نگهداری از گل و گیاه

همه چیز درباره گیاه کامپکت سرسبز

همه چیز درباره گیاه کامپکت سرسبز
4.1/5 - (7 امتیاز)

 در این مقاله همه چیز درباره گیاه مناسب آپارتمان کامپکت گفته میشه، اینکه در خانواده Asparagaceae و زیر خانواده Nolinoideae قرار میگیره و در حال حاضر جزء خانواده Dracaenaceae یا Agavaceae جای گرفته. همچنین نام دراسنا از نام یونانی باستان δράκαινα – drakaina، به معنی “ماده اژدها” گرفته شده.

همه چیز درباره گیاه کامپکت

همه چیز درباره گیاه کامپکت

اکثر گونه های کامپکت بومی ‌آفریقا، جنوب آسیا تا شمال استرالیا و دو گونه در مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی هستن. گونه های دراسنا دارای بخشی ضخیم در ساقشون هستن که گاهی این ضخیم شدن Dracaenoid نامیده میشه. این ویژگی در میان سایر اعضای Asparagales مشترکه.

گونه های دراسنا رو میشه به دو نوع طبقه بندی کرد: treelike dracaenas (Dracaena fragrans، Dracaena draco، Dracaena cinnabari) که این گونه دارای ساقه های روی زمین با یک خوشه برگ واحد در انتهای هر ساقه و dracaenas ریزوماتوز ( Dracaena trifasciata، Dracaena angolensis ) هستن.

بسیاری از گونه های دراسنا به دلیل تحمل نور کم و آبیاری کم به عنوان گیاهان آپارتمانی نگهداری میشه. همه چیز درباره گیاه کامپکت و گونه‌هاش در این قسمت دیده میشه:

  • دراسنا سیناباری
  • دراسنا دراکو
  • Dracaena ellenbeckiana
  • Dracaena aromrans
  • رفلکس دراسنا
  • Dracaena sanderiana
  • Dracaena surculosa
  • Dracaena tamaranae – کاناریا

برخی از گونه های درختچه ای مثل D. fragrans، D. surculosa، D. marginata و D. sanderiana به عنوان گیاهان آپارتمانی محبوب مورد استقبال هستن.

البته برخی منابع اشاره دارن که اینا برای حیوانات خونگی سمی هستن، هرچند برای انسان سمی ‌نیست. قلمه های ریشه دار D. sanderiana به طور گسترده ای در استرالیا، ایالات متحده و انگلیس به عنوان “بامبو خوش شانس” معروف هستن، البته فقط از نظر ظاهری شبیه بامبو واقعی به نظر میرسن.

بیشتر بخوانید:

معنا و مفهوم گل ها

بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان

راه های تامین رطوبت گیاهان

20 گیاه مناسب برای کودکان و حیوانات خانگی + عکس

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

 چگونه از گیاه کامپکت مراقبت کنیم؟

چگونه از گیاه کامپکت مراقبت کنیم؟همه چیز درباره گیاه کامپکت

همه چیز درباره گیاه کامپکت دراسنا و حساسیتش باید در نظر گرفته بشه مثلا اینکه به نمک ها، مواد معدنی و کلر موجود در آب لوله کشی حساس هستن. قبل از اینکه به گیاه آب بدید اجازه بدید 24 ساعت در یک سطل یا محفظه بمونه تا مواد ناخواستش تبخیر بشن.

همیشه هنگام آبیاری گیاهتون نیازش رو بررسی کنید. قبل از آبیاری گیاه، بهتره ابتدا سطح رطوبت خاک رو بررسی کنید تا مطمئن بشید مرطوب نیست. همچنین، قبل از آبیاری اولیه، حالت خاک گیاهتون رو در نظر بگیرید. گاها خاک فشرده میشه تا در هنگام انتقال از تغییر مسیر جلوگیری کنه، بنابراین هوادهی میتونه به تنفس خاک کمک کنه و اجازه بده رطوبت آزاد بشه.

گیاه کامپکت دراسنا ترجیح میده خاک در فواصل آبیاری خشک بشه، اما نه اینکه خاک گلدون خشک بشه. به طور معمول، آبیاری هر 10 تا 14 روز سطح رطوبت خاک رو به طور خوبی حفظ میکنه. همه چیز درباره گیاه کامپکت و خاک خیسش باید بررسی بشه چون این گیاه مستعد پوسیدگی ریشست، البته از طرفی اگه خاک خشک بشه، منجر به ایجاد نقطه قهوه ای در برگ گیاه میشه.

این مرزی ظریفه، وقتی که یک برنامه روتین آبیاری داشته باشید، دراسنا کامپکت به خوبی نسبت به آبیاری منظم واکنش نشون میده. کامپکت دراسنا همچنین به محیط مرطوب علاقه بسیاری داره و از یک دستگاه بخور، سنگریزه یا غبارپاشی منظم استقبال میکنه.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه رزفارست برترین مرجع فروش گیاهان آپارتمانی.

دیگر مقالات:

روش های نگهداری درختچه های آپارتمانی

نگهداری و بیماری های گیاه برگ عبایی

صفر تا صد پرورش و نگهداری افوربیا | انواع گل افوربیا را بشناسید + عکس

 گیاه کامپکت را بیشتر بشناسیم

همه چیز درباره گیاه کامپکت و نورش؛

یک گیاه دراسنا کامپکت در نور متوسط ​​بهترین رشد رو داره. در ناحیه کم نور، خیلی آهسته رشد میکنه یا اصلاً رشد نمیکنه، تمایل داره برگ‌های پایینی رو با سرعت بیشتری از دست بده و باید زیاد آبیاری بشه. همونطور که گفتیم کامپکتتون رو هفتگی بچرخونید تا فقط یک طرف خاص به سمت نور رشد نکنه و شکل زیباش رو از دست نده.

همه چیز درباره گیاه کامپکت و آبش؛

خاک گیاه رو در سطح، خشک نگه دارید تا از پوسیدگی ریشه و لکه زایی در برگ جلوگیری کنه. قبل از آبیاری اجازه بدید تا قسمت بالای خاک خشک بشه. در نور کم فاصله آبیاری میتونه دو هفته یا بیشتر باشه. گیاه کامپکت وقتی با یک برنامه منظم آبیاری میشه بهتر عمل میکنه. نقاط قهوه ای تیره معمولاً یا در اثر کلر یا فلوراید زیاد در آب هستن یا آب خیلی شور و البته غذای گیاهی زیاد.

همه چیز درباره گیاه کامپکت و کودش؛

گیاه کم رشدی مثل دراسنا کامپکت، به کود بسیار کمی احتیاج دارن. فقط دو بار در سال، یک بار در بهار و یک بار در تابستون، کود بدید و مطمئن بشید که غذای گیاه رو به 2/1 میزان توصیه شده رقیق کنید.

دراسنا کامپکت دمای اتاق گرم 60-75 درجه فارنهایت (16-24 درجه سانتیگراد) رو دوست داره. گرمای بخاری زمستانی میتونه به برگ‌ها آسیب برسونه.

به نظر شما کامپکت رو میتونیم جز خانواده گیاه سانسوریا بدونیم؟ باهم مقاله نگهداری از گیاه سانسوریا و روش های تکثیر آن همراع با فیلم اموزشی رو مطالعه کنیم.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

رطوبت موردنیاز کامپکت دراسنا؛

رطوبت موردنیاز کامپکت دراسنا؛همه چیز درباره گیاه کامپکت

رطوبت موجود در خونه یا اداره خوبه. دراسنا به ندرت گل میده اما وقتی گل میده، توصیه می‌کنم بلافاصله گلها رو قطع کنید. در غیر این صورت ممکنه رشد گیاه رو مخدوش کنه و شکلش رو خراب کنه.

بیماری‌های کامپکت؛

لکه های برگ، ناشی از قارچ خاک، باعث ایجاد لکه های قهوه ای مایل به قرمز در برگ‌های جدید میشه. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه میشه. بهترین راه برای جلوگیری از این مشکلات اینه که بذارید خاک قبل از آبیاری گیاه خشک بشه.

همه چیز درباره گیاه کامپکت و خاک ایده‌آل؛

از یک خاک مناسب و آپارتمانی استفاده کنید که به سرعت زهکشی بشه. گیاهان دراسنا دوست دارن در گلدون های کوچیک ریشه بزنن. اگه گیاه رو به یک ظرف بزرگتر منتقل کنید (با سوراخ های ریز در قسمت پایین) به یاد داشته باشید که خشک شدن خاک بیشتر طول میکشه.

هرس

شاخه در حال خشکی رو به سرعت از بین ببرید. نوک برگ‌های قهوه ای یا زرد رو با قیچی مرطوب هرس کنید. گیاه دراسنا کامپکت با استفاده از قلمه های ساقه تکثیر میشه. این گیاه قابلیت حذف بنزن، فرمالدئید و تری کلرواتیلن از هوا رو داره. البته در مورد سمیت پیش تر گفتیم، دراسنا اگه توسط کودک، سگ یا گربه خورده بشه، ممکنه باعث بروز مشکلاتی در روده بشه.

برای خرید: گیاهان آپارتمانی

بیشتر بخوانید:

همه چیز درباره گل میخک

آموزش نگهداری گل ادریسی

نگهداری از گیاه ناتال

 تکثیر گل کامپکت چگونه انجام می‌شود؟

 تکثیر دراسنا کامپکت به دو روش ممکنه؛

1-اولین راه، استفاده از قلمه های نوکه. برش نوک رو 4-6 اینچی در نظر بگیرید. مقداری از برگ‌های پایین رو بچرخونید تا ساقش نمایان بشه. پایین ساقه رو به یک هورمون ریشه زا آغشته کنید. برش رو در گلدون کوچک 3 اینچی قرار بدید، گیاه بدون ریشه رو در یک مکان سایه دار قرار بدید. ریشه ها باید در عرض 4-6 هفته ظاهر بشن. گیاه رو در گلدونی رشد بدید تا ریشه خوبی پیدا کنه. حالا گیاه رو به گلدون بزرگتر 4 سانتی متری و به نور بیشتری منتقل کنید. حالا از گیاه جدیدتون لذت ببرید.

2-گزینه دیگه استفاده قطعه ای از ساقست که تقریباً سه اینچ طول داره و با قرار دادنش روی خاک اجازه ریشه زدن در دمای مرطوب رو میده.

تکثیر در بیشتر گیاهان باهم متفاوته مثلا اگه شما گیاه دیفن باخیا رو داشته باشید میتونید با مطالعه مقاله همه چیز درباره گل دیفن باخیا این مشکل رو بر طرف کنید.

 غبارپاشی دراسنا کامپکت

غبارپاشی دراسنا کامپکت

گیاهتون رو به طور دوره ای بچرخونید تا از همه طرف رشد یکنواخت داشته باشه و برگ‌ها رو غبارپاشی کنید تا گیاه بتونه به خوبی فتوسنتز کنه. هنگام غبارپاشی برگ‌ها، از فرصت استفاده کرده، قسمتهای زیرین رو بازرسی کرده و مراقب آفات باشید.

به یاد داشته باشید هر گیاه موجود زنده و منحصر به فردیه که ممکنه نیازهای مختلفی داشته باشه، به ویژه در مکان های مختلف. همه چیز درباره گیاه کامپکت و نیازهای آبیاریش رو در نظر بگیرید تا گیاهی همیشه سرسبز داشته باشید.

 روش تکثیر دراسنا کامپکت

روش تکثیر دراسنا کامپکت

ساده ترین راه تکثیر دراسنا کامپکت، قلمه زدن نوکه. برای انجام این کار میتونید از نقاطی که گیاه رو قطع کرده‌اید استفاده کنید تا شاخه های آن جدا بشه.

روش دیگه اینه که اجازه بدید بخشی از ساقه به طول 8 سانتی متر در فضایی مرطوب و در دمای بالاتر از 22 درجه سانتیگراد / 71 درجه فارنهایت ریشه بزنه (با قرار دادنش روی خاک).

 هر دو سال در بهار گیاه رو هرس کنید. بعد از چند هفته گیاه دو یا سه و حتی چهار جوانه جدید در محل بریده شده داره. شایان ذکره که میتونید از نقاط جدا شده برای تکثیر گیاه استفاده کنید.

درمان دراسنا کامپکت

مشکلات مشترک گیاهان دراسنا به آب کم یا رطوبت بسیار کم بر میگرده که میتونه باعث خشک شدن لبه ها و لبه های گیاه بشه. آب زیاد میتونه منجر به مشکلاتی مثل از بین رفتن ناگهانی برگ‌ها یا پوسیدگی ریشه بشه. از بین رفتن برگ و پوسیدگی ریشه هم میتونه در اثر زهکشی ضعیف ایجاد بشه. اگه این گیاهان رو در معرض آفتاب مستقیم قرار بدید، ممکنه به صورت نقطه های خشک گرد و رگه هایی روی برگ ظاهر بشه.

نقاط زرد میتونه به معنی آبیاری بیش از حد باشه. این امر همچنین میتونه به دلیل وجود مقدار زیادی فلوراید در آب باشه. حشرات و کنه ها رایج ترین آفات دراسنا هستن. اونا رو روی برگ‌ها میبینید یا در غیر این صورت زرد شدن برگ رو مشاهده میکنید. در این صورت اونا رو با آب و صابون بشویید یا یک محلول از فروشگاه کشاورزی خریداری کنید.

مشکلات جدی تر دراسنا از نظر کسانی که گیاه دراسنا رودر فضای باز پرورش میدن با مشکلات جدی تری در گیاه خود مواجه میشن. این موارد میتونه شامل لکه برگ فوزاریوم و پوسیدگی نرم باشه. تب برگی هم ممکنه روی این گیاهان ایجاد بشه اما کمتر شایعه.

تاحالا به این موضوع فکر کردید که یه دونه رز جاویدان در کنار گیاهان خونتون داشته باشید؟

هم چنین:

اگه همه چیز درباره گیاه کامپکت خوب بنظر نمیرسه و لکه های مایل به قرمز یا برنزه با هاله های زرد میبینید، ممکنه گیاه دارای لکه های برگ فوزاریوم باشه که نوعی قارچه. لکه بینی روی برگ‌های جوان معمولاً نزدیک پایست.

راه جلوگیری از ایجاد لکه برگ فوزاریوم، قطع آبیاری مستقیمه. راه اصلاح مشکل برگ موجود استفاده از قارچ کش طبق دستورالعمل های روشه. اگه مشکلات شما در رابطه با دراسنا از نوع پوسیدگی باشه، گیاه پژمرده به نظر میرسه و بو میگیره، برگ‌های پایین فرو میریزه که این مشکلی نیست که قابل درمان باشه، بنابراین گیاه رو دور بندازید.

زرد شدن برگ کامپکت

 آبیاری بیش از حد معمول ترین دلیل برای زرد شدن برگ‌های دراسناست. در این حالته که برگ‌های دراسنا رنگ سبزش رو از دست میده و رنگ پریده میشه. گیاه تحمل و توانشو از دست میده و احساس پژمردگی میکنه. به جای قد کشیدن، سرافکنده و رو به پایین میشه و از وسط به سمت زمین خم میشه.

لکه های قهوه ای یا زرد در مرکز و لبه های برگ ایجاد میشه که در نتیجه برگهاش میمیره و خشک میشه. برگ‌های جوانتر دراسنا کمتر از برگ‌های مسن و پایین تحت تأثیر قرار میگیره. اگه شما گیاه رو از گلدونتون در بیارید، ریشه متورم، پژمرده و یا نرم شده که با لمس از هم متلاشی میشه. این اولین مرحله پوسیدگی ریشست.

اگه کاری انجام نشه، حتی ساقه های دراسنا هم نرم و شل میشه. معمولاً این علائم در طی دو هفته تا یک ماه ایجاد میشه.

توجه داشته باشید که نشانه اولیه، برگ روشن قهوه اییه این مشکل ربطی به آبیاری بیش از حد نداره، به علت فلوراید و نمک در آبه.

در این شرایط رطوبت رو با انگشت بررسی کنید، باید ببینید خاک چه وضعیتی داره. خاک مرطوب که بوی کپک زده یا بد میده کاملاً واضحه. گاهی اوقات چند سانتیمتری سطح خاک خوب به نظر میرسه اما زیرش بسیار مرطوبه.

وقتی انگشتانتون رو بهش میزنید، خاک احساس لزجی میکنه. اگه از محلول گیاهی یا مواد ارگانیک استفاده کنید، در صورت داشتن آب اضافی مایل به سیاه میشه (شاخه ها و چوبی که هرگز خشک نمیشن به رنگ تیره تبدیل میشه). در بعضی موارد، حتی میتونید ببینید که گیاهان در این حالت، بخش پوسیده ریشه ها رو از خاک بیرون میکشه.

برای مطالعه: چگونه از گیاه بنجامین مراقبت کنیم

 خاک مخصوص گل کامپکت

خاک مخصوص گل کامپکت همه چیز درباره گیاه کامپکت

سنگ لاوا، یک خاک مناسب برای بررسی رطوبته. اگه این سنگ به عنوان خاک کامپکته، بهتره برای گیاهتون یک برنامه آبیاری تنظیم کنید. در شرایطی با نور متوسط ​​، آبیاری هر هفته در میون، فقط به حدی لازمه که آب کمی اطرافش باشه.

در نور بیشتر، تناوب رو افزایش بدید، در نور کم تناوب و یا مقدار آب رو کاهش بدید.

برای مطالعه بیشتر: مطالعه منابع خارجی درباره گیاهان آپارتمانی.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

 علت رشد نکردن گل کامپکت

مشکلات مربوط به گیاهان خونگی دراسنا معمولاً بیش از اینکه مواردی جدی باشن، شامل مراقبت های نامناسبه. بیماری های گیاهی بسیار به ندرت مشکل ساز میشه. مراقبت های خونگی دراسنا کار دشواری نیست، اما برای سلامتشون باید همه چیز درباره گیاه کامپکت رو در نظر گرفت.

این گیاهان به نور خورشید اما غیرمستقیم نیاز دارن. همچنین هنگام خشک شدن باید به طور منظم با آب ولرم آبیاری بشن. شما میپرسید چه مشکلاتی برای گیاهان خونگی دراسنا من ممکنه به وجود بیاد؟ به طور خلاصه، مسائل گیاه دراسنا در خونه معمولاً مربوط به آب یا آفاته.

سوالات متداول

چرا گل کامپکت رشد نمیکنه؟

مشکلات مربوط به گیاهان خونگی دراسنا معمولاً بیش از اینکه مواردی جدی باشن، شامل مراقبت های نامناسبه. بیماری های گیاهی بسیار به ندرت مشکل ساز میشه. مراقبت های خونگی دراسنا کار دشواری نیست، اما برای سلامتشون باید همه چیز درباره گیاه کامپکت رو در نظر گرفت.

چرا برگ کامپکت زرد میشه؟

 آبیاری بیش از حد معمول ترین دلیل برای زرد شدن برگ‌های دراسناست. در این حالته که برگ‌های دراسنا رنگ سبزش رو از دست میده و رنگ پریده میشه. گیاه تحمل و توانشو از دست میده و احساس پژمردگی میکنه. به جای قد کشیدن، سرافکنده و رو به پایین میشه و از وسط به سمت زمین خم میشه.

 تکثیر گل کامپکت چگونه انجام می‌شود؟

اولین راه، استفاده از قلمه های نوکه و دومین راه استفاده قطعه ای از ساقست که تقریباً سه اینچ طول داره و با قرار دادنش روی خاک اجازه ریشه زدن در دمای مرطوب رو میده.

خلاصه نکات مقاله

 نام علمی گیاهDracaenaceae
نام متداولدراسنا کامپکتا
نوع گیاهAsparagales
اندازه بالغچندین متر در حالت درختی
قرارگیری در معرض نور خورشیدروشن و غیرمستقیم
نوع خاکLava
زمان شکوفهبهار ولی شکوفه بهتره جدا بشه.
رنگ گلسفید
منطقه بومیبومی ‌آفریقا، جنوب آسیا تا شمال استرالیا و دو گونه در مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی
مشکل رایجآبیاری بیش از حد یا ناکافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *