گل آرایی

همه چیز درباره تاریخچه گل آرایی در دنیا را اینجا بخوانید!

تاریخچه گل آرایی در دنیا
4/5 - (4 امتیاز)

شاید شما هم با دیدن باکس گل، دسته گل و سفره هایی که با هنر زیبای گل آرایی آماده شدن کنجکاو شده باشید که در باره این هنر دست خلاقانه بیشتر بدونید. گل آرایی یا هنر طراحی با گل، هنر به کار بردن گل ها و گیاهان برای به وجود اومدن یک ترکیب بندی متعادل و دلنشینه که. به طور کلی در زمان گل آرایی باید تمامی عناصر هنری از جمله خط، فضا، تناسب، تعادل، تضاد، ریتم و … مورد توجه قرار بگیرن.

سبک های گوناگونی در طراحی از جمله غربی، شرقی، اروپایی و … وجود داره. تاریخچه گل آرایی در دنیا به قرن ها قبل برمیگرده. گل آرایی و استفاده از گل قدمت بالایی داره، چه در زمان هایی که از گل ها و گیاهان به عنوان دارو استفاده میکردن و چه زمان هایی که برای تزیین و رایحه از گل استفاده میکردن.

همه چیز درباره تاریخچه گل آرایی در دنیا را اینجا بخوانید!

تاریخچه گل آرایی در دنیا

بدون شک قدمت استفاده انسان از گل، چیزی در حدود عمر انسان بر روی کره زمینه چه در زمانی که انسان از ریشه‌ی گیاهان و گل‌ها به عنوان غذا یا دارو استفاده میکرده و چه زمانی که ازش برای زیبایی یا عطرش بهره میبرده. ما در ادامه این مقاله از رزفارست قصد داریم به بررسی تاریخچه گل آرایی در دنیا بپردازیم، پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

گل آرایی در دوران باستان

استفاده از گل‌ها توسط انسان به زمان‌ های دور برمیگرده. حتی در دوران پارینه سنگی هم آثاری در مورد استفاده‌ی انسان از گل وجود داره. باستان شناسان اسکلت‌هایی رو در کشور عراق کشف کردن که در کنارشون گل‌هایی قرار داشته و با بررسی قبرهای مربوط به عصر چهارم زمین شناسی، به این نتیجه رسیدن که احتمالا انسان ها روی قبرها گل‌های خاصی قرار میدادن.

در نتیجه این احتمال وجود داره که انسان‌ها در اون زمان هم برای نشون دادن احساساتشون و یا زیباتر کردن محل زندگی و یاد بود و … از گل ها استفاده میکردن.

گل آرایی در 2800 سال قبل از میلاد

اولین تاریخ مکتوب استفاده از گل توسط انسان به ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد و به کشور مصر برمیگرده. استفاده از گل در مصر باستان بیشتر جنبه سنتی داشته و اغلب برای رویداد‌های خاص، در معابد و دکوراسیون اشراف و برای زیبایی و آیین‌های مذهبی بوده. تاریخچه گل آرایی کمی از این دوران به جا باقی مونده.

مصری ها به صورت حرفه ای کار گل آرایی رو انجام میدادن و از گل، برگ و میوه در آیین‌های مذهبی و برای تزیین گلدون و سبدها، همچنین میزهای غذا و معبدها استفاده میکردن. در بین گل‌های مختلف، گل نیلوفر آبی برای مصریان خیلی مقدس و قابل احترام بوده و معمولا اون رو به عنوان گل مرکزی به همراه سایر گیاهان برگ‌ دار، برگ نخل، گل زنبق و گل نرگس در دسته گل‌ ها به کار میبردن.

گل آرایی در 2800 سال قبل از میلاد

گل آرایی در ۶۰۰ سال قبل از میلاد

در یونان باستان هم از گل‌ها، برای طراحی دکوراسیون و زیباسازی خونه ها، تاج‌ها و لباس‌ها استفاده میشده و زن‌ها از گل ها برای آراستن موی خودشون استفاده میکردن که بیشتر مختص به طبقه‌ی اشراف بود. همچنین در این دوره رسم بر این بود که در رو‌زهای جشن، اغلب مردم در طبقه ی اشراف تاج گل روی سر قرار بدن. گل‌های مورد استفاده در این عصر بیشتر از جنس بنفشه، رز و سنبل بودهه.

با هم بخوانیم: 6 نکته مهم برای تزیین خونه با گل مصنوعی

گل آرایی در ۶۰۰ سال قبل از میلاد

گل آرایی در دوره‌ی هخامنشیان

ایرانیان هم با گل و گل‌آرایی بیگانه نبودن و در کتیبه‌ها و نگاره‌هایی که از دوران باستان به ویژه دوره‌ی هخامنشیان باقی مونده، تصاویری از دسته گل‌ در دستان افراد دیده میشه. گل آرایی و استفاده از گل در نقوش تخت جمشید به وضوح قابل مشاهده هست. استفاده از گل نیلوفر یا همان لُتوس که مظهر دوستی و صلحه، در نقوش معماری کاخ پرسپولیس استفاده شده. زرتشتیان هم مانند مصریان گل نیلوفر رو گلی مقدس میدونستن.

گل آرایی در دوره‌ی هخامنشیان

گل آرایی در روم باستان

بعد از افول یونانیان و قدرت گرفتن رومیان، در روم هم استفاده از گل کم کم رواج پیدا و رومیان هم در طراحی ها و فضاسازی‌ های خود از گل‌ها استفاده کردند. در این دوره علاوه بر زیبایی گل، عطرش هم مورد توجه قرار گرفت و از گل برای معطر کردن فضاها هم استفاده میشد.

تاریخچه گل آرایی در قرون وسطی نشون میدهه که بیشترین استفاده از گل‌ها برای تزئینات کلیسا، ساخت تاج و خوشبو کردن هوا بود و حتی مصرف خوراکی گل ها هم مورد توجه قرار گرفت. گل های مورد استفاده در آن زمان، مینا، لیلیوم و میخک بودن.

گل آرایی در روم باستان

گل آرایی در چین و ژاپن

در فرهنگ ژاپن گل آرایی به شیوه‌ی آکیبانا (ikebana) از سال‌ها پیش نسل به نسل به امروز منتقل شده. قدیمی‌‌ترین کتاب گل‌ آرایی کشف‌ شده متعلق به کشور ژاپنه که در سال 1445 میلادی نوشته شده. سادگی و فرم خطی، دو ویژگی اصلی آکیباناست، که تأثیر به سزایی بر نحوه‌ گل‌آرایی در غربی‌ها از اواخر قرن نوزدهم میلادی داشته.

گل آرایی به‌ عنوان یک هنر توسط بودیست مانک‌ ها (Buddhist Monks) به ژاپن آورده شد. مانک‌ ها هنر گل آرایی رو در چین یاد گرفته بودن. در چین باستان، آراستن گل یک هنر خیلی ظریف و با ارزش بود، چینی‌ها بر این اصل باور داشتن که چیزی زندس، مقدسه و گل‌ها هم زنده و مقدس هستن، بنابراین گل‌ چیده شده باید به دقت آراسته میشد.

گل آرایی در چین و ژاپن

گل آرایی در قرن 15 و 16 میلادی

در این زمان، مردم از دسته گل‌های بلند، انبوه و رنگارنگ و مدل‌های گل آرایی حجیم استفاده میکردن و آویزان کردن حلقه های گل به دیوار و سقف کلیساها رایج شد. گل‌های مورد استفاده در این دوره شامل رز، پامچال، مینا، لیلیوم، موگه، بنفشه و قرنفل بود. جالبه که بدونید در افسانه های مسیحیان نقل شده که گل موگه از اشک های حضرت مریم در زمان به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی روییده شد. این گل نماد سادگی و خلوصه و معمولا در آرامگاه ها کاشته میشه. برای مطالعه بیشتر در این باره مقاله ” گل موگه و روش نگهداری ” رزفارست رو مطالعه کنید.

گل آرایی در قرن 15 و 16 میلادی

گل آرایی در قرن 17 و 18 میلادی

در این دوره هم هنوز عطر گل‌ها، مفهوم و تعدادششون اهمیت بیش تری نسبت به ظاهر و زیبایی اونا داشت و نوع استفادشون از همه چیز مهم تر بود. در این زمان گل به بخش جدایی ناپذیر مهمونی‌ها تبدیل شد و ثروتمندان با سفارش مقداری زیادی از گل‌های بزرگ، ثروت خودشون رو در میهمانی‌ها به رخ میکشیدن. اما در قرن 18 استفاده از دسته گل‌های کوچیک و سبک رایج شد.

گل آرایی در قرن 17 و 18 میلادی

گل آرایی در قرن 19 میلادی

ملکه ویکتوریا، ملکه‌ی بریتانیای کبیر به گل‌ها علاقه ی زیادی داشت تا جایی که به جای تاج‌های مرسوم از تاج گل استفاده میکرد. ملکله مراسم عروسی خودش رو با مقدار زیادی گل آراسته کرد و بعد از اون زمان بود که کم کم استفاده از گل در تزیینات مراسم عروسی در بین مردم عادی مرسوم و گل‌ آرایی به عنوان یک هنر شناخته شده در مدارس تدریس شد.

در این دوره، از گل‌ها برای تزیین میز غذا در گلدون‌هایی با دهانه گشاد همراه با شاخ و برگ زیاد استفاده میشد و گونه‌های جدید گل داوودی، آزالیا، گلایل، فریزیا، شمعدانی و کوکب در تزیینات به کار گرفته شدن.

گل آرایی در قرن 19 میلادی

گل آرایی در عصر حاضر

هنر گل آرایی در عصر کنونی مورد توجه همه افراد قرار گرفته. امروزه گل آرایی در مراسم عروسی، مراسم ختم، تولدها، جشنواره ها، سمینارها و … رایج شده. اهمیت گل آرایی در این دوره به قدریه که در مراکز آموزشگاهی هم تدریس میشه. حتی گل آرایی در خونه و برای تزیینات میز ناهار خوری هم مورد توجه قرار گرفته.

گل آرایی در عصر حاضر

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

انواع گل به رنگ سیاه را بشناسید! + عکس

بهترین گل های خوشبو و معطر را بشناسید! + عکس

معرفی گل مریم | لذت درمان بیماری ها با خواص گل مریم!

سوالات متداول درباره تاریخچه گل آرایی در دنیا

تاریخچه اولین گل آرایی به چه زمانی برمیگرده؟

طبق مدارک پیدا شده تاریخچه اولین گل آرایی به 2500 سال قبل از میلاد در کشور مصر بر میگرده …

گل آرایی در ایران در چه زمانی بیشتر دیده شده؟

علاقه گل آرایی در ایران، بیشتر در دوره هخامنشیان دیده شده …

استفاده از گل ها برای اولین بار به چه زمانی برمیگرده؟

استفاده از گل‌ها توسط انسان به زمان‌ های دور برمیگرده. حتی در دوران پارینه سنگی هم آثاری در مورد استفاده‌ی انسان از گل وجود داره. باستان شناسان اسکلت‌هایی رو در کشور عراق کشف کردن که در کنارشون گل‌هایی قرار داشته و با بررسی قبرهای مربوط به عصر چهارم زمین شناسی، به این نتیجه رسیدن که احتمالا انسان ها روی قبرها گل‌های خاصی قرار میدادن …

امروزه از گل آرایی چه استفاده هایی میشه؟

امروزه گل آرایی در مراسم عروسی، مراسم ختم، تولدها، جشنواره ها، سمینارها و … رایج شده. اهمیت گل آرایی در این دوره به قدریه که در مراکز آموزشگاهی هم تدریس میشه. حتی گل آرایی در خونه و برای تزیینات میز ناهار خوری هم مورد توجه قرار گرفته …

خلاصه نکات مقاله تاریخچه گل آرایی در دنیا

تاریخچه گل آرایی در دنیا به قرن ها قبل برمیگرده. گل آرایی و استفاده از گل قدمت بالایی داره، چه در زمان هایی که از گل ها و گیاهان به عنوان دارو استفاده میکردن و چه زمان هایی که برای تزیین و رایحه از گل استفاده میکردن. گل آرایی یا هنر طراحی با گل، هنر به کار بردن گل ها و گیاهان برای به وجود اومدن یک ترکیب بندی متعادل و دلنشینه.

به طور کلی در زمان گل آرایی باید تمامی عناصر هنری از جمله خط، فضا، تناسب، تعادل، تضاد، ریتم و … مورد توجه قرار بگیرن. ما در این مقاله از رزفارست به بررسی تاریخچه گل آرایی در دنیا پرداختیم تا شما عزیزان با این مفهوم و تاریخچه گل آرایی آشنایی بیشتری داشته باشید.

2 دیدگاه در “همه چیز درباره تاریخچه گل آرایی در دنیا را اینجا بخوانید!

  1. ناصر نیشابوری گفت:

    مطلب جالب و بسیار جذابی بود. ممنون

    1. کارشناس گل و گیاه گفت:

      سلام. امیدواریم که این مقاله براتون مفید بوده باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *