همه چیز درباره گیاه کامپکت سرسبز

 در این مقاله همه چیز درباره گیاه کامپکت گفته میشود، اینکه در خانواده Asparagaceae و زیر خانواده Nolinoideae قرار میگیرد و در حال حاضر جزء خانواده Dracaenaceae یا Agavaceae جای گرفته است. همچنین نام دراسنا از نام یونانی باستان δράκαινα – drakaina، به معنی “ماده اژدها” گرفته شده است.

همه چیز درباره گیاه کامپکت

همه چیز درباره گیاه کامپکت

اکثر گونه های کامپکت بومی ‌آفریقا، جنوب آسیا تا شمال استرالیا و دو گونه در مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی هستند. گونه های دراسنا دارای بخشی ضخیم در ساقه خود هستند که گاهی این ضخیم شدن Dracaenoid نامیده میشه. این ویژگی در میان سایر اعضای Asparagales مشترکه.

گونه های دراسنا را میتوان به دو نوع طبقه بندی کرد: treelike dracaenas (Dracaena fragrans، Dracaena draco، Dracaena cinnabari) که این گونه دارای ساقه های روی زمین با یک خوشه برگ واحد در انتهای هر ساقه و dracaenas ریزوماتوز ( Dracaena trifasciata، Dracaena angolensis ) هستند.

بسیاری از گونه های دراسنا به دلیل تحمل نور کم و آبیاری کم به عنوان گیاهان آپارتمانی نگهداری میشه. همه چیز درباره گیاه کامپکت و گونه‌های آن در این قسمت دیده میشه:

  • دراسنا سیناباری
  • دراسنا دراکو
  • Dracaena ellenbeckiana
  • Dracaena aromrans
  • رفلکس دراسنا
  • Dracaena sanderiana
  • Dracaena surculosa
  • Dracaena tamaranae – کاناریا

برخی از گونه های درختچه ای مانند D. fragrans، D. surculosa، D. marginata و D. sanderiana به عنوان گیاهان آپارتمانی محبوب مورد استقبال هستند.

البته برخی منابع اشاره دارند که اینها برای حیوانات خانگی سمی هستند، هرچند برای انسان سمی ‌نیست. قلمه های ریشه دار D. sanderiana به طور گسترده ای در استرالیا، ایالات متحده و انگلیس به عنوان “بامبو خوش شانس” معروف هستند، البته فقط از نظر ظاهری شبیه بامبو واقعی به نظر میرسه.

 چگونه از گیاه کامپکت مراقبت کنیم؟

چگونه از گیاه کامپکت مراقبت کنیم؟همه چیز درباره گیاه کامپکت

همه چیز درباره گیاه کامپکت دراسنا و حساسیت آن باید در نظر گرفته شود مثلا اینکه به نمک ها، مواد معدنی و کلر موجود در آب لوله کشی حساس هستند. قبل از اینکه به گیاه آب بدهید اجازه دهید 24 ساعت در یک سطل یا محفظه بماند تا مواد ناخواسته آن تبخیر شوند.

همیشه هنگام آبیاری گیاه خود نیاز آن را بررسی کنید. قبل از آبیاری گیاه، بهتر است ابتدا سطح رطوبت خاک را بررسی کنید تا مطمئن شوید مرطوب نیست. همچنین، قبل از آبیاری اولیه، حالت خاک گیاه خود را در نظر بگیرید. گاها خاک فشرده می‌شود تا در هنگام انتقال از تغییر مسیر جلوگیری کند، بنابراین هوادهی میتونه به تنفس خاک کمک کند و اجازه دهد رطوبت آزاد شود.

گیاه کامپکت دراسنا ترجیح میده خاک در فواصل آبیاری خشک شود، اما نه اینکه خاک گلدان خشک شود. به طور معمول، آبیاری هر 10-14 روز سطح رطوبت خاک را به طور خوبی حفظ می‌کند. همه چیز درباره گیاه کامپکت و خاک خیس آن باید بررسی شود زیرا این گیاه مستعد پوسیدگی ریشه است، البته از طرفی اگر خاک خشک شود، منجر به ایجاد نقطه قهوه ای در برگ گیاه میشه.

این مرزی ظریف است، هنگامی‌که به یک برنامه روتین آبیاری دست یابید، دراسنا کامپکت به خوبی نسبت به آبیاری منظم واکنش نشان میده. کامپکت دراسنا همچنین به محیط مرطوب علاقه بسیاری دارد و از یک دستگاه بخور، سنگریزه یا غبارپاشی منظم استقبال میکنه.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه رزفارست برترین مرجع فروش گیاهان آپارتمانی

 گیاه کامپکت را بیشتر بشناسیم

همه چیز درباره گیاه کامپکت و نور آن؛

یک گیاه دراسنا کامپکت در نور متوسط ​​بهترین رشد را دارد. در ناحیه کم نور، خیلی آهسته رشد میکنه یا اصلاً رشد نمیکنه، تمایل دارد برگ‌های پایینی را با سرعت بیشتری از دست بده و باید زیاد آبیاری بشه. همانطور که گفته شد کامپکت خود را هفتگی بچرخانید تا فقط یک طرف خاص به سمت نور رشد نکنند و شکل زیبای خود را از دست ندهند.

همه چیز درباره گیاه کامپکت و آب آن؛

خاک گیاه را در سطح، خشک نگه دارید تا از پوسیدگی ریشه و لکه زایی در برگ جلوگیری کند. قبل از آبیاری اجازه دهید تا قسمت بالای خاک خشک شود. در نور کم فاصله آبیاری می‌تواند دو هفته یا بیشتر باشد. گیاهان کامپکت وقتی با یک برنامه منظم آبیاری میشه بهتر عمل میکنه. نقاط قهوه ای تیره معمولاً یا در اثر کلر یا فلوراید زیاد در آب هستند یا آب خیلی شور و البته غذای گیاهی زیاد.

همه چیز درباره گیاه کامپکت و کود آن؛

گیاه کم رشدی مانند دراسنا کامپکت، به کود بسیار کمی احتیاج دارند. فقط دو بار در سال، یک بار در بهار و یک بار در تابستان، کود بدهید و مطمئن شوید که غذای گیاه را به 2/1 میزان توصیه شده رقیق کنید.

دراسنا کامپکت دمای اتاق گرم 60-75 درجه فارنهایت (16-24 درجه سانتیگراد) را دوست دارند. گرمای بخاری زمستانی می‌تواند به برگ‌ها آسیب برساند.

به نظر شما کامپکت را میتوانیم جز خانواده گیاه سانسوریا دانست؟ باهم مقاله نگهداری از گیاه سانسوریا وروش های تکثیر آن همراع با فیلم اموزشی را مطالعه کنیم.

رطوبت موردنیاز کامپکت دراسنا؛

رطوبت موردنیاز کامپکت دراسنا؛همه چیز درباره گیاه کامپکت

رطوبت موجود در خانه یا اداره خوب است.دراسنا به ندرت گل می‌دهد اما وقتی گل می‌دهد، توصیه می‌کنم بلافاصله گلها را قطع کنید. در غیر این صورت ممکن است رشد گیاه را مخدوش کرده و شکل آن را خراب کند.

بیماری‌های کامپکت؛

لکه های برگ، ناشی از قارچ خاک، باعث ایجاد لکه های قهوه ای مایل به قرمز در برگ‌های جدید میشه. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه می‌شود. بهترین راه برای جلوگیری از این مشکلات این است که بگذارید خاک قبل از آبیاری گیاه خشک شود.

همه چیز درباره گیاه کامپکت و خاک ایده‌آل؛

از یک خاک مناسب و آپارتمانی استفاده کنید که به سرعت زهکشی شود. گیاهان دراسنا دوست دارند در گلدان های کوچک ریشه بزنند. اگر گیاه را به یک ظرف بزرگتر منتقل کنید (با سوراخ های ریز در قسمت پایین) به یاد داشته باشید که خشک شدن خاک بیشتر طول میکشه.

هرس

شاخه در حال خشکی را به سرعت از بین ببرید. نوک برگ‌های قهوه ای یا زرد را با قیچی مرطوب هرس کنید. گیاهان دراسنا کامپکت با استفاده از قلمه های ساقه تکثیر میشه. این گیاه قابلیت حذف بنزن، فرمالدئید و تری کلرواتیلن از هوا را دارد. البته در مورد سمیت پیش تر گفته شد، دراسنا اگر توسط کودک، سگ یا گربه خورده شود، ممکن است باعث بروز مشکلاتی در روده شود.

برای خرید: گیاهان آپارتمانی

 تکثیر گل کامپکت چگونه انجام می‌شود؟

 تکثیر دراسنا کامپکت به دو روش ممکن است؛

1-اولین راه، استفاده از قلمه های نوک است. برش نوک را 4-6 اینچی در نظر بگیرید. مقداری از برگ‌های پایین را بچرخانید تا ساقه آن نمایان شود. پایین ساقه را به یک هورمون ریشه زا آغشته کنید. برش را در گلدان کوچک 3 اینچی قرار دهید، گیاه بدون ریشه را در یک مکان سایه دار قرار دهید. ریشه ها باید در عرض 4-6 هفته ظاهر شوند. گیاه را در گلدانی رشد دهید تا ریشه خوبی پیدا کند. حالا گیاه را به گلدان بزرگتر 4 سانتی متری و به نور بیشتری منتقل کنید .. از گیاه جدید خود لذت ببرید.

2-گزینه دیگر استفاده از قطعه ای از ساقه است که تقریباً سه اینچ طول دارد و با قرار دادن آن روی خاک اجازه ریشه زدن در دمای مرطوب را میده.

تکثیر در بیشتر گیاهان باهم متفاوت است مثلا اگر شما گیاه دیفن باخیا را داشته باشید میتونید با مطالعه مقاله همه چیز درباره گل دیفن باخیا این مشکل را بر طرف نمایید.

 غبارپاشی دراسنا کامپکت

غبارپاشی دراسنا کامپکت

گیاه خود را بطور دوره ای بچرخانید تا از همه طرف رشد یکنواخت داشته باشد و برگ‌ها را غبارپاشی کنید تا گیاه بتواند به خوبی فتوسنتز کند. هنگام غبارپاشی برگ‌ها، از فرصت استفاده کرده، قسمتهای زیرین را بازرسی کرده و مراقب آفات باشید.

به یاد داشته باشید هر گیاه موجود زنده و منحصر به فردی است که ممکن است نیازهای مختلفی داشته باشه، به ویژه در مکان های مختلف. همه چیز درباره گیاه کامپکت خود و نیازهای آبیاری آن را در نظر بگیرید تا گیاهی همیشه سرسبز داشته باشید.

 روش تکثیر دراسنا کامپکت

روش تکثیر دراسنا کامپکت

 ساده ترین راه تکثیر دراسنا کامپکت، قلمه زدن نوکه. برای انجام این کار میتونید از نقاطی که گیاه را قطع کرده‌اید استفاده کنید تا شاخه های آن جدا بشه.

روش دیگر اینه که اجازه دهید بخشی از ساقه به طول 8 سانتی متر در فضایی مرطوب و در دمای بالاتر از 22 درجه سانتیگراد / 71 درجه فارنهایت ریشه بزند (با قرار دادن آن روی خاک).

 هر دو سال در بهار گیاه را هرس کنید. بعد از چند هفته گیاه دو یا سه و حتی چهار جوانه جدید در محل بریده شده خواهد داشت. شایان ذکر است که می‌توانید از نقاط جدا شده برای تکثیر گیاه استفاده کنید.

درمان دراسنا کامپکت

مشکلات مشترک گیاهان دراسنا به آب کم یا رطوبت بسیار کم برمی گردد که میتواند باعث خشک شدن لبه ها و لبه های گیاه بشه. آب زیاد میتواند منجر به مشکلاتی مانند از بین رفتن ناگهانی برگ‌ها یا پوسیدگی ریشه شود. از بین رفتن برگ و پوسیدگی ریشه نیز می‌تواند در اثر زهکشی ضعیف ایجاد بشه. اگر این گیاهان را در معرض آفتاب مستقیم قرار دهید، ممکن است به صورت نقطه های خشک گرد و رگه هایی روی برگ ظاهر شود.

نقاط زرد میتونه به معنی آبیاری بیش از حد باشد. این امر همچنین میتونه به دلیل وجود مقدار زیادی فلوراید در آب باشد. حشرات و کنه ها رایج ترین آفات دراسنا هستند. آنها را روی برگ‌ها خواهید دید یا در غیر این صورت زرد شدن برگ را مشاهده میکنید. در این صورت آنها را با آب صابون بشویید یا یک محلول از فروشگاه کشاورزی خریداری کنید.

مشکلات جدی تر دراسنا از نظر کسانی که گیاهان گیاه دراسنا را در فضای باز پرورش میدهند باید با مشکلات جدی تری در گیاه خود مواجه شوند. این موارد می‌تواند شامل لکه برگ فوزاریوم و پوسیدگی نرم باشد. تب برگی نیز ممکن است روی این گیاهان ایجاد شود اما کمتر شایعه.

تاحالا به این موضوع فکر کردید که یه دونه رز جاویدان در کنار گیاهان خونتون داشته باشید؟

هم چنین:

اگر همه چیز درباره گیاه کامپکت خوب بنظر نمیرسد و لکه های مایل به قرمز یا برنزه با هاله های زرد میبینید، ممکن است گیاه دارای لکه های برگ فوزاریوم باشد که نوعی قارچه. لکه بینی روی برگ‌های جوان و معمولاً نزدیک پایه خواهد بود.

راه جلوگیری از ایجاد لکه برگ فوزاریوم، قطع آبیاری مستقیمه. راه اصلاح مشکل برگ موجود استفاده از قارچ کش طبق دستورالعمل های روی آنه. اگر مشکلات شما در رابطه با دراسنا از نوع پوسیدگی باشد، گیاه پژمرده به نظر میرسه و بو میگیره، برگ‌های پایین فرو می‌ریزد که این مشکلی نیست که قابل درمان باشد، بنابراین گیاه را دور بندازید.

زرد شدن برگ کامپکت

 آبیاری بیش از حد معمول ترین دلیل برای زرد شدن برگ‌های دراسناست. در این حالت است که برگ‌های دراسنا رنگ سبز خود را از دست میده و رنگ پریده میشه. آنها تحمل و توان خود را از دست داده و احساس پژمردگی میکنه. به جای قد کشیدن، آنها سرافکنده و رو به پایین شده و از وسط به سمت زمین خم میشه.

لکه های قهوه ای یا زرد در مرکز و لبه های برگ ایجاد میشه که در نتیجه آن برگها میمیره و خشک میشه. برگ‌های جوانتر دراسنا کمتر از برگ‌های مسن و پایین تحت تأثیر قرار میگیره. اگر شما گیاه را از گلدان خود در بیاورید، ریشه متورم، پژمرده و یا نرم شده که با لمس از هم متلاشی میشه. این اولین مراحل پوسیدگی ریشه است.

اگر کاری انجام نشود، حتی ساقه های دراسنا نیز نرم و شل میشه. معمولاً این علائم در طی دو هفته تا یک ماه ایجاد میشه.

توجه داشته باشید که نشانه اولیه، برگ روشن قهوه ای است این مشکل ربطی به آبیاری بیش از حد ندارد، به علت فلوراید و نمک در آبه.

در این شرایط رطوبت را با انگشت بررسی کنید، باید ببینید خاک چه وضعیتی دارد. خاک مرطوب که بوی کپک زده یا بد میده کاملاً واضحه. گاهی اوقات چند سانتیمتری سطح خاک خوب به نظر میرسه اما زیر آن بسیار مرطوبه.

وقتی انگشتانتان را به هم میماله، خاک احساس لزجی میده. اگر از محلول گیاهی یا مواد ارگانیک استفاده کنید، در صورت داشتن آب اضافی مایل به سیاه می‌شود (شاخه ها و چوبی که هرگز خشک نمی‌شوند به رنگ تیره تبدیل میشه). در بعضی موارد، حتی میتونید ببینید که گیاهان در این حالت، بخش پوسیده ریشه ها را از خاک بیرون میکشه.

برای مطالعه: چگونه از گیاه بنجامین مراقبت کنیم

 خاک مخصوص گل کامپکت

خاک مخصوص گل کامپکت همه چیز درباره گیاه کامپکت

سنگ لاوا، یک خاک مناسب برای بررسی رطوبته، هنگامی‌که آب از آن عبور میکنه و به داخل آستر میره. اگر این سنگ به عنوان خاک کامپکته، بهتر است برای گیاه خود یک برنامه آبیاری تنظیم کنید. در شرایطی با نور متوسط ​​، آبیاری هر هفته در میان، فقط به حدی لازم است که آب کمی اطراف آن باشد.

در نور بیشتر، تناوب را افزایش دهید، در نور کم تناوب و یا مقدار آب را کاهش دهید.

برای مطالعه بیشتر: مطالعه منابع خارجی درباره گیاهان آپارتمانی

 علت رشد نکردن گل کامپکت

 مشکلات مربوط به گیاهان خانگی دراسنا معمولاً بیش از اینکه مواردی جدی باشند، شامل مراقبت های نامناسبه. بیماری های گیاهی بسیار به ندرت مشکل ساز میشه. مراقبت های خانگی دراسنا کار دشواری نیست، اما برای سلامت آنها باید همه چیز درباره گیاه کامپکت را در نظر گرفت.

این گیاهان به نور خورشید اما غیرمستقیم نیاز دارند. همچنین هنگام خشک شدن باید به طور منظم با آب ولرم آبیاری شوند. شما میپرسید چه مشکلاتی برای گیاهان خانگی دراسنا من ممکن است به وجود آید؟ به طور خلاصه، مسائل گیاه دراسنا در خانه معمولاً مربوط به آب یا آفاته.

خلاصه نکات مقاله

 نام علمی گیاهDracaenaceae
نام متداولدراسنا کامپکتا
نوع گیاهAsparagales
اندازه بالغچندین متر در حالت درختی
قرارگیری در معرض نور خورشیدروشن و غیرمستقیم
نوع خاکLava
زمان شکوفهبهار ولی شکوفه بهتر است جدا شود.
رنگ گلسفید
منطقه بومیبومی ‌آفریقا، جنوب آسیا تا شمال استرالیا و دو گونه در مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی
مشکل رایجآبیاری بیش از حد یا ناکافی
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید