دسته بندی نشده

حقایقی درباره روز ولنتاین که نمی دانید!

حقایقی درباره روز ولنتاین
5/5 - (1 امتیاز)

روز ولنتاین یا روز عشق روزیه که در بیشتر کشورهای دنیا شناخته شده هست. در ایران هم مدتی هست که روز ولنتاین جشن گرفته میشه. روز ولنتاین در فرهنگ مسیحی بیشتر دیده میشه و از قرون وسطی اومده. روز ولنتاین هر ساله در روز 14 فوریه برگزار میشه. حقایق بسیاری زیادی درباره این روز زیبا وجود داره که ممکنه تا به حال نشنیده باشید و براتون بسیار جالب باشه. ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا به بررسی حقایقی درباره روز ولنتاین بپردازیم که تا حالا نمیدونستید!

حقایقی درباره روز ولنتاین

مشهور ترین نظریه درباره اصالت و تاریخچه روز ولنتاین این نظریه هست که امپراطور کلادیوس دوم نمی خواست که مردان رومی در زمان جنگ ازدواج کنن اما شخصی به نام سنت ولنتاین که با این خواسته مخالف بوده عاشق میشه و به صورت پنهانی ازدواج میکنه.

ولنتاین در نتیجه به زندان انداخته میشه و بعد اون رو اعدام میکنن. اما اون وقتی که در زندان بوده به دختر هم بندی خودش نامه ای مینویسه و اون رو امضا میکنه و روی اون مینویسه “از طرف ولنتاین”

14 فوریه روز ولنتاین

در پایان قرن پنجم، پاپ ژلاسیوس رومی رسماً تاریخ ۱۴ فوریه رو “روز ولنتاین” اعلام کرد. با این حال این سنت ابتدا از در فرانسه و انگلیس رایج شد و باور مردم هم بر این بود که پرندگان فصل جفت گیری خودشون رو از ۱۴ فوریه شروع میکنن.

14 فوریه روز ولنتاین

کوپید (اسطوره ی یونانی) و ولنتاین

کوپیدو تصویریه که در کارت‌ های روز ولنتاین ظاهر میشه، که اغلب با تیر و کمان به تصویر کشیده شده. اما چجوری کوپیدو به نماد رایج روز ولنتاین تبدیل شد؟ این چهره در واقع تا ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، به خدای عشق یونانی به نام اروس، که در واقع مردی زیبا و جاودانه بود، با قدرتی که مردم رو عاشق میکرد، شناخته میشد.

قرن چهارم قبل از میلاد بود که رومی‌ها اروس رو به تصویر پسر کوچیکی با تیر و کمان پذیرفتن و نام او رو «کوپید» گذاشتن. در شروع قرن نوزدهم، کوپید به دلیل قدرت تطبیق عشقش با روز ولنتاین مرتبط شد.

ولنتاین و جشن باستانی پاگان

گرچه برخی از مورخان بر این باور هستن که روز ولنتاین یادآور مرگ سنت ولنتاین در روز ۱۴ فوریه هست اما برخی دیگه معتقدن که این تعطیلات در واقع ریشه در جشنواره باروری بت پرستی به نام “Lupercalia” داره، که در ۱۵ فوریه در روم باستان جشن گرفته میشده.

این روز که به فاونوس، خدای کشاورزی رومی، و رومولوس و رموس بنیان گذاران رومی تقدیم شده بود، با قربانی کردن حیوانات جشن و زدن پوست حیوانات به زن ها جشن گرفته میشد. در آن زمان مردم بر این اعتقاد که این کار منجر به باروری زنان میشه.

با هم بخوانیم: ولنتاین ۱۴۰۱ کیه؟ | ولنتاین 2023

خرج میلیونی برای حیوانات خانگی در روز ولنتاین

حیوانات خونگی هم به عشق نیاز دارن! در واقع، حدود ۲۷.۶ میلیون خانواده آمریکایی در سال ۲۰۲۰ برای روز ولنتاین به پت های خونگی خودشون هدیه ولنتاین میدن! در مجموع، خانواده های آمریکایی حدود ۷۵۱.۳ میلیون دلار رو برای هدیه دادن به حیوانات خونگی خودشون در روز ولنتاین اختصاص میدن.

خرج میلیونی برای حیوانات خانگی در روز ولنتاین

سنت ولنتاین چه کسی است؟

شاید از قبل بدونید که روز ولنتاین به نام قدیس حامی این روز، سنت والنتین نامگذاری شده اما در این مورد که نام این روز از نام شخص”سنت ولنتاین” گرفته شده، نظرات و عقیده های مختلفی وجود داره. یک نظریه بر این اساسه که حداقل دو مرد به نام ولنتاین وجود دارن که میتونن الهام بخش روز عشق باشن. یکی از این مرد ها در قرن سوم، کشیش بوده.

این ولنتاین از دستور ممنوعیت ازدواج که وسط امپراتور کلودیوس دوم صادر شده بود سرپیچی کرد و عاشق شد. امپراتور این دستور رو صادر کرد چون فکر میکرد که این امر حواس سربازان جوان رو پرت میکنه. ولنتاین به طور غیرقانونی عاشق شد و ازدواج کرد تا این که دستگیر شد و به اعدام محکوم شد.

افسانه دیگه ای هم حاکی از اینه که ولنتاین به دلیل تلاش برای کمک به مسیحیان برای فرار از زندان روم کشته شد. و در واقع او اولین پیام “ولنتاین” رو خودش در زمانی که زندانی بود، ارسال و نامه‌ای با امضای “از ولنتاین شما” نوشت.

اولین باکس شکلات قلبی برای ولنتاین

این ایده برای اولین بار توسط ریچارد کادبری ایجاد شد که شروع به بسته بندی شکلات در جعبه های فانتزی برای افزایش فروش خود کرد. او اولین جعبه شکلات به شکل قلب رو در سال ۱۸۶۱ برای ولنتاین معرفی کرد و امروزه بیش از ۳۶ میلیون جعبه شکلات به شکل قلب هر سال فروخته میشن.

اولین باکس شکلات قلبی برای ولنتاین

گل دادن در روز ولنتاین

دادن گل رز قرمز ممکنه امروزه یک ژست عاشقانه آشکار باشه. اما اواخر قرن هفدهم بود که دادن گل به یک رسم رایج تبدیل شد. گل دادن در روز ولنتاین در دوران ویکتوریا به یک روند بسیار محبوب تبدیل شد.

کارت های ولنتاین

قدیمی ترین کارت ولنتاین توسط یک دوک قرون وسطایی فرانسوی به نام چارلز برای همسرش در سال ۱۴۱۵ فرستاد شد که در اون شعری نوشته شده بود. دوک چارلز این یادداشت شیرین رو در زمانی که در برج لندن زندانی بود، برای معشوقه خودش نوشت در حالی که فقط ۲۱ سال داشت. مردم در قرن هفدهم شروع به رد و بدل کردن کارت‌ ها و نامه‌ های دست‌ نویس برای معشوقه‌ ها و دوستان خودشون کردن.

اما در دهه ۱۸۴۰ بود که اولین کارت‌ های روز ولنتاین در ایالات متحده به تولید انبوه رسیدن و توسط شخصی به نام استر آ. هاولند فروخته شدن. هاولند که به عنوان “مادر ولنتاین آمریکایی” شناخته میشه، با تجاری سازی کارت‌های روز ولنتاین در آمریکا شناخته میشه. مردم آمریکا اون رو با کارت‌ های زیبا و تزئین شده خودش با تور و روبان به یاد میارن.

کارت های ولنتاین

طلا و جواهرات محبوب ترین هدیه ولنتاین

شاید از نظر شما آبنبات و باکس گل برخی از رایج ترین هدایای روز ولنتاین باشن، اما معمولاً بیشترین هزینه در روز ولنتاین برای خرید جواهرات و طلا صرف میشه.

رسم ولنتاین در قرون وسطی

در قرون وسطی، مردان و زنان جوان نام خودشون رو توی یک کاسه مینداختن تا ببینن که زوجشون کیه. بعد از فهمیدن اسم زوجشون اونا نام طرف مقابل رو برای یک هفته روی آستینشون میزدن تا همه اون اسم رو ببینن.

ورونای ایتالیا در روز ولنتاین

در هر مناسبت ولنتاین، یکی از شهر های ایتالیا به نام ورونا، که در اون شهر عشاق ویلیام شکسپیر شاعر و نمایشنامه‌نویس بزرگ به نام های رومئو و جولیت زندگی میکردن، ۱۰۰۰ نامه دریافت میکنه که به نام جولیت فرستاده شدن.

ورونای ایتالیا در روز ولنتاین

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

برای ولنتاین دسته گل بخریم یا باکس گل؟

بهترین مناسبت های هدیه دادن باکس گل!

بهترین گلها برای هدیه دادن در مناسبت های مختلف

سوالات متداول درباره حقایقی درباره روز ولنتاین

گل دادن در روز ولنتاین از چه زمانی مرسوم شد؟

دادن گل رز قرمز ممکنه امروزه یک ژست عاشقانه آشکار باشه. اما اواخر قرن هفدهم بود که دادن گل به یک رسم رایج تبدیل شد. گل دادن در روز ولنتاین در دوران ویکتوریا به یک روند بسیار محبوب تبدیل شد …

تاریخچه روز ولنتاین چیه؟

مشهور ترین نظریه درباره اصالت و تاریخچه روز ولنتاین این نظریه هست که امپراطور کلادیوس دوم نمی خواست که مردان رومی در زمان جنگ ازدواج کنن اما شخصی به نام سنت ولنتاین که با این خواسته مخالف بوده عاشق میشه و به صورت پنهانی ازدواج میکنه. ولنتاین در نتیجه به زندان انداخته میشه و وقتی که در زندان بوده به دختر هم بندی خودش نامه ای مینویسه و اون رو امضا میکنه و روی اون مینویسه “از طرف ولنتاین” …

بهترین گل برای ولنتاین چه گلیه؟

رزهای قرمز گل های روز ولنتاین هستن چون که رنگ قرمز نشونه احساسات قوی و رومانتیکه …

حقایق روز ولنتاین چیست؟

ما در این مقاله 15 حقایق جالب رو درباره روز ولنتاین براتون شرح دادیم، برای مطالعه بیشار وارد مقاله بشید …

خلاصه نکات مقاله حقایقی درباره روز ولنتاین

روز ولنتاین یا روز عشق روزیه که در بیشتر کشورهای دنیا شناخته شده هست. در ایران هم مدتی هست که روز ولنتاین جشن گرفته میشه. حقایق بسیاری زیادی درباره این روز زیبا وجود داره که ممکنه تا به حال نشنیده باشید و براتون بسیار جالب باشه.

مشهور ترین نظریه درباره تاریخچه روز ولنتاین این نظریه هست که امپراطور کلادیوس دوم نمی خواست که مردان رومی در زمان جنگ ازدواج کنن اما شخصی به نام سنت ولنتاین که با این خواسته مخالف بوده عاشق میشه و به صورت پنهانی ازدواج میکنه. ولنتاین در نتیجه به زندان انداخته میشه و اون رو اعدام میکنن.

3 دیدگاه در “حقایقی درباره روز ولنتاین که نمی دانید!

 1. عاطفه کاشانی گفت:

  مقاله جالبی بود. ممنون

  1. کارشناس گل و گیاه گفت:

   امیدواریم این مقاله براتون مفید بوده باشه

 2. togiafe گفت:

  Monitor Closely 1 rufinamide will decrease the level or effect of maraviroc by affecting hepatic intestinal enzyme CYP3A4 metabolism generic cialis no prescription

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *