نگهداری از گل و گیاه

نحوه خشک کردن گل طبیعی | معرفی 9 روش ساده و آسان!

نحوه خشک کردن گل طبیعی
4.7/5 - (4 امتیاز)

گل ها هدایای خاطره انگیزی هستن که بعد از مدتی خراب میشن. خشک کردن گل ها میتونه تا همیشه خاطرشون رو برای ما زنده نگه داره. خشک کردن گل ها راهی برای تزئین کردن دیوار خونه هم هست. ما در این مقاله به نحوه خشک کردن گل طبیعی میپردازیم اگه شما هم دوست دارید که گل هاتون رو خشک کنید تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

نحوه خشک کردن گل طبیعی

نحوه خشک کردن گل طبیعی

گل‌ها همیشه با خودشون خاطرات خوب رو به همراه دارن مخصوصا اگه اونا رو در مناسبت‌های خاص مثل ولنتاین، تولد یا سالگرد آشنایی هدیه گرفته‌ باشید، اما نکته‌ای که در مورد گل‌ها وجود داره، مدت زمان موندگاری اوناست. همونطور که میدونید گل‌ها عمر طولانی ندارن و زود از بین میرن. به همین خاطر نمیشه اونا رو برای مدت طولانی نگهشون داشت مگر با ترفندهای خاص که یکی از این ترفند ها، خشک کردن گله. شما با این روش میتونید گل‌هایی که به عنوان هدیه روز ولنتاین، روز زن، روز مادر یا هر مناسبت دیگه ای هدیه گرفتید رو موندگارتر کنید. در ادامه مقاله به نحوه خشک کردن گل طبیعی میپرادازیم.

خشک کردن گل با تافت و اسپری مو

شما میتونید برای خشک کردن و نگهداری گل هایی که هدیه گرفتین از تافت یا حالت دهنده مو استفاده کنید و گل های طبیعی رو طوری خشک کنید که رنگ، شکل و حالتش تغییر نکنه فقط کافیه به تک تک گل ها تافت رو اسپری کنید.

خشک کردن گل با تافت و اسپری مو

خشک کردن شیمیایی گل

برای خشک کردن گل به روش شیمیایی، جوش شیرین، نمک، خاک رس یا مواد خشک کننده رو ترکیب میکنن و برای گرفتن رطوبت گل ها اونا رو کاملا با این مواد خشک کننده میپوشونن تا رطوبت گل ها در 6 هفته توسط نمک و مواد دیگه گرفته بشه.

خشک کردن شیمیایی گل

آویزان کردن دسته گل روی طناب

شما میتونید دسته گل های طبیعی خاطره انگیزتون رو با استفاده از یک طناب به سقف خونتون آویزان کنید. ابتدا انتهای گل ها رو با یک طناب ببندید و بعد بر عکس روی طناب آویزان کنید و اجازه بدید که گل ها تا دو هفته به همین حالت باقی بمونن.

برای محافظت بیشتر از این گل ها شما میتونید با استفاده از روزنامه اونا رو بپوشونید. بعد از خشک شدن این گل ها طنابشون رو ببریده و گل ها رو به آرومی داخل گلدون قرارشون بدید اما در جابجاییشون دقت کنید چون این گل ها خیلی شکننده هستن. اگه میخواید به دسته گلتون کمترین آسیب وارد بشه، گل رو داخل تنگ شیشه ای قرارش بدید و سال ها از زیباییش لذت ببرید.

با هم بخوانیم: اگه تو خونتون دسته گل طبیعی دارید حتما مقاله نگهداری دسته گل طبیعی رزفارست رو مطالعه کنید.

آویزان کردن دسته گل روی طناب

خشک کردن گل با استفاده از کتاب

شما میتونید شاخه های گل طبیعی رو با استفاده از کتاب خشک کنید، برای این که گل ها راحت تر بین برگه های کتاب جا بشن بهتره ساقه های گل ها رو ببرید. برای این که رطوبت گل ها نوشته های روی کتاب رو رنگی و یا خراب نکنن یک صفحه کاغذ، مثل روزنامه داخل کتاب بذارید و بعد از 1 تا 2 روز گل رو داخل این برگه ها قرار بدید و به آهستگی کتاب رو ببندید.

وقتی گل ها رو داخل کتاب قرار دادید، روی کتاب چندین کتاب سنگین قرار بدید تا گل ها، تحت پرس شدید قرار بگیرن. فشار اضافی به زودتر خشک شدن و حفظ فرم گل ها کمک میکنه. اجازه بدید که گل ها تا دو هفته در این حالت باقی بمونن تا کاملا خشک بشن.

بعد از این کار گل ها رو داخل یک قاب عکس بزرگ قرارشون بدید. برای چسبوندن گل های خشک داخل قاب نیاز به چسب دارید. بعد از آغشته کردن گل ها به چسب، اونا رو به آرومی داخل قاب قرارشون بدید و چند ثانیه در اون حالت نگهشون دارید. بعد قاب رو به مدت 2 تا 3 ساعت در یک محیط باز بذارید تا گازهای تولید شده از چسب از محیط قاب خارج بشن و چسب به خوبی خشک بشه. سعی کنید رنگ حاشیه قاب با رنگ گل خشک شده شما متناسب باشه. بعد به آرومی شیشه روی قاب رو بندازید به طوری که به گل ها آسیبی نرسه و قاب رو روی دیوار خونتون نصبش کنید و ازش لذت ببرید.

خشک کردن گل با استفاده از کتاب

آب ‎زدایی برای خشک کردن گل

برای خشک کردن سریع گل ها از دی هیدراتور (خشک کننده موادغذایی)، فر یا مایکروویو استفاده میکنن تا در عرض تنها چند ساعت گل ها کاملا خشک بشن.

آب ‎زدایی برای خشک کردن گل

خشک کردن گل با اتو کردن

یک روش خشک کردن سریع تر گل استفاده از اتو هست. در این روش گل رو در بین دستمال کاغذی قرار بدید و در زیر و روی اون هم چند روزنامه قرار بدید و اون با اتو خشکش کنید.

خشک کردن گل ها با استفاده از سیلیکا ژل

سیلیکا ژل یک رطوبت گیر خوب محسوب میشه و شما میتونید با استفاده از این ماده گل های طبیعیتون رو خشک کنید. برای خشک کردن گل هاتون ابتدا شاخه های اضافی گل رو جداشون کنید و بعد درون یک سطل به مقدار کافی سلیکا ژل بریزید و شاخه های گل رو درون این ظرف قرار بدید و روی گل ها سیلیکا ژل بریزید به طوری که گل ها غرق در سیلیکا ژل بشن اما توجه کنید دونه های سیلیکا داخل گلبرگ ها نرن.

بعد از این مراحل درب سطل رو ببندید و برای خشک شدن گل ها سطل رو در گوشه ای خنک و دور از دسترس قرارش بدید. بعد از خشک شدن گل ها با استفاده از یک اسپری ثابت کننده، گل ها رو اسپری کنید و اونا رو داخل یک گلدون قرارشون بدید و از زیبایی هاشون لذت ببرید.

خشک کردن گل ها با استفاده از سیلیکا ژل

خشک کردن گل با مایکروفر

برای خشک شدن سریع تر گل ها شما میتونید اونا رو بدون ساقه در ظرفی مناسب اما بدون در، داخل مایکروفر قرارشون بدید و مایکروفر رو به مدت یک دقیقه با بالاترین درجه روشن کنید. اگه در این مدت گل ها خشک نشدن، این کار رو یک دقیقه ی دیگه تکرار کنید تا خشک بشن.

خشک کردن گل با مایکروفر

خشک کردن گل در محلول گلیسیرین و آب داغ

برای خشک کردن گل ها با این روش یک قسمت گلیسیرین رو با دو قسمت آب و مقداری نمک مخلوط کنید و شاخه ها رو در اون فرو ببرید. برای دونستن اینکه مقدار کافی گلیسرین به گل ها رسیده یا نه برگ ها باید مقداری رطوبت داشته باشن. با استفاده از این روش برگ ها نرمی و لطافتشون رو حفظ میکنن.

خشک کردن گل در محلول گلیسیرین و آب داغ

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

همه چیز درباره نگهداری از گل لاوسونیا

همه چیز درباره کاشت بذر گل

معرفی انواع گیاهان گلدار در تابستان + عکس

6 ترفند تزیین خونه با گل مصنوعی + آموزش به همراه تصویر

سوالات متداول درباره نحوه خشک کردن گل طبیعی

نحوه خشک کردن گل طبیعی به چه صورتی امکان پذیره؟

شما میتونید با استفاده از روش های مختلفی مثل استفاده کردن تافت و اتو گل هاتون رو خشک کنید. ما در این مقاله این روش ها رو به طور کامل براتون شرح دادیم …

چجوری با تافت گل ها رو خشک کنیم؟

شما میتونید برای خشک کردن و نگهداری گل هایی که هدیه گرفتین از تافت یا حالت دهنده مو استفاده کنید و گل های طبیعی رو طوری خشک کنید که رنگ، شکل و حالتش تغییر نکنه فقط کافیه به تک تک گل ها تافت رو اسپری کنید …

برای خشک کردن سریع تر گل ها چیکار کنیم؟

برای خشک شدن سریع تر گل ها شما میتونید اونا رو بدون ساقه در ظرفی مناسب اما بدون در، داخل مایکروفر قرارشون بدید و مایکروفر رو به مدت یک دقیقه با بالاترین درجه روشن کنید …

آیا خشک کردن گل با استفاده از کتاب امکان پذیره؟

شما میتونید شاخه های گل طبیعی رو با استفاده از کتاب خشک کنید، برای این که گل ها راحت تر بین برگه های کتاب جا بشن بهتره ساقه های گل ها رو ببرید. برای این که رطوبت گل ها نوشته های روی کتاب رو رنگی و یا خراب نکنن یک صفحه کاغذ، مثل روزنامه داخل کتاب بذارید و بعد از 1 تا 2 روز گل رو داخل این برگه ها قرار بدید و به آهستگی کتاب رو ببندید.
وقتی گل ها رو داخل کتاب قرار دادید، روی کتاب چندین کتاب سنگین قرار بدید تا گل ها، تحت پرس شدید قرار بگیرن. فشار اضافی به زودتر خشک شدن و حفظ فرم گل ها کمک میکنه. اجازه بدید که گل ها تا دو هفته در این حالت باقی بمونن تا کاملا خشک بشن …

خلاصه نکات مقاله نحوه خشک کردن گل طبیعی

گل ها هدایای خاطره انگیزی هستن که بعد از مدتی خراب میشن. خشک کردن گل ها میتونه تا همیشه خاطرشون رو برای ما زنده نگه داره. خشک کردن گل ها راهی برای تزئین کردن دیوار خونه هم هست. گل‌ها همیشه با خودشون خاطرات خوب رو به همراه دارن مخصوصا اگه اونا رو در مناسبت‌های خاص مثل ولنتاین، تولد یا سالگرد آشنایی هدیه گرفته‌ باشید، اما نکته‌ای که در مورد گل‌ها وجود داره، مدت زمان موندگاری اوناست.

همونطور که میدونید گل‌ها عمر طولانی ندارن و زود از بین میرن. به همین خاطر نمیشه اونا رو برای مدت طولانی نگهشون داشت مگر با ترفندهای خاص که یکی از این ترفند ها، خشک کردن گله. شما با این روش میتونید گل‌هایی که به عنوان هدیه روز ولنتاین، روز زن، روز مادر یا هر مناسبت دیگه ای هدیه گرفتید رو موندگارتر کنید. در ادامه مقاله به نحوه خشک کردن گل طبیعی میپرادازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *