شدن گیاه شده و انرژی لازم برای شکوفایی رو ازش میگیره و همچنین پوسیدگی ریشه رو در آینده نزدیک همراه داره.

برای حفظ رشد آنتوریوم و تداوم گل دهی مداوم، از مخلوط خاک ساخته شده برای ارکیده استفاده کنید یا مخلوط پوست کاج یا پایه کاشت ذغال سنگ نارس و اون رو به خوبی با موادی مثل پرلیت یا سنگ آتشفشانی مخلوط کنید تا ازرسیدن هوا ریشه ها مطمئن باشید. از طرفی هم مطمئن بشید که در گلدون گیاه شما سوراخ های زهکشی وجود داشته باشه.

روشنایی کم

یکی از رایج ترین دلایل شکوفا نشدن گیاهان آپارتمانی، نور ناکافیه. آنتوریوم ها میتونن در شرایط نوری کم زنده بمونن و حتی شاخ و برگ زیاد تولید کنند، اما اگه نور زیادی نداشته باشن گل نمیدن. گیاه شما باید در مکانی باشه که در همه طول روز (نه فقط در ساعات معین) نور روشن اما پراکنده و غیر مستقیم دریافت کنه.

اگه در خونه یا محل کارتون جایی ندارید که نور کافی داشته باشه، از نور رشد با طیف کامل استفاده کنید تا مطمئن بشید که آنتوریوم شما به مدت 9 ساعت در روز نور عالی دریافت میکنه تا بتونید از گل های پر جنب و جوشی که این گیاهان ایجاد میکنن لذت ببرید. این نکته رو هم بدونید که بافت های کم رنگ روی برگ میتونن نشونه کمبود نور باشن.

روشنایی کم

با هم بخوانیم: همه چیز درباره نگهداری گل آنتوریوم را در اینجا بخوانید!

دمای نامناسب

دامنه دما برای این گیاه گرمسیری 70 تا 85 درجه فارنهایت (21 تا 29 درجه سانتیگراده)، بنابراین آنتوریوم ها به طور کلی در بیشتر محیط های داخلی (تا زمانی که گیاه در معرض دمای ناگهانی قرار نگیره) خوشحال هستن. آنتوریوم ها نسبت به تغییرات سریع دما که در صورت قرار گرفتن در نزدیکی درب یا پنجره خارجی یا نزدیک به منافذ گرمایشی و سرمایشی براشون اتفاق میوفته، خیلی حساس هستن. بنابراین به گل نشستن گیاهان آپارتمانی مثل آنتوریوم ممکنه به سادگی جابجایی فن یا پیدا کردن نقطه ای باشه که گیاه شما از این نوع تغییرات دمایی در امان باشه.

حفظ رطوبت

آنتوریوم ها به یک محیط مرطوب نیاز دارن، بنابراین مطمئن بشید که رطوبت بالا در اطراف گیاهتون حفظ میشه. کمبود رطوبت باعث میشه که شاخ و برگ براقیتشون رو از دست بدن. آنتوریوم سازگار با محیط مرطوب جنگل های بارونیه و کمبود رطوبت از انعطاف پذیری گیاه و توانایی گل دهیش کم میکنه.

برای بالا نگه داشتن سطح رطوبت محلی آنتوریوم، گیاهان خونگیتون رو گروه بندی کنید و یک دستگاه مرطوب کننده در نزدیکی دسته رطوبت دوست قرار بدید. شما همچنین میتونید گیاه رو روی یک سینی رطوبت (جزیره) تنظیم کنید. جزیره یک سینی کم عمقه که با سنگریزه و آب پر شده، به طوری که گلدون با آب در تماس نیست. طرز درست کردن جزیره برای گلدان خیلی سادست.

توجه داشته باشید که در صورت وجود رطوبت زیاد در هوا، شما باید رطوبت بالا رو با کمی حرکت هوا متعادل کنید تا از ایجاد کپک، قارچ، هجوم حشرات و … جلوگیری کنید. بنابراین حتماً یک فن دمنده رو به آرومی در نزدیکیش قرار بدید، اما اجازه ندید هوا مستقیماً به گیاه برسه. علاوه بر تغییرات ناگهانی دما، جریان زیاد هوا آنتوریوم شما رو به سرعت خشک میکنه و میتونه شاخ و برگ گیاه رو بسوزونه.

حفظ رطوبت

آبیاری نامناسب

مشکل دیگه ای که ممکنه از گل دهی گیاهان آپارتمانی مثل آنتوریوم جلوگیری کنه، آبیاری نامناسبشه. از اونجایی که آنتوریوم ها رطوبت رو دوست دارن، ممکنه منطقی به نظر برسه که شما باید مقدار زیادی آب رو در مخلوط گلدون حفظ کنید. اما همونطور که قبلاً گفتیم، ریشه این گیاه باید در معرض هوا قرار بگیره و در خاک مرطوب به خوبی عمل نمیکنه. از طرف دیگه، آب کم هم به گیاه شما و توانایی گل دهیش آسیب میرسونه.

کاری که باید برای آبیاری آنتوریوم انجام بدید اینه که خاکش رو کاملاً آبیاری کنید به طوری که اجازه بدید آب اضافیش تخلیه بشه. برای آبیاری مجدد هم با انگشت یا چوب چکش کنید که خاک تا عمق 4 یا 5 سانتی خشک شده باشه و دوباره آبیاریش کنید. اصلا اجازه ندین خاک تا انتها خشک بشه و از خشکی دادن بیش از حد به گیاهتون خودداری کنید.

بسته به آب و هوای محلی، شرایط آب و هوایی، فصول مختلف سال، اندازه گلدون گیاه و سایر عوامل، ممکنه لازم باشه هر روز، هر دو روز یا تقریباً یک بار در هفته گیاه رو آبیاری کنید. به عنوان مثال، به احتمال زیاد در ماه های گرم تابستون بیشتر از فصول خنک تر به آبیاری نیاز دارید.

تعویض به موقع گلدان

با گذشت زمان، مخلوط خاک آنتوریوم شما شروع به تجزیه و متراکم شدن میکنه، که باعث کاهش اکسیژن ریشه ها میشه. همچنین نمک های شسته شده از کود هم میتونن در خاک جمع بشن. این شرایط خاک میتونه باعث ایجاد تنش آنتوریوم بشه و از گل دهیش جلوگیری کنه. برای جلوگیری از این مشکلات، تقریبا هر دو سال خاک آنتوریوم رو دوباره مخلوط کنید. ریشه های آنتوریوم دوست دارن تا حدی به گلدون بچسبن، بنابراین کلاً اندازه گلدون رو زیاد بزرگ انتخاب نکنید و یا برعکس و به موقع اقدام به تعویض گلدان کنید.

بهینه کردن شرایط رشد

کوددهی به شکوفایی آنتوریوم شما کمک میکنه، در حالیکه آنتوریوم هایی که در طبیعت رشد میکنن کوددهی هفتگی ندارن اما دائما مقدار کمی مواد معدنی محلول و تغذیه از آب باران، پوشش گیاهی پوسیده و سایر بقایای جنگل به دست میارن.

شما میتونید یک بار در هفته با مقدار کمی کود مایع غنی از فسفر، از طبیعت تقلید کنید و باعث تقویت گیاهتون بشید. به دنبال کودی مناسب برای گیاهان گل دار بگردید، و اون رو با مقاومت ضعیف 10 تا 20٪ رقیقش کنید و بعد از آبیاری به خاک اضافه کنید یا روی شاخ و برگ گیاه اسپریش کنید. این روش میتونه همون چیزی باشه که آنتوریوم برای شکوفایی بهش نیاز داره.

بهینه کردن شرایط رشد

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

صفر تا صد نگهداری فیتونیا | بیماری های فیتونیا

بهترین گل های مناسب عطر سازی را بشناسید!

زمان تعویض گلدان

سوالات متداول درباره شکوفایی گلهای آنتوریوم

شکوفایی گلهای آنتوریوم به چه عواملی بستگی داره؟

شکوفایی گلهای آنتوریوم به عواملی مثل تعویض به موقع گلدونش، آبیاری مناسبش و … بستگی داره که ما تمام این موارد رو براتون در این مقاله شرح دادیم …

دمای مناسب برای گیاه آنتوریم چقدره؟

دامنه دما برای این گیاه گرمسیری 70 تا 85 درجه فارنهایت (21 تا 29 درجه سانتیگراد) هست …

برای بهینه کردن شرایط رشد آنتوریوم چیکار کنیم؟

شما میتونید یک بار در هفته با مقدار کمی کود مایع غنی از فسفر، از طبیعت تقلید کنید و باعث تقویت گیاهتون بشید. به دنبال کودی مناسب برای گیاهان گل دار بگردید، و اون رو با مقاومت ضعیف 10 تا 20٪ رقیقش کنید و بعد از آبیاری به خاک اضافه کنید یا روی شاخ و برگ گیاه اسپریش کنید. این روش میتونه همون چیزی باشه که آنتوریوم برای شکوفایی بهش نیاز داره …

چرا آنتوریوم گل نمیده؟

آنتوریوم ها در مورد محیط اطرافشون حساس هستن و مسائلی مثل خاک مرطوب یا نور کافی میتونه از شکوفاییشون جلوگیری کنه. با قرار دادن این گیاه در معرض نور غیر مستقیم خورشید، آبیاری مناسب، رطوبت زیاد و تغذیه هفتگی با کود رقیق شده غنی از فسفر، شما میتونید آنتوریوم رو به شکوفایی تشویقش کنید …

خلاصه نکات مقاله شکوفایی گلهای آنتوریوم

آنتوریوم گیاهی گل دار هست که در همه طول سال گل های زیبایی به رنگ قرمز، صورتی و سفید میده. برگ های آنتوریوم همیشه سبز و چرم مانند هستن و فرم قلبی دارن که زیبایی خاصی به گیاه میده. اما با این وجود حتی با داشتن برگ های سالم هم داشتن گل روی آنتوریوم جذابیت خاصی داره. در بعضی موارد بعد از ریختن گل های اولیه آنتوریوم، با وجود مناسب بودن همه شرایط باز هم این گیاه به گل نمینشینه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *