نکات ضروری در نگهداری و بیماری های فیکوس الاستیکا

نکات ضروری در نگهداری و بیماری های فیکوس الاستیکا

گیاه فیکوس با ظاهری زیبا و داشتن بگ های پهن و چرمی میتونه زینت بخش منزل یا فضای آپارتمان باشه. این گیاه با نام علمی Ficus elastica  از خانواده موراسه یا مورد هست و بومی جنوب و جنوب شرقی آسیا و همچنین استرالیا هست. در این مقاله در خصوص نکات ضروری در نگهداری و بیماری های فیکوس الاستیکا اطلاعاتی به شما میدیم.

نگهداری و بیماری های فیکوس الاستیکا

نگهداری و بیماری های فیکوس الاستیکا

 • قبل از نگهداری هر گیاهی بهتره اطلاعات کامل و جامعی درباره آن گیاه به دست بیارین. مطالعه درباره گیاهی که قراره ازش نگهدارین به دو دسته مراقبت ها یا در واقع نگهداری گیاه و بیماری ها و مشکلات مربوط به گیاه تقسیم بندی میشه. در مرحله بالاتر اگه بخواهید گیاهتون رو که خوب ازش مراقبت کردید تکثیر کنین اطلاعاتی مرتبط در همین زمینه میتونه کمکتون کنه. در این مقاله سعی شده به دوستداران فیکوس الاستیکا، لیراتا و بنجامین اطلاعات مفیدی در اختیار بگذاره. در خصوص نگهداری و بیماری های فیکوس الاستیکا می تونیم به نحوه آبیاری، نوع خاک، کود دهی، نور و… و درباره بیماری ها میتونیم به انواع شپشک ها، کنه ها و غیره اشاره ای داشته باشیم.

نگهداری و بیماری های الاستیکا

🌱آموزش نگهداری گیاه الاستیکا🌱

آبیاری💧

این گیاه به آبیاری متوسط نیاز داره. بین دو آبیاری بهتره سطح خاک به اندازه دو تا سه سانتیمتر خشک باشه. آب بیش از اندازه به گیاه آسیب وارد میکنه. بهتره زهکشی گلدان هر چند وقت یکبار مورد بررسی قرار داده بشه. این گیاه به کم آبی مقاومه ولی تشنگی بیش از حد باعث بد شکل شدن برگ ها میشه.

دما🌡️

این گیاه به تغییرات دمایی حساسه. بهتره جایی قرار بگیره که نوسانات دمایی نداشته باشه. دمای مطلوب برای این گیاه از 15 تا 21 درجه سانتیگراد هستش. البته در زمستان دما رو تا 10 درجه میتونه تحمل کنه اما دمای کمتر از آن باعث ایجاد آسیب و یخ زدگی در گیاه میشه.

خاک🌱

این گیاه به خاک سبک و غنی نیاز داره. خاک باغچه و خاک برگ میتونه براش مناسب باشه. اگه گیاه به حدی رشد کرد که تعویض گلدان مقدور نبود میتونین خاک های سطحی گلدان رو با خاک غنی جایگزین کنین. تا گیاهتون به رشدش ادامه بده و زیبایی خودش رو حفظ کنه.

نور🌞

این گیاه به نور کامل ولی غیر مستقیم خورشید نیاز داره. نور مستقیم میتونه بهش آسیب بزنه. الاستیکا میتونه تو سایه هم زنده بمونه اما رشدش دچار اختلال میشه. پس بهتره در کنار پنجره های جنوبی قرار بگیره تا رشدش به خوبی انجام بشه. نور مستقیم باعث سوختگی برگ ها شده و نور کم هم باعث رنگ پریدگی و ریزش برگ ها میشه.

کود دهی🌱

در فصل بهار و تابستان کود دهی رو میتونین انجام بدین. از کود های مخصوص گیاهان آپارتمانی میشه برای این گیاه استفاده کرد. کود رو به صورت بهینه استفاده کنین کود زیادی باعث سوختگی برگ های گیاه میشه. همچنین در فصل زمستان به هیچ عنوان اقدام به کود دهی این گیاه نکنین.

رطوبت💦

از آنجایی که این گیاه به رطوبت متوسط احتیاج داره هفته ای یکبار غبار پاشی بر روی برگ ها کافیه. البته با رسیدن فصل گرما بهتره این دفعات بیشتر بشه تا دما ی گیاه هم کنترل بشه.

تعویض گلدان🌱

این کار رو میتونین هر 2 تا 4 سال یکبار انجام بدین. به این صورت که گلدان جدید رو با یک سایز بزرگتر از گلدان قبلی انتخاب کنین. و بعد از خشک شدن خاک گلدان گیاه رو با خاک قبلی خارج و به گلدان جدید انتقال داده و با خاک جدید پر کنین. اگه سایز گلدان خیلی بزرگ تر از گلدان قبلی باشه رشد گیاه دچار اختلال میشه. اگه نمیتونین گلدان رو تعویض کنین میتونین خاک سطحی گلدان رو با خاک غنی و جدید تعویض کنین.

آفات و بیماری های گیاه الاستیکا

🥀آفات و بیماری های گیاه الاستیکا🥀

این گیاه هم مانند سایر گیاهان آپارتمانی دچار برخی عارضه یا به اصطلاح بیماری هایی میشه که هر کدوم راه درمان و البته پیشگیری دارن. بیشتر عوارض در این گیاه به آبیاری نادرست مربوط میشه. در این گیاه آبیاری و زهکشی خاک مسائل بسیار مهمی هستن. اگر نکات و موارد مهم در نگهداری و بیماری های فیکوس الاستیکا رو به خوبی رعایت کنین میتونین از زیبایی این گیاه بهره مند بشید. در خصوص بیماری های فیکوس در ادامه میخونین.

بیماری های فیکوس🤒

این بیماری ها شامل عوارض و آفات میشن که بعضی از آنها رو در متن آوردیم.

 • لکه برگی قارچی

این عارضه میتونه در شرایط هوای گرم و مرطوب اتفاق بیفته. بهتره گیاه رو در جایی قرار بدین که دمای مطلوب داشته باشه و از آبیاری بیش از اندازه گیاه خودداری کنین.

 • لوله ای شدن برگ ها

این عارضه میتونه بر اثر عواملی چون نور شدید خورشید، کم آبی گیاه و همچنین کود دهی بیش از اندازه اتفاق بیفته. بهترین راه حل پیشگیری هستش.

 • شپشک آردآلود

این آفت به صورت توده های پنبه ای شکل سفیدی ظاهر میشه. میتونین برای رفع این مورد از حشره کش های مخصوص به صورت اسپری استفاده کنین. همچنین با استفاده از آب و صابون مخصوص یا پنبه آغشته به الکل قسمت های آلوده رو پاک کنین.

 • کنه قرمز

این آفت به صورت لکه های زرد رنگ و حالتی شبیه تار عنکبوت از خودش اثر بر جای میگذاره. برای رفع این آفت غبارپاشی و استفاده از سموم مخصوص کنه مفیده.

 • توقف رشد و ریز شدن برگ ها

علت این امر کمبود مواد غذایی مورد نیاز گیاه هست. برای رفع این مسئله از کود های مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنین. همچنین ممکنه علت کوچک شدن گلدان باشه میتونین وضعیت ریشه ها رو بررسی و در صورت کوچک بودن گلدان آن را تعویض کنین.

 • زرد شدن ناگهانی برگ ها

اگر برگ ها ناگهانی زرد شدن ولی حالت خشکیدگی در آنها دیده نمیشه به احتمال خیلی زیاد در اثر آبیاری بیش از اندازه به گیاه اتفاق افتاده. بهترین راه اینه که بگذارید خاک گلدان خشک بشه و بعد اقدام به آبیاری کنین. همچنین زهکشی گلدان رو چک کنین.

 • رنگ پریدگی در برگ ها

یکی از دلایل این امر تابش نور مستقیم به برگ ها هست. اگه از نظر نوری گیاه تحت فشار نباشه احتمال آفت زدگی وجود داره. در این صورت بهتره به دنبال نشانه های آفت باشین و بنا به روش های متفاوت درمان گیاه رو آغاز کنین.

با رعایت نکات مربوط به نگهداری و بیماری های فیکوس الاستیکا میتونین گیاهی سالم و جذاب داشته باشین و ازش انرژی مثبت دریافت کنین.

علت شل شدن برگ فیکوس

✅علت شل شدن برگ فیکوس

اصلی ترین دلیل که میتونه باعث شل شدن برگ های فیکوس بشه آبیاری بیش از اندازه و نداشتن زهکشی مناسب در گلدان هستش. وقتی مدت زیادی آب در گلدان باقی بمونه ریشه ها دچار غرقاب شده و این پدیده اتفاق میفته. برای درمان اگه دیر نشده باشه میتونین آبیاری رو تا زمان خشک شدن کامل خاک قطع و زهکشی گلدان رو چک کنین.

نگهداری فیکوس جنگلی

این گیاه هم از خانواده فیکوس الاستیکا هستش.

از نظر نیاز آبی متوسط بوده اما به آبیاری زیاد و غرقاب ریشه حساس هست.

خاک سبک و غنی نیاز داره. زهکشی گلدان حتما برای این گیاه باید رعایت بشه.

کود دهی رو برای این گیاه میتونین در فصل بهار و تابستان انجام بدین. البته کود دهی بیش از حد به این گیاه ضرر میرسونه.

نور کامل و غیر مستقیم برای این گیاه ضروری هست.

تمام نکاتی که درباره نگهداری و بیماری های فیکوس الاستیکا گفته شده در خصوص این گیاه هم صدق میکنه.

علت لکه های قهوه ای روی برگ فیکوس

 • لکه قهوه ای روی برگ های فیکوس میتونه دلایل مختلفی داشته باشه که یکی از آنها اسپری آب زیر نور مستقیم خورشید به برگ ها هست.
 • در صورت آبیاری بیش از حد به گیاه و غرقاب شدن ریشه ها باعث ایجاد لکه برگی قارچی در گیاه میشه.
 • کود دهی بیش از اندازه هم باعث سوختگی برگ ها و ایجادلکه های قهوه ا در برگ ها میشه.
 • در صورت نرمال بودن شرایطی که برای رشد گیاه فراهم کردید ظهور این علامت در گیاه میتونه به دلیل حمله آفات باشه.
 • حتما نکات مربوط به نگهداری و بیماری های فیکوس الاستیکا رو مطالعه و بررسی کنین تا با تشخیص درست بتونین گیاهتون رو درمان کنین.

بیماری های فیکوس لیراتا👇🏻 👇🏻 👇🏻

فیکوس لیراتا برگ هایی کمی متفاوت از برگ های فیکوس الاستیکا داره. در خصوص بیماری های فیکوس لیراتا میتونیم موارد زیر رو عنوان کنیم:

 • کنه قرمز باعث ایجاد زردی سطح برگ ها و حالت تار عنکبوتی در زیر برگ ها میشه. به دلیل خشکی خشکی هوا این کنه به گیاه حمله میکنه. میتونین با اسپری آب اقدام به غبارپاشی گیاه کرده و از سموم کنه کش استفاده کنین.
 • شپشک آردآلود عامل دیگه ای هستش که در نگهداری و بیماری های فیکوس الاستیکا هم به آن اشاره شده. این شپشک باعث ایجاد توده های پنبه ای شکل در برگ میشه. میتونین با استفاده از پنبه آغشته به آب و صابون مخصوص یا الکل برگ ها رو پاک کرده و از سموم مربوطه استفاده کنین.
 • علت پدیدار شدن نقاط سوخته روی برگ میتونه غبارپاشی در نور مستقیم خورشید باشه.
 • علت لکه های قهوه ای روی برگ فیکوس لیراتا
 • قهوه ای شدن برگ در فیکوس لیراتا دلایل مختلفی میتونه داشته باشه.
 • آبیاری بیش از اندازه یا زهکشی نامناسب گلدان باعث ایجاد این لکه ها روی برگ های گیاه میشه.
 • این گیاه هم مانند الاستیکا عاشق گرما هست و باد کولر یا وسایل سرمایشی دیگه میتونه باعث ایجاد لکه های قهوه ای رو برگ ها بشه.
 • نیاز به تعویض گلدان از دیگر عواملی هست که باعث قهوه ای شدن برگ ها میشه. چون گیاه نمیتونه آب و مواد غذایی رو به خوبی دریافت کنه و همچنین ریشه ها ممکنه جلوی راه زهکشی رو گرفته باشن.
 • استفاده از کود های نیتروژنه به مقدار بالا هم عاملی دیگه از قهوه ای شدن این گیاهه.

بخوانید و بدانید: همه چیز درباره نخل ماداگاسکار و نحوه رشد و تکثیر این گیاه

علت افتادگی برگ های فیکوس

این عارضه زمانی اتفاق میفته که آبیاری به موقع انجام نشده باشه. این گیاه رطوبت دوسته و آبیاری زمانی که سطح خاک تا 2 سانتیمتر خشک شده باشه باید انجام بشه. در غیر این صورت برگ ها بی حال میشن. علاوه بر اون گیا به غرقاب هم حساسه و آبیاری بیش از اندازه و گلدان بدون زهکشی هم میتونه این عارضه رو ایجاد کنه. همچنین سعی کنین گیاه را زیاد جابجا نکنین. جای مشخصی برای گلدان خود تعیین کنین. جابجایی هم میتونه باعث افتادگی برگ های فیکوس بشه.

بهتره موارد گفته شده در نگهداری و بیماری های فیکوس الاستیکا را رعایت کنین تا گیاهی سالم و شاداب داشته باشین. در ضمن اگه علاقه مند هستین در این زمینه مقالات خارجی رو هم مطالعه کنید کلیک کنید.

علت زرد شدن برگ فیکوس بنجامین

علت زرد شدن برگ فیکوس بنجامین

زرد شدن برگ های فیکوس بنجامین میتونه طبیعی باشه. چون گیاهی خزان کننده هست و یه دوره ای به خواب میره و تعدادی از برگ ها در این زمان زرد شده و ریزش میکنن. اما اگه عادی نبود ممکنه به دلیل یکی از موارد زیر باشه.

 • فیکوس بنجامین به نور کامل اما غیر مستقیم خورشید نیاز داره. در صورتی که نور کافی دریافت نکنه فتوسنتز گیاه دچار اختلال شده و برگ ها زرد میشن.
 • آبیاری کم و یا زیاد باعث این اتفاق میشه. این گیاه به آبیاری کم حساسه و برگ ها خشک شده و میریزن. همچنین آبیاری بیش از اندازه باعث خفگی ریشه و در نتیجه زرد شدن و ریزش برگ ها میشه.
 • جابجایی، دمای زیر 15 درجه، نیاز غذایی و خاک غیر غنی و… میتونه عواملی بر ریزش برگ های این گیاه باشه.

📄خلاصه مقاله📄

 • نام گیاه: 🌱فیکوس الاستیکا🌱
 • نام علمی: Ficus elastica
 • خانواده: مورد
 • گیاهان دیگر در مقاله: فیکوس، فیکوس لیراتا، فیکوس بنجامین
 • نیازها:
 • به آبیاری متوسط نیاز داره.
 • به غرقاب حساسه و نیاز به زهکشی داره.
 • خاکی سبک و غنی نیاز داره.

کود دهی متوسط در بهار و تابستان. توجه کنین که کود نیتروژن دار بیش از اندازه باعث قهوه ای شدن برگ ها میشه.

در این مقاله در خصوص نگهداری و بیماری های فیکوس الاستیکا مطالبی ارائه شد که امیدواریم بدردتون خورده باشه!

مجله گل و گیاه رزفارست

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید