نگهداری از گل و گیاه

بیماری های گل شمعدانی و راه های درمان آن

بیماری های گل شمعدانی
5/5 - (3 امتیاز)

 گل شمعدانی، از گل های مورد علاقه ایرانیان از قدیمه و همیشه در خونه‌های ایرانی ها جایی داشته‌. شمعدانی با گل های زیبا و عطر خاصش از جمله گیاهان گل دار آپارتمانی زیباست. اما برای نگهداری این گیاه در خونه بهتره مشکلات شمعدانی رو بدونید تا بتوانید گیاهی شاداب داشته ‌باشید. برای داشتن گیاه شاداب شما باید شرایط اولیه نگهداری رو براش تامین کنید تا دچار مشکلات و بیماری نشه، بیشتر مشکلات گیاهان آپارتمانی از درست نبودن شرایط نگهداریه که در ادامه به صورت خلاصه همه بیماری های گل شمعدانی رو براتون توضیح میدیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

بیماری های گل شمعدانی

بیماری های گل شمعدانی

شمعدانی گیاهی گل دار در رنگ های متنوعه که گل هاش زیبایی منحصر به فرد و عطر خاصی رو به فضا میدن. نگهداری گل شمعدانی نسبتا آسونه اما این گل هم مثل باقی گیاهان، ممکنه به مشکلات مختلفی دچار بشه که اکثرشون با اقدامات خیلی ساده قابل حل هستن. در ادامه این مقاله به این موارد میپردازیم.

علت زرد شدن برگ گل شمعدانی

از جمله بیماری های گل شمعدانی زرد شدن برگ هاشه. این مشکل به دلایل مختلفی ممکنه ایجاد بشه که از عوامل شایعش میشه به آبیاری زیاد یا کم، خشکی کشیدن بیش از حد گیاه و شرایط جوی نامناسب و یا کمبود نور دریافتی گیاه اشاره کرد. برای حل این مشکل ابتدا شرایط رو بررسی کنید و مشکل رو شناسایی کنید و بعد به رفعش اقدام کنید.

علت زرد شدن برگ گل شمعدانی

علت گل ندادن شمعدانی

یکی از مواردی که در گل دهی گیاه مؤثره نور کافیه. شمعدانی برای گل دادن نیاز به نور زیادی داره، پس قرار دادنش در سایه یا کاشتنش در قسمت سایه باغچه کار درستی نیست. وجود سایه باعث دراز شدن ساقه‌ها میشه اگه فاصله برگ ها زیاد باشه و گیاه شما رشد علفی داشته باشه نشونه کمبود نوره. پس سعی کنید اون رو در محلی آفتاب‌ گیر قرارش بدید و یا در قسمت آفتاب‌گیر باغچه بکاریدش.

علت گل ندادن شمعدانی

علت ریزش برگ های شمعدانی

ریزش برگ های گیاه شمعدانی بخاطر تغییر ناگهانی و شوک به گیاهه. گیاه سعی میکنه با شرایط جدید هماهنگ بشه، و به همین خاطر دچار ریزش برگ میشه. مثلاً اگه مکان گیاه گرم ‌تر یا پر نور تر بشه، گیاه شروع به ریزش برگ میکنه. گاهی ریزش برگ به دلیل تعویض خاک و تعویض گلدان هم هست.

علت پژمردگی گل شمعدانی

در روزهای گرم که نور خورشید زیاده، گیاه ممکنه به این مشکل دچار بشه. دلیل این پژمردگی اینه که ساقه های بلند و آبکی گیاه به طور ناگهانی با گرمای زیادی موجه میشن و رطوبتشون رو از دست میدن که طی این مشکل برگ ها و گاهی حتی ساقه هم دچار پژمردگی میشه. پس حتما یادتون باشه که در روزهایی که هوا خیلی گرمه، گیاه آب کافی دریافت کنه و اون رو در مکانی با نور کمتر قرارش بدید. بهتره بدونید که اگه در روزهای گرم اوایل بهار آب سرد به گیاه بدیم گیاه در مقابل تغییرات حرارت ناگهانی مقاوم میشه.

بیشتر بخوانید: بیماری های قارچی و سوختگی در گیاهان اپارتمانی | ترفند های از بین بردن قارچ گل

علت جمع شدن برگ های شمعدانی

این مشکل از کمبود رطوبت هوا، آبیاری زیاد، نور مستقیم و شدیدی و وجود آفته که حتما شرایطی که گفتیم رو بررسی کنید و بعد اقدام به حلش کنید. اگه برگ های به طرف داخل جمع میشه به دلیل زیاده روی در آبیاریه.

علت زرد شدن برگ های پایینی شمعدانی

زرد شدن برگ ها به دو علته. یا برگ ها اطرافشون خشک و سوخته میشه که به دلیل کم آبیه و یا پژمرده و زرد میشن که آبیاری زیادی صورت گرفتهه. زردی و ریزش برگ های پیر نشونه کمبود مواد مغذی در خاک گلدونه که میتویند با استفاده از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی مثل کود سه بیست هر ماه یک بار در فصل درشد گیاه رو تغذیش کنید.

علت زرد شدن برگ های پایینی شمعدانی

علت کوچک شدن برگ های جدید

زمانی که گیاه مواد غذایی کافی دریافت نکنه و خاک مغذی نباشه، این اتفاق میوفته. سعی‌کنید در زمان های منظم (در فصل رشد هر ماه یک بار و یا در صورت کمبود شدید هر دو هفته یک بار) به گیاه کود بدید و گیاه رو تقویتش کنید.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

پوسیدگی ریشه

در صورت مناسب نبودن آبیاری، ممکنه این مشکل زیاد اتفاق بیوفته. آبیاری بیش از حد، زیاد شدن نمک های محلول در آب و کمبود اکسیژن از جمله مهم ترین علت های پوسیدگی ریشه هست. از نشونه های پوسیدن ریشه و حتی گاهی ساقه، سیاه شدن برگ هاست. برای این مشکل راه حلی وجود نداره و متاسفانه مرگ گیاه قطعیه. تنها کار پیشگیری از این مشکله که باید با بهترین روش های آبیاری آشنا بشید و برنامه‌ی منظمی برای آبیاری گیاهتون در نظر بگیرید.

پوسیدگی ریشه

سیاه شدن سر شاخه ها

علت این اتفاق یخ زدگی و سرمای شدیده و گیاه باید به مکانی گرم تر و سر پوشیده منتقل بشه.

سیاه شدن ساقه

از مشکلات دیگه و بیماری های شمعدانی سیاه شدن ساقه هست، این مورد نوعی بیماریه و باید گیاه رو از بین ببرید و دفعات بعد از کمپوست استریل استفاده‌کنید. بیش از حد هم گیاه رو آب ندید.

لکه‌های متورم به شکل چوب پنبه

در صورت بروز این عارضه باید آبیاری رو کاهش بدید. چون این مورد بخاطر محیط مرطوب رخ میده.

لکه های قهوه ای

گاهی روی برگ ها لکه‌هایی زرد رنگ ایجاد میشه و به مرور زمان این لکه‌ها از پشت برگ ها تبدیل به دایره‌های جوش مانند قهوه‌ای رنگ میشن و بعد برگ ها زرد میشن و گیاه از بین میره.

سیاه شدن سرشاخه ها

علت قهوه‌ای شدن نوک برگ های شمعدانی

همونطور که گفتیم این گیاه نیاز به محیطی مرطوب داره، قهوه ای شدن نوک برگ شمعدانی میتونه به دلیل خشکی هوا و هم آبیاری کم و تشنگی گیاه رخ بده. پس با استفاده از دستگاه رطوبت ساز، حالت جزیره ای و غبارپاشی رطوبت مورد نیازش رو تامین کنید. اگه نمیدونید که چطوری دستگاه رطوبت ساز بسازید مقاله راه های تامین رطوبت گیاهان رزفارست رو مطالعه کنید.

علت قهوه‌ای شدن نوک برگ های شمعدانی

علت سفید شدن برگ شمعدانی

علت این مشکل وجود تار روی برگ هاست که به دو دلیل اتفاق میوفته. عنکبوت و کنه قرمز. اگه دلیل سفید شدن برگ ها آفت کنه باشه، با سم کونفیدور باید سم پاشی بشه و یا در صورت زیاد نبودن مشکل میتونید از سموم خونگی هم استفاده کنید. اما اگه علتش عنکبوت باشه نه تنها نیاز به سم پاشی نیست بلکه برای گیاه مفید هم هست.

علت سفید شدن برگ شمعدانی

علت ایجاد بیماری ویروسی در گل شمعدانی

علائم این بیماری بیشتر در فصل زمستان به چشم میخوره و با گرم شدن هوا منتفی میشه اما خود بیماری با گرمی هوا از بین نمیره. حذف قسمت‌های آلوده و استفاده از قلمه سالم در کنترل و پیشگیری ازش موثره.

علت ایجاد بلایت باکتریایی در گل شمعدانی

این بیماری به آوندهای گیاه حمله میکنه و باعث خشکیدگی در حاشیه برگ میشه به طوری که راسش به سمت وسط برگه. برگ‌ها در نهایت خشک میشنو میریزن و ساقه سیاه میشه و ترک میخوره و روی ساقه خطوط سیاه به وجود میاد. میشه این قارچ‌ها رو با سموم مخصوص قارچ‌کش از بین برد. استفاده از قلمه سالم، عدم آبپاشی روی گیاه و حذف قسمت‌های آلوده در کنترلش موثره.

علت ایجاد تار روی برگ‌های گیاه شمعدانی

این علت ناشی از دو عامله. این تارها اگه مربوط به کنه باشه که باید با کنه کش سم‌ پاشی بشه و اگه این تارها مربوط به عنکبوت باشه که برای گیاه مفیده و نیازی به سم‌ پاشی و از بین بردن عنکبوت نیست.

علت شل شدن گیاه شمعدانی

علتش آبیاری زیاد یا سنگین بودن بیش از حد خاک یا عدم زهکش مناسبه. آبیاری رو کاهش بدید و زهکش رو چک کنید. سعی کنید تا جایی که میتونید به طور منظم گیاهتون رو آبیاری کنید و شرایط آیده آل نگهداریش رو براش فراهم کنید. نگهداری گل شمعدانی نسبتا آسونه.

علت ایجاد بیماری بوتریتیس

محیط سرد و مرطوب و دمای پایین باعث شیوع این بیماری میشه. در اثر این بیماری غنچه‌ها خشک، گل‌ها قهوه‌ای میشن و میریزن. روی ساقه و برگ‌ها نواحی تیره به رنگ قهوه‌ای ایجاد میشه. حذف قسمت آلوده، گرم کردن محیط و استفاده از سموم قارچ‌کش در کنترلش موثره.

علت ایحاد لکه‌ برگی باکتریایی در گل شمعدانی

تقریباً شبیه لکه برگی قارچیه، اما نقاط و لکه‌های ایجاد شده تا حدودی کوچیک تر از نوع قارچی این بیماریه. لکه‌ها بی شکل و نامنظم و سیاه تا قهوه ای رنگ هستن. تهویه مناسب هوا، عدم خیس شدن برگ‌های گیاه، برای جلوگیری از شیوع یا ابتلا به این بیماری مؤثره. لکه برگی باکتریایی رو با سموم حاوی مس میشه تا حدودی کنترلشون کرد.

علت ایجاد لکه‌ برگی قارچی

لکه برگی قارچی باعث ایجاد لکه‌ هایی برآمده و آب دار در زیر سطح برگ میشه که به سرعت تبدیل به نواحی قهوه‌ای رنگ میشه. لکه برگی قارچی رو با سموم قارچ‌‌کش کنترل کنید و اندام‌های آلوده رو حذفشون کنید.

علت ایجاد لکه‌ برگی قارچی

علت ایجاد مینوز برگ

برخی حشرات در سطح فوقانی و تحتانی برگ گیاه تونل‌هایی رو حفر میکنن و باعث بروز خطوط کم‌ رنگ روی برگ میشن. معمولاً بروز این مسئله خطر جدی برای رشد گیاه به همراه نداره، اما اگه شدید بشه ظاهر گیاه رو بد شکل میکنه و گیاه رو از زیبایی میندازه.

علت ایجاد کرم غنچه در شمعدانی

وجود کرم غنچه شمعدانی باعث ایجاد سوراخ‌هایی روی برگ‌ها و غنچه‌های این گیاه و ریزش غنچه میشه. برای کنترلش از حشره‌کش مناسب استفاده کنید.

علت ایجاد سفید بالک در شمعدانی

فعالیت سفید بالک منجر به زرد شدن کامل برگ‌ها و ریزششون و ضعف عمومی گیاه میشه. برای کنترلش از کارت‌های زرد چسبناک استفاده کنید.

علت ایجاد شته در شمعدانی

این حشره شیره گیاه رو میمکه و باعث ضعف و کاهش رشد گیاه میشه و ممکنه بیماری‌های ویروسی رو هم به گیاه منتقل کنه. در اثر تغذیه شته، لکه‌هایی به رنگ زرد و یا سبز کم رنگ روی برگ‌ها ایجاد میشه. برگ‌ها بد شکل میشن و گل تشکیل نمیشه. برگ‌ها به دلیل تولید عسلک توسط شته‌ها چسبناک میشن. برای کنترلش از حشره‌کش مناسب استفاده کنید.

 رشد علفی و کاهش گل‌های گل شمعدانی

کود و آبیاری بیش از حد و نور خیلی کم، باعث رشد رویشی زیاد و کاهش تعداد گل میشه.

علت ریزش گل‌ها

علت ریزش گل ها محیط گرم و خشک یا آبیاری بیش از حده.

علت قرمز شدن برگ ها

علت به وجود اومدن این مشکل، کمبود فسفره. در زمستان که هوا سرده فسفر موجود در خاک به صورت نامحلوله و گیاه نمیتونه ازش بهره ای ببره. بنابراین باید رطوبت گیاه رو در این فصل حفظ کنید تا فسفر هم با رطوبت خاک به گیاه برسه.

علت قرمز شدن برگ ها

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

نگهداری گیاه استرلیتزیا یا پرنده بهشتی

نگهداری و بیماری های گیاه برگ عبایی

هر چیز که باید درباره نگهداری و بیماری های سرخس بدانید!

سوالات متداول درباره بیماری های گل شمعدانی

علت زرد شدن برگ گل شمعدانی چیه؟

از جمله بیماری های گل شمعدانی زرد شدن برگ هاشه. این مشکل به دلایل مختلفی ممکنه ایجاد بشه که از عوامل شایعش میشه به آبیاری زیاد یا کم، خشکی کشیدن بیش از حد گیاه و شرایط جوی نامناسب و یا کمبود نور دریافتی گیاه اشاره کرد. برای حل این مشکل ابتدا شرایط رو بررسی کنید و مشکل رو شناسایی کنید و بعد به رفعش اقدام کنید …

پوسیدگی ریشه به چه دلیلیه؟

در صورت مناسب نبودن آبیاری، ممکنه این مشکل زیاد اتفاق بیوفته. آبیاری بیش از حد، زیاد شدن نمک های محلول در آب و کمبود اکسیژن از جمله مهم ترین علت های پوسیدگی ریشه هست. از نشونه های پوسیدن ریشه و حتی گاهی ساقه، سیاه شدن برگ هاست. برای این مشکل راه حلی وجود نداره و متاسفانه مرگ گیاه قطعیه. تنها کار پیشگیری از این مشکله که باید با بهترین روش های آبیاری آشنا بشید و برنامه‌ی منظمی برای آبیاری گیاهتون در نظر بگیرید …

علت سیاه شدن ساقه چیه؟

از مشکلات دیگه و بیماری های شمعدانی سیاه شدن ساقه هست، این مورد نوعی بیماریه و باید گیاه رو از بین ببرید و دفعات بعد از کمپوست استریل استفاده‌کنید. بیش از حد هم گیاه رو آب ندید …

علت شل شدن گیاه شمعدانی چیه؟

علتش آبیاری زیاد یا سنگین بودن بیش از حد خاک یا عدم زهکش مناسبه. آبیاری رو کاهش بدید و زهکش رو چک کنید …

خلاصه نکات مقاله بیماری های گل شمعدانی

گل شمعدانی، از گل های مورد علاقه ایرانیان از قدیمه و همیشه در خونه‌های ایرانی ها جایی داشته‌. شمعدانی با گل های زیبا و عطر خاصش از جمله گیاهان گل دار و زیباست. اما برای نگهداری این گیاه در خونه بهتره مشکلات شمعدانی رو بدونید تا بتوانید گیاهی شاداب داشته ‌باشید. برای داشتن گیاه شاداب شما باید شرایط اولیه نگهداری رو براش تامین کنید تا دچار مشکلات و بیماری نشه، بیشتر مشکلات گیاهان آپارتمانی از درست نبودن شرایط نگهداریه که در ادامه به صورت خلاصه همه بیماری های گل شمعدانی رو براتون توضیح میدیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *