نگهداری از گل و گیاه

چگونه دراسنا کامپکت را تکثیر کنیم؟ + فیلم آموزشی

چگونه دراسنا کامپکت را تکثیر کنیم
4.4/5 - (10 امتیاز)

چگونه دراسنا کامپکت را تکثیر کنیم؟ یکی از لذت بخش ترین کارها برای افرادی که از گیاهان آپارتمانی نگهداری میکنن تکثیر گیاهان مورد علاقشونه. دراسنا کامپکت هم یکی از گیاهان آپارتمانی محبوبه که تکثیرش خیلی سخت نیست. اگه با نکات و روش تکثیر کامپکت آشنا باشید به راحتی میتونید خودتون این گیاه رو در خونه تکثیرش کنید. شما در این مقاله با روش کاشت و تکثیر دراسنا کامپکت آشنا میشید. اگه شما هم به تکثیر گل کامپکت و چند برابر کردن گیاهانتون علاقمند هستید با رزفارست همراه بشید.

چگونه دراسنا کامپکت را تکثیر کنیم

دراسنا کامپکت تنها عضو معروف جنس دراسنا نیست که موردعلاقه طرفداران گل و گیاه آپارتمانی می باشه. دراسنا پرچمی، دراسنا بلالی، دراسنا لیمویی و … همگی به دلیل مقاومت بالا و نیازهای کم از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار محسوب میشن. اما فقط نگهداری دراسنا کامپکت نیست که راحته. این گیاه تکثیر خیلی ساده ای هم داره که هر کس میتونه در خونه انجام بده. ممکنه گیاهتون خیلی بلند شده باشه و ظاهرش رو دوست نداشته باشید. یا بخواید به یکی از دوستانتون گیاهی هدیه بدید که خودش اون گیاه رو پرورشش بده. ثکثیر دراسنا کامپکت میتونه به شما در این موارد کمک کنه. در ادامه مقاله به روش های تکثیر این گیاه میپردازیم.

چگونه دراسنا کامپکت را تکثیر کنیم

قلمه زدن

قلمه زدن دراسنا از دو روش انجام میشه.

1. سرزنی شاخه ها

یکی از راحت ترین روش های تکثیر گل کامپکت اینه که سر شاخه هاش رو ببرید و اونا رو ریشه دارشون کنید. قلمه زدن دراسنا به این روش هم در خاک و هم در آب امکان پذیره. برای تکثیر دراسنا به این روش مراحل زیر رو دنبال کنید.

 1. سرشاخه ها رو درست از زیر برگ ها برش بزنید. دقت کنید که قلمه گرفته شده حداقل یک گره در طولش داشته باشه. ریشه ها از این قسمت های سفید برجسته بیرون میزنن.
 2. بعد از قلمه گیری میتونید اونا رو در خاک مناسب یا یک ظرف آب ریشه دارشون کنید. با قرار دادن قلمه ها در آب میتونید وضعیتشون رو بهتر بررسی کنید و به راحتی رشد ریشه ها رو مشاهده کیند.
 3. ظرف حاوی قلمه ها رو در مکانی نسبتا گرم قرارشون بدید.
 4. اگه این مراحل رو در فصل گرم تابستون انجام بدید ریشه ها خیلی سریع پدیدار میشن. اما اگه قلمه زدن در زمستان انجام بشه احتمالا مدت زمان بیشتری برای ریشه زدن نیاز باشه.
 5. اگه قلمه ها رو در آب ریشه دار کردید بهتره اونا رو بعد از این که ریشه ها حدودا 2.5 سانتی متر شدن به خاک منتقلشون کنید. البته میتونید اونا رو همونطور هم در آب هم نگهداریشون کنید.
 6. نگران ظاهر گیاه مادری اصلی نباشید. گیاه از محل برش شروع به رشد میکنه و به زودی برگ های جدیدی تولید میکنه و ظاهر اولیش رو به دست میاره.

با هم بخوانیم: دراسنا گیاه خیلی زیباییه. اگه دوست دارید با انواع این گیاه آشنا بشید حتما مقاله انواع دراسنا رزفارست رو مطالعه کنید.

1. سرزنی شاخه ها

2. قلمه ساقه

اگه میخواید بیش از یک گیاه جدید تولید کنید نگران نباشید. شما با روش قلمه زدن ساقه میتونید یک دراسنا رو به چند دراسنای جدید تبدیل کنید. برای قلمه زدن ساقه مراحل زیر رو دنبال کنید.

 1. قلمه هایی به طول 20 سانتی متر از ساقه بدون برگ گیاه جدا کنید. شما میتونید هر تعدادی که میخواید قلمه تهیه کنید فقط دقت کنید که هر قلمه حداقل چند گره در طولش داشته باشه. حواستون باشه که گیاه اصلی رو کاملا از برگ و ساقه خالی نکنید تا بتونه دوباره رشد کنه و برگ های جدیدی بده.
 2. قلمه های تهیه شده رو در خاک مناسب و یا آب قرارشون بدید و منتظر بمونید. ریشه زدن این قلمه ها کمی بیشتر از روش قبلی طول میکشه.
 3. بعد از مدتی میبینید که ریشه ها از پایین تر گره پدیدار میشن. در حالی که بقیه گره ها شروع به تولید برگ های جدید میکنن.
2. قلمه ساقه

خوابانیدن ساقه

دراسنا یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای تکثیر به روش خوابانیدن هوایی ساقه هست. این روش هم مثل قلمه زدنه با این تفاوت که ساقه ها قبل از جدا شدن به ریشه زایی تحریک میشن. برای تکثیر کامپکت به این روش کافیه یک چاقوی تیز، یک کیسه پلاستیکی و کمی خزه اسفاگنوم تهیه کنید. برای تکثیر گل کامپکت به روش خوابانیدن هوایی ساقه میتونید به این طریق عمل کنید:

 • قسمتی از ساقه با طول مناسب مدنظرتون رو انتخاب کنید.
 • چاقو رو ضدعفونی کنید و به کمکش پوست قسمتی از ساقه رو جدا کنید. طول این قسمت باید بین 1 تا 2 سانتی متر باشه. در واقع باید روی ساقه گیاه یک زخم ایجاد کنید که دور تا دورش قسمتی از ساقه رو بگیره.
 • در این مرحله میتونید به محل زخم کمی هورمون ریشه زایی بزنید.
 • خزه اسفاگنوم رو داخل کیسه پلاستیکی بریزید و اون رو به دور ساقه زخم شده بپیچیدش.
 • ساقه بعد از مدتی از قسمت زخم شروع به ریشه دادن میکنه.
 • بعد از این که ریشه زایی انجام شد میتونید ساقه رو با احتیاط درست از زیر ریشه ایجاد شده قطع کنید. شما میتونید قلمه ریشه دار شده رو به گلدون مناسب منتقلش کنید و از گیاه جدیدتون لذت ببرید.
خوابانیدن ساقه

تکثیر دراسنا از طریق پاجوش

اگه شرایط نگهداری دراسنا کامپکت رو درست رعایت کنید و نیاز هاش رو فراهم کنید روی ساقه اصلی جوانه هایی شبیه به گیاه مادری تشکیل میشه. شما میتونید اجازه بدید تا جوانه ها روی ساقه اصلی بمونن یا اونا رو تکثیرشون کنید.

 •  وقتی طول جوانه به 10 سانتی متر رسید با یک چاقو یا قیچی ضدعفونی شده اون رو از گیاه مادری جداش کنید.
 •  برای این که زودتر ریشه دار بشه برگ های اضافی رو جداکنید 4 یا 5 برگ بمونه کافیه. هر چی تعداد برگ ها بیشتر باشه کامپکت دیرتر ریشه دار میشه.
 • انتهای جوانه رو هورمون ریشه زایی یا دارچین و عسل بزنید.
 • پاجوش دراسنا کامپکت رو میتونید داخل خاک یا آب ریشه دار کنید. جوانه رو داخل کوکوپیت یا ماسه بکارید بعد از دو ماه ریشه ها تشکیل میشه.
 • جوانه ها رو جایی قرارشون بدید که نور متوسط و غیر مستقیمی بهشون برسه.
 • سطح خاک رو هم مرطوب نگه دارید و حتما از آب بدون املاح استفاده کنید.

تکثیر دراسنا کامپکت در آب

قلمه انتهایی یا جوانه دراسنا کامپکت رو میتونید داخل آب هم ریشه دار کنید. قلمه انتهایی و جوانه دراسنا رو به روشی که گفتیم آماده کنید. یک ظرف شیشه ای رو بردارید و به اندازه ای که فقط انتهای قلمه داخل آب قرار بگیره آب جوشیده سرد شده بریزید و هفته ای یک بار آب داخل ظرف رو عوض کنید و اون رو جایی قرارش بدید که نور متوسط و غیرمستقیمی داشته باشه.

تکثیر دراسنا کامپکت در آب

پرورش دراسنا کامپکت

دراسنا کامپکت با نام انگلیسی Janet Craig dracena و Striped dracena شناخته میشه. نام رسمی و علمی این گیاه Dracaena deremensis’ compacta هست. این نوع دراسنا برای محیط های اداری، بانک ها و فضاهای بسته گزینه ای ایده آله. این موضوع نشون میده که دراسنا نور زیادی برای بقا نیاز نداره. به همین خاطر در محیط های بسته با نور کم قابلیت رشد داره. دراسنا کامپکت به خانواده بامبو تعلق داره. این گیاه زحمت چندانی برای نگهداری و مراقبت نیاز نداره. فقط کافیه حداقل شرایط استاندارد برای بقا رو داشته باشه.

فیلم تکثیر دراسنا در اب

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

نگهداری و مشکلات دراسنا پرچمی و راه های درمان آن

گیاهان مناسب پنجره جنوبی را در اینجا بشناسید! + عکس

آشنایی با انواع گل‌های آپارتمانی + عکس | پرفروش ترین گل های آپارتمانی

سوالات متداول درباره چگونه دراسنا کامپکت رو تکثیر کنیم

قلمه زدن دراسنا با چه روشی انجام میشه؟

قلمه زدن دراسنا از طریق سرزنی شاخه ها و قلمه ساقه صورت میگیره …

تکثیر دراسنا کامپکت در آب چجوریه؟

قلمه انتهایی یا جوانه دراسنا کامپکت رو میتونید داخل آب هم ریشه دار کنید. قلمه انتهایی و جوانه دراسنا رو به روشی که گفتیم آماده کنید. یک ظرف شیشه ای رو بردارید و به اندازه ای که فقط انتهای قلمه داخل آب قرار بگیره آب جوشیده سرد شده بریزید و هفته ای یک بار آب داخل ظرف رو عوض کنید و اون رو جایی قرارش بدید که نور متوسط و غیرمستقیمی داشته باشه …

آیا میتونیم دراسنا رو در خونه هم پرورش بدیم؟

دراسنا برای محیط های اداری، بانک ها و فضاهای بسته گزینه ای ایده آله. این موضوع نشون میده که دراسنا نور زیادی برای بقا نیاز نداره. به همین خاطر در محیط های بسته با نور کم قابلیت رشد داره. دراسنا کامپکت به خانواده بامبو تعلق داره. این گیاه زحمت چندانی برای نگهداری و مراقبت نیاز نداره. فقط کافیه حداقل شرایط استاندارد برای بقا رو داشته باشه …

چگونه دراسنا کامپکت رو تکثیر کنیم؟

ما در این مقاله تمام روش های تکثیر این گیاه رو به طور کامل و جامع براتون شرح دادیم …

خلاصه نکات مقاله چگونه دراسنا کامپکت رو تکثیر کنیم

یکی از لذت بخش ترین کارها برای افرادی که از گیاهان آپارتمانی نگهداری میکنن تکثیر گیاهان مورد علاقشونه. دراسنا کامپکت هم یکی از گیاهان آپارتمانی محبوبه که تکثیرش خیلی سخت نیست. اگه با نکات و روش تکثیر کامپکت آشنا باشید به راحتی میتونید خودتون این گیاه رو در خونه تکثیرش کنید. دراسنا کامپکت تنها عضو معروف جنس دراسنا نیست که موردعلاقه طرفداران گل و گیاه آپارتمانی می باشه. دراسنا پرچمی، دراسنا بلالی، دراسنا لیمویی و … همگی به دلیل مقاومت بالا و نیازهای کم از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار محسوب میشن.

اما فقط نگهداری دراسنا کامپکت نیست که راحته. این گیاه تکثیر خیلی ساده ای هم داره که هر کس میتونه در خونه انجام بده. ممکنه گیاهتون خیلی بلند شده باشه و ظاهرش رو دوست نداشته باشید. یا بخواید به یکی از دوستانتون گیاهی هدیه بدید که خودش اون گیاه رو پرورشش بده. ثکثیر دراسنا کامپکت میتونه به شما در این موارد کمک کنه. در ادامه مقاله به روش های تکثیر این گیاه میپردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *