آشنایی با گل و گیاه, نگهداری از گل و گیاه

همه چیز درباره پرورش گیاه نعناع

پرورش گیاه نعناع
5/5 - (24 امتیاز)

پرورش گیاه نعناع یکی از لذت بخش ترین کارهایی که میشه به راحتی در خونه انجامش داد. در کل کاشت و پرورش سبزیجات به خصوص سبزی خوردن و انواع صیفی جات در خونه لذت بخشه. سبزیجات و صیفی‌جات از طریق کاشت قلمه و بذر تکثیر میشن و بسته به نوعی که دارن میتونید ازشون به صورت تازه در طول سال استفاده کنید. نعناع یکی از سبزیجات معطر و خوش طعمه که در آشپزی و یا به عنوان سبزی خوردن در کنار غذاها استفاده میشه. کاشت نعناع خیلی آسونه و میتونید در همه سال از برگ های معطر و تازش استفاده کنید. برای پرورش گیاه نعناع و آشنایی با شرایط نگهداریش تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

پرورش گیاه نعناع

همه چیز درباره پرورش گیاه نعناع

نعناع گیاه علفی و چندسالست که اندام های هواییش تحت تاثیر سرمای زمستان از بین میره ولی اندام های زیر زمینی (ریزوم ها واستولون ها) زنده میمونن و فعالیت کمی دارن. ضخامت ریشه نعناع  3 تا 4 میلیمتره و دارای گره های متعدده که محل رویش ریشه های باریک و درنتیجه تشکیل گیاهان کوچیک در اطراف پایه مادریه. ریشه نعناع خیلی عمیق نیست وبه صورت پراکنده در سطح خاک هم گسترش پیدا میکنه. نعناع دارای ساقه چهارگوشه وبه واسطه وجود آنتوسیانین ها به رنگ بنفشه و طول متفاوت داره و بسته به شرایط اقلیمی بین 30 تا 100 سانتیمتره و قسمت های فوقانیش از انشعاب های زیادی برخورداره. برگ ها در این گیاه بلند و به طول 3 تا 9 سانتی متر و عرض 1 تا 3 سانتیمتر هستن.

شکل برگ ها بیضی و پهن و کناره ها دندانه دار و به رنگ سبز تیره هستن. رگبرگ ها به رنگ آبی و در پهنک برگ دارای انشعابات متعدد هستن. گل های نعناع بنفش رنگ هستن و به صورت خوشه های مجتمع روی چرخه هایی دیده میشن که عمرشون کوتاهه و مدت کوتاهی بعد از ظهور از گیاه جدا میشن. میوه نعناع کپسولی کوچیک و به رنگ قرمز تیرست. به دلیل وجود اسانس در اندام های رویشی، گیاه از بوی مطبوع و مزه ای خنک و تند برخورداره. اسانس ابتدا در اندام های رویشی از همون اوایل رشد گیاه ساخته میشه و با رشد گیاه سرعت فتوسنتزش افزایش پیدا میکنه و در حفره های زیر کوتیکول ساخته و ذخیره میشه. دوره رویشی نعناع از رویش تا گل دهی 80 تا 100 روزه.

همه چیز درباره پرورش گیاه نعناع

نگهداری نعناع در گلدان

شما میتونید از گیاه نعنا در گلدون هم نگهداری کنید فقط باید به یکسری نکات توجه داشته باشید. کوددهی در مورد سبزی هایی مثل نعناع، ریحون، تره فرنگی، جعفری و… رو کنار بذارید. چون طعمشون رو عوض میکنه اما در صورت کمبود تغذیه و رشد ضعیف گیاه میتونید مقداری کود مایع بهش بدید. دمای مطلوب برای رشد نعناع، 18 تا 21 درجه سانتی گراده. بنابراین گلدون نعناع رو کنار بخاری یا باد کولر نذاریدش. برای آبیاری دمای محیط اهمیت زیادی داره. میتونید گیاه رو روزی دو بار به میزان کم آب بهش بدید. توجه داشته باشید که باید زهکشی خاک رو برای آبیاری در نظر بگیرید.

نگهداری نعناع در گلدان

مراقبت از گیاه نعناع

مثل سایر سبزیجات خانواده نعناع، مراقبت از گیاه نعناع خیلی آسونه. برای مرطوب و خنک نگه داشتن ریشه نعناع، باید سالانه بهش مالچ داده بشه. اگه نعناع در گلدون کاشته شده باشه، برای این که باردهی بیشتری داشته باشه میشه ماهی یک بار بهش کود مایع داد.

هر دو سال یک بار، باید گیاهان جدید نعناع رو در یک قسمت جداگانه بکارید. این کار باعث حفظ سلامتی گیاهان نعناع میشه. اگه نعناع در گلدون کاشته شده باشه باید به طور مرتب اون رو هرسش کنید و در تمیز نگه داشتنش باید اهمیت زیادی قائل بشید. اگه شما در یک منطقه با زمستان سرد زندگی میکنید، بهتره گلدون نعناع رو در یک پنجره آفتابی نگهش دارید.

شرایط مورد نیاز برای پرورش نعنا

خاک مناسب نعناع

خاک مناسب برای کاشت نعناع شامل مخلوطی از پیت ماس یا کوکوپیت همراه با پرلیت یا ماسه هست. همچنین ترکیبی از کمپوست و خاک باغچه رو هم میشه برای کاشت نعناع در گلدون استفاده کرد. اگه دوست دارید

کود دهی نعناع

بهتره از دادن کود به سبزی‌ها خودداری کنید چون باعث تغییر طعم گیاه میشید با این‌ حال اگه مشاهده کردید که گیاهتون کمبود تغذیه داره و به‌ خوبی رشد نمیکنه مقداری کود مایع بهش بدید. اگه دوست دارید مطالعه بیشتری درباره کوددهی داشته باشید مقاله اصول کود دهی به گیاهان آپارتمانی رزفارست رو از دست ندین.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

آبیاری نعناع

برای رشد بهتر نعناع لازمه خاک گلدون همواره مرطوب و نه خیس باشه. بنابراین ابتدا از زهکش گلدون مطمئن باشید و بسته به دمای محیط گیاه، روزانه دو بار به مقدار کم آبیاریش کنید.

آبیاری نعناع

دمای مناسب نعناع

بهترین دما برای رشد نعناع 18 تا 21 درجه سانتی‌گراده. بنابراین از قرار دادن گلدون نعناع در برابر باد سرد مثل کولر و یا در کنار بخاری خودداری کنید.

نور مورد نیاز نعناع

سبزی نعناع به نور کافی برای رشد نیاز داره و لازمه روزانه حداقل 3 تا 4 ساعت آفتاب مستقیم ببینه. مکانی رو برای گذاشتن گلدون نعناع انتخاب کنید که علاوه بر داشتن آفتاب مستقیم در چند ساعت از روز، گردش هوای خوبی هم داشته باشه. بهترین مکان برای نگهداری گلدون نعناع نزدیک پنجره جنوبی یا در بالکنه.

تکثیر نعناع از طریق قلمه

برای کاشت نعناع و ریشه دار شدنش باید یک قلمه نعناع به طول 9 تا 12 سانتی متر رو با برش مورب 45 درجه از گیاه جدا کنید. برگ های قسمت پایینی و نزدیک برش رو جدا کنید. انتهای قلمه و محل برش رو به هورمون ریشه زایی آغشته کنید و اون رو در یک ظرف مرتفع و یا یک گلدون شیشه ای پر از آب مقطر قرارش بدید.

گلدون رو در مکانی با نور زیاد غیر مستقیم و تهویه مناسب قرارش بدید. ریشه ها در عرض 10 تا 15 روز جوانه میزنن. بعد از ریشه زایی میتونید قلمه رو در گلدون حاوی بستر آماده کاشت بکاریدش. در صورتی که میخواید سریعا به نتیجه برسید، میتونید از نشاء یا نهال نعناع استفاده کنید.

تکثیر نعناع از طریق قلمه

تکثیر نعنا از طریق کاشت بذر

برای کاشت بذر نعناع باید بذر با کیفیتش رو تهیه کنید. بذر ها رو یک شبانه روز در آب خیس کنید و بعد در یک سینی کاشت حاوی بستر آماده کاشت و یا خاک سبک بکارید. توجه کنید که دانه ها رو سطحی و در عمق 1.5 سانتی متری خاک بکارید و بعد روی اونا رو یک لایه نازک خاک بریزید. خاک رو غبارپاشی کنید و گلدون رو در نور غیر مستقیم خورشید قرار بدید. بغد از گذشت 1 تا 2 هفته بذرها جوانه میزنن.

نگهداری نعناع در آب

نعناع گیاهیه که به راحتی میتونید اون رو در آب پرورشش بدید، داشتن یک گلدون نعناع در خونه میتونه به محیط خونه شما زیبایی زیادی ببخشه. نعناع از جمله گیاهانیه که خاصیت درمانی خیلی زیادی داره. این گیاه به سرعت رشد میکنه و شما میتونید با آغاز فصل بهار به راحتی اون رو در گلدون، باغچه و یا حتی در یک لیوان آب پرورشش بدید.

بیشتر بخوانید: نگهداری و روش های رشد و تکثیر پتوس + آشنایی با بیماری های این گیاه

نگهداری نعناع در آب

علت رشد نکردن برگ نعنا

خوشبختانه نعنا گیاهیه که میتونید در داخل خونه هم پرورشش بدید. نگهداری بسیار ساده‌ای داره و بسیار سریع رشد میکنه. البته نعنا‌هایی که در خونه پرورش میدیم به قوت نعنا‌های پرورش داده شده در حیاط یا خارج از آپارتمان نیستن، اما شما هنوز هم میتونید از تازگی برگ‌هاشون لذت ببرید. حتی در طول زمستان. رشد نکردن برگ نعنا میتونه دلایل مختلفی داشته باشه. علت رشد نکردن برگ نعنا میتونه شرایط نامناسب نگهداریش باشه یا بخاطر آفات و بیماری باشه.

بهترین کود برای نعنا

اگه میخواید محصولتون ارگانیک باشه نباید بهش کود شیمیایی بدید و بهتره برای تقویت خاکش از ورمی کمپوست یا پیت ماس استفاده کنید.

بهترین کود برای نعنا

علت خشک شدن گیاه نعناع

اگه گیاه نعناع شما خشک شده ممکنه شما اون رو در معرض نور مستقیم خورشید قرارش داده باشید. گلدون رو در محیطی با سایه آفتاب قرارش بدید صبح زود برگ هاش رو غبارپاشی کنید و در فاصله ی دو آبیاری هم خاک رو مرطوب نگه دارین.

علت جمع شدن برگ نعناع

آبیاری بیش از حد یا آبیاری کم معمولا اولین دلیل جمع شدن برگ گیاهانه. پس گیاه رو به اندازه و فقط زمانی که به آب نیاز داره آبیاریش کنید. اگه برگ گیاهتون هم زرد شده، خاک گلدونش رو بررسی کنید. خاک خشکه یا نه؟ اگه به گیاه آب کافی نرسه، گیاه برگ‌هاش رو میریزه تا تعریق از سطح برگ‌ها رو کاهش بده. در این حالت با درست کردن میزان و دفعات آبیاری بعد از مدتی برگ‌های گیاه دست از زرد شدن برمیدارن.

آفات و بیماری های نعناع

نعنا گیاهی فوق العاده سرسخته ولی آفات خاص خودش رو داره. موقع کاشت نعنا در خونه مراقب آفت های زیر باشید. اگه تو خونتون از گیاهان آپارتمانی نگهداری میکنید مقاله بیماری های قارچی و سوختگی در گیاهان اپارتمانی رزفارست رو مطالعه کنید تا با بیماری های این گیاهان آشنا بشید.

آفات و بیماری های نعناع

مگس های سفید

مگس های سفید که به اسم سفید بالکان (Aleyrodidae) هم شناخته میشن حشراتی با بدن نرم و بالدار هستن که ارتباط نزدیکی با خانواده شته ها و شپشک های آردی دارن.

کنه های تار عنکبوتی

کنه های تار عنکبوتی اعضای خانواده Tetranychidae هستن که تقریبا 1200 گونه رو در بر میگیرن. اونا معمولا روی سطوح پایینی برگ گیاهان زندگی میکنن، یعنی جایی که ممکنه تارهای ابریشمی محافظتی رو تشکیل بدن.

حلزون های بی صدف

حلزون های بی صدف روی هر گیاه حساسی مینشینن و در شب ازش تغذیه میکنن و در طول روز مخفی میشن. ساختار دهانشون به شکلیه که سریعا در برگ های جوان حفره های بزرگی به وجود میاره.

سفیدک پودری

سفیدک پودری یک بیماری قارچیه که میتونه سریعا پخش بشه. سفیدک پودری بیماریه که در اون قارچی روی گیاه رشد میکنه و ساختار‌های خاکستری قارچ روی برگ‌ها هم ظاهر میشن. بعد از اون برگ‌ها زرد رنگ میشن و از روی گیاه میوفتن. برای کنترل بیماری از چندین سم شیمیایی میشه استفاده کرد، اما خیلی از اونا باید 30 روز قبل از برداشت محصول روی گیاه استفاده بشن تا سم داخل بافت گیاه نمونه و نعنا قبل از برداشت فرصت تجزیش رو داشته باشه.

شته‌

اگه برگ‌های گیاه لوله شدن، چروک میشن و یا زرد میشن، روی اونا رو بررسی کنید تا ببینید شته‌ای روشون دیده میشه یا نه. شته‌ها موجوداتی ریز به رنگ‌های زرد، سبز، مشکی یا تناژ‌هایی از این رنگ‌ها هستن. این موجودات شیره گیاه شما رو به وسیله دهان خرطوم مانند‌شون میمکن و به اصطلاح جان گیاه رو میگیرن. برای از بین بردن شته‌ها روش‌های ارگانیک زیادی پیش روی شماست. میتونید اونا رو به کمک فشار آب، صابون‌های حشره کش، پنبه آغشته به الکل و سموم ارگانیک از بین ببرید.

شته‌

زنگ قارچی

زنگ زدگی یکی دیگه از بیماری‌های قارچیه که نعنا رو به خودش مبتلا میکنه. نشونه بیماری تاول‌هایی به رنگ زنگ زدگی آهنه که بر سطح زیرین برگ‌ها نمایان میشن. در ادامه این بیماری برگ‌ها به رنگ زرد درمیان و از روی گیاه میریزن. برای درمان بیماری میتونید از سموم شیمیایی استفاده کنید و یا نعنا‌هایی رو که به این بیماری مبتلا شدن دور بندازید تا نعنا‌های دیگتون بهش مبتلا نشن.

بیماری ویروسی

عفونت‌های ویروسی میتونن علائم و لکه‌های زرد روی برگ‌های گیاه به وجود بیارن. این علائم ممکنه با بد شکل شدن برگ‌ها یا ریشه و کم رنگ شدن گل‌ها همراه باشن. متاسفانه هنوز درمانی برای بیماری‌های ویروسی گیاهان پیدا نشده و بدتر از اون اینه که این ویروس‌ها میتونن به سرعت خودشون رو از گیاهی به گیاه دیگه برسونن.

پژمردگی قارچی

همونطور که از اسم بیماری پیداست پژمردگی قارچی ناشی از حمله یک قارچ به نام ورتیسیلیوم به گیاهه که در خاک زندگی میکنه. از نشونه‌های این بیماری میشه به لوله شدن و پیچ خوردن برگ‌های بالایی گیاه و متوقف شدن رشد اشاره کرد. برگ‌های آسیب دیده به رنگ زرد و برنز درمیان. زمانی که قارچ وارد خاک شد میتونه برای سال‌ها در خاک صبر کنه و زنده بمونه. برخی از نعنا‌ها به این قارچ ها مقاوم هستن، اما بقیشون نه. بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری استفاده از خاک‌های استریل و عاری از بیماری برای پرورش نعناست. اما اگه گیاه به این بیماری مبتلا شده باید خاکش رو عوض کنید و گیاه رو با اسپری قارچ کش ضدعفونیش کنید.

علت سیاه شدن ساقه نعناع

سیاه شدن ساقه نعنا یکی از علائم بیماری قارچه. زمانی که مشاهده کردید برگ‌های نعناتون دارای لکه‌های سیاه شده و یا ساقه گیاهتون سیاه شده مهم‌ترین نکته اینه که سریع عمل کنید تا از گسترش بیشتر و وخیم شدن بیماری گیاه و انتقالش به گیاهان دیگه جلوگیری کنید. یکی از بهترین راه‌های مبارزه با بیماری‌ها پیشگیری از به وجود اومدن اوناست و چه پیشگیری بهتر از نگهداری درست از گیاه و فراهم کردن نیازهاش. در ادامه اساسی‌ترین نیازهای گیاه نعنا رو با هم بررسی میکنیم.

علت سیاه شدن ساقه نعناع

برای رشد بهتر نعنا چیکار کنیم؟

همونطور که در بالا گفتیم نعنا تا حدی سایه رو تحمل میکنه اما برای رشد خوب به حداقل 3 تا 4 ساعت آفتاب مستقیم نیاز داره. مکانی رو برای گذاشتن گلدون نعنا انتخاب کنید که گردش هوای خوبی داشته باشه. محیط‌های کشت غیر خاکی بهترین گزینه برای پرورش نعنا هستن. شما میتونید اون رو خودتون بسازید. 4 یا 6 قسمت پیت ماس رو با 1 قسمت پرلیت و 1 قسمت ورمیکولیت مخلوط کنید. اگه میخواید خاک رو قوی ترش کنید با استفاده از کودهای مایع موجود در بازار اون رو کود دهیش کنید.

و یا 1 قسمت پیت ماس یا کوکوپیت رو با 1 قسمت پرلیت (در صورت پیدا نکردن پرلیت شن هم مناسبه) و یک قسمت کمپوست و 1 قسمت خاک استرلیزه باغبانی مخلوط کنید. سبزیجات رو نباید بیش از حد کود دهی کنید چون که طعم و مزشون عوض میشه. نعنا رو هر از گاهی با استفاده از کودهای دارای همه عناصر و قابل حل در آب کوددهی کنید. همچنین میتونید سطح گلدون رو با استفاده از کمپوست مالچ پاشی کنید.

نعنا هوای متعادل رو میپسنده و از سرما خوشش نمیاد. پس اون رو از معرض هوا یا بادهای سرد دور نگهش دارید. اگه در محلی با آب و هوای گرم و خشک زندگی میکنید نعناهاتون رو از معرض هوای گرم دور نگه دارید و آبیاری رو هم منظم انجام بدید. دمای داخل خونه باید بین18 تا 21 درجه سانتی گراد در روز و 13 تا 15 درجه سانتی گراد در شب باشه.

طرز چیدن نعناع

اگه شما گیاه رو قیچی نمیکنید یا نمیخواید از قیچی استفاده کنید، میتونید نعنا رو با نوک انگشتانتون هم هرس کنید و ببرید. هر چند این فرایند کمی طولانی تر از زمانیه که از قیچی استفاده میکنید، اما به همون اندازه هم مؤثره. با نوک انگشتتون، حدود یک سوم از طول ساقه ی نعنا رو بچینید. موقه چیدن ساقه های نعنا برای داشتن یک برش تمیز از ناخن ها استفاده کنید. اگه شما مقدار کمی نعناع برای داخل خونه میخواید گیاه رو هرس کنید و بچینید، در این مواقع استفاده از نوک انگشت کار راحت تری باشه. شما میتونید از قیچی یا چاقوی تیز برای هرس نعنا هم استفاده کنید.

طرز چیدن نعناع

نگهداری نعناع در یخچال

شما میتونید نعنا رو در یخچال تازه نگهش دارید. شاخه های علف رو بشویید، آب رو تکان بدید. به سادگی ساقه ها رو در یک پارچه یا پارچه مرطوب بپیچید و در یک ظرف یا کیسه پلاستیکی قرارش بدید. در ظرف رو به خوبی ببندید تا هوا وارد نشه. نعنا رو در کشوی سبزیجات یا در قفسه پایینی یخچال نگهداریش کنید. نعنا رو میشه در فریزر هم نگهداریش کرد. فرآیند انجماد بسیار سادست و شامل مراحل زیره.

  • سبزی ها رو مرتب کنید و برگ های سست، چروکیده و خراب رو بردارید.
  • شاخه ها رو به خوبی در آب خنک بشویید و بعد با دستمال کاغذی خشک کنید. اگه رطوبت اضافی از بین نره، نعناع در یک توپ به هم میچسبه و بعد از انجماد، جدا شدنش رو دشوار میکنه.
  • نعنای آماده شده رو در یک کیسه پلاستیکی بریزید و به فریزر بفرستید.
نگهداری نعناع در یخچال

آموزش قلمه زدن گیاه نعناع

برای تهیه قلمه از گیاه نعناع رسیده و سر حال تقریباً یک سانتیمتر از بالای اتصال ساقش رو به زمین با قیچی تیز به صورت کج یا اریب برش بزنید تا باعث له شدگی ساقه نشه. برگ‌های پایینی ساقه رو جدا کنید و تنها سه برگ روی ساقه بمونه. این کار باعث میشه تا انرژی گیاه صرف ریشه‌دار شدن سریع‌ تر قلمه بشه. قلمه نعناع رو داخل لیوان آب قرار بدید، به طوری که همه قسمت ساقه بدن برگ گیاه داخل آب قرار بگیره.

ظرف حاوی قلمه رو در محلی گرم و دور از تابش مستقیم نور خورشید قرارش بدید. هر زمان آب ظرف کم شده بود بهش آب اضافه کنید. قلمه نعناع در مدتی کمتر از دو هفته ریشه‌دار میشه و شما میتونید اون رو به گلدون انتقالش بدید. گلدون کوچیکی رو انتخاب و اون رو با خاک‌ برگ و ماسه پرش کنید. درون خاک رو سوراخی به عمق 3 سانتیمتر ایجاد کنید و قلمه جوان رو داخلش بکارید. بعد از مدت کوتاهی اولین برگ‌های نعناع شما سبز میشن.

جالبه بدونید که باید به طور مرتب گیاه رو هرسش کنید، هرس کردن نعناع‌ باعث میشه که گیاهتون پرپشت و زیاد بشه و اجاز ندید نعناع گل بده، به محض گل دادن، اون رو کنده و دور بریزیدش. اگه گیاهتون دچار مشکل شده اولین کاری که باید انجام بدید اینه که مطمئن بشید نگهداری درستی از گیاه میکنید و همه شرایطی که لازم داره رو برایش مهیا کردید. پس لازمه که با نیاز های اساسی گیاه آشنا بشید.

آموزش قلمه زدن گیاه نعناع

نحوه کاشت نعناع

نعناع یک گیاه چندسالست و در خاکی که حاصل‌خیزه و به‌ خوبی زهکشی شده باشه میتونه رشد کنه. در حالت عادی، نعناع خاکی رو ترجیح میده که مرطوب باشه و به‌خوبی زهکشی شده باشه، یعنی جایی شبیه لبه رودخونه‌ها که زیستگاه بومی و طبیعیشونه. بیشتر گونه های نعناع، سایه رو تحمل میکنن. و ممکنه نیاز داشته باشن تا در برابر تابش مستقیم آفتاب حفاظت بشن.

برای کاشت نعناع در فضای باز، یک یا دو گیاه بخرید (و یا از یک گیاه دیگه جدا کنید) و اونا رو با فاصله‌ی 60 سانتیمتری از هم و در خاک مرطوب بکارید. همین یک یا دو گیاه به‌ راحتی رشد میکنن و زمین رو میپوشونن. نعناع وقتی‌ که کامل رشد کنه بین 30 تا 60 سانتی متر ارتفاع داره.

برای داشتن بهترین میزان رشد در فضای بسته مثل ظرف ها، باید نعناع رو با یک لایه نازک از مخلوط غنی بپوشونید و چند ماه یک‌ بار اونا رو کود دهی کنید. گیاهانی که در مناطق سرد و در گلدون کاشته میشن باید در برابر یخ‌ زدگی حفاظت بشن. اگه نعناع در باغ کاشته میشه بهتره که کاهو و گوجه نزدیک بهش کاشته بشه.

نحوه کاشت نعناع

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

نگهداری گیاه پاپیتال در منزل به سادگی هر چه تمام تر

بهترین گل های مناسب مراسم ترحیم

همه چیز درباره کاشت بذر گل

سوالات متداول درباره پرورش گیاه نعناع

چجوری میتونیم از نعناع در گلدون نگهداری کنیم؟

شما میتونید از گیاه نعنا در گلدون هم نگهداری کنید فقط باید به یکسری نکات توجه داشته باشید. کوددهی در مورد سبزی هایی مثل نعناع، ریحون، تره فرنگی، جعفری و… رو کنار بذارید. چون طعمشون رو عوض میکنه اما در صورت کمبود تغذیه و رشد ضعیف گیاه میتونید مقداری کود مایع بهش بدید. دمای مطلوب برای رشد نعناع، 18 تا 21 درجه سانتی گراده. بنابراین گلدون نعناع رو کنار بخاری یا باد کولر نذاریدش. برای آبیاری دمای محیط اهمیت زیادی داره. میتونید گیاه رو روزی دو بار به میزان کم آب بهش بدید. توجه داشته باشید که باید زهکشی خاک رو برای آبیاری در نظر بگیرید.

چجوری میتونیم نعناع رو تکثیرش کنیم؟

شما میتونید تکثیر گیاه نعنا رو از طریق قلمه و کاشت بذر انجام بدین.

علت خشک شدن گیاه نعناع چیه؟

اگه گیاه نعناع شما خشک شده ممکنه شما اون رو در معرض نور مستقیم خورشید قرارش داده باشید. گلدون رو در محیطی با سایه آفتاب قرارش بدید صبح زود برگ هاش رو غبارپاشی کنید و در فاصله ی دو آبیاری هم خاک رو مرطوب نگه دارین.

شرایط نگهداری گیاه نعناع چیه؟

ما شرایط نگهداری این گیاه رو به طور کامل براتون در متن مقاله شرح دادیم.

خلاصه نکات مقاله پرورش گیاه نعناع

نعناع گیاه علفی و چندسالست که اندام های هواییش تحت تاثیر سرمای زمستان از بین میره ولی اندام های زیر زمینی (ریزوم ها واستولون ها) زنده میمونن و فعالیت کمی دارن. ضخامت ریشه نعناع  3 تا 4 میلیمتره و دارای گره های متعدده که محل رویش ریشه های باریک و درنتیجه تشکیل گیاهان کوچیک در اطراف پایه مادریه. ریشه نعناع خیلی عمیق نیست وبه صورت پراکنده در سطح خاک هم گسترش پیدا میکنه. نعناع دارای ساقه چهارگوشه وبه واسطه وجود آنتوسیانین ها به رنگ بنفشه و طول متفاوت داره و بسته به شرایط اقلیمی بین 30 تا 100 سانتیمتره و قسمت های فوقانیش از انشعاب های زیادی برخورداره. برگ ها در این گیاه بلند و به طول 3 تا 9 سانتی متر و عرض 1 تا 3 سانتیمتر هستن.

شکل برگ ها بیضی و پهن و کناره ها دندانه دار و به رنگ سبز تیره هستن. رگبرگ ها به رنگ آبی و در پهنک برگ دارای انشعابات متعدد هستن. گل های نعناع بنفش رنگ هستن و به صورت خوشه های مجتمع روی چرخه هایی دیده میشن که عمرشون کوتاهه و مدت کوتاهی بعد از ظهور از گیاه جدا میشن. میوه نعناع کپسولی کوچیک و به رنگ قرمز تیرست. به دلیل وجود اسانس در اندام های رویشی، گیاه از بوی مطبوع و مزه ای خنک و تند برخورداره. اسانس ابتدا در اندام های رویشی از همون اوایل رشد گیاه ساخته میشه و با رشد گیاه سرعت فتوسنتزش افزایش پیدا میکنه و در حفره های زیر کوتیکول ساخته و ذخیره میشه. دوره رویشی نعناع از رویش تا گل دهی 80 تا 100 روزه.

1 دیدگاه در “همه چیز درباره پرورش گیاه نعناع

  1. حسن گفت:

    نعنا رو میتونیم داخل خونه یا تراس نگهداری کنیم ؟ به عمل میاد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *