آشنایی با گل و گیاه, نگهداری از گل و گیاه

7 گیاه آپارتمانی که از طریق برگ تکثیر می‌شوند

گیاه آپارتمانی که از طریق برگ تکثیر می‌شوند
5/5 - (2 امتیاز)

گیاه آپارتمانی که از طریق برگ تکثیر می‌شوند چه گیاهانی هستن؟ در صورتی که شما دوست دار گیاهان و باغبانی باشید، همیشه به دنبال راهی هستین که گیاهانتون رو افزایش بدید و تکثیرشون کنید. برخی از گیاهان تکثیر سختی دارن و در مقابل بعضی از اونا تکثیر خیلی ساده ای دارن و به راحتی از طریق شاخه یا برگ تکثیر میشن. در این مقاله با رزفارست همراه باشید تا با گیاهانی که به آسونی از طریق برگ تکثیر میشن آشنا بشید و گیاهانتون رو چندین برابر کنید.

گیاه آپارتمانی که از طریق برگ تکثیر می‌شوند

تکثیر گیاهان از طریق برگ خیلی قابل اطمینان تر، آسون تر و سریع تر از کاشت بذرشونه. این فرایند شامل برش یک برگ سالم از گیاه مورد نظر، فرو بردنش در هورمون ریشه زایی و  بعد کاشتش در خاک و گلدون مورد نظره. گرچه ممکنه این فرآیند به مراقبت های ویژه ای نیاز داشته باشه، اما مطمئناً نتایج شگفت انگیزی رو هم به همراه داره! در ادامه با گیاه آپارتمانی که از طریق برگ تکثیر میشن آشنا میشید.

گیاه آپارتمانی که از طریق برگ تکثیر می‌شوند

آلوئه ورا (Aloe Vera)

گیاه دیگه ای که اکثر افراد دوست دارن در خونشون داشته باشن، آلوئه وراست! این گیاه به دلیل خواص درمانی و دارویی مختلفی که داره جزو گیاهان آپارتمانی محبوبه. گرچه شما میتونید این گیاه رو از برگ پرورشش بدید، اما احتمال ایجاد ریشه در خونه از طریق برگ کمتره. بنابراین، بهتره در ابتدا اونا رو از طریق پاجوش تکثیر کنید.

تکثیر آلوئه ورا از طریق برگ:

یک گیاه آلوئه ورا سالم و بالغ پیدا کنید که حداقل 20 تا 25 سانتی متر طول داشته باشه. یک برگ از این گیاه رو ببرید و با استفاده از یک چاقوی تیز زاویه ای تیز رو به پایین ایجاد کنید. حالا برگ رو در یک مکان گرم نگه دارید تا زمانی که یک لایه نازک روی محل برش ایجاد بشه و به اصطلاح گیاه پیله ببنده. بعد از پیله گیاه شما آماده کاشته.

تکثیر آلوئه ورا از طریق برگ:

گیاه یشم (Jade Plant)

گیاه یشم یا کراسولا با برگ های کوچیک همیشه سبزه. گیاه یشم هم مثل پتوس اهمیت ویژه ای در نظریه فنگ شویی داره و شانس و برکت رو به شما هدیه میده.

تکثیر گیاه یشم از طریق برگ:

از یک گیاه سالم یشم چند برگ جدا کنید. بعد از این، مخلوطی از یک قسمت کمپوست و یک قسمت خاک رو در یک ظرف کوچیک، با زهکشی مناسب آماده کنید. برگ رو با دقت در گلدون بکارید و آبیاری رو بر حسب نیاز تا زمان ظاهر شدن ریشه ها انجام بدید. تقریباً در هفته دوم، گیاهچه های کوچیکی رو میبینید که از برگ رشد میکنن. حالا میتونید این گیاهچه ها رو به عنوان گیاهان جداگانه پیوند بدید.

تکثیر گیاه یشم از طریق برگ:

پتوس (Pothos)

پتوس یکی از اولین گیاهانیه که به خونه افراد مبتدی در زمینه نگهداری گل و گیاه وارد میشه چون نگهداری از گیاه پتوس راحته و این گیاه در خونه به سادگی رشد میکنه و علاوه بر زیبایی و نگهداری آسونش در نظریه فنگ شویی هم اهمیت ویژه ای داره و به گیاه آورنده شانس و ثروت مشهوره.

تکثیر پتوس از طریق برگ:

برگ های سالم رو از ساقه جدا کنید، توجه کنید که به گره های برگ (محل اتصال برگ به ساقه) آسیب نرسه. حالا میتونید این برگ ها رو در محیطی که انتخاب کردید بکارید و یا اونا رو در آب ریشه دارشون کنید. قبل از کاشت برگ بهتره محل برش رو به هورمون ریشه زایی آغشته کنید تا روند ریشه زایی هم سریع تر بشه.

تکثیر پتوس از طریق برگ:

بگونیا (Bigonia)

اگه میخواید گیاهان گل دار رنگارنگ در باغتون پرورش بدید، بگونیا یک انتخاب عالیه. این گل زیبا بومی مناطق نیمه گرمسیریه و به عنوان گیاهان زینتی میتونید اون رو در فضای باز و در محیط داخلی پرورشش بدید. با این حال، این گیاهان به دلیل گل های رنگارنگشون بهتره در باغ ها و به صورت دسته ای پرورش داده بشن.

تکثیر گیاه بگونیا از طریق برگ:

تکثیر این گیاه از طریق برگ کمی مشکله. برای این کار به یک چاقوی تیز و یک تخته برش نیاز دارید. برگ های سالم رو از یک گیاه برش بدید و دمبرگ های برگ رو با زاویه 45 درجه برششون بدید و بعد مخلوط گلدون رو با مخلوط کردن نصف خاک و نصف ورمیکولیت یا پرلیت آماده کنید. برگ هاتون رو با دمبرگ به سمت پایین در مخلوط بکارید.

شما همچنین میتونید از موچین برای کاشتشون استفاده کنید. مقدار کمی آب بهش بدید و گلدون رو در جایی که نور متوسط داره بذارید. ریشه زایی که شروع بشه بعد از گذشت 1 تا 2 ماه گیاهان جدیدی ظاهر میشن.

تکثیر گیاه بگونیا از طریق برگ:

بنفشه آفریقایی (African Violet)

این گیاه زیبا یک انتخاب عالی در باغ تابستانی شماست. از اونجایی که این گیاه بومی مناطق گرمسیریه، میتونه تابستون های گرم رو هم دوام بیاره. همچنین، گل های بنفش زیبای این گیاه، جلوه ای آرامش بخش به خونه و باغتون میده!

تکثیر گیاه بنفشه آفریقایی از طریق برگ :

این گیاهان رو میشه از برگ هم تکثیرشون کرد، اما این روند کمی زمان بره. چند برگ تازه از یک گیاه سالم جدا کنید و بعد بالای برگ رو با کمک یک چاقوی تیز ببرید و دمبرگ رو هم ببرید و زاویه 45 درجه ایجاد کنید. برگ رو در مخلوط خاک حاوی یک قسمت خاک و یک قسمت پرلیت بکارید. مقدار کمی آب بهش بدید و گلدون رو در زیر نور شدید و غیر مستقیم خورشید قرارش بدید.

تکثیر گیاه بنفشه آفریقایی از طریق برگ :

سانسوریا (Snake Plant)

این گیاه همیشه سبز زیبا و چند ساله از محبوب ترین گیاهان آپارتمانیه. نگهداری سانسوریا خیلی راحته. سانسوریا به دلیل شاخ و برگ سبز زیبا و نوارهای سبز تیره، معمولاً به عنوان یک گیاه زینتی استفاده میشه. این گیاه همچنین خیلی مقاومه و میتونه در شرایط کم نور و خشکی به راحتی زنده بمونه.

تکثیر گیاه سانسوریا از طریق برگ:

یک برگ سالم و عاری از بیماری رو از گیاه سانسوریا انتخاب کنید و اون رو با کمک چاقوی تیز برشش بدید. مقدار کمی آب در یک ظرف بریزید، به اندازه ای که 4 سانتی متر از انتهای برگ (محل برش) رو بپوشونه. هر دو روز یک بار آب رو عوض کنید و ظرف رو زیر نور غیر مستقیم خورشید نگهش دارید. وقتی که ریشه ها شروع به رشد کردن، برگ های شما آماده کاشت هستن.

تکثیر گیاه سانسوریا از طریق برگ:

کاکتوس (Cactus)

کاکتوس یکی از بهترین انتخاب ها برای پرورش در خونه ها و باغ هاست، چون خیلی کم توقعه و نگهداری ازش آسونه. علاوه بر این، به دلیل طبیعت مقاوم کاکتوس میشه اون رو به راحتی در هر نوع آب و هوایی پرورشش داد.

تکثیر کاکتوس از طریق برگ:

تکثیر کاکتوس ها خیلی آسونه. تنها کاری که باید انجام بدید اینه که از یک گیاه ریشه دار برگ های سالمی رو ببرید و اونا رو برای یک یا دو روز خشکشون کنید. فرآیند خشک شدن مانع از ابتلای گیاه به بیماری در زمان ریشه زایی میشه. وقتی که برگ خشک شد، میتونید آن رو در گلدون کوچیکی پر از خاک دارای زهکشی بکاریدش.

این گلدون رو در زیر نور مستقیم خورشید قرارش بدید تا شاهد ریشه زایی قلمه ها در عرض 1 تا 2 هفته باشید. به غیر از کاکتوس ها، شما میتونید از همین فرایند برای پرورش ساکولنت ها هم استفاده کنید.

تکثیر کاکتوس از طریق برگ:

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

راز افزایش سرعت رشد پتوس

راز غول پیکر شدن سانسوریا با ترفندهای ساده!

جای گیاه سانسوریا در فنگ شویی | گیاه سانسوریا و جذب ثروت!

سوالات متداول درباره گیاه آپارتمانی که از طریق برگ تکثیر می‌شوند

گیاه آپارتمانی که از طریق برگ تکثیر می‌شوند چه گیاهانی هستن؟

از جمله این گیاهان میشه به پتوس، آلوئه ورا و … اشاره کرد. ما در این مقاله به تمامی این گیاهان اشاره کردیم …

تکثیر پتوس از طریق برگ به چه صورتیه؟

برگ های سالم رو از ساقه جدا کنید، توجه کنید که به گره های برگ (محل اتصال برگ به ساقه) آسیب نرسه. حالا میتونید این برگ ها رو در محیطی که انتخاب کردید بکارید و یا اونا رو در آب ریشه دارشون کنید. قبل از کاشت برگ بهتره محل برش رو به هورمون ریشه زایی آغشته کنید تا روند ریشه زایی هم سریع تر بشه …

تکثیر آلوئه ورا از طریق برگ به چه صورتیه؟

یک گیاه آلوئه ورا سالم و بالغ پیدا کنید که حداقل 20 تا 25 سانتی متر طول داشته باشه. یک برگ از این گیاه رو ببرید و با استفاده از یک چاقوی تیز زاویه ای تیز رو به پایین ایجاد کنید. حالا برگ رو در یک مکان گرم نگه دارید تا زمانی که یک لایه نازک روی محل برش ایجاد بشه و به اصطلاح گیاه پیله ببنده. بعد از پیله گیاه شما آماده کاشته …

روش تکثیر گیاه سانسوریا از طریق برگ چیه؟

یک برگ سالم و عاری از بیماری رو از گیاه سانسوریا انتخاب کنید و اون رو با کمک چاقوی تیز برشش بدید. مقدار کمی آب در یک ظرف بریزید، به اندازه ای که 4 سانتی متر از انتهای برگ (محل برش) رو بپوشونه. هر دو روز یک بار آب رو عوض کنید و ظرف رو زیر نور غیر مستقیم خورشید نگهش دارید. وقتی که ریشه ها شروع به رشد کردن، برگ های شما آماده کاشت هستن …

خلاصه نکات مقاله گیاه آپارتمانی که از طریق برگ تکثیر می‌شوند

گیاه آپارتمانی که از طریق برگ تکثیر می‌شوند چه گیاهانی هستن؟ در صورتی که شما دوست دار گیاهان و باغبانی باشید، همیشه به دنبال راهی هستین که گیاهانتون رو افزایش بدید و تکثیرشون کنید. برخی از گیاهان تکثیر سختی دارن و در مقابل بعضی از اونا تکثیر خیلی ساده ای دارن و به راحتی از طریق شاخه یا برگ تکثیر میشن.

تکثیر گیاهان از طریق برگ خیلی قابل اطمینان تر، آسون تر و سریع تر از کاشت بذرشونه. این فرایند شامل برش یک برگ سالم از گیاه مورد نظر، فرو بردنش در هورمون ریشه زایی و  بعد کاشتش در خاک و گلدون مورد نظره. گرچه ممکنه این فرآیند به مراقبت های ویژه ای نیاز داشته باشه، اما مطمئناً نتایج شگفت انگیزی رو هم به همراه داره! در ادامه با گیاه آپارتمانی که از طریق برگ تکثیر میشن آشنا میشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *