نگهداری از گل و گیاه

چگونه گیاهان آپارتمانی را هرس کنیم؟ | گیاهانی که نباید هرس کنید!

چگونه گیاهان آپارتمانی را هرس کنیم
5/5 - (3 امتیاز)

چگونه گیاهان آپارتمانی را هرس کنیم؟ هرس گیاهان به معنی حذف قسمتی از اندام های رویشی (ریشه، ساقه، برگ) و بدست آوردن گیاهی با شکل و فرم مطلوبه. در هرس گیاهان معمولا ساقه و شاخه جانبی رو قطع کرده و اندام زایشی مانند گل رو حذف نمیکنند. ضمنا باید توجه داشت که هیچ وقت نباید گیاه رو بیش از حد هرس کنیم و باید شاخه ها رو از فاصله چند میلی متری جوانه و محل اتصال ساقه قطع کنیم. در گیاهان آپارتمانی هرس در همه فصول انجام میشه ولی بهتره در بهار و تابستون انجام بشه چون بیشترین رویش گیاه در این دو فصل صورت میگیره.

به طور کلی هرس گیاهان آپارتمانی رو میشه یه 3 دسته تقسیم کرد:

 1. گیاهانی که ساقه اصلی و حقیقی ندارن و هرس حذف برگ ها و شاخه های خشک و گل پژمرده رو شامل میشه، مثل گل آنتوریوم، کالادیوم، سیکاس، سانسیوریا و …
 2. گیاهانی که بعد از پایان گل فقط تا 6 ماه میشه اونا رو هرسشون کرد. چون باید گیاه وقت کافی برای رشد ساقه و جوانه داشته باشه مثل گل کاغذی، آزالیا، هورتانسیا و …
 3. گیاهانی که در تمام فصول سال هرس میشن مثل مرکبات زینتی، گل آویز، فیلودندرون، حسن یوسف و …
چگونه گیاهان آپارتمانی را هرس کنیم؟

چگونه گیاهان آپارتمانی را هرس کنیم

هرس کردن گیاهان آپارتمانی یعنی حذف شاخه و برگ های اضافی برای عبور هوای بیشتر بین اجزای گیاه و رسیدن نور کافی به آنها و آرایش شکل ظاهری گیاه برای به دست آوردن شکل دلخواه و یا ارتقاء سلامت گیاه. هرس کردن گیاهان آپارتمانی به سختی هرس گیاهان باغ و باغچه نیست، پس نگران نباشید! برای اینکه بدونیم چگونه گیاهان آپارتمانی رو هرس کنیم تنها کافیه تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

هرس کردن گیاهان آپارتمانی

هرس مناسب زمانی اتفاق میوفته که درک درستی از الگوی رشد گیاهتون پیدا کرده باشید. گاهی بهتره شکوفه‌های ضعیف رو هرس کنید. گیاهان، بسیاری از انرژی خودشون رو در فصل رشد صرف گل‌هاشون میکنن، حتی وقتی که گل در حال مرگه هنوز هم از گیاه انرژی میگیره، پس بهتره برای طولانی شدن دوره گل دهی و داشتن شکوفه‌های بهتر، شکوفه‌های ضعیف و مرده رو از گیاه حذف کنیم. تصمیم‌گیری درست در زمان هرس گیاه، بستگی به شناخت شما از گیاهتون داره.

هرس کردن گیاهان آپارتمانی

بهترین زمان هرس کردن گیاهان آپارتمانی

هرس گیاهان آپارتمانی، فصل یا زمان خاصی نداره و در همه فصول میشه این کار رو انجام داد، اما بهتره به چند نکته که در ادامه بهشون اشاره میکنیم دقت کنید. لازم به ذکره که زمان هرس کردن درختان هم بستگی به نوع درخت شما داره.

 1. بهتره برای خیلی از گیاهان، این کار رو بعد از اتمام دوره گل دهی انجام بدید.
 2. گیاهانتون رو قبل از شکوفه دادن، هرس نکنید، چون که ممکنه جوانه‌ها رو از دست بدید.
 3. گیاهان کوچیک رو هرس نکنید و اجازه بدید به‌ اندازه مناسب برسن تا هم گیاه به‌صورت کامل رشد کنه و هم شما بتونید شکل دلخواهتون رو بهش بدید.

چه زمانی نباید گیاهان آپارتمانی را هرس کنیم؟

 • گیاهانتان رو قبل از شکوفه دادن، هرس نکنید چون باعث از دست رفتن جوانه ها میشه.
 • قبل از اتمام دوره گل دهی گیاهان رو هرس نکنید.
 • زمانی که گیاهان کوچیک هستن اونا رو هرسشون نکنید و اجازه بدید که گیاه کاملا رشد کنه و به اندازه مناسب برسه.

با هم بخوانیم: مهم ترین فواید هرس برای گیاهان و درختان

چه زمانی نباید گیاهان آپارتمانی را هرس کنیم؟

آموزش هرس کردن گیاهان آپارتمانی

گیاه رو مشاهده کنید

اول توجه کنید که آیا گیاه به صورت باریک و دراز رشد کرده، در یک طرف انبوه‌ تره و یا دارای شاخ و برگ‌های بیمار یا مرده هست. همچنین به دنبال نواحی دارای پتانسیل رشد جدید، که با نام جوانه‌های نهفته شناخته میشن، باشید. جوانه‌ها معمولاً در نواحی ایجاد میشن که برگ به ساقه گیاه متصل میشه.

ابزار خود را انتخاب کنید

اگه شاخه‌های گیاه ضخیم هستن و یا در حال هرس درختان میوه هستید، مثل یک درخت خونگی، از قیچی باغبانی استفاده کنید. اما اگه باریک هستن، قیچی آشپزخونه میتونه برش‌های تمیز‌تری ایجاد کنه.

قسمت‌های مرده را حذف کنید

ساقه و برگ‌های مرده رو ببرید یا با دست جدا کنید. اگه ساقه‌ها در ریشه پوسید شدن، اونا رو بیرون بکشید و قبل از دوباره آب دادن به گیاه، اجازه بدید تا خاک گیاه کاملاً خشک بشه.

قسمت بالایی گیاه را هرس کنید

اگه روی یک گیاه خونگی گل‌دار کار میکنید، تمامی گل‌های خشک شده رو از نزدیک‌ترین محل به ساقه اصلی، ببرید یا با دست جدا کنید.

برش‌های خود را انجام بدهید

با دقت برش بدید تا گیاه به رشد جدید ترغیب بشه. دقیقاً قبل از گره برگ، اون رو ببرید. زمانی که ساقه‌های بزرگ‌تر رو قطع میکنید، تا جایی که ممکنه اونا رو از نزدیک‌ترین قسمت به ساقه اصلی جداشون کنید. اما حواستون باشه که گیاه رو بیش از حد هرس نکنید.

هرس گیاهان رونده

هرس کردن گیاهان رونده بسیار شبیه هرس کردن گیاهان معمول خونگیه. گرچه، نیازمند کار بیشتری هست. گیاهان رونده خونگی باید ترغیب به رشد در امتداد یک تکیه‌گاه بشن و ساقه‌هایی که از این تکیه‌گاه انحراف پیدا کنن، باید هرس بشن. گیاهان رونده ممکنه، در بهار و تابستون، برای کنترل شکلشون، نیازمند هرس کردن قابل توجهی باشن.

گیاهانی که نباید هرس کنید!

برخی از گیاهان خونگی به ندرت نیاز به هرس کردن دارن و برخی هم به هیچ وجه نباید هرس بشن. درختان نخل و کاج‌های مطبق هر دو یک جوانه غالب انتهایی شکل میدن، اما جوانه‌های نهفته ندارن. این بدین معنیه که کندن جوانه، گیاه رو میکشه. پس بهتره این گیاهان هرس نشن. همین‌طور، گونه‌های مختلف ارکیده هم بیش از کندن خوشه‌های گل مرده، نمیتونن هرس بشن. برای این کار، خوشه‌ها رو از جایی که از برگ بیرون میان، جدا کنید و بعد از چند ماه، شکوفه‌های جدیدی مشاهده خواهید کرد.

گیاهانی که نباید هرس کنید!

نکاتی که درباره هرس کردن گیاهان خانگی باید بدانید!

 • همونطور که گفتیم هرس کردن صحیح نیازمند داشتن درکی از الگوی رشد گیاهه. گیاهان از نوک رشد میکنن، بدین معنی که رشد جدید، از جوانه‌های غالب در نواحی انتهایی یک شاخه یا ساقه، آغاز میشه.
 • برای هرس کردن گیاه برای تشویقش به رشد متراکم‌تر، جوانه‌های غالب روی تعدادی از ساقه‌ها رو بچینید و برش‌ها رو برای ترغیب رشد متنوع، غیر یکنواخت بزنید. تعدادی از شاخه‌ها رو به اندازه یک چهارم، تعدادی رو به اندازه نصف و حتی برخی رو از پایه کوتاه کنید. بدین ترتیب، زمانی که گیاه دوباره برگ بده، این الگوی رشد تصادفی، گیاه رو پرپشت جلوه میده.
 • هرس سرشاخه‌ها نوعی از هرس کردنه که در اون، گل‌های خشکیده رو حذف میکنیم. زمانی که گیاه شکوفه میزنه، در ازای رشد جدید، به گل‌هاش انرژی میده. حتی زمانی که گل در حال مردنه، از انرژی گیاه مصرف میکنه.
 • در زمان هرس کردن، تمیز کار کردن اهمیت زیادی داره. هر گونه برش بر بافت گیاه، اون رو در معرض بیماری قرار میده. پس ابزار هرس کردن خودتون رو تیز نگه دارید و بعد از هربار استفاده اونا رو با محلول رقیق وایتکس و آب، ضدعفونیشون کنید.
 • اکثر قلمه‌های گیاهان خونگی میتونن نگه‌ داشته بشن و در لیوان آب ریشه بزنن و برای ایجاد گیاهان جدید، کاشته بشن. بریده‌های پر آب حتی میتونن با کاشتن مستقیم در خاک و مرطوب نگه‌داشتنشون، تکثیر پیدا کنند. بعد از چند هفته، شما دارای گیاهان جدید در حال رشد خواهید بود.
نکاتی که درباره هرس کردن گیاهان خانگی باید بدانید!

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

معرفی زیباترین گل آپارتمانی با برگهای رنگی

معرفی گیاهان آپارتمانی لاکچری و لوکس برای افراد خوش سلیقه

چگونه از گیاه بنجامین مراقبت کنیم؟ + روش تکثیر و معرفی بیماری های گیاه

سوالات متداول درباره چگونه گیاهان آپارتمانی را هرس کنیم

چرا باید گیاهان اپارتمانی رو هرس کنیم؟

هدف اصلی هرس کردن، سلامت و رشد متعادل گیاهه …

چه زمانی نباید گیاهان آپارتمانی را هرس کنیم؟

گیاهانتان رو قبل از شکوفه دادن، هرس نکنید چون باعث از دست رفتن جوانه ها میشه.
قبل از اتمام دوره گل دهی گیاهان رو هرس نکنید.
زمانی که گیاهان کوچیک هستن اونا رو هرسشون نکنید و اجازه بدید که گیاه کاملا رشد کنه و به اندازه مناسب برسه.

بهترین زمان هرس کردن گیاهان آپارتمانی چه زمانیه؟

بهتره برای خیلی از گیاهان، این کار رو بعد از اتمام دوره گل دهی انجام بدید.
گیاهانتون رو قبل از شکوفه دادن، هرس نکنید، چون که ممکنه جوانه‌ها رو از دست بدید.
گیاهان کوچیک رو هرس نکنید و اجازه بدید به‌ اندازه مناسب برسن تا هم گیاه به‌صورت کامل رشد کنه و هم شما بتونید شکل دلخواهتون رو بهش بدید …

چگونه گیاهان رونده را هرس کنیم؟

هرس کردن گیاهان رونده بسیار شبیه هرس کردن گیاهان معمول خونگیه. گرچه، نیازمند کار بیشتری هست. گیاهان رونده خونگی باید ترغیب به رشد در امتداد یک تکیه‌گاه بشن و ساقه‌هایی که از این تکیه‌گاه انحراف پیدا کنن، باید هرس بشن. گیاهان رونده ممکنه، در بهار و تابستون، برای کنترل شکلشون، نیازمند هرس کردن قابل توجهی باشن …

خلاصه نکات مقاله چگونه گیاهان آپارتمانی را هرس کنیم

هرس گیاهان به معنی حذف قسمتی از اندام های رویشی (ریشه، ساقه، برگ) و بدست آوردن گیاهی با شکل و فرم مطلوبه. در هرس گیاهان معمولا ساقه و شاخه جانبی رو قطع کرده و اندام زایشی مانند گل رو حذف نمیکنند. ضمنا باید توجه داشت که هیچ وقت نباید گیاه رو بیش از حد هرس کنیم و باید شاخه ها رو از فاصله چند میلی متری جوانه و محل اتصال ساقه قطع کنیم. در گیاهان آپارتمانی هرس در همه فصول انجام میشه ولی بهتره در بهار و تابستون انجام بشه چون بیشترین رویش گیاه در این دو فصل صورت میگیره.

به طور کلی هرس گیاهان آپارتمانی رو میشه یه 3 دسته تقسیم کرد:

 1. گیاهانی که ساقه اصلی و حقیقی ندارن و هرس حذف برگ ها و شاخه های خشک و گل پژمرده رو شامل میشه، مثل گل آنتوریوم، کالادیوم، سیکاس، سانسیوریا و …
 2. گیاهانی که بعد از پایان گل فقط تا 6 ماه میشه اونا رو هرسشون کرد. چون باید گیاه وقت کافی برای رشد ساقه و جوانه داشته باشه مثل گل کاغذی، آزالیا، هورتانسیا و …
 3. گیاهانی که در تمام فصول سال هرس میشن مثل مرکبات زینتی، گل آویز، فیلودندرون، حسن یوسف و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *