گل و گیاه در زندگی

طرز تهیه سبزه عید در منزل + فیلم آموزشی

طرز تهیه سبزه عید
5/5 - (2 امتیاز)

ایرانیان از زمان های قدیم تا امروز به مناسبت هر یک از جشن‌های آیینی سفره‌ای رو پهن میکردن که در این سفره ها معمولا مواد غذایی قرار میگرفت، که در زندگی روزمره‌ مردم استفاده میشد. منطق این کار هم هم شکرگزاری برای داشتن این نعمت‌ها و داشته‌ ها بود. عید نوروز مهم‌ترین جشن باستانی ما ایرانیان هست. عید نوروز آیین و رسمیه که در اون شروع فصل بهار و سال نو رو جشن میگیرن. سفره مخصوص نوروز سفره هفت سینه. سفره‌ای که از هفت نعمت مهم در زندگی تشکیل شده. هر کدوم از سین‌ها نماد مفهومی دارن. سبزه هم یکی از اعضای این سفره‌ دوست‌داشتنیه و نماد شکوفایی سرسبزی و شادابی در سفره هفت سینه. طرز تهیه سبزه عید بسیار راحته پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

طرز تهیه سبزه عید

طرز تهیه سبزه عید در منزل

کاشتن سبزه عید یکی از کارهای مهم نوروزه که شما حتما باید انجامش بدید. سبزه ها تنوع بسیار زیادی دارن، پس زمان رو از دست ندید چون سبز شدن و جوانه زدن سبزتون نسبت به نوع بذری که انتخاب میکنید، زمان میبره. شما میتوانید برای کاشتن سبزه عید، از انواع دانه ها و بذرهای مختلف استفاده کنید. اما زمان خیس کردن و جوانه زدن هر کدوم از بذرها با همدیگه متفاوته. پس بنابراین قبل از شروع به کاشتن سبزتون بهتره که اطلاعات لازم رو دربارش داشته باشید.

طرز تهیه سبزه عید در منزل

زمان کاشت سبزه عید

بهترین زمان کاشت سبزه گندم کیه؟

برای سبز کردن گندم شما باید از روز 20 اسفند ماه یعنی دقیقا 10 روز قبل از عید برای سبز کردن این گیاه اقدام کنین.

بهترین زمان کاشت سبزه ماش کیه؟

بذر ماش نسبت به گندم بیشتر طول میکشه تا سبز بشه شما برای سبز کردن گیاه ماش حداقل به 12 روز نیاز دارید یعنی مناسب ترین موقع برای سبز کردن ماش روز 18 اسفند هست.

بهترین زمان کاشت سبزه شاهی و خرفه کیه؟

گیاهان شاهی و خرفه سریع تر از بقیه سبز میشن. پس شما فقط به 10 روز برای سبز کردن شاهی و خرفه نیاز دارین.

بهترین زمان کاشت سبزه عدس کیه؟

سبزه عدس بیشترین زمان رو برای سبز شدن نیاز داره و حدودا به 15 روز وقت نیاز داره. به همین خاطر بهتره از روز 14 یا 15 اسفند سبز کردن بذر عدس رو شروع کنید.

دونه هایی که باید 6 تا 8 ساعت خیس بخورن

 • یونجه: مدت زمان جوانه زدن 5 تا 6 روز
 • کنجد: مدت زمان جوانه زدن 1 تا 2 روز
 • تربچه: مدت زمان جوانه زدن 4 تا 5 روز
 • شنبلیله: مدت زمان جوانه زدن 3 تا 4 روز

دونه هایی که باید 10 تا 18 ساعت خیس بخورن

 • گندم: مدت زمان جوانه زدن 2 تا 3 روز
 • ماش: مدت زمان جوانه زدن 3 تا 5 روز
 • عدس: مدت زمان جوانه زدن 3 تا 5 روز
دونه هایی که باید 6 تا 8 ساعت خیس بخورن

مواد مورد نیاز برای درست کردن سبزه عید

 • ظرف برای خیس کردن و مرطوب نگه‌داشتن
 • بذر به مقدار لازم
 • پارچه نخی در اندازه مناسب.
 • ظرف سبزه عید

طرز تهیه سبزه عید با گندم

حواستون باشه گندمی که برای سبزه استفاده میشه باید سالم باشه اگه گندم شکسته یا پوست گرفته باشه قدرت جوانه زنی نداره.

مراحل ساخت سبزه با گندم

مرحله اول

10 روز قبل از عید، گندم‌ها رو به مدت دو شب خیسشون کنید. در این زمان باید چند بار آب داخل ظرف رو عوض کنید تا بذر شما گندیده نشه و سالم بمونه.

مرحله دوم

بعد از این که گندم‌ هاتون جوانه زدن آبکشیشون کنید و داخل پارچه نخی نم‌ دار قرارشون بدید. سعی کنید پارچه خیلی نازک و یا بیش از اندازه ضخیم و کلفت باشه.

مرحله سوم

بذرهای گندم رو با پارچه بپوشونید و هر چند ساعت یک‌بار با اسپری آب، نم دارشون کنید. اگه پارچه خشک بشه، ممکنه بذرها خراب بشن. همچنین شما باید بدونید که خیس بودن بیش از اندازه به رشد بموقع بذرها کمکی نمیکنه. پس تعادل رو حفظ کنید.

مرحله چهارم

بعد از چند روز جوانه‌های ریز و سفید‌ رنگ، سبز میشن. این نشونه خوبیه و یعنی شما کارتون رو درست انجام دادید. حالا باید این دونه‌ها رو به ظرفی که برای سبزه انتخاب کردید، منتقل کنید. ظرف سفالی بهترین گزینه برای این کار هست.

مرحله پنجم

بعد از این مراحل فقط باید صبر کنید و شاهد رشد سبزتون باشید. حواستون به آب‌ دادن و مرطوب نگه‌داشتن بذرها باشه.

دیگر مقالات: بیماری های قارچی و سوختگی در گیاهان اپارتمانی | ترفند های از بین بردن قارچ گل

طرز تهیه سبزه عید با گندم

طرز تهیه سبزه ماش

اگه میخواید سبزتون رو با ماش تهیه کنید باید حدودا 12 روز قبل از عید اقدام کنید تا سبزتون به موقع آماده باشه. سبزه ماش نسبت به سبزه عدس زودتر رشد میکنه، اما در مقایسه با سبزه خاکشیر و گندم رشد کندتری داره. پس بهتره با توجه به نوع بذر دلخواهتون بهترین زمان رو برای کاشت سبزتون مدنظر داشته باشید.

مراحل ساخت سبزه با ماش

مرحله اول

برای کاشت سبزه ماش برای عید نوروز اول باید مقدار دانه رو به نسبت ظرف مورد نظرتون انتخاب کنید.

مرحله دوم

از شب دانه‌های ماش رو در آب خیس کنید، زمان مورد نیاز برای این کار حدودا 12 تا 16 ساعته و فرداش، آب ظرف رو کاملا تخلیه کنید و ماش‌ها رو در ظرف مورد نظرتون به صورت لایه‌ای نازک پهن کنید.

مرحله سوم

هر چی قطر لایه بیشتر یا کمتر باشه سبزه پر پشت‌ تر یا کم پشت تر میشه.

مرحله چهارم

یک دستمال روی ماش‌ها پهن کنید. دستمال شما باید نخی و حتما تمیز باشه تا از رشد میکروب و باکتری ها جلوگیری کنه.

مرحله پنجم

سطح دستمال رو با اسپری‌کردن آب خیس نگهش دارید و از خشک شدن پارچه جلوگیری کنین و به همین خاطر 4 تا 5 دفعه در طول روز با آب اسپریش کنید. . توجه کنید مقدار آب نباید جوری باشه که ته ظرف آب بمونه چون که باعث میشه سبزه رشد مطلوبی نداشته باشه.

مرحله ششم

این کار رو تا جایی ادامش بدید که دانه‌‌ها جوانه بزنن و جوانه‌ها یک سانت بلند بشن و بعد هم سبز رنگ بشن. حالا دستمال رو بردارید و بعد آب روی جوانه‌ها اسپری کنید. 3 تا 4 بار در روز میتونه کافی باشه به طوری که دونه‌ها نه خشک بشن و نه آب در ظرف جمع بشه.

مرحله هفتم

این روند رو ادامه بدید تا سبزه ماشتون به ارتفاع مورد نظر برسه. یادتون باشه رشد سبزه‌ها به گرم بودن و سرد بودن محل نگهداریشون هم حساس هستن. اگه رشدشون زیاده، به مکان خنک‌تر و بالعکس اگه رشدشون کمه به مکان گرم تر منتقلشون کنید.

طرز تهیه سبزه ماش

طرز تهیه سبزه عید با عدس

برای تهیه سبزه عدس به مقدار دلخواه عدس تهیه کنید. بهتره بذرها تازه باشن تا سبزه ی شما کیفیت خیلی خوبی داشته باشه. حدودا 15 تا 18 روز قبل از عید مراحل کاشت سبزه رو شروع کنید.

مراحل ساخت سبزه با عدس

مرحله اول

ظرفی که میخواید داخلش سبزه ها رو قرار بدید، در نظر بگیرید. مطابق با اندازه ی ظرفتون مقدار عدستون رو تعیین کنید و در ظرف بریزید. کاسه رو از آب پر کنید جوری که روشون از آب پوشیده شده باشه. عدس باید چند روز در این وضعیت بمونه.

مرحله دوم

کاسه رو در جایی قرارش بدید که نه خیلی گرم و نه خیلی سرد باشه. به عنوان مثال دمای معمولی اتاق برای عدس مناسبه. در این مدت که عدس در آب غوطه‌ وره، باید هر روز آبش رو عوض کنید. اگه عدس چند روز در آبی که عوض نشده بمونه پوسیده میشه و از بین میره.

مرحله سوم

بعد از چند روز، شکل عدس ها متفاوت میشه. حالا باید آب ظرف رو کاملا خالی کنید. یک پارچه ی تمیز بردارید و کاملا خیسش کنید. آب پارچه رو بگیرید و روی عدس ها قرار بدید. در این مرحله عدس ها کم کم شروع به جوانه زدن میکنن پس مراقب باشید که بدون آب نمونن. شما میتونید برای آب دادن به عدس ها با کمک اسپری این کار رو انجام بدید. حواستون باشه که در هر بار آبیاری پارچه رو خیس و نم دارش کنید.

مرحله چهارم

بعد از گذشت چند روز عدس ها شروع به جوانه زدن میکنن. در همین موقع باید عدس ها رو در ظرف مورد نظرتون بریزید. سعی کنید تعداد زیادی عدس داخلش قرار بدید چون تعداد زیاد عدس ها سبزه شما رو پرپشت تر نشون میده.

مرحله پنجم

وقتی جوانه ها سبز و کمی بلندتر شدن، میتونید پارچه رو از روی سبزه عدس بردارید. در این زمان باید هر روز سبزه رو آبیاریش کنید. روش آبیاری باید مثل روشی که در بالا گفتیم باشه یعنی باید از اسپری آب استفاده کنید. چند روز طول میکشه تا سبزه به طور کامل رشد کنه. در این مدت نیاز به نور و دمای مناسبی داره که بهتره در مکانی قرار بگیره که دارای نور و دمای متعادل باشه.

طرز تهیه سبزه عید با عدس

طرز تهیه سبزه عید با خاکشیر

برای سبز کردن خاکشیر باید نکاتی رو دربارش بدونید تا بتونید یک سبزه خوب داشته باشید. دونه خاکشیر از بذرهای لعابیه، یعنی وقتی خیس میخوره مثل چسب به هر سطحی که میخواید میچسبه و دیگه کنده نمیشه. یک مزیت و خوبی خاکشیر اینه که 5 تا 6 روز بیشتر برای سبز شدنش وقت نمیخواد پس میتونید این کار رو در هفته آخر اسفند هم انجامش بدید. لازمه که بدونید بذر خاکشیر باید تازه باشه تا سبزتون یک دست باشه. کاشت سبزه عید با خاکشیر راحته و شما میتونید به شکل های مختلف این کار رو انجام بدید. انواع مختلفی از سبزه ها رو میشه با خاکشیر درست کرد و این بیشتر به سلیقه شخصی شما در انتخاب مدل سبزه بستگی داره.

مراحل ساخت سبزه با خاکشیر

مرحله اول

اول مقداری خاکشیر رو به مدت 5 تا 6 ساعت در آب بذارید تا لعاب بده. مقدارش به خودتون بستگی داره.

مرحله دوم

در مرحله بعد سطح اتکا رو با یک لایه نازک پنبه بپوشونید و یک لایه تنظیف روش بکشید. سطح اتکا میتونه یک تخم مرغ پلاستکی یا یک ماکت کروی یا یک عروسک یا هر چیزی که به نظرتون بشه به عنوان سطح اتکا ازش استفاده کرد باشه.

مرحله سوم

یک لایه خاکشیر روی سطح آماده شده بریزید.

مرحله چهارم

به مدت 2 تا 3 روز یک نایلون که تعدادی حفره داخلش ایجاد کردید رو روش بکشید و مواظب باشید با سبزه در تماس نباشه و سبزه رو با اسپری، آبیاریش کنید.

مرحله پنجم

بعد از اینکه سبزه ها جوانه زدن، نایلون رو از روش بردارید و هر روز بهش آب بدید.

طرز تهیه سبزه عید با خاکشیر

طرز تهیه سبزه عید فوری

برای کاشت سبزه فوری میتونید از سبزه ماش، عدس، گندم، شاهی، خاکشیر و تخم آفتابگردون هم استفاده کنید. این سبزه بعد از کاشت در طول 5 روز رشد میکنه و به دلیل رشد سریعش، بهتره تا در ایام نزدیک به عید اون رو بکاریدش. حواستون باشه که مقدار دونه ها برای کاشت این سبزه باید به مقدار کافی باشه چون کم و زیاد شدن بذر باعث میشه تا سبزه شما به شکل دلخواتون نباشه و کم پشت یا پر پشت باشه.

وسایل مورد نیاز

 • تور: به مقدار مورد نیاز
 • یونولیت منداب: 3 قاشق
 • خرفه: 1 قاشق
 • خاکشیر: 2 قاشق

مراحل ساخت سبزه فوری

اول باید یونولیت رو که برای فرم دهی سبزه استفاده میشه به شکل دلخواه برشش بدید و با استفاده از فویل‌های کلفت بپوشونیدش. بعد لایه بعدی رو با پنبه یا اسفنج‌های نازک بپوشونید و در مرحله بعد پارچه تور رو استفاده کنید و روش بکشید. برای محکم کردن تور روی لایه‌های یونولیت میتونید از سوزن هم استفاده کنید.

در این مرحله از کاشت، مواد رو در آب بزارید و به مدت 4 ساعت بهش استراحت بدید. بعد مواد رو به شکل ترکیبی روی سطح آماده شده بکشید. این مواد به دلیل غلظت زیادی که دارن به سطح تور میچسبن. شما میتونید برای دو رنگ کردن سبزه از گیاه منداب هم استفاده کنید که قرمز رنگه و در کنار ترکیب سبز رنگ خرفه و خاکشیر میتونه زیبایی خاصی رو داشته باشه..

برای آب دادن به سبزه از اسپری یا آبپاش استفاده کنید و روش نایلون قرار بدید جوری که نایلون به سطح مواد نچسبه. روی نایلون چند سوراخ برای پیشگیری از رطوبت ایجاد کنید و بعد از 48 ساعت نایلون رو از روی سبزه برش دارید. از این مرحله به بعد سبزه شما مرحله رویشش رو طی میکنه و باید در دو مرتبه صبح و عصر با روشی که گفتیم آبیاریش کنید. در روش دیگه ایی که برای کاشت سبزه فوری و دو رنگ بهتون پیشنهاد میکنیم میتونید از خاکشیر، بذر شاهی و خرفه استفاده کنید.

طرز تهیه سبزه عید فوری

نکات مهم در تهیه سبزه عید

 • سبزه به نور کافی و طبیعی نیاز داره.
 • روزی 2 بار سبزه رو آبیاری و اسپریش کنید
 • آب اضافی رو تخلیه کنید
 • سعی کنید سبزه رو در محیط گرم قرارش ندید
 • بذر گندم اگه زیاد در آب بمونه خیلی زودتر از بذرهای دیگه میگنده.
 • بذرها باید به مقدار لازم خیس بخورن.
 • اگه از بذرهای ریز و لعابدار استفاده میکنید نباید روی سطح مسطح باشن.
 • برای بذرهای لعاب دار از پارچه تنظیف استفاده کنید.
 • بذر های درشت دیر سبز میشن ولی ماندگاری بالاتری دارن.
 • آبدهی زیاد باعث گندیدن سبزه میشه.
 • در بین دونه های درشت گندم از همه زودتر میرسه.
نکات مهم در تهیه سبزه عید

فیلم طرز تهیه سبزه عید

سبزه عید به شکل قلب

روش اول استفاده از قالب

دونه عدس، ماش، یا هر دونه ای که مدنظرتونه رو طبق معمول هر سال خیس کنید، جوانه که زدن در دستمال قرارشون بدید و بعد از اینکه مقداری رشد کردن در قالب قلبی بریزیدشون و بزارید رشد کنن.

روش دوم ساخت قالب قلبی شکل

این روش هم مثل روش قبلیه با این تفاوت که ممکنه شما قالب قلبی نداشته باشید. برای ساختن قالب شما میتونید از قوطی های نوشابه آلومینیومی استفاده کنید. این قوطی ها به سادگی با قیچی برش میخورن و شما میتونید باهاشون قالب قلبی درست کنید.

روش سوم استفاده از اسفنج گل سازی

برای این روش اول دو تیکه فوم یک سطح و یک اندازه رو که مستطیلی شکل هستن رو انتخاب کنید و بعد اونا رو به مدت 24 ساعت در آب قرارشون بدید تا به خوبی آب رو به خودشون جذب کنن. روی هر تیکه یک لپ قلب رو برش بزنید. مثل اینکه قلب از وسط نصف شده باشه و هر تیکه رو داخل یک جوراب قرار بدید. دو تیکه رو با سیم به هم وصل کنید تا شکل قلب ایجاد بشه. با تخم های شاهی رو که 5 تا 6 ساعت قبل خیس کردیم روی قلب یک لایه نازک بکشید و هر روز آبیاریشون کنید تا بزرگ بشن.

سبزه عید به شکل قلب

بیشتر بخوانید:

اصلی ترین علت توقف رشد گیاهان | علت رشد نکردن پاپاتال و فیکوس

کاشت گل برای عید نوروز | برای گل داشتن در عید باید از چه زمانی بکاریم؟

گل های مناسب عید نوروز + عکس | گل های عید نوروز رو از کجا بخریم؟

تاثیر ذغال برای گیاهان اپارتمانی | خاک زغال برای سانسوریا

فواید قرص آسپرین برای گیاه | معجزه آسپرین برای گیاهان!

آشنایی با انواع گل‌های آپارتمانی + عکس | پرفروش ترین گل های آپارتمانی

سوالات متداول درباره طرز تهیه سبزه عید

بهترین زمان کاشت سبزه عید کیه؟

زمان کاشت سبزه عید بسته به بذر دلخواهی که شما میخواید استفاده کنید متفاوته …

چه نکاتی رو موقع کاشت سبزه باید رعایت کنیم؟

آب اضافی رو تخلیه کنید
سبزه به نور کافی و طبیعی نیاز داره.
بذرها باید به مقدار لازم خیس بخورن.
سعی کنید سبزه رو در محیط گرم قرارش ندید
روزی 2 بار سبزه رو آبیاری و اسپریش کنید
اگه از بذرهای ریز و لعابدار استفاده میکنید نباید روی سطح مسطح باشن.
بذر های درشت دیر سبز میشن ولی ماندگاری بالاتری دارن.
بذر گندم اگه زیاد در آب بمونه خیلی زودتر از بذرهای دیگه میگنده.
آبدهی زیاد باعث گندیدن سبزه میشه.
در بین دونه های درشت گندم از همه زودتر میرسه.
برای بذرهای لعاب دار از پارچه تنظیف استفاده کنید …

چجوری میتونیم سبزه عید به شکل قلب درست کنیم؟

شما به سه روش مختلف میتونید این کار رو انجام بدید که ما این سه روش رو براتون شرح دادیم …

بهترین زمان کاشت سبزه گندم کیه؟

برای سبز کردن گندم شما باید از روز 20 اسفند ماه یعنی دقیقا 10 روز قبل از عید برای سبز کردن این گیاه اقدام کنین …

خلاصه نکات مقاله طرز تهیه سبزه عید

دونه هایی که باید 6 تا 8 ساعت خیس بخورن

 • یونجه: 5 تا 6 روز
 • شنبلیله: 3 تا 4 روز
 • کنجد: 1 تا 2 روز
 • تربچه: 4 تا 5 روز

دونه هایی که باید 10 تا 18 ساعت خیس بخورن

 • گندم: 2 تا 3 روز
 • ماش: 3 تا 5 روز
 • عدس: 3 تا 5 روز

زمان کاشت سبزه گندم

برای سبز کردن گندم شما باید از روز 20 اسفند ماه یعنی دقیقا 10 روز قبل از عید برای سبز کردن این گیاه اقدام کنید.

زمان کاشت سبزه ماش

ماش نسبت به گندم بیشتر طول میکشه تا سبز بشه شما حداقل برای سبز کردن گیاه ماش به 12 روز نیاز دارید یعنی مناسب ترین موقع برای سبز کردن ماش روز 18 اسفند هست.

زمان کاشت سبزه عدس

سبزه عدس بیشترین زمان رو برای سبز شدن نیاز داره و حدودا به 15 روز وقت نیاز داره. به همین خاطر بهتره از روز 14 یا 15 اسفند برای سبز کردن عدس اقدام کنید.

زمان کاشت سبزه شاهی و خرفه

گیاهان شاهی و خرفه سریع تر از بقیه بذرها سبز میشن پس شما فقط به 10 روز برای سبز کردن شاهی و خرفه نیاز دارید.

برای خرید گیاهان آپارتمانی فروشگاه آنلاین گل و گیاه رزفارست بهترین انتخاب برای شماست.

2 دیدگاه در “طرز تهیه سبزه عید در منزل + فیلم آموزشی

 1. ماندانا گفت:

  مقالتون واسه الانم که پاییزه مفیده حتی چون من یهو هوس کردم سبزه بذارم با آموزش خوبتون گذاشتم و نتیجه خوشگلی گرفتم مرسی از زحماتتون

  1. کارشناس گل و گیاه گفت:

   سلام ماندانا عزیز!
   خیلی خوشحال شدیم از دیدن این پیام 😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *