آشنایی با گل و گیاه

آشنایی با گیاه کوزه ای | خواص درمانی گیاه کوزه ای

آشنایی با گیاه کوزه ای
5/5 - (2 امتیاز)

گیاهان کوزه ای (Pitcher plants)، گیاهانی گوشتخوار هستن که میتونن از برگ های لوله ای شکل خودشون برای حبس و هضم حشرات استفاده کنن. حشرات، جذب شهد شیرین و جذابیت های بصری گیاه میشن و روی اون مینشینن. قسمت داخلی لوله گیاه برای حشرات اغلب بسیار لغزندست و حشرات با داخل شدن به کوزه گیاه وارد استخر آب داخل گیاه میشن. آنزیم ها یا باکتری های موجود در آب، موجب جذب و هضم حشرات میشه. دلیل اینکه این گیاهان، از این روش برای تغذیه خودشون استفاده میکنن، اینه که اغلب خاک  مناطق بومی این گیاه، فاقد مواد معدنی هستن و یا بسیار اسیدی هستن و این روش، گیاهان را قادر میکنه تا با دریافت مواد مغذی از بدن حشرات، نیازهای خودشون رو جبران کنن. پرورش این گیاهان جذاب در خونه هم امکان پذیره. در ادامه مقاله به آشنایی با گیاه کوزه ای به صورت کامل تر میپردازیم با ما همراه باشید.

آشنایی با گیاه کوزه ای | خواص درمانی گیاه کوزه ای

آشنایی با گیاه کوزه ای

گیاه کوزه ای به گیاه گوشت خواری گفته میشه که اکثر مواد مغذی خودش رو از تله گذاری و خوردن جانوران و حشرات و بندپایان دیگه تامین میکنه. گیاهان گوشتخوار در مناطقی که خاک فاقد مواد آلی و مدنی هست رشد میکنن. برگ های کوزه ای، زیستگاه موجودات خیلی ریز مثل کرم های خیلی کوچیک، تک یاخته ها و سخت پوستان میکروسکوپی آبزی هستن.

گل کوزه ای، گیاهی گوشت خوار و بومی آسیای جنوب شرقیه و دقیقا همسایه دیوار به دیوار ارکیده ها محسوب میشه. به این معنی که شرایط نگهداریشون شبیه به همه. این گل های گوشت خوار به دو گونه کلی تقسیم میشن:

  •  گونه هایی با ارتفاع بالا
  • گونه های ارتفاع کم
آشنایی با گیاه کوزه ای

گیاه شناسی گیاه کوزه ای

گیاهان کوزه‌ای گیاهانی گوشتخوارن هستن که طعمه خودشون رو در چاله‌ای در درون خودشون به دام میندازن. این چاله کوزه‌ مثل مملو از مایع هست. گیاهان کوزه‌ای دارای گونه‌های خیلی متنوع هستن و از بزرگ ترین انواع گیاهان حشره‌خوار به‌ شمار میان. ارتفاع برخی از گونه‌های این گیاه گاهی به 60 سانتی متر هم میرسه.

این گیاه بیشتر در مرداب‌ها و لجن زارها رشد میکنه و هر گیاه دارای یک ساقه بلند و صاف و یک گل بزرگ با گلبرگ‌های سرخ و مادگی چتر ماننده که در تابستون شکوفا میشه.

کوزه‌های این گیاه، در واقع برگ‌هاش هستن که دور تا دور این ساقه و نزدیک به زمین قرار دارن. برگ‌های این گیاه لوله‌ای و به شکل کوزه‌ای دهان‌گشاد هستن. هر گیاه تقریبا در بهار 5 یا 6 برگ تازه میده که هر 15 روز یکی از اونا باز میشه. در پایان تابستون همه برگ ها رشد میکنن و کامل میشن و در طول زمستان و حتی تا تابستون بعدی، باقی میمونن.

این برگ ها آب رو در خودشون نگه میدارن. شهد این گیاه در اطراف کلاهک و دهانه کوزه ترشح میشه و حشرات رو به سمت خودش جلب میکنه، حشره با رسیدن روی برگ به درون کوزه حرکت میکنه، تارهای مو مانند که به سمت پایین متمایل هستن و سطح لغزنده کوزه، حشره رو به پایین هدایت میکنه و این شکار که نمیتونه از کوزه خارج بشه، در آب غرق میشه.

برگ گیاه کوزه‌ای محل زندگی موجودات بسیار ریز مثل تک‌یاخته‌ها، کرم‌ های بسیار کوچیک و سخت‌ پوستان ذره‌بینی آبزی هست. سه نوع حشره در این کوزه‌ها زندگی میکنن و همشون همزیستان گیاه هستن. در اوایل تابستان، حشرات بالغ از برگ های کهنه خارج شده و در برگ های تازه تخم گذاری میکنن. برگ کهنه که هضم کننده‌هاش رو از دست داده، میمیره و برگ‌های تازه جایگزینش میشن.

گیاه شناسی گیاه کوزه ای

خواص درمانی گیاه کوزه ای

این نوع گیاه گوشتخوار استفاده پزشکی و درمانی هم داره. طبق تحقیقات انجام شده که در سال 2009 به وسیله پژوهشگران دانشگاه تل آویو منتشر شد، نشون میده که مواد ترشحی تولید شده توسط گیاهان گوشتخوار شامل ترکیباتی هستن که دارای مواد ضد قارچی هستن و ممکنه باعث توسعه رده جدیدی از داروهای ضد قارچی بشن که نسبت به قارچ‌ هایی که در حال حاضر به داروهای ضد قارچی کنونی مقاوم شدن تأثیر گذار باشن.

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی با راز و رمزهای خاص

10 گیاه آویز مناسب برای نگهداری در بالکن را بشناسید! + عکس

معرفی زیباترین گیاهان مناسب مبتدی ها برای نگهداری در منزل

سوالات متداول درباره آشنایی با گیاه کوزه ای

گیاهان گوشتخوار چه گیاهانی هستن؟

گیاهان گوشتخوار گیاهانی هستن که میتونن از برگ های لوله ای شکل خودشون برای حبس و هضم حشرات استفاده کنن …

انواع گیاهان گوشتخوار کدامند؟

از جمله انواع این گیاهان می توان به گیاه کوزه ای، ونوس حشره خوار و … اشاره کرد …

خواص درمانی گیاه کوزه ای چیه؟

این نوع گیاه گوشتخوار استفاده پزشکی و درمانی هم داره. طبق تحقیقات انجام شده که در سال 2009 به وسیله پژوهشگران دانشگاه تل آویو منتشر شد، نشون میده که مواد ترشحی تولید شده توسط گیاهان گوشتخوار شامل ترکیباتی هستن که دارای مواد ضد قارچی هستن و ممکنه باعث توسعه رده جدیدی از داروهای ضد قارچی بشن که نسبت به قارچ‌ هایی که در حال حاضر به داروهای ضد قارچی کنونی مقاوم شدن تأثیر گذار باشن …

چرا گیاهان کوزه ای گوشتخوار محسوب میشن؟

دلیل اینکه این گیاهان از این روش برای تغذیه خودشون استفاده میکنن، اینه که اغلب خاک مناطق بومی این گیاه، فاقد مواد معدنی هستن و یا بسیار اسیدی هستن و این روش، گیاهان را قادر میکنه تا با دریافت مواد مغذی از بدن حشرات، نیازهای خودشون رو جبران کنن. پرورش این گیاهان جذاب در خونه هم امکان پذیره …

خلاصه نکات مقاله آشنایی با گیاه کوزه ای

گیاهان کوزه ای (Pitcher plants)، گیاهانی گوشتخوار هستن که میتونن از برگ های لوله ای شکل خودشون برای حبس و هضم حشرات استفاده کنن. حشرات، جذب شهد شیرین و جذابیت های بصری گیاه میشن و روی اون مینشینن. قسمت داخلی لوله گیاه برای حشرات اغلب بسیار لغزندست و حشرات با داخل شدن به کوزه گیاه وارد استخر آب داخل گیاه میشن.

دلیل اینکه این گیاهان از این روش برای تغذیه خودشون استفاده میکنن، اینه که اغلب خاک مناطق بومی این گیاه، فاقد مواد معدنی هستن و یا بسیار اسیدی هستن و این روش، گیاهان را قادر میکنه تا با دریافت مواد مغذی از بدن حشرات، نیازهای خودشون رو جبران کنن. پرورش این گیاهان جذاب در خونه هم امکان پذیره.

گل کوزه ای، گیاهی گوشت خوار و بومی آسیای جنوب شرقیه و دقیقا همسایه دیوار به دیوار ارکیده ها محسوب میشه. به این معنی که شرایط نگهداریشون شبیه به همه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *