نگهداری از گل و گیاه

همه چیز درباره درختان سرو | معرفی انواع درخت سرو + عکس

همه چیز درباره درختان سرو
4/5 - (31 امتیاز)

سرو درختی تنومند و همیشه سبزه که در بسیاری از مناطق ایران رشد میکنه و شباهت زیادی به درخت کاج داره. این درخت از نظر برگ، ارتفاع و شکل ظاهری انواع متنوعی داره. از انواع درخت سرو میشه به سرو ناز، سرو خمره ای، سرو لاوسون و … اشاره کرد. این درخت همیشه سبز از مقاوم ترین درختان جهانه و در ادبیات ایران هم همواره نماد آزادگی و استقامت شمرده میشه. برای آشنایی با همه چیز درباره درختان سرو و اطلاع از شرایط نگهداری و تکیرش و … در این مقاله با رزفارست همراه باشید.

همه چیز درباره درختان سرو

درخت سرو از گروه مخروطیان، درختی بلند قامت و پرپشت با برگ های سوزنی شکله. همونطور که در بالا گفتیم سرو از درختانیه که در پاییز خزان نمیکنه و برگ هاش نمیریزه. میوه‌ی درخت کاج کروی شکل و به اندازه فندقه که بهش گردوی سرو هم میگن. با هرس کردن درخت سرو میشه شکل های زیبایی به وجود اورد که همین امر باعث شده تا این درخت برای استفاده در فضای سبز بسیار مورد توجه قرار بگیره. این درخت زیبا از نظر ارتفاع، اندازه، نوع برگ، تاج و … متنوعه و در بیشتر مناطق جهان کشت میشه. درخت سرو در جهان نماد درخت ملی ایرانه. درخت سرو از درختان زیبا و زینتیه، که با توجه به گونه‌ های مختلفش، ارتفاعش متفاوته.

همه چیز درباره درختان سرو

انواع درخت سرو

درخت سرو گونه های مختلفی داره که در ادامه بهشون اشاره میکنیم.

سروناز

سروناز از درختان همیشه سبزه که بسته به شرایط اقلیمی تا 20 متر رشد میکنه. این درخت ظاهر خمره‌ ای و هرمی شکلی داره. برگ‌های این درخت سبز شفافه. چوب سفت و سختی داره که از چوبش استفاده‌ های مختلفی میشه.

سروناز

سرو هرزویل

این درخت بسیار تنومنده. درختی زیبا و سرسبزه و از درختان قدیمیه که درباره تاریخچش اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.

سرو هرزویل

سرو سیمین

درخت سرو سیمسن درختی زیبا و زینتیه، که رشد سریعی داره. درخت سرو سیمین به درخت سرو نقره ای هم معروفه. سرو سمین درختی همیشه سبزه که برگ‌ های گسترده‌ ای داره. این درخت بومی مناطقی از ایالت آریزونا و کالیفرنیاست. ریشه‌ این گیاه گسترده و سطحیه. ارتفاع این درخت به 10 تا 15 متر میرسه. از جمله سروهای معطره. تاج این گیاه مخروطیه. میوه این گیاه هم به رنگ قهوه‌ ایه. برگ های این گیاه به رنگ نقره ایه به همین دلیل بهش سرو نقره‌ای میگن. درخت سرو نقره‌ای برای ایجاد حصار مفیده.

سرو سیمین

سرو خمره‌ای

سرو طبری درختی زیبا و زینتیه و از جمله درختانیه که در شرایط نامساعد هم رشد خوبی داره. به صورت درختچه‌ ای کوچیک رشد میکنه، ارتفاع این درخت به 5 متر میرسه. برگ های این گیاه سوزنی شکل، فلسی و پایاست. میوه‌ ای گرد و بیضی شکل داره که به رنگ قهوه‌ ای کبوده. برگ‌ هاش هم به رنگ سبز روشنه.

سرو خمره‌ای

سرو تالاب

این درخت بومی مناطقی از ایالت متحدست. درختی زیبا و زینتیه. از درختان برگ ریزه طوری که در فصل پاییز تغییر رنگ میده. درختی از شاخه مخروطیانه. ریشه این درخت از ریشه‌های تنفس گراست.

سرو تالاب

سرو خمره‌ای توپی

این درخت زیبا بومی چینه. در چین این درخت رو با نام درخت زندگی میشناسن. این درخت همیشه سبزه طوری که در تمام طول سال سبز باقی میمونه. برگ‌های سوزنی شکلی داره. برگ های این گیاه هم فلس ماننده، متقابل و پهنه.

سرو خمره‌ای توپی

سرو خمره‌ای نوک دار

این درخت هم مثل نوع توپیش بومی چینه، که به درخت زندگی مشهوره. درخت همیشه سبز رنگیه. برگ های این گیاه به رنگ سبز روشن هستن. از این درخت بیشتر برای کاشت تک درخت یا دیوار سبز استفاده میشه. دارای گونه‌های مختلف پاکوتاه و پا بلنده.

سرو خمره‌ای نوک دار

سرو زربین

سرو زربین برگ های سوزنی شکلی داره  که ارتفاعش به حدود 20 تا 30 متر میرسه. گل های مخروطی شکل به رنگ لیمویی داره که این گل ها در اواسط فصل بهار شکوفه میدن و منظره زیبایی رو نمایان میکنن. برگ‌ های این گیاه هم به رنگ سبز هستن. این درخت همیشه سبزه. این درخت بیشتر در نواحی سردسیر رشد میکنه.

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

شاخه‌ های این درخت مایل به شکل افقی هستن. شاخه این درخت معمولاً به رنگ قهوه‌ای روشن مایل به خاکستریه البته پوست شاخه‌های جوان این درخت سبزه. چوب این درخت به دلیل مقاومت بالایی که در برابر پوسیدگی داره مصارف مختلفی داره. پوست تنه این درخت الیاف دار و تا حدودی نرمه و دارای شیارهایی به شکل درهم تنیده و شبکه‌ ای و چروکیدست.

سرو زربین

درخت سرو شیراز

سرو شیراز درختی مخروطی شکله. درختی نوک‌ تیز، بلند و باریکه به طوری که تا سطح زمین رو میپوشونه. برگ های این گیاه به صورت متراکم و به رنگ سبز تیره هستن. تنه این گیاه باریک و به رنگ قهوه‌ای مایل به خاکستریه. از این درخت برای فضای سبز و همچنین تقویت خطوط عمومی استفاده میشه. این درخت به دلیل استفاده گسترده در باغ‌های شیراز در قدیم‌ الایام به سرو شیرازی معروف شده.

درخت سرو شیراز

سرو لاوسون

این گیاه برگ‌های سوزنی شکل داره. از درختان برگ ریزه به طوری که در فصل پاییز برگ‌های این گیاه از سبز به طلایی تغییر رنگ میدن و منظره زیبایی رو پدید میارن. این نوع سرو قامتی راست و شکلی مخروط مانند داره و همچنین رشد متوسط و آهسته‌ای داره.

سرو لاوسون

سرو ابرکوه

سرو ابرکوه درختی زیباست که به عنوان سومین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده. درخت سرسبزیه که زیبایی خاص خودش رو داره.

دیگر مقالات: فرق بین گیاهان پتوس و فیلودندرون

سرو ابرکوه

مضرات درخت سرو

 • درخت سرو در برابر مواد سمی و باران‌های اسیدی، آسیب پذیره.
 • به علل گوناگون آفت‌ها و آلودگی‌ها در اطراف درخت سرو انباشته میشن.
 • به دلیل برگ‌های سوزنی، سطح کمتری رو پوشش میدن و قدرت تصفیه هوا و ساخت اکسیژن در حد صفره.
 • درخت کاج خاک اطرافش رو اسیدی میکنه و مانع از رشد گونه‌های دیگه میشه. تولید این اسید به حدی زیاده که برای کاشت درختان دیگه به غیر از درخت سرو باید محل کاشتش رو تا عمق چهار متر خاک برداری کنن.

عمق ریشه درخت سرو

درختان بالغ ممکنه ریشه ای تا عمق 4 فوت (36 متر) داشته باشن. اونا همچنین مثل یک سیستم ریشه جانبی کم عمق رشد میکنن که به همون اندازه هم گسترش پیدا میکنن.

کاربرد درخت سرو

درخت سرو مخصوصا سرو شیراز بطور گسترده‌ای به عنوان یک درخت زینتی، در هر نوع خاک عمیقی که زهکشی خوبی داشته باشه رشد میکنه. این درخت رو میتونید در مناطق گرم و خشک و سرد معتدل و بارانی بکاریدش. چوب درخت سرو، بسیار معروفه، بادوامه و خوش‌ رایحست که برای ساخت ساز هارپسیکورد ایتالیایی و درب‌های کلیسای سنت‌پیتر در شهر واتیکان رم ازش استفاده شده.

این درخت در صنعت آرایشی هم کاربرد فراوانی داره از قبیل سفت‌کننده پوست، برطرف کردن التهابات پوستی، ضدشوره سر، ضدپیری و… . همچنین به دلیل قیمت مناسب و در دسترس بودن چوب درخت سرو شیراز، از این گیاه در انواع عطرها استفاده میشه.

کاربرد درخت سرو

ارتفاع درخت سرو

درختان سرو درختانی همیشه سبزن که بسته به شرایط اقلیمیشون تا 20 هم متر رشد میکنن.

درخت سرو نماد چیست

سرو ایرانی به‌عنوان نماد استقامت و سرفرازی ایرانیان محسوب میشه. سرو در تصویرگری‌ های بعد از ورود اسلام به ایران به‌ شکل سرشکسته دیده میشه. گفته میشه این‌گونه تصویرگری از سرو در نقاشی‌های این دوره نشون از این داره که اعراب به این وسیله در پی نشون دادن از بین رفتن صلابت ایرانیان بعد از حمله به ایران بودن. بطور کلی در تمامی هنرهای تجسمی ایران و پارچه بافی نماد سرو کاملا دیده میشه.

درخت سرو نماد چیست

علت خشک شدن سرو خمره ای

اگه ساقه ها استحکام خوبی دارن و منعطف هستن جای نگرانی نیست، توقف رشد میتونه به خاطر تغییر فصل باشه ولی اگه برگ ها زرد و یا خشک بشن احتمال آسیب ریشه به دلیل آفت و یا قارچی شدن بستر خاکه. مقداری از خاک گلدون رو کنار بزنید تا چند تار ریشه مشخص بشه اگه ریشه قهوه ای و پوسیده شده باشه باید از قارچ کش استفاده کنید. در فاصله دو ابیاری اجازه بدید سطح خاک کمی خشک بشه.

با انگشتتون خاک رو چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبه شروع به آب دادن کنید. هر چند وقت یک مرتبه روی خاک رو اصطلاحا سله شکنی کنید و خاک گلدون رو خراش بدید یعنی با وسیله‌ای مثل قاشق و چنگال روی خاک رو شخم بزنید تا هوا و آب وارد خاک بشه .سوراخ های زهکش ته گلدون رو کنترل و از باز بودن سوراخ های انتهایی گلدون وخروج اب اضافی از گلدون مطمئن بشید.

آفات و بیماری های درخت سرو

برای مطالعه بیشتر درباره بیماری های گیاهان پیشنهاد میکنیم مقاله بیماری های قارچی و سوختگی در گیاهان اپارتمانی رزفارست رو مطالعه کنید.

 شته ارس

میزبان این آفت سرو کوهیه و شته با حمله به جوانه های درخت باعث آسیبشون میشه. تعداد شته ها در آب و هوای گرم و خشک بیشتر و در آب و هوای بارونی کمتر میشه. این آفت موجب میشه رنگ برگ های درخت قهوه ای بشه و سرشاخه های درخت خشک بشن.

شپشک آرد آلود

این حشره روی ساقه درخت قرار میگیره و با فرو بردن خرطومش در بافت های گیاهی ازش تغذیه میکنه. این امر باعث ضعیف شدن گیاه و همچنین تغییر شکل ظاهریش میشه که نامطلوبه. ترشحات حشره میتونه باعث جذب نوعی قارچ به نام ساپروفیت فوماژین هم بشه. برای جلوگیری از آلوده شدن درخت به این آفت، هرس سالیانه توصیه میشه. همچنین در صورت وجود آفت میشه درخت رو با استفاده از سموم تماسی مثل اتیون سم پاشی کرد.

آفت های قارچی

آلودگی های قارچی میتونه باعث تاول زدن پوست درختان بشه. هرس کردن یکی از راه های پیشگیری در برابر آفت هاست. همچنین برای از بین بردن قارچ ها در اطراف درخت استفاده از ترکیبات قارچ کش مثل پدوفیکس توصیه میشه.

پوسیدگی ریشه

این بیماری بخاطر آبیاری بیش از حد درخت اتفاق میوفته که باعث خفگی و در نهایت پوسیدگی ریشه ها میشه. برای پیشگیری از این مشکل توجه کنید که خاک زهکشی مناسب داشته باشه تا آب اضافی ازش خارج بشه.

آفات و بیماری های درخت سرو

شرایط نگهداری درخت سرو

آبیاری

انواع مختلف سرو میزان آبیاری متفاوتی نیاز دارن اما بیشتر انواع سرو در مقابل خشکی تحمل بالایی دارن. بهتره آبیاری رو بعد از هر بار خشک شدن خاک انجام بدید. به طور کلی آبیاری در دو سال اول کاشت اهمیت بیشتری داره چون باعث استقرار بهتر نهال در خاک میشه. همچنین در فصل تابستون هم به علت خشک شدن سریع تر خاک، به آبیاری منظم درختان توجه داشته باشید. کم شدن رشد درخت و زرد یا قهوه ای شدن نوک برگ هاش ممکنه ناشی از کمبود آب باشه. دقت کنید که آبیاری بیش از اندازه هم میتونه باعث پوسیدگی ریشه درخت و آسیبش بشه.

نور

انواع مختلف سرو به نور کامل نیاز دارن و رشدشون در سایه و کمبود آفتاب کاهش پیدا میکنه و حتی ممکنه رنگ برگ ها هم تغییر کنه. برای رشد بهتر و سالم موندن، درخت سرو رو در مکانی بکارید که روزانه حداقل 6 ساعت نور مستقیم آفتاب دریافت بکنه.

اقلیم

درخت سرو به سرما حساسیت نداره و به خوبی رشد میکنه. بهترین شرایط اقلیمی برای درخت سرو آب و هوای معتدل و کمی مرطوبه.

خاک

درخت سرو به اسیدی و قلیایی بودن خاک حساسیت زیادی نداره و میشه از انواع خاک ها با زهکشی خوب براش استفاده کرد. برای کاشت سرو در گلدون میتونید از مخلوط خاک باغچه، خاک برگ، شن و پیت ماس استفاده کنید.

کود

برای نهال جوان سرو از کودهای فسفر دار استفاده کنید چون باعث رشد و گستردگی ریشه ها در خاک میشه اما کود دادن به درخت بالغ الزامی نداره. البته در صورت مشاهده علائم کمبود در درخت میشه از کود مناسب استفاده کرد. کوددهی رو در فصل بهار که فصل رشد درخته انجام بدید.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

هرس

بعد از چند سال مراقبت از نهال جوان، یکی از کارهای لازم برای حفظ شکل ظاهری درخت هرس کردنشه. هرس درختان سرو به شکل های مختلف به منظور جلوه دادن به فضاهای سبز بسیار کاربرد داره. هرس سالیانه درخت سرو برای سالم موندن درخت و رشد بهترش ضروریه. بهتره هرس رو در فصل پاییز یا زمستان انجام بدید. در صورتی که هرس رو در پاییز یا زمستان انجام نداید میتونید درخت رو در اوایل بهار قبل از در اومدن جوانه ها هرس کنید.

روش تکثیر

یکی از روش های تکثیر سرو از راه قلمه زدنه. برای این کار اول چند شاخه جوان رو انتخاب کنید و قلمه های حدودا 20 سانتی متری رو ازشون جدا کنید. سعی کنید کمی از انتهای چوبی شاخه ها هم همراه قلمه جدا بشه. به سر هر کدوم از قلمه ها هورمون ریشه زایی بزنید و حدود 5 سانتی متر از قلمه رو در داخل خاک قرار بدید. خاک مورد استفاده میتونه مخلوط خاک برگ و خاک جنگلی همراه با ماسه ی دانه ریز یا مخلوط شن و پیت ماس باشه. قبل از کاشتن قلمه بهتر ه خاک رو آبیاری کنید تا موقع کاشت مرطوب باشه. برای کاشتن قلمه ها مکانی نورگیر انتخاب کنید. همچنین آبیاری منظم رو تا زمان ریشه زایی قلمه ها فراموش نکنید.

روش تکثیر

بیشتر بخوانید:

گیاهان مناسب آشپزخانه

نگهداری دسته گل طبیعی

ساخت تراریوم

سوالات متداول درباره همه چیز درباره درختان سرو

مضرات درخت سرو چیه؟

درخت سرو در برابر مواد سمی و باران‌های اسیدی، آسیب پذیره.
به علل گوناگون آفت‌ها و آلودگی‌ها در اطراف درخت سرو انباشته میشن.
به دلیل برگ‌های سوزنی، سطح کمتری رو پوشش میدن و قدرت تصفیه هوا و ساخت اکسیژن در حد صفره.
درخت کاج خاک اطرافش رو اسیدی میکنه و مانع از رشد گونه‌های دیگه میشه. تولید این اسید به حدی زیاده که برای کاشت درختان دیگه به غیر از درخت سرو باید محل کاشتش رو تا عمق چهار متر خاک برداری کنن …

عمق ریشه درخت سرو چقدره؟

درختان بالغ ممکنه ریشه ای تا عمق 4 فوت (36 متر) داشته باشن. اونا همچنین مثل یک سیستم ریشه جانبی کم عمق رشد میکنن که به همون اندازه هم گسترش پیدا میکنن …

کاربرد درخت سرو چیه؟

درخت سرو مخصوصا سرو شیراز بطور گسترده‌ای به عنوان یک درخت زینتی، در هر نوع خاک عمیقی که زهکشی خوبی داشته باشه رشد میکنه. این درخت رو میتونید در مناطق گرم و خشک و سرد معتدل و بارانی بکاریدش. چوب درخت سرو، بسیار معروفه، بادوامه و خوش‌ رایحست که برای ساخت ساز هارپسیکورد ایتالیایی و درب‌های کلیسای سنت‌پیتر در شهر واتیکان رم ازش استفاده شده.
این درخت در صنعت آرایشی هم کاربرد فراوانی داره از قبیل سفت‌کننده پوست، برطرف کردن التهابات پوستی، ضدشوره سر، ضدپیری و… . همچنین به دلیل قیمت مناسب و در دسترس بودن چوب درخت سرو شیراز، از این گیاه در انواع عطرها استفاده میشه …

آفات و بیماری های درخت سرو چیه؟

 شته ارس
شپشک آرد آلود
آفت های قارچی
پوسیدگی ریشه …

خلاصه نکات مقاله همه چیز درباره درختان سرو

انواع درخت سرو

 • سروناز
 • درخت سرو هرزویل
 • سرو سیمین
 • سرو تالاب
 • درخت سرو خمره‌ای
 • سرو خمره‌ای توپی
 • سرو زربین
 • درخت سرو شیراز
 • سرو لاوسون
 • سرو ابرکوه

7 دیدگاه در “همه چیز درباره درختان سرو | معرفی انواع درخت سرو + عکس

 1. رویا دانا گفت:

  چقد این درختا تنوع دارن من فکر میکردم همشون یکین بعضیا تنبل بودن تپل شدن بعضیا قدشون بلند تره 😂 تباه ترین

  1. کارشناس گل و گیاه گفت:

   سلام رویای عزیز!
   قبل این مقاله خیلیا همینطور فکر میکردن 😉

 2. alireza گفت:

  سوالی که درباره گیاه سرو داشتم اینه که
  سرو چمان من چرا میل چمن نمیکند؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   چون زان سفر دراز خود عزم وطن نمی کند :)))

  2. کارشناس رزفارست گفت:

   جان غریب ازین جهان میل وطن نمی‌کند

   شد چو عقیق نامجو یاد یمن نمی‌کند

 3. اهورا خوارزمی گفت:

  درود بر شما
  در نهایت نفهمیدم سرو ابرکوه جزء کدام رقم سرو است. هیچ سایتی نگفته. از ویژگی‌هایی که گفتید و ظاهر درخت بنظر گونه‌ای از سرو زربین بنظرم باشه. اگه محبت کنید و دقیق بگید سپاسگزارم

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام و درود
   سرو باشکوه ابرکوه از گونه سرو شیراز و از سروهای مدیترانه این درخت با نام علمی cuppresus” sempervirens» با ارتفاع ۲۵ متر می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *