گل و گیاه در زندگی

آداب هدیه دادن گل را بدانید!

آداب هدیه دادن گل
1/5 - (1 امتیاز)

اگه قصد دارید که گل هدیه بدید باید بدونید که چه گلی رو انتخاب کنید و هر گل چه معنایی میده. برای دادن گل باید آداب هدیه دادن گل رو بدونید تا زیبا ترین و بهترین گل رو انتخاب کنید. گل های خیلی زیاد و متنوعی وجود داره که هر کدوم زیبایی خاص خودشون رو دارن. رنگ گل ها، تعداد شاخه های گل ها و … هر کدوم بیان گر موضوعی در هدیه دادان گل ها هستن. اگه قصد هدیه دادن گل به کسی رو دارید، باید نکاتی رو در مورد آداب هدیه دادن گل بدونید. ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا شما عزیزان رو با آداب هدیه دادن گل آشنا کنیم.

آداب هدیه دادن گل

گل در کنار زیبایی دارای جلوه خاصیه و میتونه خیلی اثر گذار باشه و برای ابراز احساسات هم عالیه. گل رو میشه به عنوان یک معجزه در بین هدیه ها دونست. گل ها برای بیان احساساتی مثل حس احترام، عشق، دوستی، وفاداری، ادای دین و تشکر … مناسبن. گل ها علاوه بر نمایان کردن احساسات، میزان توجه و اهمیت ما نسبت به فرد یا افراد مقابلمون رو نشون میدن.

رایحه خوش گل و ظرافت و رنگ آمیزی جذابش، احساسات زیبایی رو در وجود فرد هدیه گیرنده به وجود میاره و بدون شک صمیمیت و رضایت فرد رو به دنبال داره. اما اگه در زمان تقدیم کردن گل، آداب و شرایط اون رو هم بدونیم، ارزش کارمون خیلی بیشتره. شاخه گل علاوه بر مظهر زیبای، یکی از هدایاییه که نشون‌ دهنده احساسات و عواطف انسان در شرایط مختلفه.

هدیه دادن گل برای هدیه گیرنده احساس خوشایندی رو به وجود میاره که معمولا نشونه علاقه و صمیمیت هدیه دهنده محسوب میشه. گل ذاتا لطیفه و احساس لطافت رو در روح انسان‌ها به وجود میاره. گل هدیه دادن نیاز به مناسبت نداره و بد نیست بعضی وقت‌ها شاخه‌ای گل به مدیر، همسر، مادر، پدر و افرادی که دوستشون داریم، بدیم.

در ایران هم گل‌ها کاربردهای مختلفی دارن و هر گل به عنوان نوعی نماد و نشون مشخص مورد استفاده قرار میگیره. ما معمولا از گل برای ابراز علاقه، جشن و مهمونی‌ها، تبریک به عروس و داماد، عیادت بیمار و … استفاده میکنیم و هدفمون هم اینه که پیامی خاص رو به گیرنده برسونیم. وقتی که به عیادت بیماری میریم، معمولا باکس گلی رو با خودمون به همراه میبریم.

هدف ما از هدیه دادن گل در اون زمان، اینه که شادابی و طراوت گل، نشونه‌ای برای آرزوی سلامت و نشاط و سر زندگی بیمار باشه و به عبارتی گل، پیام آور بهبود و تندرستیه. وقتی که گل رو به پدر و مادر خودمون تقدیم میکنیم، هدف ما اینه که جلوه خاص و زیبای اون رو پیامی برای بیان تشکر و قدردانی و مهر به والدین قرار بدیم.

وقتی برای هدیه دادن به دوستمون، گل رو انتخاب میکنیم، دوست داریم انسجام و نظم و ظاهر زیبا و متفاوت گل، مظهری برای وفاداری و یکدلی ما با دوستانمون باشه. وقتی برای معلم یا استاد خود گل هدیه میبریم، قصد داریم میزان احترام و قدردانی خودمون رو نشون بدیم. به طور کلی گل هدیه دادن در هر شرایطی معنای خاص خودش رو داره. در ادامه مقاله با آداب هدیه دادن گل آشنا خواهید شد.

در مشت گرفتن شاخه گل

وقتی شخصی شاخه یا دسته گل رو در مشت خودش میگیره و اون رو به دیگری تقدیم میکنه، میشه این رفتار رو یک رفتار اصولی در نظر گرفت. این حرکت یعنی فرد قصد ابراز محبت و احساسات خودش رو داره.

با هم بخوانیم: زیباترین دسته گل برای جلسات آشنایی

در مشت گرفتن شاخه گل

زانو زدن برای هدیه دادن گل

حرکت نشستن و زانو زدن برای تقدیم کردن گل، غالبا از جانب مردهای جوان و تابع احساس صورت میگیره که قصد دارن میزان عشق و محبت و صمیمیتشون رو به عشق زندگیشون، با این اندازه از احترام و به واسطه اهدای گل بیان کنن. این حرکت برای درخواست یا پیشنهاد ازدواج هم انجام میشه ‌و این در حالیه که در کنار گل، جعبه‌ حلقه هم در دست اونا خودنمایی میکنه.

در این حالت خم کردن سر و دست نهادن روی قلب هم میتونه نشون دهنده احترام و تعهد باشه و اهدای گل رو با صمیمیت و جلوه قشنگتری همراه کنه. علاوه بر این‌ ها هدیه دادن گل با این آداب و شرایط تاثیر چشمگیری در فرد مقابل داره و رضایت و صمیمیت و احترام و البته تحسین فرد مقابل رو به دنبال داره.

پنهان کردن صورت در پشت گل

افرادی که تمایل دارن هدیه دادنشون با ایجاد نوعی هیجان و غافلگیری در فرد مقابل همراه باشه و اثر گذار تر جلوه کنه، ابتدا گل رو پشت خودشون پنهان میکنن و بعد در فرصت مناسب اون رو مقابل دیدگان فرد مورد نظرشون قرار میدن.

اهدا کردن گل با نوک انگشت

در رفتار اون دسته از افرادی که شاخه گل رو با نوک انگشت‌های خودشون میگیرن و اون رو مقابل فرد مورد نظرشون قرار میدن، معمولا خجالت و شرم دیده میشه و با دقت بیشتر شاید بشه نگاهشون که به پایین دوخته شده و یا دستان لرزان و گونه‌های سرخشون رو هم دید. این اشخاص در عنوان کردن احساسات خود کمی ضعیف هستن و برای ابراز محبت، زیاد از حرکات بدن خود بهره نمیگیرن.

به سینه چسباندن گل‌

افرادی که گل رو در جایی بین سینه و شکم قرار میدن، به دنبال فرصتی برای بیان حس عشق ورزی خودشون هستن و احترام و علاقه رو با این کار نشون میدن. این دسته از افراد در زمان سخن گفتن با آرامش حرف میزنن و نگاهشون معمولا روی گل متمرکز میشه و به چهره فرد مقابل نگاه نمیکنن.

گل دادن با دو دست

گل دادن با دو دست و جلو بردن دو دست معمولا توسط افرادی صورت میگیره که از دادن گل و پذیرفتنش توسط طرف مقابل شک دارن و میخوان که با گرفتن دو دستی گل، استرس خودشون رو کاهش بدن.

گل دادن با دو دست

معنای تعداد شاخه‌های گل

معمولا برای هدیه دادن گل، تعداد گل‌ها رو از اعداد فرد انتخاب میکنیم که هر کدوم میتونه تداعی گر مفهومی خاص باشه.

 • وقتی یک شاخه گل برای هدیه دادن انتخاب میکنیم، یعنی طرف مقابل از اهمیت و ارزش زیادی برخورداره و میخوایم این یک شاخه گل برجسته و قابل توجه باشه.
 • سه شاخه گل میزان احترام و ارزش گذاری ما رو نشون میده.
 • وقتی پنج شاخه گل انتخاب میکنیم، یعنی صمیمیت و علاقه ما به فرد مقابلمون بیشتره.
 • هفت شاخه گل هم نماد عشق و ابراز احساساته.
 • وقتی از دسته‌ای ده شاخه‌ای استفاده بشه، یعنی محبت ما بی حد و اندازست.

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

ایده های جالب برای گل آرایی ارزان را اینجا بخوانید!

نکات نگهداری باکس گل که نمی دانید!

بهترین گلها برای هدیه دادن در مناسبت های مختلف

سوالات متداول درباره آداب هدیه دادن گل

آداب هدیه دادن گل چیه؟

برای مطالعه کامل تر آداب هدیه دادن گل وارد مقاله بشید …

چرا باید آداب هدیه دادن گل رو بدونیم؟

برای دادن گل باید آداب هدیه دادن گل رو بدونید تا زیبا ترین و بهترین گل رو انتخاب کنید …

تعداد شاخه‌های گل چه پیامی رو میرسونه؟

وقتی یک شاخه گل برای هدیه دادن انتخاب میکنیم، یعنی طرف مقابل از اهمیت و ارزش زیادی برخورداره و میخوایم این یک شاخه گل برجسته و قابل توجه باشه.
سه شاخه گل میزان احترام و ارزش گذاری ما رو نشون میده.
وقتی پنج شاخه گل انتخاب میکنیم، یعنی صمیمیت و علاقه ما به فرد مقابلمون بیشتره.
هفت شاخه گل هم نماد عشق و ابراز احساساته.
وقتی از دسته‌ای ده شاخه‌ای استفاده بشه، یعنی محبت ما بی حد و اندازست …

برای درخواست ازدواج چجوری باید گل رو هدیه بدیم؟

حرکت نشستن و زانو زدن برای تقدیم کردن گل، غالبا از جانب مردهای جوان و تابع احساس صورت میگیره که قصد دارن میزان عشق و محبت و صمیمیتشون رو به عشق زندگیشون، با این اندازه از احترام و به واسطه اهدای گل بیان کنن. این حرکت برای درخواست یا پیشنهاد ازدواج هم انجام میشه …

خلاصه نکات مقاله آداب هدیه دادن گل

اگه قصد دارید که گل هدیه بدید باید بدونید که چه گلی رو انتخاب کنید و هر گل چه معنایی میده. برای دادن گل باید آداب هدیه دادن گل رو بدونید تا زیبا ترین و بهترین گل رو انتخاب کنید. گل های خیلی زیاد و متنوعی وجود داره که هر کدوم زیبایی خاص خودشون رو دارن. رنگ گل ها، تعداد شاخه های گل ها و … هر کدوم بیان گر موضوعی در هدیه دادان گل ها هستن.

گل در کنار زیبایی دارای جلوه خاصیه و میتونه خیلی اثر گذار باشه و برای ابراز احساسات هم عالیه. گل رو میشه به عنوان یک معجزه در بین هدیه ها دونست. گل ها برای بیان احساساتی مثل حس احترام، عشق، دوستی، وفاداری، ادای دین و تشکر … مناسبن.

گل ها علاوه بر نمایان کردن احساسات، میزان توجه و اهمیت ما نسبت به فرد یا افراد مقابلمون رو نشون میدن. رایحه خوش گل و ظرافت و رنگ آمیزی جذابش، احساسات زیبایی رو در وجود فرد هدیه گیرنده به وجود میاره و بدون شک صمیمیت و رضایت فرد رو به دنبال داره. اما اگه در زمان تقدیم کردن گل، آداب و شرایط اون رو هم بدونیم، ارزش کارمون خیلی بیشتره.

2 دیدگاه در “آداب هدیه دادن گل را بدانید!

 1. سارینا احمدی گفت:

  مرسی از مقاله خوبتون

  1. کارشناس گل و گیاه گفت:

   امیدواریم که این مقاله براتون مفید بوده باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *